TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест на хонорарците: Не плаќаме!

Глас на Америка - 13.02.2015

Дадоа и поддршка на студентите коишто основаа Автономна студентска зона Стотици граѓани, меѓу нив новинари, актери, сликари, музичари, преведувачи, претставници и членови на повеќе синдикати, граѓански здруженија и движења и други невладини ...

Хонорарци пред Владa: Професијата лицемер има чудесни доблести

Нова ТВ - 13.02.2015

Денеска пред владата протестираа хонорарците и упатиле неколку пораки во однос на законот за хонорари. Во склоп на маршутата на хонорарците кои денеска го искажаа револтот од измените во Законот за плаќање придонеси, група актери одржаа јавен говор ...

Хонорарците повторно на улица

Телма - 13.02.2015

Хонорарците повторно излегоа на улица. Последните законски измени донесени пред два дена по брза постапка не го зауздаа нивното незадоволство од обврската да плаќаат придонеси на хонорарите и побараа целосно нејзино укинување.

Хонорарците повторно на протест против давачките

24 Вести - 13.02.2015

Граѓаните повторно на улица го изразија незадоволството против носењето на закон за оданочување на хонорарите. Со пароли, знамиња и свирчиња граѓанските здруженија и независните синдикати протестираа пред Собранието на Македонија.

Не за државен рекет 35 отсто

Вест - 13.02.2015

Стотици новинари, уметници, активисти од невладини организации и граѓани вчера се собраа во Жена парк, од каде што тргнаа на вториот по ред протест против законите за плаќање придонеси за хонорарите.

(ФОТО) „НЕ ЖИВЕЕМЕ, ПРЕЖИВУВАМЕ“ – Хонорарците денеска повторно излегоа на протест

Академик - 13.02.2015

На протестот можеа да се забележат новинари, актери, сликари, музичари, луѓе од невладиниот сектор, граѓански активисти и граѓани кои дошле само да им дадат поддршка на оние кои протестираат.

Трите илјади хонорарци ќе се вработуваат без конкурс

Алсат-М - 13.02.2015

Владата нема да распише конкурс за вработување на трите илјади лица кои во моментов се волонтери и хонорарци во јавниот сектор, а кои ќе бидат примени во редовен работен однос до 1 септември 2016 година.

ФОТО: Хонорарците протестираа против придонесите

Утрински - 13.02.2015

Според хонорарците, протестот е бидејќи законите се донесени без јавна дебата Хонорарците денеска повторно беа на улица. Носејќи транспаренти на кои беше испишано „Социјална правда“, „Лебот ни го земавте“, „Сакаме почитување, не сожалување“, ...

Хонорарците на протест: „Лебот ни го земате!“

Призма - 13.02.2015

Толпата тргна од пред Собранието, потоа до Мининистерството за труд и социјална политика, до Владата, а заврши пред платото на Универзитетот Св.Кирил и Методиј. Таму хонораците и нивните поддржувачи се сретнаа со студентите.

Протестот на хонорарците заврши пред УКИМ заради безбедност на студентите

Нова ТВ - 13.02.2015

Поради безбедност на студентите кои најавија дека се загрижени поради присуството на полицијата на факултетот, синдикалните лидери ставија крај на протестот пред влезот на УКИМ. Сепак, групата хонорарци без транспаренти и самоиницијативно влезе на ...

Протестот на хонорарците заврши пред влезот на УКИМ

Радио МОФ - 13.02.2015

Протестот на хонорарците заврши пред влезот на УКИМ, а поради безбедноста на студентите кои најавија дека се загрижени од присуството на полицијата на факултетот. По завршувањето на протестот, без транспаренти, дел присутните влегоа на УКИМ да им ...

Хонорарците се упатија кон Автономната зона на УКИМ

Нова ТВ - 13.02.2015

Откако хонорарците ги извикаа челниците на Министерството за труд и социјална политика и Владата, колоната во моментов се движи кон Автономната зона на студентите на комплексот факултети на УКИМ.

Хонорарци: Обидите на Владата се козметички обид да се замачка реалноста!

Фактор - 13.02.2015

Денешниот втор протест на хонорарците заврши пред УКИМ каде поради безбедност на студентите беа спуштени нивните транспаренти. Дел од толпата влегоа на факултетите каде им дадоа поддршка на студентите а додека пак тие им возвратија нагласувајќи им ...

(ВИДЕО) Хонорарците пред Министерство за труд: „Излези Диме право на тераса“

Нова ТВ - 13.02.2015

Хонорарците кои во моментов се движат кон Владата, предмалку го извикаа министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов пред вратите на ресорното министерство, јави репортерката на НОВА, Славица Филиповска.

Протестантите: ССМ е претворен во навивачка група на Владата!

Фокус - 13.02.2015

Протестантите со критики до Сојузот на синдикати на Македонија Граѓаните кои во моментот протестираат пред Владата, поради најавените измени на законот со кој ќе се врши одданочување на хонорарите, гласно го искажаа своето незадоволство.

