TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Корона вирусот ги „замрзнува” јавните собири, карневалите, но и митинзите

24 Вести - 28.02.2020

Сите масовни собири, концерти, театарски претстави, кои се закажани и предвидени да се одржат до 6ти март, во насока на натамошна соодветна превенција во спречување на ширењето на вирусот корона, Владата на денешната седница донесепрепорака да се ...

Владата ги ограничува јавните собири

Алфа - 28.02.2020

Една недела без јавни собири – Владата со препорака до организатори на јавни настани, да ги одложат или да ги откажат. Одлуката е донесена во консултација со Комисијата за заразни болести, а поради страв од ширење на корона вирусот во земјава.

Да се откажат јавните собири, а спортските натпревари да се играат без публика, одлучи Владата

Сакам да кажам - 28.02.2020

Владата препорача да се откажат масовните јавни собири до 6 март, а спортските натпревари да се играат без публика, по предлогот на министерот за здравство Венко Филипче. Одлуката доаѓа по појавата на првиот случај со коронавирус во земјава, a уште ...

Владата препорачува, до 6. март спортските натпревари да бидат без публика

Екипа - 28.02.2020

Сите јавни и големи собири да бидат одлжени или откажани, а спортските настани да се одржуваат без присуство на булика со 6. март. Ова е препоракта на Владата на Македонија однесена по денешната седница.

Владата препорачува да се откажат сите јавни собири до 6 март

360 степени - 28.02.2020

Владата препорачува организаторите на јавни собири да ги откажат сите настани што се закажани до 6 март, соопштија од владината прес-служба по денешната седница. Организаторите, препорачуваат оттаму, пред да донесат одлуки да побараат и мислење од ...

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Centar - 28.02.2020

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и донесе заклучок да им се препорача на организаторите да ги откажат сите јавни ...

Сите спортски натпревари во Македонија до 6-ти март без публика поради коронавирусот

ТВ21 - 28.02.2020

Владата на последната вонредна седница донесе одлука сите спортски натпревари и културни манифестации во земјава да се без публика, поради ширењето на коронавирусот. „Владата им препорачува на организаторите на спортските настани, натпреварите во ...

Деркоски: Се надевам дека партиите ќе ги почитуваат препораките за јавните собири

Слободен Печат - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Да се забранат јавните собири, препорака од Министерството за здравство до Владата

МКД - 28.02.2020

Министерството за здравство ѝ препорача на Владата да се ограничат масовните јавни собири, според Законот за заразни болести. Предлогот е доставен до Владата и се очекува на денешната владина седница да се донесе одлука.

Владата ќе ги ограничи масовните јавни собири како превенција од ширење на коронавирусот

Курир - 28.02.2020

Ние во текот на вчерашниот ден имавме состанок на Kомисијата за заразни болести и се даде препорака да се ограничат масовните јавни собири. Согласно законот за спречување на заразни болести врз основа на предлогот на оваа комисија, ова се предложи ...

Да се забранат јавните собири, препорака од Министерството за здравство до Владата

Република - 28.02.2020

Министерството за здравство ѝ препорача на Владата да се ограничат масовните јавни собири, според Законот за заразни болести. Предлогот е доставен до Владата и се очекува на денешната владина седница да се донесе одлука.

Владата ќе ги ограничи масовните јавни собири како превенција од ширење на коронавирусот

Нетпрес - 28.02.2020

Ние во текот на вчерашниот ден имавме состанок на Kомисијата за заразни болести и се даде препорака да се ограничат масовните јавни собири. Согласно законот за спречување на заразни болести врз основа на предлогот на оваа комисија, ова се предложи ...

Владата ќе ги ограничи масовните јавни собири како превенција од ширење на коронавирусот

Скопје инфо - 28.02.2020

Ние во текот на вчерашниот ден имавме состанок на Kомисијата за заразни болести и се даде препорака да се ограничат масовните јавни собири. Согласно законот за спречување на заразни болести врз основа на предлогот на оваа комисија, ова се предложи ...

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

ММС - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

А1 On - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Сител - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавни собири

Frontline - 28.02.2020

-Се надевам ќе ги почитуваат одлуките на Владата. Ситуацијата е таква во која мора сите да внимаваме и да се однесуваме одговорно. Се надевам дека ќе се однесуваат одговорно во целата ситуација, рече Дерковски одговорајќи на новинарско прашање по ...

Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

Press24 - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Курир - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

Локално - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

24Инфо - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

4NEWS - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Либертас - 28.02.2020

– Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

iPortal - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

+инфо - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Република - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Деркоски очекува партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

МКД - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Нетпрес - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

ДЕРКОВСКИ: Партиите да ги почитуваат препораките од Владата за јавните собири

Денешен - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Опсервер - 28.02.2020

– Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Скопје инфо - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Владата препорача спортските натпревари да се играат без публика, јавните собири да се откажат до 6 март

еМагазин - 28.02.2020

Во насока на натамошна соодветна превенција од корона вирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, одржана на 27 февруари 2020 година, формиран врз основа на ...

