TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Двајца работници од Бугарија во двонеделна изолација во Битола

360 степени - 28.02.2020

Двајца Бугари кои работат во земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдиле од Центарот за јавно здравје за порталот „Скд.мк“ . Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под здравствен надзор затоа ...

Двајца работници од бугарија ставени под надзор за коронавирус во Битола

Сакам да кажам - 28.02.2020

Двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдија од Центарот за јавно здравје. Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под здравствен надзор затоа што претходно биле во ...

Паниката позаразна од коронавирусот

Слободен Печат - 28.02.2020

Во продавниците „на ангро“ се купуваа намирници, брашно, масло, а во аптеките брзо ги снема заштитните маски и дезинфекциските средства. На социјалните мрежи, пак, врие од различни коментари и предлози за тоа како треба да се постапува.

Негативни се резултатите на коронавирус на лицето кое допатувало од Рим

Нова ТВ - 27.02.2020

Негативни се резултатите на лицето кое допатувало од Рим, во Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, инаформираат од Министерството за здравство.

Дванаесет лица, од кои две 4-годишни деца се во домашна изолација, по појавата на коронавирус во земјава

Сакам да кажам - 27.02.2020

Дванаесет лица, од кои две деца на возраст од околу 4 години се во домашна изолација, по првиот случај на Македонка заразена со коронавирус, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за деветмината сопатници на 50-годишната жена кои ...

Нема нови случаи на заболени од коронавирус во Северна Македонија

Глас на Америка - 27.02.2020

Надлежните ги идентификуваа сите лица кои биле во контакт со сопатниците на заразената скопјанка. Тие веќе се тестирани од епидемиолози и ќе бидат ставени во 14 денвна домашна изолација. Две лица кои ноќеска се пријавиле во Клиниката за ...

Пациентката со коронавирус нема компликации, сите со кои била во контакт се под надзор

МКД - 27.02.2020

Пациентката кај која е детектирано присуство на коронавирусот е со лесна клиничка слика, нема компликации и се лекува во делот на изолација на Инфективната клиника во Скопје. Денеска тестирањата кај две лица дадоа негативни резултати, кај еден шофер ...

Филипче: Ги чекаме резултатите од тестирањето на уште едно лице кое пристигнало од Рим со знаци на грип

+инфо - 27.02.2020

Двајцата пациенти коишто ги тестиравме денеска имаат негативни резултати за коронавирусот, но сега ги чекаме резултатите од тестирањето на уште едно лице кое неодамна пристигнало во земјава од Рим со знаци на грип, соопшти министерот за здравство ...

(ВИДЕО) Филипче: Се чекаат резултати од тестовите на едно лице кое допатувало од Рим

А1 On - 27.02.2020

Пациентката на инфективната клиника заразена од коронавирус се чувствува добро и нема критични знаци, но е во изолација, информираше на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Пациентката со коронавирус во стабилна состојба, Филипче: Сопатниците кои беа со неа се во изолација

ТВ21 - 27.02.2020

Состојбата на пациентката на која вчера ѝ беше дијагностициран коронавирусот е стабилна. Министерот за здравство, Венко Филипче рече дека сите патници кои патувале со неа биле контактирани од страна на здравствените служби и ќе бидат ставени во ...

Во изолација 12 лица поради корона вирусот, има и две четиригодишни деца

Независен - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денес соопшти дека во изолација се наоѓаат вкупно 12 лица во Скопје и во Струмица, поради превенција од корона вирусот. Станува збор за деветмина патници кои се наоѓале во комбето, од кои едното е жената која е ...

Се чекаат резултатите за уште еден сомнителен случај на коронавирус

360 степени - 27.02.2020

За час и половина се чекаат резултатите од тестирањето за коронавирус на уште едно лице кое допатувало од Рим и само се пријавило на Инфективната клиника за проверка, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес-конференција.

Филипче: Двајца тестирани пациенти немаат коронавирус, се очекуваат резултати за лице кое пристигнало од Рим

Локално - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека пациентката со коранавирус на Инфективна се чуствува добро, има лесна клиничка слика, нема знаци за компликациии и се лекува во делот за изолација.

Филипче: Во домашна изолација се 12 лица, меѓу кои две деца

Слободен Печат - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција каде известуваше за ситуацијата со коронавирусот изјави дека 12 лица се во домашна изолација, во Скопје и во Струмица, меѓу кои има и деца.

МЗ: Пациентката која беше сомнителна е негативна на коронавирусот

24 Вести - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

Бројката на изолирани како претпазливост од корона вирус од осум се зголеми на 12, помеѓу нив и две деца

еМагазин - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес-конференција информираше дека на Инфективната клиника се чека резултат од тест за корона-вирус на уште една патничка која слетала од Рим, а која побарала помош.

