TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Проектилот“ на Криштопанс на две секунди до крајот снимен од трибините (ВИДЕО)

Спортски - 26.04.2019

Вчера Вардар оствари голема победа на домашен терен против ПИК Сегед од осум разлика и дојде на чекор од пласман на фајнл-фор турнирот во Келн. Иако Вардарци пред неколку дена ги добија лошите вести за повлекувањето на Сергеј Самсоненко од РК Вардар ...

Карачиќ: Овој тим со златни букви ќе биде запишан во македонската историја

Спортски - 26.04.2019

Вардар вчера и покрај ситуацијата во која се наоѓа и објавата на Сергеј Самсоненко дека го напушта клубот го прегази ПИК Сегед во Скопје со осум разлика и дојде на чекор од пласман на фајнл-фор.

„Бомбата“ за печат на победата: Криштопанс ја дупна мрежата на Пик Сегед (Видео)

Дерби - 26.04.2019

Ракометарите на Вардар остварија голема победа над Пик Сегед во првиот меч од четвртфиналето на Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ бодредени од околу 7000 луѓе во СЦ „Јане Сандански“ победија со 31-23 со што си го отворија патот за настап на ...

Ракомет: Голема победа на „Вардар“ за емотивна разделба

ММС - 26.04.2019

Ракометарите на „Вардар“ синоќа со осум гола разлика 31-23 (14-12) го демолираа унгарски ПИК „Сегед“ во Лигата на шампионите, со што, пред реваншот во Сегед на 5 мај, широко му се отвораат вратите за ново, трето по ред, учество на завршниот турнир ...

Парондо: Горд сум на играчите, тие се херои

ТВ21 - 26.04.2019

Тренерот на Вардар, Роберто Гарсија Парондо по вчерашната победа против ПИК Сегед (31-23) во првиот четвртфинален дуел од Лигата на шампионите изјави дека е горд на играчите и на постигнатото од нив и покрај проблемите со кои се соочувал тимот во ...

Алиловиќ за 24Ракомет ТВ: Сигурен сум дека Вардар пак ќе биде голем (ВИДЕО)

24 Ракомет - 26.04.2019

Ракометарите на ПИК Сегед не знаеја што ги снајде во пеколниот „Јане Сандански“ и ќе се вратат дома со пораз од осум голови разлика, 31-23. Голманот Мирко Алиловиќ, кој бранеше солидно во првиот дел, а запре и три удари од седум метри, вели дека ...

Чупиќ за 24Ракомет ТВ: Оваа победа е за нашата соблекувална и овие навивачи (ВИДЕО)

24 Ракомет - 26.04.2019

Македонскиот првак Вардар забележа победа во својот последен меч сезонава во СЦ „Јане Сандански“. „Црвено-црните“ момци го надиграа ПИК Сегед и го совладаа со 31:23 со што добија убава предност пред реваншот и тргнаа полека кон ново учество на Ф4 ...

Ако го пропуштивте мечот: Најдоброто од Вардар-Пик Сегед во 90 секунди (ВИДЕО)

24 Ракомет - 26.04.2019

Вардар победи со 31:23 во првиот меч против Пик Сегед и одработи неверојатни 60 минути со што сега е на само чекор од третото учество во серија на Ф4 турнирот во Келн. Според тоа како играат момците за очекување е дека нема да имаат проблеми за да ...

Вардарова треска во четврточната вечер! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 26.04.2019

Ракометарите на Вардар забележаа победа во својот последен меч сезонава во СЦ „Јане Сандански“. „Црвено-црните“ момци го надиграа ПИК Сегед и го совладаа со 31:23 со што добија убава предност пред реваншот и тргнаа полека кон ново учество на Ф4 ...

Вардар победи, сега РФМ е на потег – да го одложи дуелот со Металург!

24 Ракомет - 26.04.2019

Ракометарите на Вардар го совладаа Пик Сегед во првиот меч од четврт-финалето од Лигата на шампионите со 31:23 и стигнаа во ситуација да се на чекор од пласман на Ф4 турнирот во Келн. Имаат резултат кој им дава огромна предност, па сосема извесно е ...