Хонорарците на протест - не станува збор за проценти туку за судбини

Р.С.Европа - 13.02.2015

Законот е неприменлив, лош, дискриминаторски и затоа треба да се повлече, порачаа хонорарците на денешниот протест. Повлекување на законот со кој се воведува плаќање на придонеси и за хонорарите, бараат организаторите на протестот од власта.

ВИДЕО: Кучето демонстрант и на денешните протести

А1 On - 13.02.2015

Кучето демонстрант се придружи и на денешните протести на хонорарците, следејќи ја колоната од Жена парк до Владата, а потоа и до УКИМ. Истото куче се приклучи на студентските маршеви, на првомајскиот протест, ја следеше колоната и на првиот протест ...

ВИДЕО: Хонорарците изразија поддршка за Автономната зона

А1 On - 13.02.2015

Колоната хонорарци од Владата пристигна пред УКИМ, а пред да влезат во атономната зона и заблагодарија на полицијата за тоа што го обезбедуваше протестот и побараа да не влегува на оваа територија.

Хонорарците ги спуштија транспарентите и им се придружија на студентите

Фокус - 13.02.2015

Целта е да им дадат поддршка на студентите, кои ги запоседнаа факултетите во знак на симболично ослободување. Претседателката на новинарскиот синдикат Тамара Чаусидис го прогласи протестот на хонорарците за завршен.

ПРОТЕСТ: Хонорарците поздравени со аплауз од граѓаните

Нова ТВ - 13.02.2015

Над 1.000 хонрарци кои во моментов се движат од „Рекорд“ кон Владата, добиваат се поголема поддршка и од граѓаните кои случајно поминуваат. Од друга страна, вработените во локалите кои се наоѓаат на улицата, излегуваат на тротоарите и им аплаудираат ...

Автономната зона добива засилување, Хонорарците пристигаат пред УКИМ

Фактор - 13.02.2015

Во моментов колоната на граѓани кои денеска во 14 часот излегоа на протести да го искажат револтот против новите Законски измени и дополнувања полека се движи кон Автономната зона пред УКИМ, каде ќе им се придружат на студентите и ќе им дадат ...

Хонорарци од различни професии на протест во Жена парк

Нова ТВ - 13.02.2015

Уметници, новинари, активисти од невладини организации и граѓани во моментов се собираат пред Жена парк, од каде што тргнува вториот по ред протест против законот за придонеси на хонорарите, јавува репортерката на НОВА, Славица Филиповска.

„Не сте свесни, и ние сме бесни“: од денешниот протест на хонорарците пред Владата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 13.02.2015

Околу 3.000 хонорарци и други граѓани денеска се собраа во центарот на Скопје за да го искажат својот револт од новите правила за плаќање придонеси за хонорарите. Со паролите „Лебот ни го земате“, „Не за државен рекет од 35%“, „Крадам док сум млад“, ...

Хонорарците излегоа на протест

Фокус - 13.02.2015

Тие бараат целосно повлекување на законот кој предвидува плаќање на придонеси и утврдување на сосема нов по пат на јавна дебата. Стотици граѓани се собраа спроти парламентот, кај Жена-парк, за да изразат револт против плаќањето на придонеси за ...

Хонорарците пред Влада – бараат повлекување на Законот за хонорарите

Радио МОФ - 13.02.2015

Расте бројот на граѓани кои се придружуваат на протестот поради новите давачки за хонорарите. Како што јавува репортерката на Радио МОФ, илјадници граѓани стигнаа пред Владата извикувајќи „Апаши, апаши“, по што се пееше и химната на Македонија.

Солидна излезеност на протестот за хонорарци, стигнаа пред Влада

Фактор - 13.02.2015

Околу три илјади е бројката на излезени граѓани, актери, уметници , хонороарци кои во моментов се на протест и стигнаа до Влада. Со свирки , повици за оставки и разни транпаренти во раце го искажуваат револтот поради новите законски измени за ...

(ВИДЕО) Хонорарците на протест: Си играте со човечки судбини

А1 On - 13.02.2015

Голема група хонорарци, актери, сликари, музичари, невладини активисти но и граѓани, протестираат луѓе против Законот со кој се воведува плаќање на придонеси и за хонорарите. Протестот започна во паркот Жена Борец, потоа продолжи пред Министерството ...

Хонорарците пееја: Излези Диме право на тераса...

+инфо - 13.02.2015

Под мотото „Не за државен рекет“ се одвива денешниот протест на хонорарците против законот со кој е предвидено да се плаќаат придонеси и на хонорарите. Кога поминуваа под згрaдата на Министерството за труд и социјална политика демонстрантите ...

(ВИДЕО) Колони граѓани се упатија кон Автономната зона на УКИМ

А1 On - 13.02.2015

Колона граѓани се упатија кон Универзитетот Св. „Кирил и Методиј“ за да им дадат поддршка на студентите кои прогласија Автономна зона на универзитетот. Претходно тие пред Владата, Министерството за труд и Собранието го изразија својот револт против ...

