TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставните измени поминаа во Собранието, на потег грчкиот парламент

24 Вести - 12.01.2019

Македонското Собрание вчера ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот со Грција за решавање на спорот за името, со што македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ...

„Да“ за Северна

Независен - 12.01.2019

Со 81 глас „за“ македонското Собрание ги усвои амандманите на четирите члена од уставот и со тоа го прифати договорот за името со Грција. Откако парламентот во Атина ќе го ратификува процесот, нашето ново име ќе биде Република Северна Македонија, а ...

Името Република Северна Македонија влегува веднаш во меѓународна употреба

AKO - 12.01.2019

Од денеска, нашата земја во светот и официјално е Република Северна Македонија. По изгласувањето на уставните измени и Уставниот закон , промените уште денеска ќе се објават во Службен весник.

Светските медиуми известуваат за историското изгласување на уставните измени (ВИДЕО)

Канал5 - 12.01.2019

Речиси сите светски и регионални медиуми информираат за синоќешното изгласување на уставните измени , како дел од усвојувањето на Договорот од Преспа. Во извештаите , медиумите наведуваат дека со 81 глас За , Парламентот ги изгласа уставните измени ...

Зоран Заев и се обраќа на македонската јавност по изгласувањето на уставните измени/Во живо

Вечер - 12.01.2019

Во медија-центарот на Владата се одржува прес-конференција на којашто за првпат по усвојувањето на уставните измени за промена на името на државата се обраќа Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

По изгласување на уставните измени, прво обраќање на Заев до јавноста ВО ЖИВО

+инфо - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени денеска во 12 часот на прес-конференција се обраќа премиерот Зоран ...

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев по изгласувањето на уставните промени

ТВ21 - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени за денеска во 12 часот најавена е прес конференција на премиерот Зоран Заев. ТВ21 во живо го пренесува обраќањето на ...

ВО ЖИВО: Прво обраќање на Зоран Заев по изгласувањето на уставните измени

Република - 12.01.2019

Денеска во 12:00 часот во медија-центарот на Владата ќе се одржи прес-конференција на којашто ќе се обрати Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. ...

Фотографија на денот. Глас за уставни измени

Deutsche Welle - 12.01.2019

Македонскиот парламент ги изгласа уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа. „За“ гласаа 81 пратеници - 72-та пратеника на владејачкото мнозинство, осумте независни опозициски пратеници и Панчо Минов од партијата ГРОМ.

(ВО ЖИВО) Прво обраќање на Заев по изгласувањето на уставните измени

еМагазин - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев ќе и се обрати на македонската јавност по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание, предвидени со Догворот од Преспа, со кои меѓудругото името на Македонија се менува во Северна Македонија.

Алијанса за Албанците: Успеавме да направиме измени во Уставниот закон, при што Северна Македонија и правно се граничи ...

Скопје1 - 12.01.2019

Како проевропски определена сила, Алијансата за Албанците не само што ги поддржа, туку беше и составен дел на уставните промени, поддржувајќи го референдумот и гласајќи во Собранието за Договорот од Преспа, кој се однесуваше на Договорот помеѓу ...

Имаме „нов“ сосед, Република Северна Македонија: Што пишуваат регионалните медиуми за промената на името

еМагазин - 12.01.2019

„Македонија го промени името во Република Северна Македонија“, „Македонија го менува името“, „Од сега Република Северна Македонија“, „Собранието одлучи: Македонија стана Република Северна Македонија“, „Имаме „нов„ сосед: Република Северна ...

Собранието ги изгласа уставните измени

Окно - 12.01.2019

Со 81 глас, Собранието синоќа ги изгласа уставните амандмани, што беше предвидено со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови тие станаа дел од Уставот. Станува збор за четири амандмани, со кои, меѓу другото, името на државата се менува од ...

Собранието ги усвои уставните измени, Македонија го менува уставното име

Сител - 11.01.2019

Парламентот ги донесе историските измени на Уставот согласно Догворот од Преспа. Република Македонија станува Република Северна Македонија, се прават измени во Преамбулата. Македонија ќе го штити македонскиот идентитет, ќе ги гарантира и негува ...

Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот

ТВ21 - 11.01.2019

Со 81 глас и бојкот од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ги изгласа уставните измени.Со тоа се даде зелено светло на Преспанскиот договор за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

„Преспа“ помина во Скопје, на ред е Атина

Deutsche Welle - 11.01.2019

Со 81 глас „за“ вечерва беа изгласaни амандманите за промена на Уставот. Со тоа од македонска страна нема пречка за имплементација на Договорот од Преспа. Сега следува негово гласање во грчкиот парламент.

Собранието ги усвои уставните измени, Македонија Станува Република Северна Македонија

Сакам да кажам - 11.01.2019

Со 81 глас „за“, Собранието денеска ги усвои уставните амандмани, што беше предвидено со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови тие станаа дел од Уставот. Станува збор за четири амандмани, со кои, меѓу другото, името на државата се менува ...

