TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција ја зголеми процената за количеството гас откриено во Црното Море

Нетпрес - 17.10.2020

Главното наоѓалиште на природен гас коешто Турција го откри летото во Црното Море е поголемо отколку што првично се проценуваше, изјави во саботата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Турција откри уште едно наоѓалиште на гас во Црното Море

Expres - 17.10.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека е откриено ново наоѓалиште на гас во Црното Море со капацитет од 85 милијарди кубни метри гас. Соред турски „Сабах“, денеска шефот на државата го посетил бродот Фатих, кој во август го откри ...

Азербејџанскиот гас доаѓа!

Н.Македонија - 17.10.2020

По четири и пол години изградба, Трансјадранскиот гасовод (ТАП) е завршен. Тој е дел од европскиот „Јужен гасен коридор“ и се поврзува со гасоводот ТАНАП (Трансадолски гасовод), преку кој се обезбедува азербејџански гас до Турција преку Грузија.

Турција ја зголеми процената за количеството гас откриено во Црното Море

24Инфо - 17.10.2020

Главното наоѓалиште на природен гас коешто Турција го откри летото во Црното Море е поголемо отколку што првично се проценуваше, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Во август беше објавено дека е откриено најголемото наоѓалиште на ...