TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британија за неколку дена ќе има тестови на антитела за коронавирусот

Канал5 - 25.03.2020

Велика Британија ќе има антитела за неколку дена што ќе ги праќа во домаќинствата за да утврди дали луѓето се заразиле со коронавирус и развиваат имунитет, изјави денеска официјален претставник за здравство.

Унгарија и Индија забранија извоз на суровини за лековите против коронавирус

Канал5 - 25.03.2020

Унгарија и Индија денеска забранија извоз во неколку земји на состојката користена во лековите против Ковид-19, болест предизвикана од коронавирус. Во моментов нема одобрен лек или вакцина за Ковид-19, крајно заразна, а во некои случаи и смртоносна, ...

Шпанската вицепремиерка е заразена со коронавирусот

А1 On - 25.03.2020

Шпанската вицепремиерка Кармен Калво (63) е позитивна на коронавирусот, соопшти Владата во Мадрид. Позитивниот резултат стигнал денеска откако претходниот тест бил негативен. Тестирањето било повторено затоа што претходните резултати биле ...

Европскиот центар за контрола и спречување на болести со сериозно предупредување: Летото веројатно нема да го запре ...

Локално - 25.03.2020

Летните температури веројатно нема да го запрат ширењето на коронавирусот, а доколку вирусот продолжи да се шири со сегашната стапка, наскоро може да биде случај во повеќето земји-членки да нема доволно легла во единиците за интензивна нега, се вели ...

Политико: Коронавирусот покажа каква земја каков лидер доби

24Инфо - 25.03.2020

– Не секоја земја го има лидерот што го заслужува, но пандемијата со коронавирусот покажа која земја каков лидер всушност доби, пишува бриселскиот сајт Политико, анализирајќи ги одговорите на светските лидери на новонастанатата кризна ситуација.

Кумановскиот градоначалник бара карантин за градот, во болницата заразен инфектолог

Алсат-М - 25.03.2020

Во Куманово во последните 24 часа се регистрирани нови три случаи на заразени од КОВИД-19. Беа направени 7 тестирања од кои само еден беше позитивен. Со ова бројот на заразени во Куманово е 11, вклучително и 57 годишната жена која почина пред некој ...

Медицинска сестра открива: На заразените од Ковид-19 им се менуваат очите!

+инфо - 25.03.2020

Медицинската сестра Челзи Ернест од Вашингтон, која работи во Домот за стари лица во овој град, во интервју за Си-Ен-Ен тврди дека секојдневно била во првата борбена линија против Ковид-19, а открива и дека постои уште еден симптом кој покажува дека ...

Трета жртва на КОВИД-19 во Македонија, први случаи на зараза во Велес и Прилеп

Сакам да кажам - 25.03.2020

Во Македонија почина уште една пациентка од КОВИД-19, додека први случаи на зараза се потврдени во Прилеп и ...

Потврдена првата жртва на коронавирус во Хрватска

Макфакс - 25.03.2020

Во Хрватска е потврдена првата жртва од заразата со коронавирус и евидентирани се 442 случаја на инфекција, објави Националното тело за цивилна заштита. Патолошкиот наод на угостител од Истра потврди дека починал од инфекција со коронавирус минатата ...

Меркел по вторпат негативна на тестот, но останува во карантин

+инфо - 25.03.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска по вторпат беше негативна на тестот за коронавирус, но лекарите одлучиле таа и натаму да остане во карантин, најмалку до почетокот на следната недела.

Прилеп ги заострува мерките: Дезинфекција на секое возило и затворање на градскиот пазар

360 степени - 25.03.2020

Во Прилеп денеска се регистрираа првите случаи на коронавирус, а градските власти соопштија дека ги заоструваат превентивните мерки. Од утре, најави тој, се затвора и градскиот пазар, а продолжува и забраната за јавниот градски превоз.

Папата ги повика христијаните во светот да се молат за болните

А1 On - 25.03.2020

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска ги повика христијаните во целиот свет заедно да се молат за болните од Ковид-19 и медицинските работници кои се грижат за нив. На молитвата во Ватикан, папата побара милост Божја во време ...

