TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорот со Бугарија се сопна на Гоце Делчев

Телма - 12.06.2019

За цар Самоил, свети Климент и свети Наум најдоа компромис, но се сопнаа на Гоце Делчев. Одговорот на прашањето:”Дали е Македонец или Бугарин?” стана закана за Договорот за добрососедство, за мешовитата комисија, но и за влезот на Македонија во ЕУ и ...

Идентитетот на Гоце Делчев ги отежна односите на релација Скопје-Софија

Канал5 - 12.06.2019

Вицепремиерот на бугарската влада Каракачанов рече дека ако сакаме влез во Европската Унија, немаме друг избор освен да ја прифатиме, според него, вистинската историја. Иако од Бугарија пристигнаа заканувачки пораки дека ако не се прогласи Гоце ...

Бугарија се заканува со блокада, македонската влада се надева на решение за Делчев

Алфа - 12.06.2019

Надеж во Владата дека македонските и бугарските историчари ќе најдат взаемно решение за потеклото на Гоце Делчев. Откако завчера бугарската шефица на дипломатијата Екатерина Захариева се закани дека Бугарија би можела да се повлече од меѓународната ...

Борисов под притисок: Каракачанов бара враќање на коските на Гоце Делчев од Скопје во Софија

Expres - 12.06.2019

Високи претставници на бугарската партија ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов бараат Македонија да ги врати коските на Гоце Делчев кои во 1946 година биле донесени во Скопје по налог на тогашниот бугарски премиер Ѓорги Димитров.

Хоџа: Се надеваме дека заедничката комисија меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе изнајде решенија во насока на ...

24Инфо - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Северна Македонија, Муамет Хоџа изрази ...

Богојески: Кои се министрите да кажуваат што бил Гоце, војводата живееше и умре за слободна Македонија!

Фокус - 12.06.2019

Реформаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Павле Богојески, ги коментира изјавите на бугарската минисерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, и на нејзиниот колега во Владата на Бугарија, министерот за одбрана Красимир Каракачанов, кој изминативе денови ...

После ова тврдење, очекувано беше да удрат на Гоце Делчев

Panika.be - 12.06.2019

Бугарите си го присвоиле и Исус, па не е чудно тоа што во последно време сакаат да го присвојат и Гоце ...

Богојески : Гоце Делчев ниту Бугарин, ниту Македонец ќе биде, умре за слободата на Македонија

+инфо - 12.06.2019

Петар Богојески, реформатор на ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук реагира на изјавите на бугарската минисерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, и на министерот за одбрана Красимир Каракачанов, кои тврдат дека Гоце Делчев бил Бугарин и дека Македонија ...

Бугарија не може да ни го земе Гоце Делчев затоа што за Владата тој е Хелен

Expres - 12.06.2019

Пратеникот Илија Димовски со ироничен коментар на барањето на Софија, Македонија да се откаже од Гоце Делчев ако сака да не биде блокирана за НАТО и ЕУ. “Според договорот од Преспа Гоце Делчев е Македонец со античка хеленска култура и наследство…”, ...

Захариева: Без договор за заедничкото чествување на Гоце Делчев ќе ја напуштиме комисијата

24 Вести - 11.06.2019

Без договор околу заедничкиот датум за чествување на Гоце Делчев, Софија ќе ја прекине работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева во интервју за бугарската Б ТВ.

„Бугарите викаат Гоце Делчев бугарски пасош имал“: Твитер реакции за Захариева

еМагазин - 11.06.2019

Изјавите на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева и на бугарскиот вицепремиер, Красимир Каракачанов дека Гоце Делчев е Бугарин и дека нема што да се преговара со Македонија, предизвикаа лавина од реакции на социјалните ...

Захариева се заканува-или Договор за Делчев или вето и напуштање на Комисијата

Сител - 11.06.2019

Доколку не се постигне договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија ќе се повлече од понатамошната работа во мешовитата комисија со Македонија. Бугарската министерка за надворешни работи Захариева изјави дека нејзината ...

Захариева: Ако нема договор за заедничко чествување на Делчев ќе ја напуштиме комисијата

Канал5 - 11.06.2019

Без договор околу заедничкиот датум за чествување на Гоце Делчев Софија ќе ја прекине работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева.

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, од Северна Македонија ја сакаме само вистината

Фокус - 11.06.2019

Нема да правиме компромис со вистината. Од Северна Македонија не сакаме ништо повеќе од вистината, рече министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, по повод неприфаќањето на бугарската комисија за заедничко чествувањее на ...

Захариева со јасен став: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е БУГАРИН!

