TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амнестија

CivilMedia - 13.12.2018

Јас лично сум многу против амнестии. Мислам дека на тој начин се подрива правниот поредок и се атакува врз правната сигурност, а најмногу од сѐ, се оштетуваат жртвите на одредени прекршувања на законите.

Предлог за селективна амнестија, за вработените од МВР нема помилување, за пратениците ќе се чека на квалификацијата на ...

МКД - 13.12.2018

Членовите на собраниското тело за помирување вчера конечно се согласија одколу текстот на предлог законот за амнестија за 33-та обвинети во случајот „27 април". Од она што го дознаваме, амнестијата нема да важи за вработеноте во МВР кои беа дел од ...

Аирлија амнестија, во очекување на Халиевата комета!

CivilMedia - 13.12.2018

пишува: Целата оваа операција говори многу за тоа како функционира Заев политички. Речиси е сигурно дека тој се потврдува како мошне контроверзен политичар, флексибилен и кога треба да се економизира со вистината до мерка што може да го доведе ...

Амнестијата нема да важи за носителите на командна одговорност во МВР, пратениците нема да прават преквалификација на ...

Сакам да кажам - 13.12.2018

Амнестијата нема да важи за припадниците на министерството за внатрешни работи кои се носители на ланецот на командната одговорност во МВР, односно ја имаат златната, бронзената и други команди, велат извори до Собранието за САКАМДАКАЖАМ.МК, откако ...

Нема амнестија за насилниците и организаторите на „27 април“

24Инфо - 13.12.2018

Нема амнестија за насилниците и организаторите на „27 април“ Предлог законот за амнестија нема да ги опфати организаторите и лицата кои извршиле физичко насилство за време на настаните од 27 април лани во Собранието.

Правдата мора да си го најде местото, да се дознае вистината за 27 април – Рамчиловиќ и Богоевски во Студио 1

1tv - 12.12.2018

Периодов актуелен е законот за амнестија и неопходно е да се направи дистинкција меѓу оние кои ќе бидат изземени, со исклучок за организаторите и насилниците од „крвавиот четврток“. На оваа тема гости во Студио 1 беа пратениците Зеќир Рамчиловиќ и ...

Амнестија да, помирување не

Призма - 12.12.2018

Пратениците најдоа решение како да се направи трговијата со гласови за амнестија и, да немате дилеми, таа ќе се направи. И судството ќе му се покори на договореното. Сè може да се истргува кога има пазарна волја, тоа е просто едно многу старо ...

Скроен е законот за амнестија – наскоро ќе се носи по скратена постапка

24 Вести - 12.12.2018

Подгрупата за помирување го утврди Предлог текст на законското решение за амнестија за настаните од 27 април со кое нема да бидат опфатени нарачателите и организаторите на настаните од крвавиот четврток и официјално инфомираше претседателот на ...

Групата за помирување предлага делумна амнестија за 27 април

Сител - 12.12.2018

Нема амнестија за организаторите и насилниците за 27 април. Останатите учесници во собраниските настани ќе имаат право на помилување. Телото за помирување конечно ги договори деталите за амнестијата.

Готов е предлог -законот за делумна амнестија за упадот на 27 април

Канал5 - 12.12.2018

Нема амнеестија за организаторите и оние што извршиле насилство во настаните од 27 април. Останатите обвинети сами ќе треба да пресечат дали невиноста ќе ја докажуваат на суд или ќе прифатат амнестија.

Нема амнестија за Чавков и тројца обвинети во МВР

Телма - 12.12.2018

Нема амнестија за Чавков и уште тројца обвинети од МВР, Радулов, Марковски и Лазаров. Пратениците Сашо Василевски, Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов ќе бидат амнестирани. Постигнат е компромис за текстот на законот за амнестија кој треба да го одобри ...

Подготвен нацрт-законот за амнестија: Нема амнестија за организаторите и напаѓачите на 27 април

ТВ21 - 12.12.2018

Собраниското тело за помирување го усвои нацрт-текстот за амнестија за настаните од 27 април. Со тоа, според пратеникот Зеќир Рамчиловиќ нема да има амнестија за организаторите и напаѓачите од 27 април.

