TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кандидатите за претседател ги собираат потписите – Мицкоски: Потписите се купуваат со пари

ТВ21 - 26.02.2024

Граѓани и активисти се собраа да ја поддржат кандидатурата на Арбен Таравари за Претседател. Албанската опозиција ВРЕДИ денеска почна со собирање потписи за нивниот претседателски кандидат, Арбен Таравари.

Европскиот сојуз за промени стартува со собирање на потписи за Таравари

Алсат-М

(Фото) Таравари се мачи со потписите, ќе се откаже ли Бујар Османи ако градоначалникот на Гостивар не собере 10.000 потписи?

24Инфо

Опозициските партии на Албанците обвинуваат, ДУИ негира – каде се собираат потписи за кандидатурата на Османи

360 степени

Дилема: Ќе може ли да се гласа со старите лични документи?

Сител

Од утре собирање потписи за Арбен Таравари

Алсат-М

Поддршка на кандидатури за претседател: Резултат од собирањето потписи од граѓаните во првите два дена – Османи на чело, Ванковска и Димитриевски се следните на листата

Lider

Антропол MakPress Либертас Фокус 365 Пулс24

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle - 26.02.2024

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека е „згрозен од информациите дека се давале пари за потписи за некои кандидати“. Дел од тие случаи се документирани и предадени до МВР, вели тој Ниту еден од кандидатите за претседател досега ги нема ...

Османи најблизу до потребните 10 000 потписи, по него се Димитриевски, Ванковска и Јакимовски

Канал5

Османи е пред целта, добро им оди на Димитриевски и на Ванковска, Таравари заостанува во трката за потписи

А1 On

Османи води во трката за собирање 10.000 граѓански потписи пред Димитриевски, Вакновска…

24Инфо

Кој е фаворит на претседателските избори: „Профилот на сите кандидати е далеку подобар од оние за парламентарните – квантитетот ќе го разводни квалитетот, а со тоа и потенцијалните изненадувања“

Локално

Дел од кандидатите за претседател немаат проблем, други се мачат да ги обезбедат неопходните потписи

24 Вести

Дел од кандидатите за претседател на добар пат, дел на маки да ги обезбедат неопходните потписи

Канал5

Во Центар Скопје1 360 степени Фактор 365 Пулс24 Локално Фокус

„ОВА СЕ ПОСЛЕДНИ ИЗБОРИ НА КОИ СДСМ ПРЕДЛАГА КАНДИДАТ СО ПОТПИСИ ОД 30 ПРАТЕНИЦИ“ Веќе никогаш нема да имаат толку ...

+инфо - 26.02.2024

Согласно законските решенија, за претседателскиот кандидат не се собираат потписи доколку зад неговата кандидатура застанат 30 пратеници. Овие претседателски избори се последните на кои СДСМ на Нашата Земја ќе предложи кандидат со 30 пратеници, ...

Претседателска кандидатура, никој се уште не ги собрал потписите

24 Вести

Апасиев: Последни избори за СДС на кои не собираат потписи

Антропол

Османи најблизу до потребните 10 илјади потписи за претседателската кандидатура, по него се Димитриевски, Ванковска и Јакимовски

360 степени

Димитриевски заклучно вчера собрал околу 6.000 потписи

Кумановски м.

Левица почна на пазар да собира потписи за Ванковска, луѓето не се потпишуваат

Курир

Левица на пазар почна да собира потписи за Ванковска

Нетпрес

Press24 24Инфо Антропол Алсат-М Zoom Вечер Прес

OСМАНИ: Веста дека се собрани над 10.000 потписи ме најде во домашен амбиент

Фактор - 26.02.2024

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи ги собра потребните 10.000 потписи за да се кандидира за претседател. Кандидатот за претседател од ДУИ Бујар Османи преку видео порака од својот дом вечерва објави дека собрал над 10.000 потписи за ...

13 претенденти за Вила Водно, 11 во битка за место на гласачкото ливче преку собирање потписи

Канал5

Даштевски: До ДИК не се доставени никакви забелешки за несоодветни услови од кандидатите кои собираат потписи

MakPress

Во ПО на ДИК во Охрид се собираат потписи за десет кандидати за претседател, досега собрани околу 400 (обновено)

OhridNews

Заклучно со вчера 24.830 граѓани дале потписи за поддршка на претседателските кандидати

ТВ21

Никој од кандидатите за претседател сѐ уште не ги собрал законски потребните потписи

МКД

ИЗБОРИ 2024/ ДИК: Заклучно со вчера 24.830 граѓани дале потписи за поддршка на претседателските кандидати

Бриф

Слободен Печат Н.Македонија Сител Канал5 Република Локално ММС Lider

Се множат потписите, никој нема доволно: Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најголем број поддржувачи

Скопје1 - 26.02.2024

За три дена, до вчеравечер, од претендентите за претседателска кандидатура, најмногу потиси има собрано Бујар Османи од ДУИ. По него, втор по број на потписи е Максим Димитриевски од ЗНАМ со 5923 потписи.

За три дена Ванковска собра 4.478 потписи

Антропол

ДИК со прв пресек за собрани потписи за кандидатите за претседател

Локално - 24.02.2024

Државната изборна комисија соопшти денеска дека од утре, 25 февруари 2024 година, на својата веб страница, секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива за кандидат за Претседател на Република Северна ...

ПРВ ПРЕСЕК: Еве колку потписи досега имаат собрано кандидатите за претседатели

Курир

ДИК: Првиот ден најмногу потписи собрал Бујар Османи

Слободен Печат

По првиот ден, Османи собрал најмногу потписи за претседателски кандидат, соопшти ДИК

360 степени

По првиот ден, Османи собрал најмногу потписи за претседателски кандидат, соопшти ДИК

Либертас

ПРВ ПРЕСЕК: Османи во првиот ден собра најмногу потписи, еве колку собраа другите

Денешен

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

Фактор

Независен Пулс24 MakPress Кајгана 24 Вести