TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алити: Иднатa недела веројатно ќе почне процедурата за мандатите на опозицијата

Нова ТВ - 10.11.2014

Собраниската координација предводена од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и овластениот генерален секретар на Законодавниот дом Жарко Денковски има рок од седум дена да достави извештај за ...

Почнува постапката за одземање на мандатите на опозиционерите

24 Вести - 10.11.2014

Денеска истекува рокот од шест месеци до кој пратениците од опозицијата треба да се вратат во Собранието, во спротивно се соочуваат со постапка за одземање на мандатите.

Поминаа шесте месеци на СДСМ, но неизвесноста продолжува

Н.Македонија - 10.11.2014

Засега нема никакви најави од Собранието дека ќе се одржи седница на која ќе се верификуваат оставките на пратениците на СДСМ и нивните мандати ќе им се понудат на тие подолу на кандидатските листи ...

Собранието ги пребројува отсуствата, опозициските пратеници со рок за Заев

Република - 10.11.2014

Со денешната координација во македонското собрание почна процесот кој го налага Уставот во врска со неоправданата отсутност на пратениците повеќе од шест месеци.

За мандатите на опозициските пратеници процедурата почнува најрано по една недела

+инфо - 10.11.2014

Првин секретарот на Собранието, Жарко Денковски, до следниот понеделник треба да изготви извештај за присуството на сите пратеници на Собранието на Република Македонија, и тоа до следниот понеделник, ...

Во Собранието почна постапката за оздемање на мандатите

Канал 77 - 10.11.2014

На претпладневната средба на координаторите на пратеничките групи, договорено е да се овласти генералниот секретар на Собранието на РМ, Жарко Денковски, да подготви извештај за присуството на ...

Почна процедурата за евентуално одземање на мандатите на СДСМ

Телеграф - 10.11.2014

Утрово имаше координација меѓу координаторите на пратеничките групи, за тоа како ќе се спроведе процедурата Претседателот на Собранието,Трајко Вељаноски, побара извештај за отсуствата на пратениците ...

Почна процедурата за одземање на мандатите на отсутните пратеници

МРТ - 10.11.2014

Генералниот секретар треба да подготви список на отсутни пратеници во последниве шест месеци... Во Собранието почна 21-вата седница, на која што според дневниот ред не е точката за констатирање на ...

Ќе ја почне ли Груевски постапката за отсуства или се е само за пребег на пратениците

Локално - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

СДСМ без свои пратеници во собрание или нови игри на дворот?!

Фактор - 10.11.2014

Ист е кува рокот од шест месеци до кој пратениците од опозицијата треба да се вратат во Собранието, а во спротивно се соочуваат со постапка за одземање на мандатите.

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ

Press24 - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ, дознава Press24 од собраниски извори. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и ...

Колку од пратениците од опозицијата ќе се вратат во собранието ?

Канал5 - 10.11.2014

Денеска ќе се одржи собраниската седница на која претседателот на собранието, Трајко Вељановски најави дека ќе се разгледува верификацијата на оставките на пратениците од опозицијата.

Почна постапката за одземање на мандатите на опозицијата

Нетпрес - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и потпретседателите на Собранието, ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Канал5 - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

ИСТЕКУВА РОКОТ: Опозициските пратеници шест месеци се надвор од собраниските клупи

Фактор - 09.11.2014

Утре истекува рокот од шест месеци до кој пратениците од опозицијата треба да се вратат во Собранието, а во спротивно се соочуваат со постапка за одземање на мандатите.

Започнува собраниската постапка за опозиционерите

Телма - 09.11.2014

За утре во парламентот е закажана редовна седница, со 32 точки на дневниот ред. Самата седница по ништо не е особено интересна, освен дека истекува рокот од шест месеци откако беа верификувани ...

Утре почнува собраниската постапка за опозиционерите, неколкумина опозициски пратеници сакаат да се вратат

МКД - 09.11.2014

Утре Собранието на Република Македонија ќе одржи редовна седница со 32 точки на дневниот ред, а утре би требало да почне и постапката за прекинување на мандатите за пратениците од опозицијата кои ...

Шест месеци надвор од Парламентот, истекува рокот за одземање на опозициските мандати

Алфа - 09.11.2014

Веќе шест месеци пратениците од опозицијата се надвор од Парламентот. Утре истекува уставниот рок за одземање на нивните мандати поради неоправдано отсуство.

Собранискиот секретар Денковски доби “наредба” да изготви извештај за присуство на опозициските пратеници

Локално - 10.11.2014

На денешната редовна средба на координаторите на пратеничките групи со претседателот на Собранието, координаторите договориле е да се овласти генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски, да ...

Почна постапката за одземање на мандатите на опозицијата

Точка - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и потпретседателите на Собранието, ...

Денеска истекува рокот: Ќе се вратат ли пратениците од опозицијата во Собранието?