Баниди: Вардар ни ја уништи цела сезона!

24 Ракомет - 26.04.2019

Ракометарите на ПИК Сегед долго време по завршувањето на натпреварот против Вардар не можеа да сфатат што ги снајде во Скопје. Пивотменот Бенце Баниди вели дека цела успешна работа во текот на сезоната, паднала во вода на само еден натпревар.

Пастор: Многу изгубивме, ќе се подготвиме добро за реваншот

МКД - 25.04.2019

Тренерот на ПИК Сегед, Хуан Карлос Пастор жали за загубениот меч во Скопје, но признава дека Вардар беше подобар противник и заслужено се радува на голем триумф. ПИК Сегед со големи амбиции дојде во Скопје, но со пораз од осум голови разлика си ...

ПРОЕКТ ЗА СПАС НА ВАРДАР: „Ако бизнисмените немаат пари, имаме ние, „гладните и жедните“ за врвен ракомет!!!“

24 Ракомет - 26.04.2019

Победата на Вардар над ПИК Сегед со осум голови разлика, 31-23 и отворениот пат до завршниот турнир во Келн, ја крена на нозе цела спортска јавност. По најавата за заминување на Сергеј Самсоненко, кој бара помош од македонските бизнисмени, кон тие ...

ФОТО НА ДЕНОТ: Паштор не може да верува што му се случи на Пик Сегед

24 Ракомет - 26.04.2019

Екипата на Пик Сегед допатува во Скопје со цел да обезбеди позитивен резултат за реваншот и на 5 мај да може да има средба на која ќе го слави пласманот на Ф4 турнирот во Келн. Дури и во изјавите дадени за 24 Ракомет пред мечот иако умерени можеше ...

Ниту од Металург не останаа рамнодушни: ЧЕСТИТКИ ЗА ВАРДАР, ГО СОМЛЕ ПИК СЕГЕД ! (ФОТО)

24 Ракомет - 26.04.2019

Македонскиот вицепрвак Металург покажа дека е голем клуб. По убедливата победа на Вардар над ПИК Сегед со 31-23 во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампиони, тимот од Автокоманда се огласи на социјалните мрежи и упати честитки кон ...

Фотогалерија – Вардар го победи ПИК Сегед во последниот натпревар на домашен терен

Сакам да кажам - 25.04.2019

Ракометарите на Вардар со осум голови разлика вечерва го победија унгарскиот ПИК Сегед, во првиот натпревар во четврт-финалето на Лигата на шампиони. Во веројатно последниот натпревар на овој состав на Вардар во салата Јане Сандански, ПИК Сегед беше ...

„Јане Сандански“ грмеше: „Шампионеее, шампионеее...“ (ВИДЕО)

МКД - 25.04.2019

Најдоброто се случи на крај, „Јане Сандански“ ечеше како ниту еднаш досега оваа сезона, навивачите ги поздравија своите херои за последен пат во меч од Лигата на шампионите во Скопје. Вардар одигра маестрален меч против ПИК Сегед, победи со осум ...

Карачиќ со многу емоции: Ни беше тешко да го играме овој меч, плачевме кога нè претставуваа!

МКД - 25.04.2019

Игор Карачиќ е легенда на Вардар, ракометарот кој во црвено-црниот дрес се изгради како голем играч со многу емоции ги игра последните натпревари за македонскиот шампион. Вечерва беше псоебен натпревар за Вардар, последен во ерата на Сергеј ...

Вардаров галоп кон Келн: ПИК Сегед декласиран во Скопје

Нова ТВ - 25.04.2019

Вардар зачекори кон ново учество на завршните турнири во ракометната Лига на шампиони. Плус осум ќе понесе европскиот првак од 2017 година на четвртфиналниот реванш со ПИК Сегед по убедливите 31:23 (полувреме 14:12) во последниот настап на ...

