TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Народен правобранител ќе бара владата да ги спроведе мерките откако пратениците го изигнорираа

24 Вести - 07.11.2017

Народниот правообранител, Иџет Мемети, ги презеде работите во свои раце, откако пратениците не го усвоија извештајот со кој требаше да ја задолжат Владата да ги спроведе препораките за подобрување на влошените состојби со човековите права, кои ги ...

Омбудсманот побара владата да го примени извештајот за човекови права, кој собраниското мнозинство го игнорира

Алфа - 07.11.2017

Народниот правобранител го осуди Собранието што не ги изгласа мерките за подобрување на човековите права кои потоа требаше да ја задолжат Владата да работи по нив. Народниот правобранител го осуди Собранието што не ги изгласа мерките за подобрување ...

Народен правобранител: Владата да ги спроведе мерките на Прибе

МРТ - 07.11.2017

Народниот правобранител разочаран, ќе бара Владата да ги спроведе мерките предложени во Собранието. Координаторот на пратеничката група на СДСМ вели- пратениците биле деконцентрирани и збунети. Вети дека ќе ги изгласаат препораките на Прибе...

Расеаните пратеници испуштија да ги избришат гумените куршуми за растерување на толпа

Фокус - 07.11.2017

Protesters against a decision by Macedonia's President to pardon 56 government and opposition figures clash with police in Skopje Macedonia April 13, 2016. REUTERS/Ognen Teofilovski - RTX29U9G Меѓу препораките на народниот правобрантел за ...

Пратениците му одговорија на Правобранителот дека од немарност не гласале за предлог мерките

Сител - 07.11.2017

Собранието не успева да ја одигра улогата што Уставот им ја гарантира обвини народниот правобранител. За прв пат вчера иако на седницата имаше доволен број на пратеници тие не ги изгласаа мерките за подобрување на човековите права и слободи.

Омбудсманот бара од Владата да ги спроведе мерките за човековите права и слободи

Телма - 07.11.2017

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска до Владата ќе ги достави мерките за спроведување на препораките за подобрување на состојбите со човековите права и слободи, што тој ги констатирал, бидејќи пратениците не ги изгласаа на вчерашната ...

Мемети ќе бара Владата да ги спроведе мерките предложени во Собрание

Нова ТВ - 07.11.2017

Народниот правобранител денеска излезе на прес-конференција, разочаран од тоа што Собранието не ги изгласа мерките за подобрување на човековите права кои потоа требаше да ја задолжат Владата да работи по нив.

Мемети: Собранието не успеа да биде контролор на извршната власт

24 Вести - 07.11.2017

Собранието не успеа да ја одигра уставната улога, да биде контролор на извршната власт. Апелирам да не ја испуштаат таквата улога, реагира народниот правобранител Иџет Мемети. Реакциите од народниот правобранител следуваат откако вчера во Собранието ...

Мемети: Да се спроведат предложените мерки

МРТ - 07.11.2017

Народниот правобранител се сретнал со пратеничките групи, кои се согласиле дека е потребно да бидат изгласани препораките со кои се зајакнува внатрешната контрола во МВР, се овозможува запишување на децата фантоми во матичните книги, а ќе се ...

Мемети побара од Владата да ги спроведе мерките за човекови права откако пратениците ги изигнорираа

Сакам да кажам - 07.11.2017

Народниот правобранител Иџет Мемети до Владата ќе ги достави мерките за подобрување на влошените состојби со човековите права и слобода кои што тој ги констатирал затоа што вчера пратениците не сакаа да ги видат и чујат, а камоли да го изгласаат ...

Пратениците не изгласаа мерки за подобрување на „Мој термин“ и за регионални депонии

+инфо - 07.11.2017

Собранието не успеа да ја одигра уставната улога, да биде контролор на извршната власт. Апелирам да не ја испуштаат таквата улога, реагира Мемети. Подобрување на системот „Мој термин“, мерки за зајакнување на внатрешната контрола во МВР и Јавното ...

Собранието не ги усвои препораките на Народниот правобранител

Алсат-М - 06.11.2017

Парламентот го помина извештајот на Народниот правобранител за 2016 година, но во отсуство на доволен број на пратеници не беа усвоени неговите препораки. Иџет Мемети рече дека во 2016 година биле регистрирани 1.523 прекршоци на човековите слободи и ...