Mеѓу изолираните има и деца

Фактор - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека меѓу 12-те луѓе кои се во изолација, има и две деца на возраст од околу 4 години. Се работи за луѓе кои се во роднинска врска.

Филипче: Двајца пациенти се негативни, за час и половина ќе има резултати и за друго лице

Фактор - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференија изјави дека пациентката која е заразена со коронавирус се чувствува добро. Другите двајца пациенти кои се тестирани, немаат коронавирус.

Потврдено: Сомнителната пациентка не е заразена со коронавирус

360 степени - 27.02.2020

Негативен е резултатот за присуство на коронавирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а е една од двата дополнителни случаи што беа тестирани вчера на Инфективната клиника во Скопје, по утврдениот прв пациент со овој вирус.

Заразената е во добра состојба, 12 лица се во изолација: Нема нови позитивни случаи со коронавирусот

Курир - 27.02.2020

Пациентката со констатиран позитивен наод за заразеност со вирусот „Ковид 19“ е во добра состојба и се лекува во делот за изолација на Инфективната клиника во Клиничкиот центар во Скопје, а кај другите двајца пациенти кај кои постоеше сомневање е ...

Сопатниците од комбето на македонката со коронавирус контактирале само со семејстваta и остануваат во домашна ...

Сакам да кажам - 27.02.2020

Деветмината патници кои се возеле во комбето со 50-годишната Македонка заразена со коронавирус немале контакти со големи маси на луѓе, освен со семејствата и тоа во куќите во кои живеат и во своите дворови и остануваат во соодветна домашна ...

Филипче: Две четиригодишни деца се во домашна изолација

Република - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во 16 часот одржа прес-конференција за состојбата со коронавирусот во земјата. Тој кажа дека има нов сомнителен случај на клиниката за Инфективни болести кој се тестира и за кого подоцна ќе известат за ...

Делумно позитивен тест на коронавирус кај жена што се вратила од Рим

А1 On - 27.02.2020

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. И се прави дополнително тестирање на Клиниката за инфективни болести.

Дали лицата ќе се изолираат во центри или ќе останат дома, денеска ќе реши Комитетот

+инфо - 27.02.2020

Денеска во 13 часот ќе има состанок Комитетот за координација на активностите за коронавирусот, заедно со припадници на МВР, на кој ќе биде утврдено дали ќе продолжи домашната изолација за лицата или тие ќе бидат преместени во центрите за изолација ...

Филипче: Ново лице се испитува дали има коронавирус, резултатите наскоро

Скопје1 - 27.02.2020

Се чекаат тестови на уште едно лице кое дошло од Рим. Сам се пријавил за испитувања бидејќи имал симтоми на грип. На Клиниката за инфективни болести нема други кои се јавиле со симтоми на коронавирус.

Филипче: Уште една жена покажа мали знаци на корона вирус, но верувам дека тестот ќе биде негативен

Фокус - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека дошле уште двајца луѓе во Клинички центар, а на еден од нив имало мали знаци на корона вирус помешан со други вируси. „Пациентката нема знаци за некакви компликации.

Сомнителната пациентка која шетала до Рим не „закачила“ коронавирус

Фактор - 27.02.2020

Пациентката за која се чекаше резултатот е негативна на коронавирус. Ова го потврдија од Министерството за здравство од каде посочуваат дека резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата ...

Втора патничка со мали знаци на корона, патниците од комбето не се мешале со многу луѓе

+инфо - 27.02.2020

Втор сомнителен случај на вирусот корона се испитува во Скопје, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Денеска на клиниките дошле уште двајца луѓе за испитување – едниот е возачот на комбето со кое патувала заболената скопјанка, кој ...

Филипче: Уште една жена со знаци на коронавирус се испитува на Инфективната клиника

360 степени - 27.02.2020

Жена што се вратила од патување од Рим во моментов се испитува дали е заразена со коронавирус на Инфективната клиника во Скопје, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Нејзиниот тест во една третина е парцијално позитивен, но ...

Возачот на камион негативен на корона - Патниците од комбето засега во домашна изолација

Сител - 27.02.2020

Заразената 50 годишна жена со корона е во добра состојба, потврди министерот Филипче. Засега 30тина лица се во домашна изолација - 9те патници од комбето и нивните семејства со кои биле во контакт.

Нема нов случај на коронавирус во Македонија, сомнителна само една жена која била во Рим, се прават дополнителни ...

ТВ21 - 27.02.2020

Нема нови случаи на коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција на националниот форум за здравје кој се одржува денеска во хотелот „Александар Палас“.

Уште две лица тестирани за короновирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

еМагазин - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Филипче: Испитуваме уште еден можен нов случај на коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешна прес-конференција извести дека ситуацијата со заразената пациентка од коронавирусот е добра, но дека вчера две нови лица се пријавиле на Инфективна клиника.