Европска агенција за спречување болести: Не е сосема сигурно дека вирусот ќе исчезне во летниот период

А1 On - 25.03.2020

Не е сосема сигурно дека новиот коронавирус ќе исчезне во текот на летото, соопшти денеска Европската агенција за контрола и спречување на болестите – ЕЦДЦ. Странските агенции пренесуваат дека тоа е сериозно предупредување дека епидемијата може да ...

Британците за неколку дена ќе имаат тестови на антитела, ќе се утврдува дали некој бил заразен

Нетпрес - 25.03.2020

Обединетот Кралство за неколку дена ќе има тестови на антитела коишто ќе бидат испраќани во домаќинствата за да се утврди дали лицата се заразиле со коронавирусот и развиле имунитет, соопштија во средата британските здравствени власти.

Брачен пар од Прилеп се првите заболени од коронавирус од овој град, ги заразил синот

Канал5 - 25.03.2020

Брачен пар на возраст од над 60 години се првите два потврдени случаи на киорона вирус во Прилеп.. Биле заразени од нивниот син кој пред десетина дена се вратил од одмор на Копаоник.. Поради ова локалните власти од денеска побараа да се засилат ...

(ВИДЕО) Следете ја моменталната состојба со коронавирусот

Фактор - 25.03.2020

Следете ја состојбата со коронавирусот во светот. Во видеото подолу, има детален преглед за бројот на заразени, излечени и починати од овој вирус во секоја од државите. Состојбата со коронавирусот во земјава и светот се менува од час во ...

Во Грција вкупно 22 жртви од Ковид-19, заразено 821 лице

А1 On - 25.03.2020

Уште две лица во Грција починаа од коронавирусот, со што бројката на жртви се зголеми на 22, додека, пак, регистриран е вкупно 821 потврден случај на Ковид-19, од кои 78 се во изминатите 24 часа, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Србија 81 нов случај на коронавирус

Макфакс - 25.03.2020

Според најновите податоци, во Србија се регистрирани 81 нови случаи на коронавирус, така што вкупниот број на заразени лица е 384, изјави епидемиологот Предраг Кон. Кон рече дека 245 лица биле тестирани од 15 часот, а вкупно 203 биле хоспитализирани.

Се затвора градскиот пазар во Прилеп

Н.Македонија - 25.03.2020

Поради дополнителна заштита од коронавирусот се затвора градскиот пазар во Прилеп. – За жал ги имаме и првите два потврдени случаи на заразени со коронавирус во нашата општина. Двајцата наши сограѓани се во добра здравствена состојба и им е пружена ...

ПАНДЕМИЈА КОРОНАВИРУС: Една четвртина од светската популација е под карантин

MTM - 25.03.2020

Една четвртина од светската популација веќе живее под карантин. Од полноќ, една милијарда и 300 милиони луѓе во Индија не смеат да ги напуштат своите домови заради коронавирусот. Глобално заразени луѓе сега се над 400.000, а смртните случаи се ...

Коронавирусот го сруши „Нетфликс“

+инфо - 25.03.2020

Пандемијата со коронавирусот во светот ја „сруши“ интернет страницата за филмови и за серии „Нетфликс“, објави „Independent“. Како што е наведено во текстот, проблемот пред половина час го пријавиле самите корисници кои во моментот ги користеле ...

Меркел вторпат негативна на тестот за корона вирус, но останува во карантин

Frontline - 25.03.2020

Германската канцеларка и натаму работи од домашниот карантин и најдоцна до почетокот на следната недела уште еднаш ќе се тестира на корона ...

Црногорски дипломат во Брисел заразен со коронавирус

Макфакс - 25.03.2020

Црногорски дипломат во Брисел е заразен со коронавирус, соопшти денеска црногорското Министерство за надворешни работи. „Точно е дека еден од нашите дипломати во Брисел е тестиран вчераутро и е позитивен на вирусот.

Прилеп со први два случаи на коронавирус и зајакнати мерки за заштита

ТВ21 - 25.03.2020

По потврдата дека во Прилеп се евидентирани првите два случаи на заразени од коронавирусот, прилепскиот кризен штаб ги заостри превентивните мерки во градот. Зајакнати се контролите на автомобилите на сите четири влезови во градот и се врши ...

Меркел, иако по вторпат е негативна на тестот за коронавирус, останува во карантин

Слободен Печат - 25.03.2020

Од владата соопштија дека Меркел своите обврски ги извршува од дома. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска по вторпат беше негативна на тестот за коронавирус, но лекарите одлучиле таа и натаму да остане во карантин, најмалку до почетокот на ...

