TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Унгарија ќе добие 920 милиони евра од фондовите на ЕУ

Вечер Прес - 08.12.2023

Министрите за финансии на Европската унија (ЕУ) денеска одобрија исплата на 920 милиони евра на Унгарија како дел од прегледот на нејзиниот план за закрепнување, кој инаку е сè уште замрзнат во очекување на напредокот во владеењето на правото.

Орбан: Доколку Бриселскиот и Охридскиот договор влезат во преговарачката рамка, Србија може да смета на Унгарија

MakPress - 09.12.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан за можноста Европскиот совет да ги вклучи Бриселскиот и Охридскиот договор во преговарачката рамка, на Самитот ЕУ - Западен Балкан што ќе се одржи следната недела во Брисел, иако Србија се противи, кажа дека Белград ...

Дали парите ќе го „смират“ Орбан?

Р.С.Европа - 08.12.2023

Во центарот на историски одлуки кои треба да се донесат на самитот на ЕУ идната недела стои Унгарија, која до сега се закануваше со вето за некои од нив. Дали ќе има одлуки околу проширувањето и помош за Украина, ЕУ ќе проба да го реши со пари за ...

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори со Украина

Пулс24 - 08.12.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел не треба да започне преговори за членство на Киев во ЕУ, со оглед на тоа што Украина не е подготвена за тоа. „Преговорите за членство на Украина во Европската унија не треба да се започнуваат.

Орбан жестоко се противи на преговорите со Украина за пристапување во ЕУ

Локално - 08.12.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан останува жестоко против преговорите со Украина за пристапување во Европската унија (ЕУ), тврдејќи дека земјата е зафатена од корупција и претставува закана за европското земјоделство, пренесе „Бета“.

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

Фактор - 08.12.2023

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, најави дека Европската унија треба да се воздржи од разговори за пристапните преговори на Украина во ЕУ, за време на претстојниот декемвриски состанок на Европскиот совет (EUCO).

„Политико“: Орбан посеа паника во ЕУ

Макфакс - 07.12.2023

Една недела пред состанокот на Европскиот совет на кој ќе се разговара за иднината на Украина, ЕУ е во паника поради односот на Виктор Орбан. Унгарскиот премиер се противи на одлуката за приклучување на Украина во ЕУ и обезбедување финансиска помош ...

„Политико“: Орбан посеа паника во ЕУ

Точка - 07.12.2023

Една недела пред состанокот на Европскиот совет на кој ќе се разговара за иднината на Украина, ЕУ е во паника поради односот на Виктор Орбан. Унгарскиот премиер се противи на одлуката за приклучување на Украина во ЕУ и обезбедување финансиска помош ...

„Политико“: Орбан посеа паника во ЕУ

Опсервер - 07.12.2023

Една недела пред состанокот на Европскиот совет на кој ќе се разговара за иднината на Украина, ЕУ е во паника поради односот на Виктор Орбан. Унгарскиот премиер се противи на одлуката за приклучување на Украина во ЕУ и обезбедување финансиска помош ...

„Политико“: Орбан посеа паника во ЕУ

Скопје1 - 07.12.2023

Една недела пред состанокот на Европскиот совет на кој ќе се разговара за иднината на Украина, ЕУ е во паника поради односот на Виктор Орбан. Унгарскиот премиер се противи на одлуката за приклучување на Украина во ЕУ и обезбедување финансиска помош ...

„ПОЛИТИКО“: Орбан посеа паника во ЕУ

Денешен - 07.12.2023

Една недела пред состанокот на Европскиот совет на кој ќе се разговара за иднината на Украина, ЕУ е во паника поради односот на Виктор Орбан. Унгарскиот премиер се противи на одлуката за приклучување на Украина во ЕУ и обезбедување финансиска помош ...

Ле Поен: Орбан против пристапните преговори со Украина

MakPress - 08.12.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан останува жестоко против преговорите со Украина за пристапување во Европската унија (ЕУ), тврдејќи дека земјата е зафатена од корупција и претставува закана за европското земјоделство, пренесе Бета.

Орбан и натаму жестоко против Украина: „Таа земја е позната како една од најкорумпираните во светот!“

Вечер Прес - 08.12.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, останува жестоко против преговорите со Украина за пристапување во Европската унија (ЕУ), тврдејќи дека земјата е зафатена од корупција и претставува закана за европското земјоделство.

Ле Поен: Орбан против пристапните преговори со Украина

Канал5 - 08.12.2023

Унгарскиот премиер Виктор Орбан останува жестоко против преговорите со Украина за пристапување во Европската унија (ЕУ), тврдејќи дека земјата е зафатена од корупција и претставува закана за европското земјоделство, пренесе Бета.