Филипче: Деветте патници од комбето се во домашна изолација

Expres - 27.02.2020

Триесетина лица се во домашна изoлација, меѓу нив и деветте патници од комбето со кое патувала жената од Италија кај која бил отврден коронавирус. Министерот Филипче на денешната прес конференција рече дека не се исклучува можноста да бидат сместени ...

Патниците од комбето и лицата со кои контактирале ставени во домашна изолација

Курир - 27.02.2020

Пациентката кај која е потврден првиот случај на коронавирусот во Македонија, се чувствува добро и има лесна форма на клиничка слика, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче.

ФОТО: Скопјани почнаа да складираат храна поради коронавирусот

Press24 - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Заболената пациентка е во добра состојба, со лесен облик на коронавирусот

Фактор - 27.02.2020

Заболената пациентка не одговорила правилно на поставените прашалници кога влегла во државата. Таа не кажала вистински податок на здравствената состојба инаку контролата би била направена веднаш во истиот момент на граничниот премин од граничните ...

Лекарите предупредуваат: Важни работи кои треба да се знаат за корона вирусот

Скопје инфо - 27.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, потврдија од Министерството за здравство. Станува збор за македонски граѓанин што изминатиов период патувал во Италија, а на Инфективната ...

Заболената од коронавирус е во добра состојба, се испитуваат лицата со кои контактирала

Deutsche Welle - 26.02.2020

Жената кај која беше дијагностициран коронавирусот е во добра состојба и се опоравува на инфективната Клиника во Скопје. Властите трагаат по лицата со кои патувала и била во контакт. Пациентката кај успешно се справува со болеста, информира вечерва ...

Филипче: Идентификувани се сите сопатници на жената заразена од корона вирус

Глас на Америка - 26.02.2020

Станува збор за девет лица од Скопје и Струмица кои според протоколот ќе бидат во домашна изолација наредните 14 дена. Тимови епидемиолози се упатени кон нивните домови и ќе ја набљудуваат нивната состојба.

Идентификувани се луѓето кои патувале со заболената-4 ца се од Скопје, 5 се од Струмица

Нова ТВ - 26.02.2020

Заболената пациентка е добра состојба, таа има лесна форма на корона вирус и кај неа е зафатено само на едното белодробно крило. Таа немала претходно хронична болест, има 50 години и е во групата со добра прогноза да се излечи, изјави вечерва ...

Идентификувани девет лица кои патувале со жената заразена од коронавирусот

Р.С.Европа - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои патувале со 50-годишната жена која е прв случај на заболена од коронавирусот во Македонија, а станува збор за девет луѓе кои патувале во комбе, односно осум патници и возач и се идентификувани на две места во ...

Прв случај на корона-вирус во државата: Пациентката цел месец била болна во Италија

Нова ТВ - 26.02.2020

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена од Скопје на возраст од 50 години, која во престојувала во Италија, а во државата влегла преку граничниот премин Табановце.

Потврден првиот случај на коронавирус во С. Македонија

Deutsche Welle - 26.02.2020

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

Потврден прв случај на коронавирус во земјава

24 Вести - 26.02.2020

Педесет годишна жена од Скопје е првиот потврден случај на корона вируост во Македонија. Жената престојувала еден месец во Италија, вчера се вратила и утринава била хоспитализирана на клиниката за инфективни болести.

Корона вирусот стигна во Македонија – заболена е 50 годишна жена

Алсат-М - 26.02.2020

Педесет годишна жена од Скопје е првата заболена со корона вирус во земјава. Рано утринава околу три по полноќ преку граничниот премин Табановце влегла во државата. Доаѓала од Италија со комбе. Хоспитализирана е на инфективната клиника во Скопје.

Прв случај на коронавирус во Македонија, властите апелираат за смиреност

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Македонија е потвден првиот случај на коронавирус, педесет годишна жена која подолг период била во Италија. Здравствените власти уверуваат дека ситуацијата е под контрола и повикуваат на смиреност.

Попладне ќе биде донесена одлука дали ќе има изолација за сите патници од ризичните региони

Нова ТВ - 26.02.2020

За половина час ќе се знае дали третото лице кое денеска е тестирано има или не корона вирус. Кај двајацата други пациенти кои побарале помош на Клиниката за инфективни болести тестовите се негативни.

Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

МКД - 26.02.2020

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

50-Годишната Жена заболена од коронавирусот била во Италија еден месец, А две недели била болна

Сакам да кажам - 26.02.2020

Жена на 50-годишна возраст, која еден месец месец била во посета на Италија, е првиот случај на заразен од коронавирусот во Македонија. Како што кажа денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче, жената еден месец ...