Германци произведуваат опрема за брзо тестирање на коронавирусот

А1 On - 25.03.2020

Германската компанија Киагена, која произведува опрема за молекуларна дијагностика, едвај успева да одговори на побарувачката за опрема за тестирање на коронавирусот. Томас Турингер, портпарол на компанијата, вели дека производството неодамна се ...

Прилеп ги засили контролите и врши дезинфекција на возилата при влез во градот

Макфакс - 25.03.2020

„За жал ги имаме и првите 2 потврдени случаи на заразени со коронавирус во нашата општина. Денеска, и како доктор и како градоначалник, се зaинтересирав за сотојбата на двајцата наши сограѓани и добив информација дека се во добра здравствена ...

Разлика меѓу грипот и новиот вирус: Еден човек може да биде одговорен за заразување на 59.000 луѓе

Кајгана - 25.03.2020

Британскиот професор Хју Монтгомери од Институтот за здравје на Универзитетот во Лондон, ја објасни разликата меѓу обичниот грип и коронавирусот. „Ако заболам од нормален грип ќе заразам 1,3 -1,4 луѓе.

Фудбал се игра во шест земји во светот, во едната играчите се со маски

Спортманија - 25.03.2020

Само во две земји на земјината топка не се пријавени заболени од Коронавирусот. Само шест држави во светот не ги имаат прекинато своите фудбалски првенства, и тоа: Белорусија, Хаити, Никарагва, Мјанмар, Туркменистан и Бурунди.

Рецензија Instagram во време на корона вирус - Забавно и во карантин

Телефони.мк - 25.03.2020

Социјалната мрежа Instagram која е омилена меѓу помладата популација воведе неколку новитети за корисниците од кои повеќето сега се во карантин или самоизолација додека трае кризата со ширењето на заразата со корона вирусот.

Генијални начини на кои луѓето го спречуваат ширењето на корона вирусот (фото)

Црнобело - 25.03.2020

Пандемијата со корона вирусот предизвика вистински хаос во светот. Училиштата и факултетите се затворени, многу држави се под карантин, а на некои места, како кај нас, е воведен и полициски час.

НЕВЕРОЈАТНО: Португалецот кој се излечи од коронавирус им порача на новинарите: Ви посакувам да се заразите и вие ...

Слободен Печат - 25.03.2020

Жорге Жесус направи потег кој е за секаква осуда. Португалскиот тренер Жорге Жесус минатата година со бразилскиот Фламенго триумфира во Копа Либертадорес со што стана вистински херој во Бразил.

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

А1 On - пред: 14 часа

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 964.639 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 49.242, а оздравеле 203.274 луѓе. Од половина од човештвото е побарано да остане дома поради пандемијата на новиот ...

Што е коронавирусот/ковид-19 и што навистина нè научи?

Слободен Печат - 25.03.2020

Иако многумина го гледаат коронавирусот/ковид-19 како голема катастрофа, јас повеќе сакам да го доживеам како „голем коректор“, испратен да нè потсети на важните лекции што сме ги заборавиле, а од нас зависи дали ќе ги научиме или не.

Оваа компанија прави тест кој дијагностицира присуство на коронавирус за само еден час

Точка - 25.03.2020

Фабриката на компанијата "Qiagen" во Хилден кај Келн, која произведува тестови за COVID-19, го зголемила производството на милион и пол тестови месечно. Тестот е унапреден и дијагностицира присуство на коронавирус за еден час.

Во Куманово се потврдени уште три нови случаи на Ковид 19- oд денеска во градот е стопиран секаков градски и ...

Телма - 25.03.2020

Во Куманово се потврдени уште три нови случај на Ковид 19 и во овој град досега се регистрирани вкупно 11 заразени. Од денеска во градот е стопиран секаков градски и меѓуградски автобуски превоз, но улиците беа повторно полни, а градските власти по ...

Трета жртва од корона во Македонија, Скопје стана главно жариште, променет поличиски час за викендов

Алфа - 25.03.2020

Коронавирусот ја зема третата жртва во Македонија. Почина пациентката од Дебар која подолго време беше на респираторна машина. -Денеска имаме уште една почината пациентка заболена од коронавирусот.

