TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нападот врз емоциите главна алатка на оние што шират дезинформации, вели Даукшас за МИА

Либертас - 03.04.2020

„Нулта пациент“ е медицински израз кој е резултат на недоразбирање. Еден од првите жртви на СИДА во Северна Америка во некои документи, за да се задржи анонимноста, бил наведен како „Пациент О“.

Што е потребно за сами дома да направите дезинфекциско средство - совет од СЗО

Press24 - 03.04.2020

Досега сите научивме и со сигурност знаеме дека една од најефикасните методи за спречување ширење на микроби, според Светската здравствена организација, е миењето раце и редовното чистење на просториите со дезинфекциски средства.

Франција: Наскоро официјално мислење дали дезинфекцијата на улиците е корисна против коронавирусот

А1 On - 02.04.2020

Откако, повеќе француски општини започнаа да ги дезинфицираат улиците, практика позајмена од Кина или Јужна Кореја, Високиот совет за јавно здравје, по барање на Владата, треба да даде свое мислење дали ова е корисно или не, јави дописникот на МИА.

Основана Балканска мрежа за борба против дезинформации која се залага за прекугранична соработка

Макфакс - 02.04.2020

Девет организации од пет држави на Балканот (Северна Македонија, Албанија, Грција, Косово и Србија) денеска го одбележаа 2 април, Меѓународниот ден за проверка на факти со објавување на основањето на Балканската мрежа за борба против дезинформации ...

Škoda советува: Како да бидете безбедни кога патувате со автомобил за време на пандемијата на коронавирус

Додај Гас - 02.04.2020

Целиот свет е под влијание на новата глобална пандемија на коронавирус. Наједноставниот совет за тоа како да останете безбедни е да останете дома. Но, што ако треба да одите некаде со автомобил? Следете ги овие совети Главното правило е да се ...

Како изгледа правилно чистење и дезинфекција на внатрешноста на автомобилот (ВИДЕО)

Скопје24 - 02.04.2020

Ситуацијата во која се наоѓаме натера многумина сериозно да размислуваат за хигиената и чистењето на нивниот простор за живеење. Внатрешноста на автомобилот не е исклучок. Веќе претходно знаеме дека воланот е четири пати позагаден од седиштето на ...

Дезинфекција на зградите во Топанско поле

Вечер - 02.04.2020

Денеска се врши дезинфекција на влезовите на колективните згради во населба Топанско Поле, отако претходно истото беше направено во влезовите на зградите во населба Топанско Поле. Процесот на дезинфекција се реализираше во сите згради низ улиците: ...

Како да го дезинфицирате вашиот автомобил (со видео)

Авто Магазин - 02.04.2020

Коронавирусот не простува. Единствената успешна метода во битката со него е доследно следење на сите препораки. Меѓу нив е и дезинфекцијата на возилата, бидејќи тој подмолно знае да опстане на такви површини повеќе денови.

Русија и Кина го користат коронавирусот за остварување на геополтички цели

Нова ТВ - 01.04.2020

Kина и Русија ја користат глобалната криза на коронавирус за ширење лажни, извештаи и други дезинформации, се вели во најновото истражување од тимот на Европската служба за надворешна акција.

Пунктови за дезинфекција на возила на влезовите во Штип

А1 On - 01.04.2020

Денеска се ставени два од три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во општина Штип. Тоа се влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето „Искра“ и дополнително од утре ќе се ...

Почна дезинфекцијата на влезовите на колективните згради во Чаир

Канал5 - 01.04.2020

Почна дезинфекцијата на влезовите на колективните згради во територијата на Општина Чаир, како дел од превентивните мерки за заштита од вирусот Ковид-19. Од Општина Чаир информираат дека работните екипи за дезинфекција на влезовите се распределени ...

20 работи во домот што треба да ги чистите секој ден

Женски магазин - 01.04.2020

Дезинфицирајте ги за да спречите инфекција Во пандемија предизвикана од коронавирус, многу е важно за сите да ја следат максималната хигиена, како индивидуално така и во домот. Само на овој начин можеме да го намалиме ширењето на вирусот и да ...

Дезинфекција на болницата „Плодност“

Тера - 01.04.2020

Во текот на вчерашниот ден, стручни екипи од Центарот за јавно здравје Битола извршија темелна дезинфекција на Болница „Плодност“, информираат од болницата. Раководството на болницата останува на ставот сите вработени да бидат во домашна ...