Нема амнестија за организаторите и насилниците на 27-ми април

Глас на Америка - 12.12.2018

Предлог-законот, според ова тело, нема да влијае врз работата на судовите, што било едно од клучните прашања за кое било постигнато консензус СКОПЈЕ — Утврден е текстот на предлог-законот за амнестија за настаните од 27-ми април.

Нема колективна амнестија: готов предлог – текстот на законот

Алфа - 12.12.2018

Подгрупата за помирување го договори предлог текстот за амнестија – помилување ќе нема за организаторите и насилниците од собраниските настани. Пратениците консензуално го прифатиле предлогот да се направи дистинкција меѓу физичко насилство и ...

Кирацовски за амнестијата и двотретинското мнозинство

Тера - 12.12.2018

Пратеникот на СДСМ Александар Кирацовски денеска беше прашан за предлог законот за амнестија и кој се ќе биде опфатен со него и за тоа дали ќе успеат да обезбедат двотретинско мнозинство во Собранието на Македонија за третото гласање на Уставните ...

Обвинетите сами ќе си бараат амнестија, па кој добие, добие, кој не- тоа е!

Вечер - 12.12.2018

Пратениците Сашо Василевски, Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов ќе бидат ослободени од обвинението за собраниските настани од 27 април. По неколку состаноци и интензивни средби, собраниското тело за помирување објави дека е постигнат консензус и дека ...

Најчевска: За секој случај треба да се цени дали треба да има преквалификација

Фактор - 12.12.2018

За секој случај треба да се цени дали треба да има преквалификација, изјави професорката Мирјана Најчевска вечерва во Анализа на ТВ 24 за настаните од 27 април лани. Законот за амнестија е политички, односно вели сива зона каде се мешаат ...

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Фактор - 12.12.2018

Јас сум една од тие што се против амнестија, против честа амнестија, изјави професорката Мирјана Најчевска вечерва во Анализа на ТВ 24. Таа вели дека сепак овде се работи за политичка амнестија.

Лицата што не биле организатори и не учествувале во насилство може да поднесат барање за амнестија за 27 април

AKO - 12.12.2018

Групата за помирување го направи Предлог текстот за делумна амнестија за обвинетите и учесниците во насилнииот упад во Собрание на 27 април минатата година. ,,Секое лице опфатено во процесот ќе треба да поднесе барање за амнестија во понатамошната ...

За Чавков нема амнестија, се подведува под кривично дело „здружување заради непријателска дејност“

Сакам да кажам - 12.12.2018

Митко Чавков, екдиректор на Бирото за јавна безбедност и златна команда во оперативниот штаб на МВР кој не издаде наредба да ги спаси пратениците за време на организираниот напад на Собранието на 27 април лани, нема да има право на амнестија, ...

Разговор со Џелал Незири и Гоце Коцевски – Ќе има ли помирување и амнестија за 27-ми април?

1tv - 12.12.2018

Џелал Незири од СКУП, и Гоце Коцевски од Здружение на млади правници пред камерата на 1ТВ говорат за еден од најважните процеси кои во овој момент се спроведуваат во Македонија. До крајот на неделава собраниското тело за помирување можно е да го ...

Кој се ќе биде амнестиран од учесниците во 27 април? Предлог текстот е готов

1tv - 12.12.2018

Консензуално, подгрупата за помирување се договори кој се треба да биде амнестиран од учесниците во собраниските инциденти од 27 април. Во Предлог – текстот за амнестијата нема да бидат опфатени организаторите и насилниците.

Тарчуловски: Нека се изгласа законот, па ќе видиме за амнестија

Независен - 12.12.2018

Јохан Тарчуловски, кој е еден од обвинетите пратеници за случувањата на 27 април, вели дека се уште е рано да се произнесе дали ќе бара амнестија согласно денеска донесениот предлог-текстот во Собранието за селективна амнестија.

Телото за помирување го утврди текстот на предлог-законот

Алсат-М - 12.12.2018

Телото за помирување во Собранието по неколкунеделно усогласување го изготви предлог-текстот за селективна амнестија за организираниот напад на Собранието на 27 април минатата година. „Направена е разлика, најдена е правна формулација за дистинкција ...

Законот за амнестија е готов: Нема амнестија за организаторите и насилниците од 27 април

Нова ТВ - 12.12.2018

Предлог законот за амнестија е готов и наскоро ќе биде поднесен во Собранието по скратена постапка. Текстот на законот бил усогласен на состанокот на работната група во рамки на Телото за помирување која се состана претпладнево во Парламентот.