Магазин - 11.06.2019

По повод неприфаќањето на бугарската комисија за заедничко чествување на Гоце Делчев на датумот 7 октомври, министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, рече за Гоце Делчев е Бугарин односно дека самиот кажал што е по ...

Захариева децидна: Бугарија нема да прави компромиси со Македонија за историјата

Слободен Печат - 11.06.2019

Таа го коментирала и членството на Македонија во Европската Унија и нагласила дека започнувањето на преговори со ЕУ не е гаранција за влез на Македонија во Унијата. Нема да правиме компромис со вистината.

Захариева: Се знае – Гоце Делчев бил Бугарин! Ако нема договор, Бугарија ќе ја напушти комисијата

365 - 11.06.2019

Ако нема договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија повеќе нема да учествува во заедничката комисија со Северна Македонија, соопшти бугарската министерка за надворешни работи – Екатерина Захариева, пренесува бугарската ...

(ВИДЕО) 360˚ Бугарија заинтересирана за брзи резултати од работата на заедничката комисија за историја

Либертас - 11.06.2019

Во Софија се одржа прв состанок на заедничката меѓувладина комисија, тело кое произлезе од Договорот за добрососедство меѓу двете земји. „ 360 Степени “ го праша шефот на дипломатијата Никола Димитров – дали е оптимист дека в четврток во Берлин ќе ...

Захариева: Ако не се договориме за Гоце Делчев, ја стопираме работата со Северна Македонија

PressingTV - 11.06.2019

Ако не се договориме околу датата за чествување на сеќавањето на Гоце Делчев, нема да работиме во мешовитата комисија со Македонија, изјави за БТВ бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

ВЕТО ОД БУГАРИЈА: Ако не се договориме за датум за чествување за Гоце Делчев, ќе ја прекинеме работата во Заедничката ...

Магазин - 11.06.2019

“Ако не се договориме за заеднички датум за чествување на Гоце Делчев, ќе ја прекинеме работата во Заедничката Комисија со С. Македонија” изјави денеска министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за бугарските медиуми.

Захариева: Се договоривме за Самоил, за Кирил и Методиј…но Гоце Делчев и Илинден се клучни

Expres - 11.06.2019

„Ако не се разбереме за датумот за заедничко чевствување наспоменот на Гоце Делчев, нема да учествуваме во работата на заедничката комисија со Севрна Македонија“ изјави во интервју за бТВ , министерката за надворешни работи и вицепремир на Бугарија ...

Владата се надева дека и за Гоце Делчев ќе се најде пријателско решение

+инфо - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Северна Македонија, Мухамед Хоџа изрази ...

Богојески: Гоце ќе биде тоа што самиот сакал да биде, а не што сакаме ние денес да биде!

Либертас - 12.06.2019

Реформаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Павле Богојески, ги коментира изјавите на бугарската минисерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, и на нејзиниот колега во Владата на Бугарија, министерот за одбрана Красимир Каракачанов, кој изминативе денови ...

Гледиштата за Гоце Делчев нова закана за односите Скопје-Софија

Канал5 - 10.06.2019

Пред два дена имаше состанок на историската комисија со Македонија на која за жал историчарите не постигнаа согласност околу личноста на Гоце Делчев. Историските прашања се последниот камен во односите меѓу Бугарија и Македонија а точно тие за нас ...

Прв состанок на заедничката меѓувладина комисија со Бугарија

24 Вести - 10.06.2019

Односите на политичко ниво меѓу Бугарија и Северна Македонија се на високо напреднато ниво, но остануваат историските прашања особено оние поврзани за чевствувањето на ликот и делото на Гоце Делчев - ова е заклучок кој го изнесоа на заедничката прес ...

Захариева: Нема бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

Алфа - 10.06.2019

Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври, е ставот на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева на денешната прва средба од ваков тип меѓу неа и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, пренесуваат ...

Захариева: Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

ММС - 10.06.2019

Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври – изјави денеска бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која во Софија имаше средба со македонскиот колега, Никола Димитров.

Зошто Бугарија не сака да го слави Гоце Делчев на 7 октомври ?

Магазин - 10.06.2019

Делото на Гоце Делчев може да биде мост, што ќе ја поврзе историјата со денешнината на Бугарија и Северна Македонија, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој ја предводи владината делегација на средбата во Софија, јавуваат ...

Захариева: Нема зошто 7 октомври да биде прифатен за заедничко чествување на Гоце Делчев

Пулс24 - 10.06.2019

По средбата со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во Софија вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека пред два дена имаше состанок на историската комисија со Македонија на која не ...