Банхиди: Вардар ни ја уништи цела сезона!

Дерби - 25.04.2019

Пик Сегед имаше сериозни амбиции во Лигата на шампионите оваа сезона, но се чини дека сега Ф4 турнирот во Келн е многу далеку откако избраниците на Хуан Карлос Пастор доживеа висок пораз од Вардар во Скопје.

Вардарци посилни од сите проблеми, ова е најдобриот можен крај!

МКД - 25.04.2019

Тренерот на Вардар, Роберто Парондо е презадоволен од изданието на неговите ракометари кое овој пат беше со посебни емоции. И покрај сите проблеми со кои се соочуваа во текот на цела сезона а кулминираа пред нејзиниот крај.

„Проектилот“ на Криштопанс за крај на вечерта и ерупција во „Јане Сандански“ (ВИДЕО)

МКД - 25.04.2019

Даинис Криштопанс имаше гол за паметење против ПИК Сегед, џинот од Летонија во последните секунди испали „проектил" и предизвика ерупција во „Јане Сандански". Вардар вечерва го „згази“ ПИК Сегед со 31-23 и направи голем исчекор кон Ф4 турнирот во ...

Коментар: ЕХФ претплатен за грешни проценки, Вардар пак им ги замрси сметките!

Дерби - 25.04.2019

Не толку одамна, во 2017 година, ЕХФ објави текст на германскиот новинар Бјорн Пазен со наслов „Пет причини зошто Флензбург ќе оди на Финал 4“, токму пред одигрувањето на мечот од четвртфиналето на ЛШ каде што споменатиот германски тим играше со ...

Вардар го растури ПИК Сегед, Келн, чекај нè, доаѓаме!

МКД - 25.04.2019

Во фантастична атмосфера во „Јане Сандански“ Вардар оствари голема победа против ПИК Сегед од 31:23 и направи огромна предност пред реваншот во Унгарија и е на добар пат повторно да игра на фајнл-фор.

Карачиќ: Плачевме кога нè претставуваа, многу ни е тешко!

Sport 1 - 25.04.2019

Вардар одигра фантастично на последниот натпревар во овој состав, создавајќи емотивна вечер за незаборав. Победата над Пик Сегед со 31-23 не само што ги лансира црвено-црните на Ф4-турнирот во Келн трета година едноподруго, но им даде еден убав крај ...

ЛШ: Вардар со плус 8 на Реваншот во Сегед (31-23)

Телма - 25.04.2019

Вардар направи огромен исчекор кон трето по ред учество на Ф4 во ЛШ.Најдобриот состав во Европа за 2017 година покажа и дека покрај сите проблеми , се уште има шампионска днк.Вардар го надигра Пик Сегед со 31-23.Ракометарите во црвено-црниот дрес и ...

Скубе: Како да не „газиме“ за збогум со најдобрата публика во Европа!?

Gol.mk - 25.04.2019

Сташ Скубе беше еден од ракометарите кој најемотивно ги славеше головите против ПИК Сегед во „Јане Сандански“. По последниот домашен меч во ЛШ во овој состав и големата победа (31-23), словенечкиот репрезентативец во изјава за Gol.mk потенцира дека ...

Пастор: Не знам што се случи… Ова е невозможно да се стигне!

Екипа - 25.04.2019

Тренерот на ПИК Сегед, Хуан Карлос Пастор беше тотално збунет на прес-конференцијата по убедливиот пораз (31-23) од Вардар во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите. Пастор нагласи само дека триумфот на Вардар е сосема заслужен, а тие ќе ...

Голема победа на Вардар и исчекор кон Фајнал-форот во Келн

Сител - 25.04.2019

Македонскиот шрвак Вардар забележа голема победа над унгарскиот ПИК Сегед, со што црвено-црните прават голем чекор кон ново учество на завршницата во Лигата на шампионите, Вардарци вечерва во пеколната атмосфера која ја создадоа над 6.000 гледачи во ...

