TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

БЕГАЛКА: Морска лавица ги искористила поплавите во Њујорк и испливала од ЗОО

4NEWS - 01.10.2023

ИАКО Зоолошката градина во Централ Парк во Њујорк беше затворена во петокот поради лошото време, еден од нејзините жители, бестрашен морски лав, успеа да побегне од базенот благодарение на обилните врнежи од дожд кои го поплавија нејзиниот простор.

Поројниот дожд за некого неизмерна среќа:Морска лавица од њујоршката зоолошка исплива до Централ парк/ВИДЕО

Вечер Прес - 30.09.2023

Иако њујоршката зоолошка градина во Централ парк беше затворена во петокот поради лошите временски услови, една негова жителка – бестрашна морска лавица, успеа да побегне од базенот благодарение на обилните врнежи од дожд кои го поплавија просторот ...

Во Кина животните во зоолошките градини остануваат без храна: „Наскоро ќе умрат од глад“

Во Центар - 29.09.2023

Зоолошката градина – која има три елени Сика, шест црни мечки, 10 алпаки и стотици мајмуни и птици – не наплаќа влез и се потпира на владино финансирање, но нема добиено пари шест месеци. Кинеска група активисти за зачувување на дивиот свет упати ...

Скопската зоолошка градина утре ќе прослави 97 роденден

Мета - 29.09.2023

Зоолошката градина во Скопје утре ќе одбележи 97 години од своето постоење. По тој повод, со почеток од 12 часот предвидени се низа настани и активности во ЗОО Скопје. Како што соопштија од таму, дел од програмата ќе бидат жонглери, акробати, ...