Нема целосна амнестија за 27 април, организаторите и тепачите ќе одговараат, изготвен предлогот на Телото за помирување

Сакам да кажам - 12.12.2018

Телото за помирување во Собранието по неколкунеделно усогласување го изготви предлог-текстот за селективна амнестија за организираниот напад на Собранието на 27 април минатата година. „Направена е разлика, најдена е правна формулација за дистинкција ...

Ѓорчев: Целосна амнестија за 27 април без политички условувања и уцени

24Инфо - 12.12.2018

За денешните најави за Предлог-закон за амнестија, пратеникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев изјави дека нивниот став е принципиелен и дека треба да има целосна амнестија за настаните од 27 април лани во Собранието.

Рамчиловиќ: Подгрупата за помирување изготви Предлог закон за амнестија

Независен - 12.12.2018

Подгрупата за помирување во Собранието изготви Предлог закон за амнестија што денеска ќе биде доставен до копретседавачите на Комисијата, за тој што побрзо да биде донесен. Зекир Рамчиловиќ, од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, кој ја ...

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за ...

Макфакс - 12.12.2018

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека ја прифаќаат амнестијата. Со законот нема да бидат опфатени организаторите и оние кои извршиле насилство.

Собраниската работната група за помирување го утврди предлог-законот за помилување на учесниците на 27 април

ТВ21 - 12.12.2018

Собраниската работната група за помирување денеска го утврди предлог текстот на законото решение за помилување за учесниците во настаните од 27 април. „На денешното продолжение на седницата на подгрупата за помирување го разгледувавме и дојдовме до ...

Ќе има амнестија за Василевски, Мукоски и Арнаудов

Фактор - 12.12.2018

Пратениците Сашо Василевски, Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов ќе бидат ослободени од обвинението за „крвавиот четврток“ на 27 април во Собранието, откако е објавено дека е изготвен Предлог-законот за амнестија, според кој нема да има „помилување“ за ...

Утврден предлог-законот за помилување на учесниците во крвавиот четврток

Слободен Печат - 12.12.2018

Секое лице ќе може да поднесе барање за амнестија - рече пратеникот Зекир Рамчиловиќ. Собраниската работната група за помирување денеска го утврди предлог текстот на законото решение за помилување за учесниците во настаните од 27 април.

Собраниската подгрупа за помилување подготви Предлог -закон за амнестија

Локално - 12.12.2018

Подгрупата за помирување во Собранието изготви Предлог закон за амнестија што денеска ќе биде доставен до копретседавачите на Комисијата, за тој што побрзо да биде донесен. Зекир Рамчиловиќ, од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, кој ја ...

Подгрупата за помирување ќе расправа за законското решение за амнестија за настаните од 27 април

МКД - 12.12.2018

Во македонското Собрание денеска треба да продолжи вториот состанок на Работната подгрупа за помирување на Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција на кој треба да се доуреди предлог законот за амнестија.

Работната подгрупа за помирување денеска ќе продолжи со работа

Мета - 12.12.2018

Работната подгрупа за помирување на Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција во Собранието на Република Македонија денеска во 10.30 часот ќе го продолжи вториот работен состанок.

Аирлија амнестија, во очекување на Халиевата комета!

+инфо - 13.12.2018

Ветувањето на СДСМ за брз напредок кон НАТО и ЕУ го чинат Заев кредибилен; овие од ВМРО-ДПМНЕ останаа без никакви ветувања, па немаат ни што да остварат. Е те, дојдовме и до таа точка: најавата на премиерот Зоран Заев за помирување, завршува со ...

Нема амнестија за насилниците и организаторите на „27 април“

Н.Македонија - 13.12.2018

Предлог законот за амнестија нема да ги опфати организаторите и лицата кои извршиле физичко насилство за време на настаните од 27 април лани во Собранието. Сeкое лице опфатено со процесот ќе треба да поднесе барање за амнестија од понтамошната ...

Законот за амнестија меѓу политика и правда

Р.С.Европа - 11.12.2018

Изготвувањето на предлог текстот за законот за амнестија заглави поради нови предлози на членовите на собраниското тело за помирување. Но, според упатените, нелогично е Собранието да одлучува кој ќе биде аместиран додека трае судскиот процес за ...

