TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов вид на коронавирус се шири низ планетата: Наложена изолација – Првите случаи во Британија

Centar - 27.11.2021

Две лица од вчера се заразени со нова варијанта на корона вирусот, позната како Омикрон, соопштија здравствените власти во Велика Британија. Саџид Џавид, министер за здравство во Британија, изјави дека случаите се регистрирани во Есекс и Нотингем.

Борис Џонсон и се обрати на нацијата откако во Велика Британија беа регистрирани првите заразени со новиот вид на Ковид-19

Во Центар

Во Холандија: Од 600 патници кои пристигнале од Јужна АФрика, 61 се позитивни на коронавирус

360 степени

Омикрон е голем ризик за Европејците, суспендирани летовите од Африка

Слободен Печат

Светот ја изолира Јужна Африка, ова се драконски мерки одговараат властите во Јоханесбург

Телма

Казнети сме, наместо да сме пофалени оти го откривме новиот сој на ковид-19, реагира Јужна Африка

Сакам да кажам

Холандија - Десетици патници од Јужна Африка позитивни на Ковид-19

Р.С.Европа

Локално Слободен Печат Република Точка Точка Локално Локално Телма

17 починати и 463 новозаразени со коронавирус

Р.С.Европа - 27.11.2021

Во изминатото деноноќие се регистрирани 463 нови случаи на коронавирус, а 15 луѓе починале сите во болнички услови, соопшти Министерството за здравство. Според Регистарот на починати од ковид, пријавени се уште 2 починати во период од 20 до 24 ...

ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА СУПЕРМУТАНТОТ „ОМИКРОН“: Докторка од Јужна Африка открива-друга болка е карактеристична за новиот сој

Фактор

Колку треба да нè загрижува варијантата омикрон на корона вирусот?

Независен

Британски епидемиолог: Повеќе ме загрижува делта сојот отколку новиот омикрон

Слободен Печат

СО ПЦР-ТЕСТ МОЖЕ ДА СЕ ОТКРИЕ НОВИОТ СОЈ ОМИКРОН: СЗО побара од земјите итно да го направат следново

Фактор

СО ПЦР-ТЕСТ МОЖЕ ДА СЕ ОТКРИЕ НОВИОТ СОЈ ОМИКРОН: СЗО побара од земјите итно да го направат следново

Курир

ШТО ДОСЕГА СЕ ЗНАЕ ЗА ОМИКРОН: Каква сила сега има вирусот за да го минимизира имунитетот стекнат од вакцините и по прележан ковид

Фактор

Убавина и Здравје Денар Centar Press24 Скопје инфо MakPress Нетпрес МКД

Британија воведува задолжителен ПЦР тест за сите патници и маски во продавниците, Откако потврди 2 случаја на омикрон

Сакам да кажам - 27.11.2021

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва најави дека заштитните маски ќе бидат задолжителни во продавниците и јавниот превоз како и ПЦР тестовите за сите патници кои влегуваат во Велика Британија, со цел да се спречи ширењето на ковид-19.

Во Амстердам во два авиона од Африка шеесетина позитивни патници

Канал5

Вкупно 60 позитивни патници во Амстердам, кои дошле со два авиона од Африка

Фокус

Во Амстердам во два авиона од Африка шеесетина позитивни патници

Либертас

Фајзер-Бионтек најавуваат вакцина за новиот омикрон сој за 100 дена

Вечер Прес

ИМА РЕЗУЛТАТИ-61 ОД 600 ПАТНИЦИ СЕ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД: Холандските власти утврдуваат дали се заразени со новиот разорен сој „Омикрон“

Фактор

61 од 600-те патници од Јужна Африка позитивни на ковид: Холандија утврдува дали се заразени со омикрон сој

Република

Скопје инфо Скопје инфо Скопје1 360 степени Фокус Локално

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето во рана фаза на нова мутација на коронавирусот

Курир - 27.11.2021

Јужноафриканската Република (ЈАР) денеска оцени дека е казнета поради способноста рано да открие нови варијанти на Ковид-19, бидејќи забраните и ограничувањата за патување, кои ги воведоа многу земји поради новата варијанта на коронавирусот ...

Јужноафриканска Република: Светот нè казнува за раното откривање на нова мутација на Ковид-19

Нова ТВ

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето во рана фаза на нова мутација на корона вирусот

Независен

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето на нова мутација на коронавирусот

Канал5

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето во рана фаза на нова мутација на коронавирусот

ТВ21

ЈАР реагира: Наместо пофалби, светот не казнува успехот што во рана фаза откривме нова мутација на коронавирусот

Слободен Печат

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето во рана фаза на нова мутација на коронавирусот

Опсервер

Вечер Прес MakPress Денешен Lider Слободен Печат

ЕМА: Прерано е да се зборува за прилагодување на вакцините на новиот сој омикрон

360 степени - 27.11.2021

Европската агенција за лекови соопшти дека се потребни повеќе детали за да се види дали сојот, кој има бројни мутации, може да ги избегне четирите вакцини моментално одобрени во ЕУ Британскиот биолог Џејмс Нејсмит смета дека вакцините против ...

КОЈА ВАКЦИНА ЌЕ БИДЕ ЕФИКАСНА ПРОТИВ АГРЕСИВНИОТ „ОМИКРОН“: Една од компаниите најави дека ќе развие оружје и против новиот застрашувачки сој

Фактор

Модерна ќе развива вакцина која ќе нуди заштита и од омикрон-сојот

Скопје инфо

Модерна ќе развие бустер доза за новооткриениот сој

Локално

Модерна ќе развива бустер доза за новооткриениот сој омикрон

Фокус

Модерна ќе развие дополнителна доза од вакцината за новооткриениот „омикрон“ сој на коронавирусот

Опсервер

Модерна ќе развие дополнителна доза од вакцината за новооткриениот „омикрон“ сој на коронавирусот

Нова ТВ

Сител Слободен Печат Телма 24Инфо ММС Вечер Прес Frontline Либертас

Омикрон: Производителите на вакцини имаат добри вести

Centar - 27.11.2021

Производителите на вакцини се уверени дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата наречена омикрон. Новиот вид – порано познат како B.1.1.529 – се карактеризира со некои мутации кои сугерираат дека носи ...

Фајзер: Новите вакцини ќе бидат готови за 100 дена ако варијантата „Омикрон“ е отпорна на сегашните

Скопје1

„Фајзер“ тврди дека може да ги прилагоди вакцините за новиот сој

Н.Македонија

„Фајзер“: Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена

Денар

Вакцините за новиот сој ќе бидат готови за 100 дена, тврди Фајзер

Република

Фајзер за три месеци ќе направи вакцина против новиот сој

PressingTV

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

MTM

Zoom Точка Независен Канал5 Попара 24Инфо

СТО го одложи министерскиот состанок поради „омикрон“

Нетпрес - 27.11.2021

Светската трговска организација (СТО – WTO) објави дека го одложува својот прв министерски состанок по четири години поради влошувањето на епидемиолошката ситуација, со што стана и првата голема дипломатска „жртва“ на новиот сој на коронавирусот ...

СТО го одложи министерскиот состанок поради новиот „омикрон“ сој на коронавирусот

Бизнис Вести

СТО свика министерски состанок прв пат по четири години, па го одложи поради „омикрон“ сојот

Независен

СТО го одложи министерскиот состанок поради новиот „омикрон“ сој на коронавирусот

Опсервер

Светската трговска организација го одложи министерскиот состанок поради новиот „омикрон” сој на коронавирусот

Слободен Печат

СТО го одложи министерскиот состанок поради новиот „омикрон“ сој на коронавирусот

Телма

Светската трговска организација го одложи состанокот поради новиот сој на коронавирусот

Фокус

Канал5 Вечер Прес MakPress Денешен

Многу патници на летовите од Јужна Африка се веројатно заразени

Нетпрес - 27.11.2021

Холандските здравствени власти соопштија ноќта кон саботата дека врз основа на првичните резултати од тестирањата меѓу околу 600 патници кои во петокот со два лета пристигнале на амстердамскиот аерoдром Схипхол од Јужноафриканската Република ...

Холандските власти утврдиле дека десетици патници од летовите од Јужна Африка се заразени коронавирус

Бизнис Вести

Холандските власти утврдиле дека десетици патници од летовите од Јужна Африка се заразени коронавирус

Телма

Холандските власти утврдиле дека десетици патници од летовите од Јужна Африка се заразени коронавирус

Слободен Печат

Холандските власти утврдиja десетици патници од летовите од Јужна Африка заразени со коронавирус

24 Вести

Холандските власти утврдиле дека десетици патници од летовите од Јужна Африка се заразени со коронавирус

ТВ21

Холандските власти утврдиле дека десетици патници од летовите од Јужна Африка се заразени коронавирус

Вечер Прес

MakPress

Стотици патници од ЈАР останале заглавени на пистата во Амстердам поради опасниот сој

Канал5 - 26.11.2021

Неколку стотици патници од Јужна Африка (ЈАР), кои пристигнале во Амстердам со два лета, чекале со часови во авионите, а потоа биле подложени на тестирање за ковид поради загриженост за новооткриената варијанта на коронавирусот.

Драма на аеродромот во Амстердам, патниците се држат затворени во авионот и се тестираат за новата варијанта на Ковид-19

Во Центар

Најновиот сој на корона пристигна во европа

Вечер Прес - 26.11.2021

Идентификуван е еден случај на сојот Ну во Белгија, соопштија болниците. Сојот Б.1.1.529 првично детектиран во Јужна Африка, и попознат под името Ну има многу брз капацитет на репродукција и е веќе присутен во повеќе земји.

Сојот Ну го донела жена во Белгија, а симптомите се појавиле единаесет дена откако престојувала во Египет

Бизнис Вести

Сојот кој се шири во Африка е откриен и во Европа

Фактор

Прв случај на новиот јужноафрикански сој на Ковид во Белгија

MakPress