TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маж пробал да ѝ се доближи на Меркел, па е уапсен (ВИДЕО)

МКД - 14.03.2018

Инцидентот се случил додека Меркел приоѓала кон автомобилот со кој одела во посета кај претседателот на Германија. Непознат маж е совладан и уапсен зашто се обидел да ѝ пријде на Ангела Меркел пред германскиот Бундестаг во Берлин откако таа и ...

Кариерата на Ангела Меркел

Алфа - 14.03.2018

Ангела Меркел, која поранешниот германски канцелар Хелмулт Кол, понекогаш ја нарекувал „девојката“, денеска по четврти пат беше избрана за претседател на Владата на Германија. Ангела Меркел, која поранешниот германски канцелар Хелмулт Кол, понекогаш ...

Ангела Меркел и официјално четврти пат канцеларка

МКД - 14.03.2018

Членовите на германскиот парламент денеска го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел. Со ова му е ставена точка на процесот на избор на нова влада, кој траеше речиси шест месеци. Пратениците гласаа со 364 гласа за и 315 против.

Владата на Меркел треба да ја врати загубената доверба

Deutsche Welle - 14.03.2018

Никогаш досега составувањето германска влада не траело толку долго. Германскиот претседател Штајнмајер веднаш по изборот на владата ѝ упати опоменувачки зборови, коментира Кристоф Штрак. .

Инцидент кај Бундестагот, маж се обиде да стигне до Меркел

Макфакс - 14.03.2018

Откако во Бундестагот беше по четврти пат избрана за канцелар на Германија, Ангела Меркел, се случил безбедносен инцидент. Еден маж се обидел да се пробие низ гужвата до Меркел, додека излегувала од зградата на германскиот парламент на пат кон ...

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

Алсат-М - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Ангела Меркел избрана за германски канцелар по четврти пат

Либертас - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германски канцелар. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Меркел реизбрана за канцелар

Р.С.Европа - 14.03.2018

Германскиот Парламент ја избра Ангела Меркел на нејзиниот четврт мандат како канцелар на земјата. Меркел беше избрана во првата рунда од гласањето во Бундестагот, долниот дом на Парламентот.

Ангела Меркел и официјално четврти пат канцеларка

Тера - 14.03.2018

Членовите на германскиот парламент денеска го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел. Со ова му е ставена точка на процесот на избор на нова влада, кој траеше речиси шест ...

Бундестагот ја реизбра Меркел за канцелар

МРТ - 14.03.2018

Владината коалиција на Меркел, во која влегуваат Христијанско- социјалната унија и опозициската Социјалдемократската партија има вкупно 399 места во Бундестагот кој има вкупно 709 члена. По четврти пат, Долниот дом на германскиот Парламент ја ...

Непознат маж предизвика инцидент по реизборот на Меркел за германска канцеларка...

Н.Македонија - 14.03.2018

Непознат маж предизвика инцидент по повторниот избор на Меркел за германска канцеларка Непознат маж, наводно, се обидел да дојде до Ангела Меркел пред германскиот Бундестаг, откако таа денеска беше избрана за германската канцеларка четврти пат ...

Меркел по четврти пат избрана за канцеларка

+инфо - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германска канцеларка. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Макфакс - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада кој траеше речиси шест месеци.

Меркел по четврти пат избрана за канцелар

Сакам да кажам - 14.03.2018

Ангела Меркел по четврти пат е избрана за канцелар на Германија од Бундестагот, соопшти долниот дом на парламентот. Меркел доби 364 од 688 гласови на тајното гласање, и затоа беше избрана во првиот круг на гласање.

Маж предизивка инцидент пред Бундестагот по реизборот на Меркел

Независен - 14.03.2018

Маж денеска предизвика безбедносен инцидент пред зградата на германскиот Парламент, кога се обиде да и пријде на канцеларката Ангела Меркел. Како што соопшти полицијата, инцидентот се случил кога мажот тргнал кон Меркел, која по нејзиниот реизбор на ...