Парламентот почна со седници - На дневен ред извештајот на народниот правобранител

Сител - 06.11.2017

Проблематичен е избирачкиот список, смета Народниот правобранител. Тој вели дека во изборниот процес се повредуваат и правата на избирачите, а надлежните органи потфрлуваат во спроведување на процесот.

Народниот правобранител лани констатирал 1.523 повреди на човекови слободи и права

24 Вести - 06.11.2017

За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во извештајот на народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието, но не беа ...

Во Собранието на РМ презентиран Извештајот за човековите слободи и права на Народниот правобранител

Академик - 06.11.2017

„Како во ниту една друга година претходно, во 2016 констатиравме рекорден број прекршувања на човековите слободи и права, дури 1523 индивидуални повреди на човековите слободи и права. Во 1 354 од вкупниот број случаи беа прифатени нашите ...

Мемети: Уназадени човековите права во 2016-та година

МРТ - 06.11.2017

До Народниот правобранител граѓаните поднеле 1.523 пријави за повредување на нивните права во 2016-та. Во 80 проценти од случаите, институциите ги прифатиле препораките на Омбудсманот. Во извештајот се констатира стагнација или назадување на ...

Народниот правобранител лани констатирал 1.523 повреди на човекови слободи и права

Сител - 06.11.2017

За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието на Република ...

Народниот правобранител констатира над 1.500 случаи на повреда на човековите права

Макфакс - 06.11.2017

1.523 случаи на повреда на човековите права се регистрирани во 2016 година, што е четири проценти повеќе во однос на претходната година, информира народниот правобранител Иџет Мемети при образложувањето на извештајот за работа пред пратениците во ...

Рекордни 1.523 повреди на човековите права и слободи имаше во 2016 година, рече омбудсманот Мемети во Собранието

Сакам да кажам - 06.11.2017

Нема позитивен напредок во почитувањето и унапредувањето на човековите слободи и права во Македонија, стои во Годишниот извештај на Народниот правобранител за степенот на обезбедување, почитување,унапредување и заштита на човековите слободи права за ...

Говорот на омраза е сè поприсутен, вели народниот правобранител

Мета - 06.11.2017

Со жалење морам да констатирам сè поголем говор на омраза во последните години, што е многу загрижувачко и ги повикувам институциите тоа да се спречува, рече народниот правобранител Иџет Мемети, презентирајќи го годишниот извештај за состојбата со ...

Расеаните пратеници испуштија да ги избришат гумените куршуми за растерување на толпа

Локално - 07.11.2017

Меѓу препораките на народниот правобрантел за подобрување на човековите права, кои требаше вчера да бидат усвоени од пратениците, е и бришење на гумените куршуми од законот со цел полицијата повеќе да нема право да ги користи при растерување на ...

Омбудсманот бара од Владата да ги спроведе мерките за човековите права и слободи

А1 On - 07.11.2017

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска до Владата ќе ги достави мерките за спроведување на препораките за подобрување на состојбите со човековите права и слободи, што тој ги констатирал, бидејќи пратениците не ги изгласаа на вчерашната ...

Мемети побара од Владата да ги спроведе мерките за човекови права откако пратениците ги изигнорираа

Локално - 07.11.2017

Народниот правобранител Иџет Мемети до Владата ќе ги достави мерките за подобрување на влошените состојби со човековите права и слобода кои што тој ги констатирал затоа што вчера пратениците не сакаа да ги видат и чујат, а камоли да го изгласаат ...

Лани пораснал бројот на кршењето на човекови слободи и права

+инфо - 06.11.2017

Изборните органи како и сите други надлежни органи потфрлиле во очекувањата на граѓаните дека нема да бидат повредени нивните избирачки права. За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во ...

Говорот на омраза е сè поприсутен, вели народниот правобранител

Локално - 06.11.2017

Со жалење морам да констатирам сè поголем говор на омраза во последните години, што е многу загрижувачко и ги повикувам институциите тоа да се спречува, рече народниот правобранител Иџет Мемети, презентирајќи го годишниот извештај за состојбата со ...

