TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Прилеп привршуваат подготовките за Водици, се пријавиле 110 момчиња и девојки

Сител - 17.01.2020

Околу 110 момчиња и девојки од Прилеп се пријавиле и се надеваат да го фатат чесниот крст на Богојавление-Водици, в недела на 19 јануари. Тие ќе скокнат во базенот од аква-паркот кај хотелот „Салида“ со желба први да стигнат до крстот.

Подарокот за читателите, ѓерданчињата со дрвен крст пристигнаа во редакцијата на „Нова Македонија“

Н.Македонија - 17.01.2020

Ѓерданчињата со православен крст од Македонската православна црква-ОА пристигнаа во редакцијата на „Нова Македонија“. По повод празникот Богојавление-Водици, МПЦ-ОА преку нашиот весник, на читателите со утрешниот број им ги подарува ...

Ѓерданчињата со православен крст пристигнаа во редакцијата на „Нова Македонија“

Н.Македонија - 17.01.2020

Ѓерданчињата со православен крст од Македонската православна црква-ОА пристигнаа во редакцијата на „Нова Македонија“. Нашиот весник во соработка со МПЦ-ОА на читателите со утрешниот број им ги подарува ѓерданчињата, по повод празникот ...

Досега 111 пријавени за учество во положување на крстот во Скопје- нема жени

Магазин - 17.01.2020

Денска за МИА Скопската епархија информираше дека до сега се пријавени 111 лица за учество во традиционалното спуштање на крстот во Вардар во центарот на Скопје на 19 јануари на Богојавление- Водици.

Општина Илинден за Водици организа фрлање на крстот во Белви

Курир - 17.01.2020

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, ќе oрганизира положување на крстот во езерото на хотелот Белви, во населба Илинден.

Во недела е Богојавление – ВОДИЦИ, денот кога водите стануваат лековити

Магазин - 16.01.2020

Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Се прославува на 19 јануари кај црквите што го користат јулијанскиот календар (вклучувајќи ја и македонската), а на 7 ...

Општините од крајниот Исток се подготвени за Богојавление-Водици

Сител - 16.01.2020

Во Делчево, Берово, Македонска Каменица и Пехчево околу 100-тина лица се пријавиле за фаќање на чесниот крст, кој во недела ќе биде фрлен во водите на Брегалница, Писа и Каменичка Река. Најмногу од нив, околу триесетина, како што информираат ...

Подготовки за Богојавление во Кратово и Ранковце

Сител - 16.01.2020

Општините Кратово и Ранковце се подготвуваат за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, а пријавувањето на сите што ќе учествуваат во чинот на вадење на крстот од осветените води, можат тоа да го сторат до утре, 17 јануари ...

(ФОТО) Охрид се „гланца“ во чест на празничниот викенд – Водици 2020

Скопје1 - 16.01.2020

Екипите на општинските јавни претпријатија во координација со Организациониот одбор, денес започнаа да ги реализираат активностите кои се дел од техничката подготовка за одбележување на празникот Богојавление Водици во Охрид.

Во Охрид се спроведуваат финалните подготовки за Водици

Либертас - 16.01.2020

– Во Охрид започнуваат финалните подготовки за организацијата на најмасовната манифестација во градот – Богојавленскиот водосвет и осветувањето на водите на Охридското Езеро за Водици. Точно на пладне започнува пријавувањето на капачите кои ќе го ...

За фаќање на крстот во водите на Вардар пријавени 45 скокачи

Н.Македонија - 16.01.2020

На три дена пред верскиот празник Богојавление-Водици, кој се одбележува на 19 јануари, пријавени се четириесет и пет лица за учество во традиционалното фаќање на крстот во водите на реката Вардар.

Почна украсувањето на градот за Водици

OhridNews - 16.01.2020

Денеска почна украсувањето на охридското пристаниште и крајбрежниот потег по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Традиционално, екипи од јавното претпријатие „Охридски Комуналец”, ги украсија канделабрите и ...

Пред Водици се празнува Водокрст: Тогаш е строг пост

Скопје24 - 16.01.2020

Денот на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан е денот кога Божјиот Син навршил триесет години од телесното раѓање и тргнал да го извршува Својот учителски и спасителен подвиг. Ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, на ...

За Водици забрането паркирање околу градското пристаниште

OhridNews - 16.01.2020

Поради непречено одвивање на сите активности во делот на организизацијата на големиот црквно-народен собир по повод големиот христијански празник Богојавление Водици од 18-ти јануари (сабота) од 23 часот до 20-ти јануари (понеделник) до 16 часот ...

Во Пехчево почнаа подготовки за празникот Богојавление – Водици

Сител - 15.01.2020

Во Пехчево течат последните подготовки за прослава на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Живко Каликов од општина Пехчево, ги покани верниците на 19 јануари 2020 година, да присуствуваат на осветувањето на водата во реката.

ВОДИЦИ ВО СКОПЈЕ: 45 пријавени досега, нема жени

Скопје24 - 15.01.2020

Четириесет и пет лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во Вардар во центарот на Скопје на 19 јануари на Богојавление- Водици, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Известување: во 12:00 часот на Водици во недела во „Аквариус“ ќе се спушта Светиот Крст!

Струмица Денес - 15.01.2020

Известување за Богојавление – Водици Струмичката Православна Епархија ги известува сите верници дека по повод празникот на Богојавление – Водици, во храмот на светите Петнаесет Тиверополски Свештеномаченици ќе биде отслужено сеноќно бдение со ...

Во Пехчево почнаа подготовки за празникот Богојавление – Водици

4NEWS - 15.01.2020

Во Пехчево течат последните подготовки за прослава на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Живко Каликов од општина Пехчево, ги покани верниците на 19 јануари 2020 година, да присуствуваат на осветувањето на водата во реката.

Почнаа подготовките за Богојавление – Водици во Пехчево

MakPress - 15.01.2020

Во Пехчево течат последните подготовки за прослава на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Живко Каликов од општина Пехчево, ги покани верниците на 19 јануари 2020 година, да присуствуваат на осветувањето на водата во реката.

Финални подготовки за Водици во Охрид

Слободен Печат - 16.01.2020

Сите заинтересирани граѓани може да се пријават во црквите „Свети Никола Геракомија”, „Успение на Пресвета Богородица – Каменско” и „Свети Великомаченик Георги”, а евидентирањето на пријавените капачи ќе се врши заклучно со 18 јануари до 17 часот.

Во Охрид се спроведуваат финалните подготовки за Водици

Канал5 - 16.01.2020

Во Охрид започнуваат финалните подготовки за организацијата на најмасовната манифестација во градот – Богојавленскиот водосвет и осветувањето на водите на Охридското Езеро за Водици. Точно на пладне започнува пријавувањето на капачите кои ќе го ...

Почна пријавувањето за Богојавленскиот водосвет, градот се украсува

Вечер - 16.01.2020

Во Охрид започнаа финалните подготовки за организација на најмасовната манифестација во градот – Богојавленскиот водосвет и осветувањето на водите на Охридското Езеро за Водици. Точно напладне започнува пријавувањето на капачите кои ќе го бараат ...

За Водици забрането паркирање кај кружниот тек и капетанија

Скопје1 - 16.01.2020

Поради непречено одвивање на сите активности во делот на организизацијата на големиот црквно-народен собир по повод големиот христијански празник Богојавление Водици од 18-ти јануари (сабота) од 23 часот до 20-ти јануари (понеделник) до 16 часот ...

(ФОТО) Започна украсувањето за Водици во Охрид

Скопје1 - 16.01.2020

Денеска започна украсувањето на Охридското пристаниште и крајбрежниот потег, по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Екипи на јавното претпријатие „Охридски Комуналец”, ги украсија канделабрите и оградите на ...

Во Охрид се спроведуваат финалните подготовки за Водици

Сител - 16.01.2020

Во Охрид започнуваат финалните подготовки за организацијата на најмасовната манифестација во градот – Богојавленскиот водосвет и осветувањето на водите на Охридското Езеро за Водици. Точно на пладне започнува пријавувањето на капачите кои ќе го ...

Финални подготовки за Водици во Охрид

MakPress - 16.01.2020

Во Охрид започнуваат финалните подготовки за организацијата на најмасовната манифестација во градот – Богојавленскиот водосвет и осветувањето на водите на Охридското Езеро за Водици. Точно на пладне започнува пријавувањето на капачите кои ќе го ...

Во Охрид се спроведуваат финалните подготовки за Водици

4NEWS - 16.01.2020

Во Охрид започнуваат финалните подготовки за организацијата на најмасовната манифестација во градот – Богојавленскиот водосвет и осветувањето на водите на Охридското Езеро за Водици. Точно на пладне започнува пријавувањето на капачите кои ќе го ...

Подготовки за Богојавление во Кратово и Ранковце

MakPress - 16.01.2020

Општините Кратово и Ранковце се подготвуваат за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, а пријавувањето на сите што ќе учествуваат во чинот на вадење на крстот од осветените води, можат тоа да го сторат до утре, 17 јануари ...

Во Делчево, Берово, Каменица и Пехчево пријавени околу 100 лица за фаќање на крстот

MakPress - 16.01.2020

Во Делчево, Берово, Македонска Каменица и Пехчево околу 100-тина лица се пријавиле за фаќање на чесниот крст, кој во недела ќе биде фрлен во водите на Брегалница, Писа и Каменичка Река. Најмногу од нив, околу триесетина, како што информираат ...

Сто и единаесет скопјани ќе скокаат по крстот во Вардар

+инфо - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

Frontline - 17.01.2020

Се очекува до 19 часот кога ќе заврши пријавувањето во Македонската архиепископија, бројот да достигне околу 130. – Пријавените треба да бидат на возраст над 18 години. Досега меѓу пријавените нема жени.

Општина Илинден за Водици организира фрлање на крстот во Белви

Скопје инфо - 17.01.2020

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, ќе oрганизира положување на крстот во езерото на хотелот Белви, во населба Илинден.

Досега 111 пријавени за учество во положување на крстот во Скопје, пријавувањето трае до 19 часот

Курир - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

111 мажи ќе се фрлаат по крстот во Вардар

Република - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

За традиционалното положување на крстот во Вардар досега пријавени 111 лица

Слободен Печат - 17.01.2020

Се очекува до 19 часот кога ќе заврши пријавувањето во Македонската архиепископија, бројот да достигне околу 130. Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на ...

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

Канал5 - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

Сител - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет верници пријавени да скокаат по осветениот крст во водите на Вардар

Вечер - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

Денар - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

А1 On - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

24Инфо - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Досега 111 пријавени за учество во положување на крстот во Скопје, пријавувањето трае до 19 часот

Скопје инфо - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

iPortal - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

111 пријавени за фаќање на крстот на Водици, до сега нема ниту една жена

МКД - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје. Се очекува до 19 часот кога ќе заврши пријавувањето во Македонската ...

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

Фокус - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

ММС - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

111 пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

24 Вести - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление - Водици во центарот на Скопје. Првата Богојавленска литија (поворка) е планирана од храмот „св. Вмч.

ЗА ВОДИЦИ ВО СКОПЈЕ: Досега 111 пријавени за фаќање на светиот крст во водата на Вардар

Денешен - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

Либертас - 17.01.2020

Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.

Сто и единаесет пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар во Скопје

Опсервер - 17.01.2020

– Сто и единаесет граѓани се пријавени за учество во традиционалното положување на крстот во Вардар, што ќе се одржи на 19 јануари на Богојавление – Водици во центарот на Скопје, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.