Кина и Русија не прекинуваат со лажните вести за да ја ослабат Европа

Независен - 01.04.2020

Главната цел на лажните вести е да се тврди оти ЕУ била неподготвена за корона вирусот, а успешни биле само Кина и Русија Кина и Русија продолжуваат да ја користат глобалната криза на корона вирусат за ширење лажни извештаи и други мрежни ...

Кој ги краде средствата за дезинфекција од зградите?

Слободен Печат - 01.04.2020

Масовно се крадат средствата за дезинфекција кои во обид да се спречи ширењето на вирусот ковид 19 беа поставувани во станбените згради. Дел од средствата беа обезбедени од скопските општини, но во акцијата за обезбедување хигиена учествуваа и ...

Дезинфекција на катните гаражи

+инфо - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание“, „Разловечко Востание“, ...

Времено затворен пазарот во Ченто

Вечер - 01.04.2020

Од денеска пазарот во Ченто е времено затворен. Оваа одлука ја донесе Кризниот штаб на Општина Гази Баба, со цел поголема безбедност и заштита од ширење на корона вирусот во општината. Инаку, на територијата на Општина Гази Баба целосно се ...

Како правилно да го дезинфицирате вашиот паметен телефон?

Локално - 01.04.2020

Паметните телефони, таблети и мобилни телефони веќе долго време се составен дел од нашите животи. Ние не се разделуваме со нив за време на работата и дома, заборавајќи дека за време на епидемијата треба да ги дезинфицираме не само рацете, туку и ...

5 места во вашиот автомобил на кои најдолго опстојува коронавирусот – потребна е задолжителна дезинфекција

Точка - 01.04.2020

Автомобилите, кои што во себе содржат многу метал, пластика и ткаенина се идеален начин за ширење на коронавирусот, бидејќи на тие површини вирусот најдолго се задржува. Секој автомобил има пет места, односно површини кои што често се допираат со ...

Времено затворен пазарот во Ченто

Скопје инфо - 01.04.2020

Од денеска пазарот во Ченто е времено затворен. Оваа одлука ја донесе Кризниот штаб на Општина Гази Баба, со цел поголема безбедност и заштита од ширење на корона вирусот во општината. Инаку, на територијата на Општина Гази Баба целосно се ...

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

Макфакс - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката- Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои што стопанисува („Кресненско Востание’’, „Разловечко Востание’’,„Солунски ...

Почна дезинфекцијата на влезовите на колективните згради во Чаир

Вечер - 01.04.2020

Почна дезинфекцијата на влезовите на колективните згради во територијата на Општина Чаир, како дел од превентивните мерки за заштита од вирусот Ковид-19. Од Општина Чаир информираат дека работните екипи за дезинфекција на влезовите се распределени ...

Втора дезинфекција на објектите во надлежност на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

Сител - 01.04.2020

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републикава изврши втора дезинфенkција на четирите катни гаражи со кои стопанисува. Станува збор за катните гаражи „Кресненско востание’’, „Разловечко ...

Втора дезинфекција на објектите во надлежност на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

А1 On - 01.04.2020

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републикава изврши втора дезинфенkција на четирите катни гаражи со кои стопанисува. Станува збор за катните гаражи „Кресненско востание“, „Разловечко ...

Втора дезинфекција на објектите во надлежност на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

Опсервер - 01.04.2020

– Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републикава изврши втора дезинфенkција на четирите катни гаражи со кои стопанисува. Станува збор за катните гаражи „Кресненско востание’’, „Разловечко ...

Втора дезинфекција на објектите во надлежност на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

Либертас - 01.04.2020

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републикава изврши втора дезинфенkција на четирите катни гаражи со кои стопанисува. Станува збор за катните гаражи „Кресненско востание’’, „Разловечко ...

Втора дезинфекција на објектите во надлежност на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

Скопје инфо - 01.04.2020

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републикава изврши втора дезинфенkција на четирите катни гаражи со кои стопанисува. Станува збор за катните гаражи „Кресненско востание’’, „Разловечко ...

Дезинфекција на катните гаражи и социјалните згради

Фактор - 01.04.2020

Втора по ред дезинфекција на 4 катни гаражи со кои што стопанисува („Кресненско Востание’’, „Разловечко Востание’’,„Солунски Конгрес’’и „Смилевски Конгрес’), изврши Агенцијата за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор.

Поставени два пункта за дезинфекција на возилата што влегуваат во Штип

Макфакс - 01.04.2020

Денеска, ставени се два од трите пункта за дезинфекција на возилата шт влегуваат во општина Штип. Тоа се влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето „Искра“ и дополнително од утре ќе се ...

