TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Астронаутите од првата комерцијална мисија до Меѓународната вселенска станица успешно слетаа во Атлантскиот Океан ...

Црнобело - 04.05.2021

На 2-ри мај 2021 година, астронаутите кои беа дел од првата комерцијална мисија до Меѓународната вселенска станица, позната како Crew-1, успешно се вратија на Земјата со капсулата на SpaceX.

"SpaceX" е подготвен за нови рекорди: "Crew Dragon" минал рекорден период во вселената, а мисиите само што започнале

Точка - 04.05.2021

Капсулата "Crew Dragon" во орбитата била 168 дена, додека претходниот рекорд бил 84 дена, поставен во 1974-та година. Компанијата "SpaceX" со својата "Crew-1" мисија поставила нов рекорд кога станува збор за должината на мисијата на едно вселенско ...

Четворица астронаути безбедно слетаа на Земјата со Crew Dragon

Телефони.мк - 04.05.2021

Тројца Американци и еден Јапонец ја напуштија Меѓународната вселенска станица ISS, со помош на капсулата на компанијата SpaceX - Crew Dragon. После 160 дена поминати во вселената, четворицата астронаути безбедно се спуштиле во морето во близина на ...

Четворица астронаути безбедно се вратија на Земјата со капсулата на Илон Маск

Иновативност - 04.05.2021

Четворица астронаути, од кои тројца Американци и еден Јапонец, ја напуштија Меѓународната вселенска станица со капсулата Crew Dragon на компанијата SpaceX, после повеќе од 160 дена поминати во вселената и безбедно се спуштија во морето во близина на ...

Астронаутите на НАСА успешно се вратија на Земјата во леталото на Илон Маск

Порта 3 - 04.05.2021

Астронаутите безбедно слетаа во Мексиканскиот залив, завршувајќи го првиот комерцијален лет на НАСА до Меѓународната вселенска станица. Астронаутите Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер, Шенон Вокер и Сијоши Ногучи по шест месеци се вратија на Земјата и на ...

Маск: Многумина ќе настрадаат обидувајќи се да го посетат Марс

Локално - 03.05.2021

Елон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот и некој што се залага за населување на Марс, верува дека голем број луѓе ќе умрат обидувајќи се да одат на оваа планета. „Тоа е многу незгодно и долго патување. Можеби нема да се вратите живи.

Астронаутите успешно се вратија на Земјата во летало на SpaceX

Кајгана - 03.05.2021

Четворица астронаути, тројца Американци и Јапонец, вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица во капсула на SpaceX и успешно се вратија на Земјата. Тие минаа 160 дена во вселената, а вчера наутро слетаа во Мексиканскиот Залив во капсула на ...