TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев разгледува повеќе имиња за министер за здравство

Телма - 15.11.2017

До крајот на неделата веројатно ќе се знае името на новиот министер за здравство. Премиерот Зоран Заев вели дека консултациите се во тек, но одлуката не е донесена. Заев не ја исклучува опцијата реконструкција и потврдува дека се разгледуваат и ...

Заев остава отворена можност за владина реконструкција

Алсат-М - 15.11.2017

Новиот министер за здравство може да не биде од редовите на Алијансата за Албанците, но тоа не значи дека оваа партија веќе нема да биде дел од Владата – изјави премиерот информирајќи дека Алијансата веќе предложила потенцијален наследник на ...

Алијансата за Албанците може да го изгуби Министерството за здравство

Р.С.Европа - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство

+инфо - 15.11.2017

Почнавме разговори со коалиционите партнери, се надеваме дека до крајот на оваа седмица ќе можеме да донесеме одлука, изјави денеска премиерот Заев. Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од ...

Дали ќе има министер за здравство од Алијансата на Албанците или од СДСМ?

Сител - 15.11.2017

Сите опции се во игра за нов министер за здравство. Премиерот Зоран Заев изјави дека не го знае името, ниту од која политичка партија ќе биде. Сеуште траат прговорите меѓу коалиционите партнери, но според Заев најважно е да се избере човек, а не ...

Министер за здравство? Ве молиме, почекајте!

Deutsche Welle - 15.11.2017

Изборот на министер за здравство е „на чекање“ додека не се решат дилемите: дали во Владата ќе влезат нови партнери, ќе има ли нова распределба на ресори или ресорот здравство и натаму останува кај Алијанса за Албанците Поминаа две недели откако ...

Двајца кандидати во игра за нов министер за здравство

Press24 - 15.11.2017

Алијансата за Албаниците на Зијадин Села ги разгледува имињата на кандидатите за министер за здравство кои ќе го преземат местото на Арбен Таравари, кој е избран за градоначалник на Гостивар.

Неочекуван пресврт во Владата, Зијадин Села го губи министерството за здравство

Курир - 15.11.2017

Алијанса за Албанците го губи раководството на здравстото и наместо нов министер, партијата на Зијадин Села ќе мора да преговара за ново раководство во “Илиденска”, пренесува Експрес. Засега нема детали што го предизвикаа овој пресврт во преговорите ...

Се уште не е комплетиран владиниот кабинет

Алсат-М - 14.11.2017

Се уште не е комплетиран владиниот кабинет по локалните избори. Причина е посетата на премиерот Зоран Заев во Словенија. Од Алијансата за Албанците тврдат дека Заев треба да преземе иницијатива за да се пополнат испразнетите места, па потоа тие да ...

Кој го крои составот на владиниот кабинет?

Сител - 14.11.2017

Реконструкција кабинетот на Заев на помалку од 6 месеци по формирањето е можниот епилог доколку не се најде решение за недоразбирањата на релација Села – Ахмети. Партиски извори за Сител брифираат дека за ваквата опција Премиерот Заев веќе ги ...

Ферати ќе ја наследи фотелјата на Таравари во здравство?

Канал5 - 14.11.2017

Вулнет Ферати, поранешен претседател на Управниот одбор на Фондот за здравство, е најверојатен кандидат за министерското место во Здравство, потврдуваат од Алијансата за Албанците за Канал 5.

Новиот министер за здравство ќе ги раскара албанските лидери?!

Слободен Печат - 14.11.2017

Доколку Зијадин Села јавно се извини за изјавите дека Али Ахмети и ВМРО-ДПМНЕ биле организатори на „крвавиот четврток“, тогаш пратениците од ДУИ можеби ќе гласаат за избор на нов министер за здравство од редовите на Алијансата за Албанците.

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција

Алсат-М - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Министер за здравство? Ве молиме, почекајте!

Локално - 15.11.2017

Изборот на министер за здравство е „на чекање“ додека не се решат дилемите: дали во Владата ќе влезат нови партнери, ќе има ли нова распределба на ресори или ресорот здравство и натаму останува кај Алијанса за Албанците, пишува денеска DW.