Омбудсманот бара од Владата да ги спроведе мерките за човековите права и слободи

МКД - 07.11.2017

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска до Владата ќе ги достави мерките за спроведување на препораките за подобрување на состојбите со човековите права и слободи, што тој ги констатирал, бидејќи пратениците не ги изгласаа на вчерашната ...

Зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права

МРТ - 06.11.2017

Народниот правобранител Иџет Мемети се осврна на условите во затворите, на оневозможувањето право на глас на изборите. Извештај на Народниот правобранител за 2016-та година во македонскиот законодавен дом.

Говорот на омраза е се поприсутен, вели народниот правобранител

Правдико - 06.11.2017

Со жалење морам да констатирам сè поголем говор на омраза во последните години, што е многу загрижувачко и ги повикувам институциите тоа да се спречува, рече народниот правобранител Иџет Мемети, презентирајќи го годишниот извештај за состојбата со ...

Правобранителот бара од Владата да ги спроведе мерките за човековите права и слободи

Р.С.Европа - 07.11.2017

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска до Владата ќе ги достави мерките за спроведување на препораките за подобрување на состојбите со човековите права и слободи, што тој ги констатирал, бидејќи пратениците не ги изгласаа на вчерашната ...

Народниот правобранител констатира над 1500 случаи на повреда на човековите права

Точка - 06.11.2017

1523 случаи на повреда на човековите права се регистрирани во 2016-та година што е за четири проценти повеќе во однос на претходната година, информираше Народниот Правобранител, Иџет Мемети, при образложувањето на извештајот за работа, пред ...

Говорот на омраза е сè поприсутен, вели народниот правобранител

Либертас - 06.11.2017

Со жалење морам да констатирам сè поголем говор на омраза во последните години, што е многу загрижувачко и ги повикувам институциите тоа да се спречува, рече народниот правобранител Иџет Мемети, презентирајќи го годишниот извештај за состојбата со ...

Народниот правобранител констатира над 1.500 случаи на повреда на човековите права

Правдико - 06.11.2017

1.523 случаи на повреда на човековите права се регистрирани во 2016 година, што е четири проценти повеќе во однос на претходната година, информира народниот правобранител Иџет Мемети при образложувањето на извештајот за работа пред пратениците во ...

Мемети: Лани констатирани 1.523 повреди на човекови слободи и права

А1 On - 06.11.2017

За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието на Република ...

Омбудсманот бара од Владата да ги спроведе мерките за човековите права и слободи

ТВ21 - 07.11.2017

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска до Владата ќе ги достави мерките за спроведување на препораките за подобрување на состојбите со човековите права и слободи, што тој ги констатирал, бидејќи пратениците не ги изгласаа на вчерашната ...

Народен правобранител: Констатирани рекордни 1.523 повреди на човекови слободи и права

Стандард - 06.11.2017

За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието на Република ...

Мемети: Лани констатирани 1.523 повреди на човекови слободи и права

ТВ21 - 06.11.2017

За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието на Република ...

Народниот правобранител лани констатирал 1.523 повреди на човекови слободи и права...

Н.Македонија - 06.11.2017

Народниот правобранител лани констатирал 1.523 повреди на човекови слободи и права За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој ...

Народниот правобранител лани констатирал 1.523 повреди на човекови слободи и права

Либертас - 06.11.2017

За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието на Република ...

Мемети ги нападна институциите дека и лани и слугувале на партијата, Димовски се сложи дека не си ја вршеле работата

Фокус - 06.11.2017

Народниот правобранител, Иџет Мемети, ги нападна институциите дека се исполитизирани и непрофесионални во извештајот за минатата година кој носи рекорден број на повреди врз човековите слободи и права.

Народниот правобранител лани констатирал 1.523 повреди на човекови слободи и права

Слободен Печат - 06.11.2017

За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието на Република ...

Народен правобранител: 1.523 повреди на човековите слободи и слободи

Нова ТВ - 06.11.2017

За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието на Република ...

Народниот правобранител лани констатирал 1.523 повреди на човекови слободи и права

Кумановски м. - 06.11.2017

loading... За четири проценти е зголемен бројот на констатирани случаи на повредени човекови слободи и права во Извештајот на Народниот правобранител за 2016 година за кој денеска се расправаше на продолжението на шестата седница на Собранието на ...