Пастор: Вардар дојде до кристална и висока победа, ќе се обидеме да вратиме

Gol.mk - 25.04.2019

Хуан Карлос Пастор, тренерот на ПИК Сегед, не можеше да биде задоволен од изданието на својот тим на дуелот против Вардар во Скопје. „Црвено-црната“ машина ги сомеле ривалите од Унгарија, со осум гола предност ќе се патува за Унгарија, а тренерот на ...

Вардар го декласираше Пик Сегед и е на чекор до „Фајнл фор“

Фокус - 25.04.2019

Ракометниот шампион на Македонија Вардар вечерва одигра доминантен натпревар со перфектен крај против унгарскиот Пик Сегед и е многу блиску до пласман на „Фајнл фор-от“ на Лигата на шампиони.

Пастор: Оваа разлика е многу висока за вториот круг!

Sport 1 - 25.04.2019

Пик Сегед дојде во Скопје на дуел со Вардар, условно, како фаворит, како второпласиран од групата Б, но на крај епилогот, веројатно, го шокираше шпанскиот тренер Хуан Карлос Пастор. Предводникот на Пик Сегед го призна поразот, му честита на својот ...

Вардар со убедлива победа против ПИК Сегед , се ближи до Келн

Канал5 - 25.04.2019

„Црвено-црните“ во Скопје повторно прикажаа незаборавна игра и го совладаа Пик Сегед со убедливи 31-23. За пласман на Ф4 неопходно ќе биде и добра партија во Унгарија, но Вардар има и квалитет и искуство за такво нешто, така што се очекува нов ...

Парондо: Ова се ракометари – херои… Многу проблеми го мачеа клубот, но не дозволивме да не скршат!

Екипа - 25.04.2019

Стратегот на Вардар, Роберто Гарсија Парондо е, без сомнение, еден од најзаслужните за извонредните резултати на македонскиот тим и оваа сезона во Лигата на шампионите. Парондо не можеше да ги сокрие емоциите по големата победа над ПИК Сегед во ...

Карачиќ: Жално е ова… Нека овие момци останат запишани засекогаш во историјата!

Екипа - 25.04.2019

Еден од најдобрите вардарови ракометари, Игор Карачиќ не можеше да ги сокрие солзите на прес-конференцијата по мечот повикувајќи ја спортската јавност во Македонија да ги запамети засекогаш овие момци кои го оставаат срцето за Вардар.

Скопската бајка со хепиенд: Сегед падна, Келн е на дофат

Екипа - 25.04.2019

Вардар е посилен од сите проблеми кои му стојат на патот, па во последниот европски натпревар во Скопје „црвено-црните“ повторно прикажаа незаборавна игра, совладувајќи го Пик Сегед со убедливи 31-23.

Парондо: Многупати сезонава кажав, но ќе повторам – „Момци горд сум на вас“

24 Ракомет - 25.04.2019

Тренерот на Вардар, Роберто Гарсија Парондо имаше одлична средба со своите момци и успеа во моментите кога беше најтешко да ги мотивира и да ги врати на потребното ниво. „Сезонава многупати реков дека сум горд на играчите.

Карачиќ: Овој тим останува со златни букви во македонската историја!

Gol.mk - 25.04.2019

Во име на тимот на Вардар на прес-конференцијата зборуваше Игор Карачиќ, еден од најдобрите играчи на македонскиот тим на натпреварот против ПИК Сегед. Хрватскиот бек по мечот истакна дека тимот е феноменален, но потенцира дека и покрај високиот ...

Чао Скопје, Вардар тргна кон Келн! (ФОТО)

Sport 1 - 25.04.2019

Веројатно, последниот натпревар на овој Вардар во Лигата на шампионите беше магичен, емотивен, горко сладок и што е најважно - усешен. Вардарци го совладаа Пик Сегед со 31-23 и го трасираа патот кон третото учество на Ф4-турнирот во Келн.

Вардар „експлодира“ за крај, го избриша подот со Сегед и гледа кон Ф4 во ЛШ!