Британија набавува тестови за коронавирус што се прават дома за 15 минути

Радио МОФ - 25.03.2020

Комплетите од тестови за коронавирус кои за 15 минути може да се направат дома, ќе бидат достапни за британската јавност во рок од неколку дена, изјави директорката на службата за јавно здравје на Англија.

Политико: КОВИД-19 покажа од што се „направени“ денешните светски лидери

Локално - 25.03.2020

Не секоја земја го има лидерот што го заслужува, но пандемијата со коронавирусот покажа каков водач всушност доби секоја земја, пишува бриселски Политико, анализирајќи ги одговорите на светските лидери на кризната ситуација.

Една третина од жителите на планетата се во изолација поради коронавирусот

24 Вести - 25.03.2020

Една третина од жителите на планентата се наоѓаат во изолација поради новиот коронавирус, откако денеска во индија стапи во сила наредбата 1,3 милијарди жители да не ги напуштат своите домови во следните три недели.

Психолог Марија Димовска: Граѓаните психолошки да се подготват за борбата против коронавирусот

Слободен Печат - 25.03.2020

Познатата докторка по психологија, Марија Котевска Димовска, во разговор за „Слободен печат“ порачува дека за справување со коронавирусот неопходна е совесност, солидарност и психолошка подготвеност на секој граѓанин за она што ја чека државата во ...

Уште осум нови случаи со корнавирус во Косово, бројката се искачи на 71

Слободен Печат - 25.03.2020

Нови осум случаи на заразени лица се регистрирани денеска во Косово. Бројката на лица заразени од Ковид-19 во оваа земја се искачи на 71. -Денеска на 25.03.2020 во Институтот за Јавно Здравје тестирани се 34 лица. Од тие осум се позитивни.

Еве зошто треба темелно да го чистите вашиот тоалет – научниците откриле уште еден извор на зараза од коронавирусот

Точка - 25.03.2020

Научниците откриле уште еден неочекуван извор на инфекцијата коронавирус. Сајтот наменет за здравствените работиници, неодамна вовел тестирање во куќа во која што бил изолиран заразен пациент од коронавирусот, а истото покажало дека ВЦ школката, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се забрани влез и излез во Скопје

Денешен - 25.03.2020

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ Последниве два дена сме сведоци за најголема бројка на здравствени работници заразени со Корона вирус. За жал, скоро 12% од сите заразени со Корона вирусот во з емјава се здравствени работници кои се наоѓаат во ...

Досега 11 граѓани дошле на тестирање за коронавирус во Штип

24 Вести - 25.03.2020

Досега 11 граѓани дошле на тестирање за корона вирус во Штип. Пунктот е сместен во просториите на ренгенот на приземјето во Здравствениот дом. На тестирање може да дојдат сите оние што имаат закажано мој термин преку матичните лекари.

(Видео) Попови се возеа низ Велес и Кавадарци, го бркаа коронавирусот

Репортер - 25.03.2020

Попови качени на камиони, денес со крстена вода прскаа по улиците на Велес и Кавадарци за да го избркаат коронавирусот. Во Кавадарци се читаше и молитва „за Бог да помогне и да го исчисти вирусот и сите неволји околу нас“, рекоа свештениците од ...

Нагло се зголеми бројот на заразени во Русија

МКД - 25.03.2020

Бројот на регистрирани заразени од коронавирус нагло се зголеми во Русија во последните 24 часа, соопшти Роспотребнадзор. Заразеноста со коронавирус е потврдена кај уште 163 лица, со што бројот на пациентите е зголемен на 658.

Најмалку пет тужби против членови на француската Влада за управувањето со епидемијата на Ковид-19

А1 On - 25.03.2020

Пет тужби против членови на француската Влада за управување со епидемијата Ковид-19 се поднесени во Судот на Републиката, надлежен да суди за дела на членови на Владата додека се на функција, јави дописникот на МИА.

Дали сте прележале коронавирус, а не сте свесни за тоа? Лекар објаснува дали е возможна таквата ситуација и како да се ...

Точка - 25.03.2020

Симптомите на вирусот Ковид-19 се со широк спектар, а бидејќи во повеќето земји бројот на тестови е недоволен, постојат луѓе кои го прележале коронавирусот, а не влегле во официјалната статистика бидејќи истиот не им бил дијагностициран.