Учесниците во 27-ми април да се изјаснат: Дали се за амнестија или невиноста ќе ја бранат на суд

Канал5 - 11.12.2018

Иако најавено за вчера, сепак не заседаваше телото за помирување на кое требаше да се разгледа предлог законот за амнестија, а не се знае ни кога ќе продолжи. Официјална причина е патувањето во Брисел на дел од членовите.

Брисел ни го спрема законот за амнестија?

Вечер - 11.12.2018

По неколку дневен застој и понатаму е неизвесен следниот состанок на собраниското тело за помирување, иако се најавуваше за утре. Според извори од телото, работата заглави откако членовите на телото понудија нови предлози за законското решение.

Амнестијата и правото никако да се помират

Н.Македонија - 11.12.2018

Фамозниот закон за амнестија, со кој е условено формирањето на двотретинското мнозинство во парламентот на 19 октомври, се чини дека сѐ уште не може да се состави во вистинската формулација што ќе ги опфати сите предизвици на обвиненијата на ...

Раката за помирување ќе се пружи пред празниците?!

+инфо - 11.12.2018

Кон крајот на неделава собраниското тело за помирување би можело да излезе со текст на законот за помирување, кој, како што дознаваме неофицијално, би требало да биде голем исчекор кон помирувањето во врска со настаните од 27 април, а од кое исход ...

Продолжува потрагата за решение за амнестија на дел од учесниците во собраниските инциденти од 27 април

1tv - 11.12.2018

Подгрупата за помирување утре треба да предложи верзија на Закон за помирување за собраниските инциденти од 27 април. Осумтемина народни избраници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, во консултации со правни експерти уште бараат начини ...

Дескоска: Законот за помирување ќе се изработи во Собранието, не во Министерството за правда

1tv - 11.12.2018

Законот за помирување е закон што не се работи во Министерството за правда, туку во рамки на Телото за помирување во Собранието. Сите решенија ќе произлезат од таму и ќе бидат донесени во Парламентот, изјави министерката за правда Рената Дескоска ...

Амнестија да, помирување не

iPortal - 12.12.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Сашо Кокаланов за Призма: -Пратениците најдоа решение како да се направи трговијата со гласови за амнестија и, да немате дилеми, таа ќе се направи. И судството ќе му се покори на договореното.

Подготвен нацрт-законот за амнестија: Нема амнестија за организаторите и напаѓачите на 27 април

4NEWS - 12.12.2018

Собраниското тело за помирување го усвои нацрт-текстот за амнестија за настаните од 27 април. Со тоа, според пратеникот Зеќир Рамчиловиќ нема да има амнестија за организаторите и напаѓачите од 27 април.

Најчевска: Чинот на неказнување на функционери е неверојатно проблематичен

Фокус - 12.12.2018

За секој случај треба да се цени дали треба да има преквалификација, изјави професорката Мирјана Најчевска вечерва во Анализа на ТВ 24 за настаните од 27 април лани. Законот за амнестија е политички, односно вели сива зона каде се мешаат ...

За Чавков нема амнестија – се товари за „здружување заради непријателска дејност“

iPortal - 12.12.2018

Митко Чавков, екдиректор на Бирото за јавна безбедност и златна команда во оперативниот штаб на МВР кој не издаде наредба да ги спаси пратениците за време на организираниот напад на Собранието на 27 април лани, нема да има право на амнестија, ...

Разговор со Џелал Незири и Гоце Коцевски – Ќе има ли помирување и амнестија за 27-ми април?

Либертас - 12.12.2018

Џелал Незири од СКУП, и Гоце Коцевски од Здружение на млади правници пред камерата на 1ТВ говорат за еден од најважните процеси кои во овој момент се спроведуваат во Македонија. До крајот на неделава собраниското тело за помирување можно е да го ...

Кој се ќе биде амнестиран од учесниците во 27 април? Предлог текстот е готов

Либертас - 12.12.2018

Консензуално, подгрупата за помирување се договори кој се треба да биде амнестиран од учесниците во собраниските инциденти од 27 април. Во Предлог – текстот за амнестијата нема да бидат опфатени организаторите и насилниците.