еМагазин - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

Утре во Собранието ќе се знае кои пратеници ќе го прекинат бојкотот

Канал5 - 09.11.2014

Законскиот рок за враќање на опозицијата во Собранието и можност која им беше дадена за да ги повлечат своите оставки истекува утре. Доколку и на утрешната закажана седница во парламентот не се ...

Истекува рокот за одземање на опозициските мандати

+инфо - 09.11.2014

Во парламентот за утре е закажана редовна седница, со 32 точки на дневниот ред, а не е исклучено да почне и постапката за прекинување на мандатите на опозициската коалиција на чело со СДСМ, затоа што ...

Утре почнува собраниската постапка за опозиционерите

Тера - 09.11.2014

Утре Собранието на Република Македонија ќе одржи редовна седница со 32 точки на дневниот ред, а утре би требало да почне и постапката за прекинување на мандатите за пратениците од опозицијата.

Почнува процедурата за одземање мандати, тешко до 82 гласа

24 Вести - 07.11.2014

Извештај за отсутвото на опозиционерите се очекува да побара собранискиот спикер Велјановски, по понеделничката координација, од генералниот секретар на Собранието, со што според извори од ...

Понеделничка координација за мандатите на опозицијата во собранието

Сител - 08.11.2014

Во поеделник истекува последниот рок за пратениците на опозицијата. Понеделничката координација со спикерот Вељаноски ќе го даде одговорот, дали уште веднаш ќе стартува постапката за одземање на ...

Почна постапката за одземање на мандатите на опозицијата

Тера - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и потпретседателите на Собранието, ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Курир - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

Парламент: Одземање на пратеничките мандати на опозицијата

Нова ТВ - 10.11.2014

Од денеска започнува постапката на одземање пратенички мандати на опозицијата од Парламентот, откако истекува рокот од шест месеци откако беа верификувани мандатите на опозициската коалиција на чело ...

Денеска истекува рокот за одземањето мандати на опозицијата

Канал 77 - 10.11.2014

Денеска истекува уставниот рок за одземање на мандатите на опозициските пратеници поради шестмесечно неоправдано отсуство од републичкото собрание. На денешната седница оваа точка не е закажана, но ...

Во понеделник собраниска координација за мандатите на опозицијата

Нетпрес - 09.11.2014

Во понеделник истекува последниот рок за пратениците на опозицијата. Понеделничката координација со спикерот Вељаноски ќе го даде одговорот, дали уште веднаш ќе стартува постапката за одземање на ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

24 Вести - 10.11.2014

На редовната понеделничка координација на пратеничките групи се очекува претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски од генералниот секретар да побара евиденција за присуствата на сите пратеници од ...

Утре почнува процедурата за одземање мандати

Нова ТВ - 09.11.2014

Извештај за отсутвото на опозиционерите се очекува да побара собранискиот спикер Велјановски, по понеделничката координација, од генералниот секретар на Собранието, со што според извори од ...

Од денеска решава Трајко, а не Заев

Вечер Прес - 09.11.2014

Во ваква ситуација, ДУИ останува чувар на мандатите на СДСМ ако се има предвид дека извори од Мала Речица брифираат дека интегративците нема да го стиснат зелениот тастер, со што власта би останала ...

СОБРАНИЕ: Се очекува да почне постапката за неоправдани отсуства

Телеграф - 10.11.2014

Не се знае дали и колку пратеници од опозицијата ќе дојдат на денешната закажана седница на Собранието. СДСМ и помалите опозициски партии пред неколку дена повторно се изјаснија дека не се враќаат во ...

Утре почнува процедурата за одземање мандати

Либертас - 09.11.2014

Извештај за отсутвото на опозиционерите се очекува да побара собранискиот спикер Велјановски, по понеделничката координација, од генералниот секретар на Собранието со што според извори од ...

Ќе остане ли опозицијата без пратеници?

А1 On - 10.11.2014

Денеска истекуваат уставните 6 месеци од верификацијата на 34 -те мандати на пратениците од опозицијата од страна на Собранието, или рокот во кој треба да седнат во пратеничките клупи.

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

МРТ - 10.11.2014

Десетти ноември е датумот кога истекуваат шест месеци од верификацијата на 34 -те мандати на пратениците од опозицијата од страна на Собранието... Собранието на Република Македонија за денеска ...

ВИДЕО: До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците

А1 On - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Утрински - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците

Вечер Прес - 10.11.2014

Претседателот на Собранието Вељаноски, по добивањето на евиденцијата, се очекува да побара заклучок од Комисијата за мандатно - имунитетни прашања за отсуствата, по што треба да следува изјаснување ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Алфа - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21.

До понеделник ќе се проверува колку се редовни пратениците

Вест - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот состанок, е заклучокот ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Lider - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците од опозицијата

Н.Македонија - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот ...