TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Сител - 28.05.2024

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран за нов претседател на Собранието. Како единствен кандидат предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и од Движењето ЗНАМ – „За наша Македонија“ се обврза дека ќе го почитува Уставот и законите, а ...

Африм Гаши избран за нов спикер – 76 пратеници гласаа „ЗА“, против беа од Левица, СДСМ не гласаше, а од ДУИ беа отсутни

Телма

Гаши е новиот претседател на Собрание, жестока дебата меѓу Левица и ВМРО-ДПМНЕ за неговиот избор

ТВ21

Новиот претседател на Собранието со прво интервју за ТВ21: Подавам рака за соработка и со Европскиот фронт, не е време за политички реваншизам

ТВ21

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Фокус

АФРИМ ГАШИ Е ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО 76 гласа „ЗА“, 6 гласа „ПРОТИВ“

+инфо

Африм Гаши избран за претседател на Собранието со 76 гласа

Независен

Слободен Печат Курир еМагазин 24Инфо Скопје1 Фактор Frontline Мета

Африм Гаши избран за претседател на Собранието, Апасиев го обвини Мицкоски дека е мало маче кое мјаука и ги излажа ...

Сакам да кажам - 28.05.2024

Пратеникот Африм Гаши од Алтернатива за Албанците, со 76 гласа „за“ и шест од Левица „против“, е избран за претседател на Собранието. Тој беше единствен кандидат за спикер, предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и од Движењето ЗНАМ – „За наша ...

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Телма

Собранието стокмено, Мицкоски го чека мандатот до 8 јуни

Слободен Печат

ЦРНИ ВРЕЌИ СО ПАРИ, ПУРИ, ВИСКИ… Фрчат жестоки обвинувања во расправата за изборот на Гаши

+инфо

(ФОТО) Ахмети седна во опозиција по 16 години

Lider

Еве од кого Мицкоски очекува поддршка Африм Гаши да стане прв човек на Собранието

Алсат-М

Мицкоски за прв пат во Собрание

Фактор

MakPress А1 On Бриф Press24 Zoom Н.Македонија Gostivarpress.mk МКД

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Канал5 - 28.05.2024

Македонија го доби новиот парламентарен состав... Само неколку часа откако беше конституирано новото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ И ЗНАМ, пратениците го избраа Африм Гаши од Алтернатива за нов претседател на Собранието.

Прв собраниски час, Гаши избран за нов спикер

Вечер Прес

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

360 степени

Африм Гаши избран за претседател на македонското Собрание

Радио МОФ

Со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ, Африм Гаши е предложен за претседател на Собранието

Скопје инфо

Африм Гаши од „Вреди“ ќе биде претседател на Собранието

Слободен Печат

„Вреди“ очекува поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

360 степени

А1 On Алсат-М Нетпрес Zoom Либертас ТВ21 Frontline +инфо

ДУИ на иста линија со Левица – за нив не важат интересите на Албанците, обвинува „Вреди“

Слободен Печат - 28.05.2024

Коалицијата „Вреди“ реагира дека ДУИ потврдила оти не важеле интересите на албанскиот народ, односно важеле само додека биле на власт. Според нив, Африм Гаши бил првиот Албанец избран за Претседател на Собранието со 76 пратеници, значително ...

ВРЕДИ: ДУИ на иста линија со ЛЕВИЦА – не го поддржаа изборот на Гаши за претседател на Собранието

Фокус

Вреди: ДУИ на иста линија со антизападната Левица

МКД

„ВРЕДИ“: ДУИ денес потврди дека за нив интересите на албанскиот народ „важат” само кога тие се власт

Денешен

Вреди: Европскиот фронт на ДУИ се разобличи на првиот опозициски тест

PressingTV

„ВРЕДИ“: ДУИ застанува на иста линија со антизападната Левицa

Фактор

Вреди: ДУИ на иста линија со Левица, заедно не го поддржаа изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието

Либертас

Република Курир Во Центар Zoom Нетпрес

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Алсат-М - 28.05.2024

Во своето прво обраќање по преземањето на функцијата претседател на Собранието, Африм Гаши им се заблагодари на народните избраници за довербата и порача дека ќе го гарантира правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај ...

“Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата“, изјави Гаши

Скопје инфо

Али Ахмети по 16 години во опозиција

Република

Поминаа долги 16 години: Али Ахмети конечно во опизиција

PressingTV

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Курир

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Нетпрес

ГАШИ: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Денешен

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

360 степени - 28.05.2024

На новинарско прашање во врска со разговорите за новата влада, Димитриевски вели дека се уште не се договорени никакви кадровски решенија, додавајќи дека за нив во втор план се поделбата на власта и министерските позиции.

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

ТВ21

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

Фокус

Димитриевски го поддржува Гаши за претседател на Собранието, поделбата на власта и министерските позиции сè уште не ги договорил

Макфакс

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Во Центар

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Бизнис Вести

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Сител

Frontline Zoom Канал5 А1 On Курир Нетпрес Опсервер MakPress

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Zoom - 28.05.2024

Јован Митрески на Африм Гаши поладнево му ја примопредаде функцијата претседател на Собранието и му честита за изборот. – Им благодарам на сите граѓани што гласаа на изборите и на сите пратеници што ме поддржаа.

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието тоа да биде во служба на сите граѓани

Нова ТВ

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

А1 On

Гаши: Собранието ќе биде во служба на граѓаните

МКД

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Либертас

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

365

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието

Press24

Бриф Н.Македонија Слободен Печат Рацин ММС Сител Фокус 24Инфо

Алтернатива: Гаши нов спикер на Собрание, наскоро и нова Влада

24Инфо - 28.05.2024

Интегрален текст од соопштение за јавност на политичката партија Алтернатива: Работните групи на ВЛЕН, како легитимен претставник на албанците и ВМРО ДПМНЕ како победничка партија во рамките на преговорите за формирање на новата влада успешно го ...

ВИДЕО Мицкоски за прв пат седнува на пратеничка фотелја – очекува поддршка од сите потписници за Гаши да биде претседател

ТВ21

ВЛЕН: Ги усогласивме програмите со ВМРО, продолжуваат преговорите за вториот и третиот ешалон

Локално

Алтернатива: Работните групи на ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнаа договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Бизнис Вести

Алтернатива потврди: Има договор Гаши да биде претседател на Собранието

Република

Работните групи на Вреди и на ВМРО-ДПМНЕ постигнале договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Н.Македонија

Алтернатива: Работните групи на ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнаа договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

24 Вести

Lider

(Фото) Ахмети во опозиција по 16 години

Скопје1 - 28.05.2024

Али Ахмети и пратениците на ДУИ, на денешната конститутивна седница, за првпат по 16 години седна во опоциските редови на Собранието. Ахмети е опозиција заедно со нивниот доскорешен коалиционен партнер СДСМ.

ФОТО: Ахмети во опозиција по 16 години

Press24

По долги години Ахмети седна во опозициските клупи во Собранието

Скопје инфо

По 20 години Али Ахмети и ДУИ седнаа во опозициските столчиња, но не им се допадна, па брзо ја напуштија салата (ВИДЕО)

Zoom - 28.05.2024

По дваесетина години на Власт, Али Ахмети и ДУИ за прв пат се опозиција. Како коалиција Европски фронт освоија 18 мандати, но сепак победникот на изборите ВМРО-ДПМНЕ одлучи да формира владина коалиција со ВРЕДИ која има 14 мандати.

Апасиев: За државата е добро што ДУИ оди во опозиција, но тие што доаѓаат се уште полоши

Антропол - 27.05.2024

Претседателот на партијата Левица, Димитар Апасиев, во интервјуто за „Слободен печат“ потенцира дека претседателот на ДУИ, Али Ахмети, направил грешка на овие избори. „Мислам дека Али Ахмети направи сериозна грешка.