Уставните измени усвоени, ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори

Р.С.Европа - 11.01.2019

Со 81 глас "за" помина последната фаза од уставните измени што произлегуваат од Договорот од Преспа. ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше на седницата и побара предвремени парламентарни избори. Со прегратки и честитки заврши седница та на Собранието на која со ...

Победија разумот и дијалогот, на ред е Грција

CivilMedia - 11.01.2019

По долги преговарања и несогласувања, со опозиција надвор од Собранието и протести пред пратеничкиот дом, конечно долго очекуваните уставни измени се изгласаа со 81 глас „за“ и ниту еден против.

Успех за Преспанскиот договор, пораз и маргинализација за ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 11.01.2019

Со 81 глас „за“ и ниту еден против, Собранието на Република Македонија денеска ги изгласа уставните измени кои произлегуваат од Преспанскиот договор. Преговорите околу барањата на Беса продолжија и во текот на денешниот ден, што повторно беше ...

Со 81 глас „за“ Собранието изгласа промена на Уставот

Радио МОФ - 11.01.2019

Со 81 глас “за”, ниту еден против и воздржан, македонското Собрание ги прогласи четирите уставни амандмани со кои ќе се промени уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија по стапување во сила на Договорот од Преспа.

Собранието ги усвои уставните амандмани

Алсат-М - 11.01.2019

Собранието со 81 гласови – ЗА ги изгласа амандманите за промена на Уставот на Република Македонија, со што се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. Сега на потег е Грција, каде на потег е Ципрас и владејачката ...

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од „Преспанскиот договор“.

Тера - 11.01.2019

Собранието со 81 глас „за“ ги усвои четирите уставни амандмани предвидени со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови донесе одлука за прогласување на амандманите 33, 34, 35 и 36 со што тие стануваат дел од Уставот.

Македонија станува Северна Македонија: Гласаа 81 пратеник

еМагазин - 11.01.2019

Македонија станува Северна Македонија. За уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија станува Северна Македонија, денеска во Собранието гласаа 81 пратеник. Воздржани и против немаше.

Уставните измени изгласани со 81 глас „за“

Фокус - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од Договорот со Грција. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „за“, со што се разреши дилемата дали власта ќе успее да обезбеди двотретинско ...

(ФОТО) Заев, Џафери, Ахмети и останатите слават за Северна Македонија

Скопје1 - 11.01.2019

По завршивањето на собраниската седница прослава за успешно завршената работа. Инаку со 81 глас „за“ вечерва беа изгласaни амандманите за промена на Уставот. Со тоа од македонска страна нема пречка за имплементација на Договорот од Преспа.

Пратениците ги изгласаа измените на Уставот со кои стануваме Северна Македонија

OhridNews - 11.01.2019

Со 81 глас „За“ Собранието вечерва ги изгласа уставните амандмани, со кои државата се преименува во Република Северна Македонија. За уставните измени да станат конечни, потребно е и Република Грција да го ратификува во парламентот Договорот од ...

Со 81 глас „за“, изгласани уставните измени

Мета - 11.01.2019

Со 81 глас „за“, гласа „против“ и гласа „воздржани“ вечерва пратениците во Собранието ги изгласаа уставните измени, односно амандманите 33 до 36, кои се обврска за Македонија според Преспанскиот договор што беше потпишан на 17 јуни минатата година.

Изгласан договорот со Грција

Независен - 11.01.2019

Со 81 глас „за“, македонското Собрание ги усвои амандманите на четири члена од Уставот и со тоа го прифати договорот за името со Грција. Откако парламентот во Атина ќе го ратификува процесот, нашето ново име ќе биде Република Северна Македонија, а ...

Со 81 глас изгласани уставните амандмани

iPortal - 11.01.2019

Предмалку заврши собраниската седница на која беа изгласани со 81 глас уставните амандмани. Со ова името на државата ќе биде Република Северна Македонија, а беше зачуван националниот идентите на македонците.

Со 81 глас ЗА донесени се измените на Уставот со кои РМ се преименува во Република Северна Македонија

AKO - 11.01.2019

Со двотретинско мнозинство, пратениците ги донесоа измените на Уставот на Република Македонија, со кои се вградуваат новите амандмани согласно Договорот од Преспа постигнат за името со ...

Исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

CivilMedia - 11.01.2019

Со двотретинско мнозинство се излгасаа уставните амандмани со кои се исполнува макеоднскиот дел од Преспанскиот догвор меѓу Грција и Македонија, потпишан на 18 јуни 2018 година. За сите амандмани се гласаше ос 81 глас „за“ и ниту еден ...

Со 81 глас ЗА Собранието ги усвои уставните амандмани – Македонија цврсто чекори кој НАТО и ЕУ

1tv - 11.01.2019

Со 81 гласови „За“ Законодавниот дом даде зелено светло за амандманите со кои се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. Гласањето беше обезбедено по неколку дневно натегање и политички договарања меѓу лидерите на СДСМ и на ...

Во собраниската сала „Македонија“ изгласан амандманот за промена на името во Република Северна Македонија

ТВ21 - 11.01.2019

Со 81 гласа ЗA и ниту еден воздржан или против, вечерва во Собранието во салата „Македонија“ беше изгласан амандманот кој како предлог беше поднесен од страна на Владата. Со овој амандман во Уставот зборовите „Република Македонија“ се заменуваат со ...