Gol.mk - 25.04.2019

Македонскиот ракометен првак Вардар си ја оствари целта и на последниот меч во Скопје од Лигата на шампионите во рамки на четвртфиналето со 31-23 (14-12) славеше над унгарски ПИК Сегед и си обезбеди залиха пред реваншот во Унгарија.

Видео: Цела сала скандира, Вардар шампионе !

AKO - 26.04.2019

Вардар е на чекор од Ф4 во Клен, победата против ПИК Сегед со 31-23 за крај на оваа генерација на настапите во Скопје во Лигата на шампионите ги „натера“ навивачите да останат долго во салата .

Парондо: Ова е најдобриот можен крај!

Sport 1 - 25.04.2019

Роберто Парондо ретко кажува нешто различно од очекуваното на прес-конфернециите пред или по натпреварите, но емотивниот, последен дуел на Вардар вечерва во „Јане Сандански“ го стигна и него.

Парондо: Имавме мал милион проблеми, но не дозволивме да нè скршат!

Gol.mk - 25.04.2019

Вардар покажа моќ на последниот меч од Лигата на шампионите на домашен терен и го декласира ПИК Сегед (31-23), со што се доближи на чекор до Ф4-турнирот во Келн. По натпреварот, стратегот Роберто Гарсија Парондо истакна дека е горд на изданието на ...

Хуан Карлос Паштор: Вардар заслужено победи, но спортски е да се надеваме на успех

24 Ракомет - 25.04.2019

Гостите од Унгарија уште еднаш мораат да го напуштат Скопје со наведната глава откако денеска претрпеа нов пораз, кој е убедливо најтешкиот досега. Пик Сегед очекуваше оваа година да се пласира во полуфиналето, но Вардар се испречи на патот на ...

Вардарци доминантно против Пик Сегед

СуперСпорт - 25.04.2019

Екипата на Вардар забележа злато вредна победа во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите против Пик Сегед. Вардарци во преполната „Јане Сандански“ славеа со 31:23 издигнувајќи се над големите проблеми кои ги има клубот.

СЕЌАВАЊАТА ЌЕ ОСТАНАТ ЗАСЕКОГАШ – Вардаровите херои се разделија од навивачите! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 25.04.2019

Вардар го победи ПИК Сегед убедливо со 31-23 и се наоѓа на еден чекор до пласман на завршниот турнир во Лигата на шампионите трет пат по ред. Ниту ракометарите, ниту навивачите не ги криеја емоциите… Погледнете го крајот за паметење на една ...

Шего не ја виде топката – „бомба“ на Криштопанс за печат на победата (видео)

Екипа - 25.04.2019

Даинис Криштопанс одигра уште еден фантастичен натпревар во дресот на Вардар, покажувајќи дека договорениот трансфер во ПСЖ воопшто не влијае врз неговата мотивација секогаш кога ќе го облече црвено-црниот дрес.

Фуриозен финиш за голема победа на Вардар!

Спортски - 25.04.2019

Ракометарите на Вардар остварија голема победа над Пик Сегед со 8 гола разлика (31:23) во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампиони. Почетокот на натпреварот започна со израмнета игра, но на средината од првото полувреме Вардар поведе со ...

Фуриозниот Вардар го нокаутираше Пик Сегед и се приближи до Ф4 во Келн

Дерби - 25.04.2019

Вардар го победи Пик Сегед со убедливи 31:23 во првиот четвртфинален дуел во Лигата на шампионите и со голема предност ќе патува на реваншот во Унгарија. Македонскиот шампион водеше во текот на целиот натпревар, стигна и до пет голови позитива, а во ...

Видео: Играчите на Вардар на прекрасен начин се заблагодарија за поддршката од навивачите

AKO - 25.04.2019

Вардар блесна кога му е најтешко, победи против ПИК Сегед со 31-23 и го трасираше патот кон Ф4 во Келн. По завршувањето на оваа блескава ноќ во Скопје, играчите на Вардар им се заблагодарија на навивачите и посебно на „Комитите“ за силната поддршка ...