Зголемен бројот на претстави: Граѓаните годинава почесто оделе на театар отколку лани

еМагазин - 12.12.2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот 2016/2017 година, вкупниот број на прикажани претстави во професионалните театри е зголемен за 10,3%, а бројот на посетителите е зголемен за 21,% во однос на периодот 2015/2016 година.

Села го губи министерството за здравство

Нетпрес - 15.11.2017

Алијанса за Албанците го губи раководењето со ресорот здравсто и наместо нов министер, партијата на Зијадин Села ќе мора да преговара за ново раководство во „Илиденска”, пренесува Експрес.

Реконструкција на Влада, ако не се смират Села и Ахмети?

Вечер Прес - 14.11.2017

Реконструкција кабинетот на Заев на помалку од 6 месеци по формирањето е можниот епилог доколку не се најде решение за недоразбирањата на релација Села – Ахмети. Партиски извори за Сител брифираат дека за ваквата опција Премиерот Заев веќе ги ...

Новиот министер за здравство ќе ги раскара албанските лидери?!

+инфо - 14.11.2017

Албанскиот политички блок е пред фаза на вриење. Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села се договори со премиерот Зоран Заев дека неговата партија ќе остане во владината коалиција, но како што стојат работите, тој сè уште не ги решил ...

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство...

Н.Македонија - 15.11.2017

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња.

Министер за здравство? Ве молиме, почекајте!

Либертас - 15.11.2017

Изборот на министер за здравство е „на чекање“ додека не се решат дилемите: дали во Владата ќе влезат нови партнери, ќе има ли нова распределба на ресори или ресорот здравство и натаму останува кај Алијанса за Албанците, пишува Дојче веле.

Двајца кандидати во игра за нов министер за здравство

Скопје инфо - 15.11.2017

Алијансата за Албаниците на Зијадин Села ги разгледува имињата на кандидатите за министер за здравство кои ќе го преземат местото на Арбен Таравари, кој е избран за градоначалник на Гостивар.

Неочекуван пресврт во владата, Зијадин Села го губи Министерството за Здравство

Република - 15.11.2017

Алианса за Албанците го губи раководството на здравстото и наместо нов министер, партијата на Зијадин Села ќе мора да преговара за ново раководство во “Илиденска”, пренесува Експрес. Засега нема детали што го предизвикаа овој пресврт во преговорите ...

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција

Либертас - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Сава Ре купи 100% од сопственоста на НЛБ Нов пензиски фонд во Македонија

еМагазин - 12.12.2017

Пензиското друштво „НЛБ Нов пензиски фонд“ е продадено на групацијата „Сава Ре“ од Љубљана, која ги купи 100 отсто од акциите во овој пензиски фонд. Договорот за купопродажба беше потпишан денеска во просториите на НЛБ Банка во Скопје, а конечното ...

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција

Република - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција

Press24 - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Заев: Сè уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција

ТВ21 - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција

Локално - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција

Бриф - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Новиот министер за здравство може ќе биде од кај Села, а може и не

Мета - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција, а реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, изјави денеска премиерот ...

Заев: Доколку новиот министер за здравство не е од Алијанса за Албанците можда е реконструкција на Владата

А1 On - 15.11.2017

Премиерот Зоран Заев изјави дека разговорите за избор на нов министер за здравство се во тек и дека се разгова за повеќе имиња. Тој најави и реконструкција на Владата доколку биде избран кандидат кој што не е од Алијансата за Албанците.

Можно е Бошковски и Георгиевски да земат учество во извршната власт, изјави Заев

Фокус - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Заев: Се уште нема одлука за министер за здравство, можна и владина реконструкција

Слободен Печат - 15.11.2017

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, ...

Заев: Избираме човек, а не партија за министер за здравство

Нова ТВ - 15.11.2017

Алијансата на Албанците може да го изгуби местото за министер за здравство бидејќи, како што рече премиерот Заев избираат човек на кој ќе му веруваат граѓаните, а не партија До крајот на неделата треба да одлучиме кој ќе биде новиот министер за ...

ЗАЕВ ЗА НОВИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Во опција се повеќе имиња

Фактор - 15.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој ...