TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски: Се покажува дека со Петков го одбравме вистинскиот пристап

Бизнис Вести - 29.01.2022

Денешниот собир само потврдува дека со бугарскиот премиер Кирил Петков го одбравме вистинскиот пристап и начин кога кажавме дека ќе дадеме политичка иницијатива, но дека сепак организациите коишто се дел од секторите за коишто ние разговаравме се ...

ВИДЕО | Обраќања на премиерот Ковачевски и европратеникот Ќучук конференцијата БГМК2030 „Граѓански придонес во градење на доверба, заедништво и сојузништво”

Слободен Печат

Ковачевски: Се покажува дека со Петков го одбравме вистинскиот пристап

ТВ21

Ковачевски: Се покажува дека со Петков го одбравме вистинскиот пристап

Алсат-М

Ковачевски: Со Петков го одбравме вистинскиот пристап

Независен

Ковачевски за Бугарија: Таму каде има политичка волја и идеја за прогрес, разликите многу полесно се надминуваат

Локално

Не минуваат политички договори за историските вистини

Н.Македонија - 29.01.2022

Обраќањето на премиерот Кирил Петков во бугарското собрание вчера претпладне дојде како нов гром од темните облаци што од Софија се надвиснуваат кон Македонија. Имено, во искажувањата на бугарскиот премиер пред пратениците се остава впечаток дека „е ...

КОТЛАР: Бугарите и „северните“ заедно ќе го чествуваат Делчев зашто се борел и против врховистите?

Денешен

Владата се подготвува за чествувањето на Гоце Делчев заедно со бугарската Влада

МКД

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

24 Вести

НИ ДОАЃААТ ГОСТИ ОД БУГАРИЈА ВО ЧЕСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Владата го подготвува заедничкото чествување на великанот

+инфо

Ковачевски и Петков нема да бидат дел од заедничкото чествување на Гоце Делчев

Локално

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Алсат-М

Фактор PressingTV Zoom Фокус

Македонското национално малцинство во Република Бугарија

Lider - 29.01.2022

Колумна на Марјан Ѓорчев: Постоењето на македонското национално малцинство претставува индивидуална и колективна самоидентификација на припадниците на македонската етничка заедница во Р.Бугарија, којашто по своите историски,етнички,јазични и ...

Македонија да не се откажува од малцинството во Бугарија и да бара реципроцитет од Софија

Слободен Печат

Фундаментално нарушените права на македонското малцинство во Бугарија се клучен проблем за меѓудржавните односи

Н.Македонија

Македонците од Бугарија до Пендаровски: Систематска дискриминација и институционален говор на омраза

МКД

ОМО Илинден: Единствено правилно решение е двете малцинства да имаат исти права

Независен

Македонците од Бугарија: Ние сме постојана мета на говор на омраза, кој никогаш не се казнува

Фокус

БУГАРИТЕ НЕ СМЕАТ ДА ВЛЕЗАТ ВО УСТАВОТ НА МАКЕДОНИЈА БЕЗ ВО ИСТО ВРЕМЕ ТАМУ ДА БИДЕ ПРИЗНАЕНО МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО - ...

Фактор - 29.01.2022

Во македонскиот Устав не смеат да влезат Бугарите без во исто време да биде признаено македонското малцинство во Бугарија. Ова го сугерира професорката Мирјана Најчевска, откако вчера б угарскиот премиер Кирил Петков пред парламентот во Софија рече ...

Најчевска: Бугарите во Уставот само ако се признае македонското малцинство

Независен

Не знаеме дали има Бугари во Македонија, вели Најчевска

Скопје1

Најчевска: Бугарите не смеат да влезат во Уставот без да биде признаено македонското малцинство

Фокус

Петков најави дека во петок заеднички ќе се чествува Гоце Делчев во Скопје

Сител - 28.01.2022

Следниот петок Македонија и Бугарија заеднички ќе ја одбележат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Додека историската комисија се уште преговара за ова прашање, бугарскиот премиер Петков денеска пред бугарските пратеници потврди дека ова е ...

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Канал5

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Макфакс

Договорено е македонските Бугари да се дел од Уставот, заеднички ќе се чествува и раѓањето на Делчев

Телма

Историјата ќе зближува: Северна Македонија и Бугарија заедно ќе го чествуваат Гоце Делчев

Deutsche Welle

Петков најави заедничко македонско-бугарско чествување на раѓањето на Делчев

Р.С.Европа

Петков: Ковачевски прифати Бугарите да бидат вклучени во македонскиот Устав

Антропол

ТВ21 Алсат-М Мета Фокус CivilMedia Република PressingTV Канал5

Премиерот Петков реферираше пред пред пратениците во бугарскиот парламент: Бугарите ќе влезат во македонскиот устав

24 Вести - 28.01.2022

Бугарите ќе бидат дел од македонскиот Устав - за македонското малцинство не се дискутира. Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска на обраќањето пред пратениците во Народното собрание во Софија кажа дека на последната средба со премиерот Ковачевски е ...

„Подготвуваме заедничка прослава на Гоце Делчев“ – Петков: Бугарите исто како Албанците ќе станат дел од Уставот

ТВ21

Петков: Македонските Бугари ќе бидат дел од Уставот

24Инфо

Петков најави заедничко чествување за Гоце Делчев на 4 февруари

МКД

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Слободен Печат

Ковачевски кон одговорниот на БТА: Ако има вандализам, не барајте полиција, туку мене!

Фокус

Петков за залагањето на македонскиот премиер: Ковачевски лично ќе одговори во случај на вандализам

Локално

ММС Локално Нова ТВ Независен 360 степени Press24 Телма Сител

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Македонија

А1 On - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја одржа првата средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на иницијатива на француската амбасадорка во Бугарија Флоренс Робин, чија земја претседава со ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Македонија

Нетпрес

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Северна Македонија

Опсервер

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Северна Македонија

ТВ21

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со С. Македонија

Вечер Прес

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите Скопје-Софија

Zoom

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Македонија

MakPress

Владејачките партии во Народното собрание задоволни од владата на Петков за напредокот во односите со РСМ, опозицијата ...

ТВ21 - 28.01.2022

Владејачките партии во парламентот се задоволни од работата на владата на Кирил Петков за напредокот во односите со Република Северна Македонија (РСМ), а опозицијата очекува членството на РСМ во ЕУ да не биде на сметка на бугарската историја.

Владејачките партии во Народното собрание задоволни од владата на Петков за напредокот во односите со РСМ, опозицијата очекува нејзиното членство во ЕУ да не биде на сметка на бугарската историја

Опсервер

Владејачките партии задоволни од Петков за напредокот во односите, опозицијата очекува членството на Македонија во ЕУ да не биде на сметка на бугарската историја

24Инфо

ПЕТКОВ ПОЛОЖИ ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Власта го пофали, опозицијата го предупреди да не сее „комуникациска магла“

+инфо

Владејачките партии во Народното собрание задоволни од владата на Петков за напредокот во односите со РСМ

Вечер Прес

Петков реферираше во бугарското Собрание за Македонија, опозицијата му порача дека треба да се држи до договореното на Советот за безбедност

MakPress

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Lider - 28.01.2022

„Клучно е прашањето околу суштината во однос на формата, тоа се веројатно и лични пристапи. Борисов имаше еден подиректен настап каде што, што би рекол народот – што на ум то на друм, значи генерално ги кажуваше работите онака како што ги мислеше за ...

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Курир

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Нетпрес

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Република

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Советот на Европа

Независен

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

MakPress

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Нетпрес - 28.01.2022

Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во случајот во Преамбулата, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од бугарскиот ...

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Press24

Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците во бугарскиот, вели Николоски

Скопје1

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Курир

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш треба и Македонците да влезат во бугарскиот

Нова ТВ

Николоски: Ако Бугарија отвора некои прашања, мораме и ние

Фокус

АЛЕКСАНДАР НИКОЛОСКИ ЗА РЕЦИПРОЦИТЕТ Бугарите во македонскиот, ама и Македонците во бугарскиот Устав

+инфо

Република Денешен MakPress Опсервер

Стојков му одговори на Петков дека ОМО Илинден е провокација: Ова е продолжување на срамната тодорживковска традиција ...

Република - 28.01.2022

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека О Оваа денешна изјава на бугарскиот премиер предизвика револт кај Македонците во ...

Теми за македонско малцинство се апсолутно недопустливи, ОМО „Илинден“ е провокација за Ковачевски, кажа Петков во бугарското собрание

Сакам да кажам

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

Локално

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

Курир

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

Република

Петков: ОМО Илинден е провокација кон Ковачевски

PressingTV

ОМО ИЛИНДЕН Е ПРОВОКАЦИЈА КОН КОВАЧЕВСКИ Петков нема да ја отвора темата за малцинството

+инфо

Нетпрес Н.Македонија PressingTV еМагазин МКД

Захариева до Петков: Намалете со ентузијазмот за да не ја кренете рампата превисоко

360 степени - 28.01.2022

Поранешната министерка за надворешни работи посочи дека досега само за Коридорот 8 меѓу Бугарија и РС Македонија во последните години се потпишани три меморандуми и уште најмалку 20 меморандуми за други области, но повеќето од нив, како што рече, ...

Захариева со пријателски совет до Петков: Намалете го малку ентузијазмот

Слободен Печат

Захариева го посоветува Петков: Намалете го малку ентузијазмот

Независен

„Намалете го малку ентузијазмот“: Захариева му упати пријателски совет на Петков

Локално

„Намалете малку со ентузијазмот, ќе ја кренете рампата многу високо“ – Захариева: Само за Коридорот 8 се потпишани три меморандуми

ТВ21

Захариева до Петков: Намалете го малку ентузијазмот, ќе ја кренете рампата многу високо

Сител

Захариева со пријателски совет до Петков: Намалете со ентузијазмот

МКД

24Инфо Zoom Денешен

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија донесе голем број на проекти и можности за соработка

4NEWS - 28.01.2022

Новата енергија и динамика на односите со Бугарија, утврдени на нашата прва средба со делегацијата на бугарската влада во Скопје и на возвратната посета на Софија за да ја одржиме заедничката седница, низ работата на првите средби на работните групи ...

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија донесе голем број на проекти и можности за соработка

Frontline

Новата енергија во односите со Бугарија донесе голем број на проекти и можности за соработка, вели Ковачевски

Скопје1

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија донесе голем број на проекти и можности за соработка

Centar

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија донесе голем број на проекти и можности за соработка

24Инфо

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија донесе голем број на проекти и можности за соработка

Република

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Бриф - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога биле во ...

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Слободен Печат

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

ТВ21

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Сител

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Македонија

Опсервер

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Frontline

БСП до ГЕРБ- не ве напаѓавме за С.Македонија додека бевме опозиција

Р.С.Европа

360 степени CivilMedia Вечер Прес Н.Македонија MakPress

ГЕРБ бара Бугарите да влезат во Уставот пред почеток на преговорите со ЕУ

Независен - 28.01.2022

Постигнувањето економска кохезија е добра работа, но тоа не го одразува реалниот фокус на проблемите со на РС Македонија. Ако вашиот сегашен пристап е да подигнете облаци за да покажете дека нешто се случува кога ќе им свртите грб на вистинските ...

ГЕРБ бара Бугарите да се внесат во македонскиот Устав пред почетокот на преговорите со ЕУ

МКД

ГЕРБ на Борисов бара да се отворат досиејата на комунистичките служби и на Сојузот на комунистите во Македонија: „Да се ...

Локално - 28.01.2022

Постигнувањето економско поврзување е добра работа, но тоа не го одразува реалниот фокус на проблемите со PCM. Ако вашиот сегашен пристап е „кревање во облаци“, за да покажете дека нешто се случува со ставање на страна на вистинските проблеми, ...

Петков ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

Бизнис Вести - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков днеска ќе реферира пред пратениците во Народното собрание на Бугарија за резултатите од неговата посета на Скопје минатата недела, како и од средба на владите на двете земји што се одржа во Софија.

Петков ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

Опсервер

Петков за односите со Скопје ќе реферира пред бугарското Собрание

Слободен Печат

Петков ќе реферира пред бугарското Собрание за контактите со Скопје

Р.С.Европа

Петков ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

MakPress

Петков ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

Алсат-М

Петков ќе реферира пред бугарското Собрание за резултатите од контактите со Скопје

Frontline

Нова ТВ Курир Канал5 Сител ТВ21 Нетпрес Вечер Прес Бриф

„Намалете малку со ентузијазмот, ќе ја кренете рампата многу високо“ – Захариева: Само за Коридорот 8 се потпишани три ...

4NEWS - 28.01.2022

„Само за Коридорот 8 меѓу Бугарија и Северна Македонија во последните години се потпишани три меморандуми“. Ова го потсети поранешната министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, јавува БГНЕС.