Спортските настани во Македонија без публика до нареден петок

Фокус - 28.02.2020

До наредниот петок ќе бидат откажани сите поголеми јавни собири во Македонија поради ситуацијата со корона вирусот. Ова го соопшти министерот за здравство, Венко Филипче кој додаде дека спортските настани ќе се одржат без публика.

За натамошна превенција од корона вирусот Владата препорачува откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март

CivilMedia - 28.02.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа Информација во врска со следни чекори и одлуки кои се однесуваат на превенција на ширење на корона вирусот. Министрите во Владата на седницата констатираа дека сите мерки што ...

Да се откажат сите поголеми јавни собири до 6. март, а натпреварите да се играат без публика

+инфо - 28.02.2020

Препораката на Владата се однесува на поголемите јавни собири кои се планирани во овој период, како што се Струмичкиот карневал, Карневалот „Прочка“ во Прилеп“ и сите слични. Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа ...

Владата го прифати предлогот на Кризниот штаб: Организаторите да ги откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година

Слободен Печат - 28.02.2020

Препораката на Владата се однесува на поголемите јавни собири кои се планирани во овој период, како што се Струмичкиот карневал, Карневалот „Прочка“ во Прилеп“ и сите слични. Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа ...

КОИ АПТЕКИ ЌЕ САКААТ ДА ЌАРАТ НА КОРОНА - Пазарна инспекција и Агенција за лекови одат во контроли

Фактор - 28.02.2020

Владата ги задолжи Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) да направат увид и контрола на залихите на заштитните средства од пренесувањето на коронавирусот во аптеките, и доколку утврдат неосновано зголемување на ...

Владата со препорака да се откажат сите јавни собири до 6 март

Gostivarpress.mk - 28.02.2020

Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за кризи и донесе заклучок да им се препорача на организаторите да ги откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година. „Препораката на Владата се однесува на поголемите јавни собири кои се ...

Владата препорачува откажување на поголеми јавни собири до 6 март поради коронавирусот

А1 On - 28.02.2020

Владата на денешната седница донесе заклучок и препорача откажување на поголемите јавни собири, спортски настани и забавни и културно-уметнички манифестации до 6 март 2020 година, со цел превенција на ширење на коронавирусот.

Влада: Се препорачува откажување на сите поголеми јавни собири до 6. март

Press24 - 28.02.2020

Министрите во Владата на седницата констатираа дека сите мерки што ги презеде Министерството за здравство, насоките на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, како и постојаниот мониторинг од кои ...

Влада: До 6 март без јавни собири, спортските натпревари да се играат без публика

Независен - 28.02.2020

Владата денес препорача откажување на јавните собири до 6 март 2020 година, како превенција од ширење на корона вирусот. Препораката на Владата се однесува на поголемите јавни собири кои се планирани во овој период, како што се Струмичкиот карневал, ...

Владата препорачува откажување на поголеми јавни собири до 6 март поради коронавирусот

24Инфо - 28.02.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа Информација во врска со следни чекори и одлуки кои се однесуваат на превенција на ширење на корона вирусот. Министрите во Владата на седницата констатираа дека сите мерки што ...

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Макфакс - 28.02.2020

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и донесе заклучок да им се препорача на организаторите да ги откажат сите јавни ...

Владата препорачува откажување на поголеми јавни собири до 6 март поради коронавирусот

Опсервер - 28.02.2020

– Владата на денешната седница донесе заклучок и препорача откажување на поголемите јавни собири, спортски настани и забавни и културно-уметнички манифестации до 6 март 2020 година, со цел превенција на ширење на коронавирусот.

Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

MakPress - 28.02.2020

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

Владата препорача откажување на јавните собири поради коронавирусот

Р.С.Европа - 28.02.2020

Владата на денешната седница го прифатила предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и донела заклучок да им се препорача на организаторите да ги откажат сите јавни собири до 6 март 2020 ...

Поради коронавирусот: Спортските настани во Македонија без публика до нареден петок

Локално - 28.02.2020

До наредниот петок ќе бидат откажани сите поголеми јавни собири во Македонија поради ситуацијата со корона вирусот. Ова го соопшти министерот за здравство, Венко Филипче кој додаде дека спортските настани ќе се одржат без публика.

Влада: Се препорачува откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март

24 Вести - 28.02.2020

Мерките за запирање на ширењето на вирусот даваат резултати и за натамошна превенција се препорачува откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март- се вели во соопштението на Владата.

Владата препорачува откажување на поголеми јавни собири до 6 март поради коронавирусот

Бриф - 28.02.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа Информација во врска со следни чекори и одлуки кои се однесуваат на превенција на ширење на коронавирусот и констатираа дека сите мерки што ги презеде Министерството за ...

Владата препорача спортските натпревари да се играат без публика до 6 март и да се откажат масовни јавни собири

Република - 28.02.2020

Владата препорача да се откажат масовните јавни собири до 6 март, а спортските натпревари да се играат без публика, по предлогот на министерот за здравство Венко Филипче. Одлуката доаѓа по појавата на првиот случај со коронавирус во земјава, a уште ...