Захариева: Бугарија не прифаќа да го чествува Гоце Делчев на 7-ми октомври

MTM - 10.06.2019

Бугарија и Македонија се уште тешко постигнуваат согласност за спорните историски теми, пренесува бугарската ТВ НОВА од денешната средба на двете комисии. Нема заедничко решение за датумот за прослава на Гоце Делчев и по денешната средба меѓу ...

Захариева: И Самиот Гоце Делчев кажал дека е Бугарин, нема компромис со вистината

+инфо - 11.06.2019

Нема да правиме компромис со вистината. Од Северна Македонија не сакаме ништо повеќе од вистината, рече министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во интервју за БТВ.

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, од Северна Македонија ја сакаме само вистината

Press24 - 11.06.2019

Нема да правиме компромис со вистината. Од Северна Македонија не сакаме ништо повеќе од вистината, рече министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, по повод неприфаќањето на бугарската комисија за заедничко чествувањее на ...

Бугарската министерка Захариева: Гоце Делчев сам се изјаснил како Бугарин, нема да правиме компромис со вистината

еМагазин - 11.06.2019

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева , која во Софија имаше средба со македонскиот колега Никола Димитров , за имплементацијата за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, за бугарските медиуми брифира ...

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, без договор за чествувањето ќе ја напуштиме мешовитата комисија

ММС - 11.06.2019

Без договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија нема да учествува во заедничката комисија со Северна Македонија – децидна е бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Закана од Софија до Скопје: Без Гоце Делчев Бугарите се повлекуваат

Expres - 11.06.2019

Пресврт во односите Скопје – Софија. “Ако не се договориме околу датата за чествување на сеќавањето на Гоце Делчев, нема да работиме во мешовитата комисија со Македонија”, изјавила за БТВ бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина ...

Хоџа: Се надеваме дека комисијата Северна Македонија-Бугарија ќе изнајде решенија

Вечер - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Северна Македонија, Муамет Хоџа изрази ...

Захариева: Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

МКД - 10.06.2019

Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври, изјави денеска бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која во Софија имаше средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров.

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин

Р.С.Европа - 11.06.2019

Бугарија нема да направи комромис за датумот за чествување на Гоце Делчев и доколку не се постигне договор околу ова прашање, Софија ќе ја напушти работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева ...

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, Бугарија нема да прави компромис

24Инфо - 11.06.2019

Доколку не се постигне договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија ќе се повлече од понатамошната работа во мешовитата комисија со Македонија. Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева за Нова изјави ...

Захариева: Гоце Делчев бил Бугарин, ако нема договор, ја стопираме работата со Северна Македонија

Република - 11.06.2019

Ако не се договориме околу датата за чествување на сеќавањето на Гоце Делчев, нема да работиме во мешовитата комисија со Македонија, изјави за БТВ бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Владата се надева дека заедничката комисија со Бугарија ќе изнајде решение за Гоце Делчев, во насока на добрососедство

еМагазин - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата, Муамет Хоџа изрази ...

Захариева: И Самиот Гоце Делчев кажал дека е Бугарин, нема компромис со вистината

Скопје24 - 11.06.2019

Доколку не се постигне договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија ќе се повлече од понатамошната работа во мешовитата комисија со Македонија. Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева за Нова изјави ...

Хоџа: Се надеваме дека заедничката комисија меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе изнајде решенија во насока на ...

Независен - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Северна Македонија, Муамет Хоџа изрази ...

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, од Северна Македонија ја сакаме само вистината

Либертас - 11.06.2019

Нема да правиме компромис со вистината. Од Северна Македонија не сакаме ништо повеќе од вистината, рече министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, по повод неприфаќањето на бугарската комисија за заедничко чествувањее на ...

Македонската влада очекува да се изнајде решение за Гоце Делчев

PressingTV - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Македонија, Муамет Хоџа изрази надеж ...

Владата се надева дека и за Гоце Делчев ќе се најде пријателско решение

Република - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, портпаролот на Владата Мухамед Хоџа изрази надеж дека комисијата ќе ...

Хоџа: Се надеваме дека заедничката комисија меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе изнајде решенија во насока на ...

Скопје инфо - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Северна Македонија, Муамет Хоџа изрази ...

Хоџа: Се надеваме дека заедничката комисија меѓу Македонија и Бугарија ќе изнајде решенија во насока на ...

Press24 - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Северна Македонија, Муамет Хоџа изрази ...

Хоџа: Се надеваме С. Македонија и Бугарија ќе најдат решение за Гоце Делчев

Денешен - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Македонија, Муамет Хоџа изрази надеж ...

Хоџа: Се надеваме дека заедничката комисија меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе изнајде решенија во насока на ...

А1 On - 12.06.2019

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денеска портпаролот на Владата на Северна Македонија, Муамет Хоџа изрази ...