Заврши Седницата за Уставните измени, амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната одлука

Бриф - 11.01.2019

Заврши 75. Седница на Собранието на Република Македонија на која беа изгласани Уставните измени. Амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната ...

Аирлија Република Северна Македонија – Собранието донесе одлука за промена на Уставот

Centar - 11.01.2019

Собранието со 81 гласа ЗА ги потврди амандманите за промена на Уставот на Република Македонија, со што се оди кон испочитување Преспанскиот договор склучен меѓу Македонија и Грција. Со ова заврши исцрпувачката Собраниска драма која траеше со месеци, ...

Да се биде или не

Независен - 11.01.2019

Александар Кржаловски Насловот е „позајмен“ од Шекспировото дело „Хамлет“, односно најпозната негова фраза „To be or not to be“, која отсликува голема дилема и момент на одлука која мора да се донесе.

Во живо: Во Собранието започна последната фаза од Уставните измени

1tv - 11.01.2019

Во Законодавниот дом започна седницата на која се очекува да се даде зелено светло за амандманите со кои се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. 1ТВ во живо ви ја пренесува ...

Александрова: Се што е договорено веќе е во согласност со постојните уставни и законски решенија

Канал5 - 11.01.2019

Осумтемина пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе ги поддржат уставните измени и се надеваат дека е можно тие да биде изгласани уште вечерва. Во преговорите со власта, како што соопшти вечерва на прес-конференција ...

Влада и осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ: Заеднички постигнавме договор со кој се обезбедуваат најмалку 80 пратеници

Телма - 11.01.2019

Владата и осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кои во првата фаза ги поддржаа уставните измени неопходни за усвојување на Преспанскиот договор, успеаа да постигнат договор за конечното усвојување на амандманите на Уставот со што е обезбедено ...

Осумтемина ја пречкртаа Република Македонија

Република - 11.01.2019

се вели во соопштението на Владата и пратеничката група од осумтемината пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои ги поддржаа уставните измени со цел промена на уставното име. се додава во соопштението.

Постигнат е договор со Беса, има двотретинско мнозинство за уставните измени, потврди Владата

Сакам да кажам - 11.01.2019

Владата соопшти дека е постигнат договор со Беса за уставните измени предвидени со Договорот од Преспа што значи дека е обезбедено двотретинско мнозинство за нивно усвојување во Собранието.

(ВИДЕО) Александрова: Ќе гласаме за уставните промени, договорот со Касами е прифатлив за нас

А1 On - 11.01.2019

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата информираше дека во преговори со Владата и Беса на Касами нормативно е допрецизиран начинот на кој ќе биде напишано државјанството на другите етнички ...

Заедничко соопштение на Владата и новата пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и колицијата

ТВ21 - 11.01.2019

„Ја информираме јавноста дека со заедничко учество успеавме да постигнеме договор за конечноста на уставните амандмани и уставниот законик со што се обезбедува најмалку 2/3 мнозинство во Парламентот.

Денеска нов обид за почеток на финалната фаза од уставните измени

Мета - 11.01.2019

Откако вчера два пати беше одложуван почетокот на собраниската седница за финалната фаза од уставни измени, денеска во 12 е закажан нов обид за гласање на уставните амандмани кои произлегуваат од Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција.

Собранието во уште еден обид за изјаснување за уставните амандмани

Р.С.Европа - 11.01.2019

Македонските пратеници денеска би требало дарасправаат за уставните измени за промена на името на државата, додека премиерот Зоран Заев се обидува да најде доволно гласови за да бидат тие усвоени.

Светските медиуми за изгласувањето на Уставните измени/Видео

Вечер - 12.01.2019

За синоќешното изгласување на уставните измени информираат многу светски медиуми. Во вестите медиумите наведуваат дека со 81 глас „За“ , Парламентот ги изгласа уставните измени за промена на името во Република Северна Македонија.

Одложена собраниската седница - нема договор за уставни амандмани

Р.С.Европа - 10.01.2019

Седницата на Собранието на која треба да бидат донесени уставните амандмани е одложена за утре. Премиерот Зоран Заев се уште е во разговори со Беса за техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за ...

Азири потврди дека Заев прифатил сѐ само да се смени името

Република - 10.01.2019

Вчера во дебатна емисија на 1ТВ гостуваа претставници на БЕСА и Алијанса при што говореа за барањата кои ги доставиле до премиерот Зоран Заев. Елми Азири, потпретседател на Алијанса за Албанците посочи дека сите три барања кои ги доставиле до Заев ...

Алијанса за Албанците: На Македонија ѝ се потребни избори за да се обезбеди влада која има легитимност и смелост за ...

А1 On - 12.01.2019

Алијансата за Албанците со писмено соопштение ги поздрави изгласаните уставни измени и побараа предвремени парламентарни избори. „Како проевропски определена сила, Алијансата за Албанците не само што ги поддржа, туку беше и составен дел на уставните ...