Меркел на Путин му испраќа пиво, со што ѝ возвраќа тој?

Deutsche Welle - 13.03.2018

На човек како Владимир Путин не е лесно да му одберете подарок. Но, на Ангела Меркел по се изгледа тоа и успева. Меркел редовно му испраќа на рускиот претседател од неговото омилено пиво. Со што ѝ се реваншира тој? Во интервју објавено за време на ...

Меркел: Европа мора да биде подготвена да им одговори на САД

Денар - 13.03.2018

Европа мора да биде подготвена да одговори на едностраното воведување на тарифи од страна на САД на увозот на челик и алуминиум, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. Таа на конференцијата за новинари во Берлин изјави дека Германија ќе ...

Инцидент кај Бундестагот, маж се обиде да стигне до Меркел

Вечер - 14.03.2018

Откако во Бундестагот беше по четврти пат избрана за канцелар на Германија, Ангела Меркел, се случил безбедносен инцидент. Еден маж се обидел да се пробие низ гужвата до Меркел, додека излегувала од зградата на германскиот парламент на пат кон ...

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

А1 On - 14.03.2018

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Ангела Меркел избрана за германски канцелар по четврти пат

Канал 77 - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германски канцелар. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Ангела Меркел реизбрана на канцелар на Германија

Независен - 14.03.2018

Лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ) Ангела Меркел е реизбрана за канцеларка на Германија. Долниот дом на германскиот Парламент денеска го потврди нејзиниот реизбор за четврти мандат.

Меркел пo четврти пат избрана за канцеларка

Нетпрес - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германска канцеларка. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Слободен Печат - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада кој траеше речиси шест месеци.

Безбедносен инцидент пред Бундестагот по реизборот на Меркел

Алфа - 14.03.2018

Маж денеска предизвика безбедносен инцидент пред зградата на германскиот Парламент, кога се обиде да и пријде на канцеларката Ангела Меркел. Маж денеска предизвика безбедносен инцидент пред зградата на германскиот Парламент, кога се обиде да и ...

Германските демохристијани и социјалдемократи потпишаа коалиција

Сител - 12.03.2018

Претседателите на партиите на новата демохристијанска-социјалдемократска коалиција денеска во Берлин потпишаа договор и воедно најавија брзо остварување на политичките цели содржани во договорот за формирање коалициска влада на Германија.

Меркел, Схофер и Шолц потпишаа договор за нова коалициска Влада на Германија

Макфакс - 12.03.2018

Канцеларката на Германија и претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел, претседателот на сестринската Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Хорст Сихофер и претседателот на СДП, Олаф Шолц го потпишаа коалицискиот договор за ...

МЕРКЕЛ МУ СЕ ДОДВОРУВА НА ПУТИН: Од време на време, германската канцеларка му испраќа пиво на Рускиот претседател

Маркукуле - 13.03.2018

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин е интригантна личност која повеќе од 17 години е дел од политичкиот врв на Русија и владеачките структури дали како претседател на Русија или премиер тој е носител на висока политичка функција.

Путин: Меркел ми испраќа пиво

Вечер - 12.03.2018

Во документарниот филм „Путин“ на Андреј Конрашов, рускиот претседател Владимир Путин открива германската канцеларка Ангела Меркел периодично му испраќа од неговото омилено германско пиво.

Инцидент кај Бундестагот, маж се обиде да стигне до Меркел

Кајгана - 14.03.2018

Откако во Бундестагот беше по четврти пат избрана за канцелар на Германија, Ангела Меркел, се случил безбедносен инцидент. Еден маж се обидел да се пробие низ гужвата до Меркел, додека излегувала од зградата на германскиот парламент на пат кон ...

Ангела Меркел реизбрана за канцелар

Бриф - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Ангела Меркел избрана за германски канцелар по четврти пат

iPortal - 14.03.2018

Ангела Меркел денеска по четврти пат едноподруго беше избрана за германски канцелар. Новата германска влада е повторно составена од двете најголеми партии во земјата, демохристијаните и социјалдемократите.

