TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Климатските активисти само креваат паника, кажа Трамп на Светскиот економски форум во Давос

Сакам да кажам - 21.01.2020

Доналд Трамп се обиде да ги омаловажи „климатските пророци на уништувањето“ во својот говор на Светскиот економски форум во Давос, каде што одржливоста е главна тема оваа година. Тој побара да се отфрлат предвидувањата дека Земјата ја чека ...

Грета Тунберг во Давос: Практично ништо не е сторено за климата

МКД - 21.01.2020

Младата активистка Грета Тунберг денес пред економската и политичката елита во Давос изјави дека „ништо не е сторено во практиката за климата“, дури и по неколкумесечната масовна мобилизација на младите луѓе низ целиот свет.

Грета Тунберг: Ништо не е сторено за борба против климатските промени

Телма - 21.01.2020

Шведската активистка за екологија, Грета Тунберг пред светскиот економски форум во Давос, каде што се собрани политички и економски лидери, изјави дека „ништо не е сторено“ за борба против климатските промени и покрај ...

Трамп држи говор во Давос: Кина беше напреведна кон САД, се додека јас не дојдов на кормилото

Локално - 21.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп во својот говор во Давос рече дека постигнал одличен договор со Кина, земја која веќе долго време имала нефер однос со САД. Трамп го започна својот говор во Давос со тоа што им го честиташе 50-тиот роденден на ...

За два дена во Давос, Трамп дава повеќе од 3,4 милиони долари

Макфакс - 21.01.2020

Досега дводневниот престој на американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот економски форум 2020 година во Давос, Швајцарија треба да ги чини американските даночни обврзници повеќе од 3,4 милиони долари за изнајмување автомобили и хотелски ...

Ексклузивно за Фактор од Давос: Форумот „окупиран“ од Американци

Фактор - 21.01.2020

Со безбедност на највисоко ниво и во насока на климатските промени и нивното во иднина финансиско влијание врз нашиот живот започна првиот ден на Давос. Хотелот Интерконтинентал беше главното место поради настанот на магазинот „Time“ за 100 ...

Грета Тунберг од Давос: Во пракса, ништо не е направено за климата

Радио МОФ - 21.01.2020

Млада активистка Грета Тунберг и порача на економската и политичката елита во Давос дека „во пракса ништо не е направено за климата“, и покрај повеќемесечната масовна мобилизација на млади луѓе ширум светот, пренесува „ Н1 Србија “.

Трамп не штеди за Давос: 3,4 милиони долари за два дена

Локално - 21.01.2020

Дводневната посета на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари. Ова е, досега најскапото патување во Давос на американски претседател. Минатогодишниот „аранжман“ чинеше 3,2 милиони, со тоа што Трамп ...

ДАВОС: Трамп не штеди на пари, Грета на зборови

Фактор - 21.01.2020

Дводневната посета на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари. Ова, досега е најскапото патување во Давос на американскиот претседател. Минатогодишниот „аранжман“ го чинел 3,2 милиони.

Грета Тунберг од Давос: Треба да ја слушаме науката, ништо не направивме во врска со климатските промени (видео)

Локално - 21.01.2020

Грета Тунберг, светски познатиот активист за климатски промени, одржа говор денес на годишниот собир на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Грета е најмладата учесничка на Светскиот економски форум во историјата.

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Макфакс - 21.01.2020

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се одржува во Давос, Швајцарија. Грета е најмладата учесничка на овој форум во историјата.

Трамп нема крај

Оff.net - 21.01.2020

„Ние сега сме БРОЈ ЕДЕН во Универзумот, со голема разлика!!“ напиша Трамп на Твитер пред да стапне на швајцарско тло каде треба да се сретне со останатите светски лидери. Американскиот претседател пристигна во Давос во време кога во неговата родна ...

Давос не е ексклузивен клуб

Deutsche Welle - 21.01.2020

Живописниот Давос во Швајцарија е омилено туристичко место, каде еднаш годишно се одржува Светскиот економски форум. Елитата таму одамна не е сама, оценува Мануела Каспер-Клериџ. Толку е едноставно да се критикува Светскиот економски форум.