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

Вечер - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание”, „Разловечко Востание”, ...

Штип во функција стави два пункта за дезинфекција на возилата

Сител - 01.04.2020

Во Штип денеска се ставени во функција два од три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во општината. Едниот е кај влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, другиот на влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето ...

Штип во функција стави два пункта за дезинфекција на возилата

Слободен Печат - 01.04.2020

Во Штип денеска се ставени во функција два од три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во општината. Едниот е кај влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, другиот на влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето ...

Поставени два пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во Штип

Н.Македонија - 01.04.2020

Денеска се ставени два од три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во општина Штип. Тоа се влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето „Искра“ и дополнително од утре ќе се ...

Поставени два пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во Штип

24Инфо - 01.04.2020

Денеска се ставени два од три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во општина Штип. Тоа се влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето „Искра“ и дополнително од утре ќе се ...

Поставени два пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во Штип

Точка - 01.04.2020

Денеска се ставени два од три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во општина Штип. Тоа се влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето „Искра“ и дополнително од утре ќе се ...

Втора дезинфекција на објектите во надлежност на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

MakPress - 01.04.2020

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републикава изврши втора дезинфенkција на четирите катни гаражи со кои стопанисува. Станува збор за катните гаражи „Кресненско востание’’, „Разловечко ...

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

Канал5 - 01.04.2020

Како што соопштија од друштвото, дезинфицирани беа заедничките простории – скалишниот простор и гелендрите, лифтовите, патеките на движење. АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката ...

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

Сител - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание“, „Разловечко Востание“, ...

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

24Инфо - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание”, „Разловечко Востание”, ...

Извршена втора дефинфекција на катните гаражи

Слободен Печат - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание”, „Разловечко Востание”, ...

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

Опсервер - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание“, „Разловечко Востание“, ...

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

MakPress - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание“, „Разловечко Востание“, ...

АДСДП врши дезинфекција на катни гаражи, социјални згради и подружници

24 Вести - 01.04.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката - Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на 4-катни гаражи со кои што стопанисува („Кресненско Востание’’, „Разловечко Востание’’,„Солунски ...

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

Либертас - 01.04.2020

– АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание“, „Разловечко Востание“, ...

Дезинфекција на зградите во Топанско поле

Скопје инфо - 02.04.2020

Денеска се врши дезинфекција на влезовите на колективните згради во населба Топанско Поле, отако претходно истото беше направено во влезовите на зградите во населба Топанско Поле. Процесот на дезинфекција се реализираше во сите згради низ улиците: ...

Во Франција наскоро официјално мислење дали дезинфекцијата на улиците е корисно против коронавирусот

Либертас - 02.04.2020

Париз, Откако, повеќе француски општини започнаа да ги дезинфицираат улиците, практика позајмена од Кина или Јужна Кореја, Високиот совет за јавно здравје, по барање на Владата, треба да даде свое мислење дали ова е корисно или не, јави дописникот ...

Во Франција наскоро официјално мислење дали дезинфекцијата на улиците е корисно против коронавирусот

Опсервер - 02.04.2020

Откако, повеќе француски општини започнаа да ги дезинфицираат улиците, практика позајмена од Кина или Јужна Кореја, Високиот совет за јавно здравје, по барање на Владата, треба да даде свое мислење дали ова е корисно или не, јави дописникот на МИА.

Франција наскоро со став дали дезинфекцијата на улиците е корисна против коронавирусот

+инфо - 02.04.2020

Откако, повеќе француски општини започнаа да ги дезинфицираат улиците, практика позајмена од Кина или Јужна Кореја, Високиот совет за јавно здравје, по барање на Владата, треба да даде свое мислење дали ова е корисно или не, јави дописникот на МИА.

Основана Балканска мрежа за борба против дезинформации која се залага за прекугранична соработка

Точка - 02.04.2020

Девет организации од пет држави на Балканот (Северна Македонија, Албанија, Грција, Косово и Србија) денеска го одбележаа 2 Април, Меѓународниот ден за проверка на факти, со објавување на основањето на Балканската мрежа за борба против дезинформации ...

По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Слободен Печат - 02.04.2020

Откако, повеќе француски општини започнаа да ги дезинфицираат улиците, практика позајмена од Кина или Јужна Кореја, Високиот совет за јавно здравје, по барање на Владата, треба да даде свое мислење дали ова е корисно или не, јави дописникот на МИА.