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Вечер - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада кој траеше речиси шест месеци.

Германските демохристијани и социјалдемократи потпишаа коалиција...

Н.Македонија - 12.03.2018

Германските демохристијани и социјалдемократи потпишаа коалиција Претседателите на партиите на новата демохристијанска-социјалдемократска коалиција денеска во Берлин потпишаа договор и воедно најавија брзо остварување на политичките цели содржани во ...

Меркел, Схофер и Шолц потпишаа договор за нова коалициска Влада на Германија

Вечер - 12.03.2018

Канцеларката на Германија и претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел, претседателот на сестринската Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Хорст Сихофер и претседателот на СДП, Олаф Шолц го потпишаа коалицискиот договор за ...

Путин: Меркел ми испраќа пиво

Макфакс - 12.03.2018

Во документарниот филм „Путин“ на Андреј Конрашов, рускиот претседател Владимир Путин открива дека германската канцеларка Ангела Меркел периодично му испраќа од неговото омилено германско пиво.

Инцидент во близина на Бундестагот – маж се обиде да и се приближи на Меркел (видео)

Канал5 - 14.03.2018

Откако во Бундестагот беше по четврти пат избрана за канцелар на Германија, Ангела Меркел, се случил безбедносен инцидент. Еден маж се обидел да се пробие низ гужвата до Меркел, додека излегувала од зградата на германскиот парламент на пат кон ...

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

Алфа - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Точка - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада, кој траеше речиси шест месеци.

(Видео) Инцидент кај Бундестагот, маж се обиде да и се приближи на Меркел

Локално - 14.03.2018

Откако во Бундестагот беше по четврти пат избрана за канцелар на Германија, Ангела Меркел, се случил безбедносен инцидент. Еден маж се обидел да се пробие низ гужвата до Меркел, додека излегувала од зградата на германскиот парламент на пат кон ...

Меркел реизбрана за канцелар

Стандард - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Меркел го доби четвртиот мандат по потврдата од Бундестагот

Денар - 14.03.2018

Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада, кој траеше речиси шест месеци.

Инцидент кај Бундестагот, маж се обиде да стигне до Меркел

Точка - 14.03.2018

Откако во Бундестагот беше по четврти пат избрана за канцелар на Германија, Ангела Меркел, се случил безбедносен инцидент. Еден маж се обидел да се пробие низ гужвата до Меркел, додека излегувала од зградата на германскиот парламент на пат кон ...

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

Сител - 14.03.2018

- Долниот дом на гермнаксиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Инцидент кај Бундестагот, маж се обиде да стигне до Меркел

Скопје24 - 14.03.2018

Откако во Бундестагот беше по четврти пат избрана за канцелар на Германија, Ангела Меркел, се случил безбедносен инцидент. Еден маж се обидел да се пробие низ гужвата до Меркел, додека излегувала од зградата на германскиот парламент на пат кон ...

Ангела Меркел реизбрана, за нов четврти мандат за канцелар на Германија

еМагазин - 14.03.2018

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

24 Вести - 14.03.2018

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Меркел положи заклетва за четврти мандат како германска канцеларка

Алфа - 14.03.2018

Меркел се заколна со „Божја помош да ги посвети сите свои сили, за да работи за доброто на германскиот народ“ и „да ги почитува и брани Уставот и законите на федерацијата“. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска положи заклетва за четврти ...

Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

Локално - 14.03.2018

Долниот дом на гермнаскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Меркел реизбрана за германски канцелар по четврти пат

Фактор - 14.03.2018

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

Меркел положи заклетва за четврти мандат како германска канцеларка

Сител - 14.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска положи заклетва за четврти мандат на функцијата. Меркел се заколна со „Божја помош да ги посвети сите свои сили, за да работи за доброто на германскиот народ“ и „да ги почитува и брани Уставот и законите ...