Грета Тунберг: Ништо не е сторено за борба против климатските промени

+инфо - 21.01.2020

Шведската активистка за екологија Грета Тунберг пред Светскиот економски форум во Давос, каде што се собрани политички и економски лидери, изјави дека „ништо не е сторено“ за борба против климатските промени и покрај кампањите.

Започна „климатскиот“ Давос: Македонија без претставник

Локално - 21.01.2020

Климатските промени се главна тема на економскиот форум што започна во Давос, а по отсуството минатата година, ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп. Македонија нема да има свој претставник на овој традиоционален годишен форум.

На директорите во Давос не им е важна климата

Р.С.Европа - 21.01.2020

Климатските прашања се една од главните теми на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, но според анкетата спроведена меѓу извршните директори на светските компании климата не им е меѓу првите десет опасности за растотот на економијата.

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Курир - 21.01.2020

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од Сао Паоло и солисти од Кина, Јапонија, Јужна Африка, Бразил и Италија.

Справувањето со климатските промени – главна тема на самитот во Давос

Телма - 20.01.2020

Речиси 3000 политички лидери, бизнисмени, експерти и активисти од 118 земји ќе учествуваат на светскиот економски форум кој традиционално се одржува во швајцарскиот зимски туристички центар Давос.

Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

Телма - 20.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...

Државници и милијардери на Светскиот економски форум во Давос

Независен - 20.01.2020

Швајцарија- Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на годинешниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на ...

Светски економски форум во Давос - чекор пред времето

Р.С.Европа - 20.01.2020

„Спречување на климатската апокалипса“ е една од главните теми на Светскиот економски форум во Давос Швајцарија кој почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Форумот и покрај критиките дека е собир на богати и славни, сепак, според оценките на ...

Промените во агендата го спречуваат иранскиот шеф на МНР да отпатува во Давос

Слободен Печат - 20.01.2020

Од „АП“ констатираат дека Зариф не доаѓа на средбата во Давос, додека трае кризата со Вашингтон и несогласувањата со Европа околу нуклеарните чекори. Иранскиот министер за надворешни работи нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос ...

Утре почнува Економскиот форум во Давос

24Инфо - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Утре почнува економскиот форум во Давос

+инфо - 19.01.2020

Една од најважните сесии на годинешниов форум е „Спречување на климатската апокалипса“ Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари.

Утре почнува Економскиот форум во Давос

Алсат-М - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

Фактор - 19.01.2020

На светскиот економски форум Давос 2020 ќе присуствуваат тинејџери кои направиле промени. Активистката Грета Тунберг е дел од младата генерација која се бори за промена на светот. За прв пат досега, група на креатори на промени тинејџери ќе ...

Утре почнува Економскиот форум во Давос

Денешен - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Утре почнува Светскиот економски форум во Давос

Нетпрес - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Вечер - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Климатските промени главна тема на економскиот форум во Давос

Слободен Печат - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

Опсервер - 19.01.2020

– Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

MakPress - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

Курир - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Во Давос почнува Светскиот економски форум

Р.С.Европа - 20.01.2020

Светскиот економски форум во Давос Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на годинашниот собир се климатските промени, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската апокалипса“.

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

Телма - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

А1 On - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

24 Вести - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Светскиот економски форум во Давос

еМагазин - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Над 3.000 претставници од 118 земји на Економскиот форум во Давос

Макфакс - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, започнува денеска и ќе трае до 24 јануари.Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Климатските промени во фокусот на Светскиот економски форум во Давос

Н.Македонија - 20.01.2020

Годишниот Светски економски форум, кој се одржува во Давос, Швајцарија, започнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Над 3 000 претставници од 118 земји на Економскиот форум во Давос

Centar - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, започнува денеска и ќе трае до 24 јануари.Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Над 3.000 претставници од 118 земји на Економскиот форум во Давос

Точка - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, започнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Над 3 000 претставници од 118 земји на Економскиот форум во Давос

Денар - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, започнува денеска и ќе трае до 24 јануари.Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Иранскиот министер за надворешни го откажа учеството на конференцијата во Давос

Курир - 20.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...

Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

А1 On - 20.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...

Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

24Инфо - 20.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...

Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

iPortal - 20.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...

Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

Опсервер - 20.01.2020

– Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...

Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

Нетпрес - 20.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...

Иранскиот министер Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

Вечер - 20.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...