Дел од хонорарците се собраа на протест

Република - 13.02.2015

Хонорарците и денеска излегоа да го искажат својот револт од законските измени со кои се предвидува плаќање на придонесе и на хонорарите. Сепак, поддршката е драстично намалена. Денешниот протест на хонорарците имаше слаба посетеност.

Започна протестот на хонорарците – се движат кон Министерство за труд и социјална политика

Радио МОФ - 13.02.2015

Уметници, професори, новинари, хонорарци и голем број граѓани се собраа во Жена паркот во Скопје, од каде тргнаа на протест поради новите одредби за плаќање придонеси за хонорарите кои стапија во сила од 1 јануари.

Граѓаните и синдикатите протестираат против Законот за хонорарците

Канал 77 - 13.02.2015

Синдикатите, невладните организации и граѓански групи преку протест што се одржува во моментот, се спротиставуваат на законските измени, со кои хонорарците треба да плаќаат пензиско и здравствено осигурување.

(ВИДЕО) Хонорарците до министерот Спасов: Излези Димче на тераса да ја видиш хонорарната раса

А1 On - 13.02.2015

„Лопови, лопови“, „Оставка, оставка, оставка!“ и „Излези Димче право на тераса да ја видиш хонорарната раса“, со овие извици и силни свирежи демонстрантите хонорарци, на патот кон Владата, застанаа пред Министерството за труд и социјална политика и ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Хонорарците со марш против законот за придонеси

Sky - 13.02.2015

Од паркот Жена-борец почна протестот на хонорарците, кои се противат на измените на Законот за задолжително социјално осигурување, кои се однесуваат на авторските договори. Од таму тие преку министерството за труд и социјална политика се упатија до ...

ВИДЕО: Неколку илјади хонорарци тргнаа кон Владата

А1 On - 13.02.2015

Неколку илјади граѓани кои што се незадовони од законот за исплата на хонорарите од Собранието преку министерството за труд се упатија кон Владата. Бараат укинување на законот, бидејќи е неуставен и ...

АЈДЕ!: Придонесите за хонорарите се дискриминаторски и неуставни

А1 On - 13.02.2015

„АЈДЕ! – платформа за граѓанска политика, со помош на граѓаните и еснафските здруженија, изготви нацрт-иницијативата за оспорување на уставноста на законите со кои се регулира плаќањето придонеси за хонорарите, а кои Собранието ги усвои во јули 2014.

"АЈДЕ!": Придонесите за хонорарите се дискриминаторски и неуставни

Sky - 13.02.2015

АЈДЕ! – платформа за граѓанска политика, со помош на граѓаните и еснафските здруженија, изготви нацрт-иницијативата за оспорување на уставноста на законите со кои се регулира плаќањето придонеси за хонорарите, а кои Собранието ги усвои во јули 2014.

Во болницата во Кочани, 24 хонорарци ќе добијат решенија

Курир - 13.02.2015

Во болницата во Кочани согласно новиот Закон за трансформација за вработување на волонтери и хонорарци, ќе бидат вработени 24 лица кои во целост ги исполнуваат условите за вработување во оваа здравствена установа, пренесува МИА.

ПРЕСМЕТАЈТЕ: Колку ќе треба да платите придонеси за вашиот хонорар

Press24 - 13.02.2015

Законот за хонорарите ќе претрпи измени. Со новиот предлог ќе има разлика меѓу висоната на придонесите која ја плаќаат оние кои се вработени, односно имаат примања по основ на личен доход и оние кои се невработени и примаат исклучиво хонорар.

Хонорарците на протест: Да се повлече законот за придонеси!

Deutsche Welle - 13.02.2015

Протестот ќе започне во 14 часот пред Собранието, ќе продолжи пред Владата, а ќе заврши во капмусот на УКИМ, каде ќе им биде изразена поддршка на студентите и нивната слободна зона Хонорарците денеска на протест повторно ќе им кажат „не“ и на ...

Од Собрание, кон Влада, до УКИМ – протест поради новите давачки за хонорарите

Радио МОФ - 13.02.2015

Потписниците на Повелбата за солидарност, здруженија и граѓани денеска (петок, 13 февруари) ќе протестираат против новите одредби за плаќање придонеси за хонорарите. Како што најавуваат организаторите на протестот, зборно место е Жена парк во 14 ...

Хонорарците на протест пред Собрание

Алсат-М - 13.02.2015

Хонорарците кои се против законските измени за плаќање придонеси денеска во 14 часот ќе излезат на протест пред Собранието. Толпата ќе продолжи кон Министерство за труд и социјална политика и кон Владата, а ќе заврши на слободната студентска зона во ...

Хонорарците на протест

Р.С.Европа - 13.02.2015

Хонорарците кои се против новите Законски измени за плаќање придонеси денеска ќе излезат на протест. Протестот е закажан за во 14 часот, а се предвидува да започне пред Собранието, да продолжи кон Министерство за труд и социјална политика и Владата, ...

Ставрески: Невработеноста и натаму ќе се намалува

Сител - 13.02.2015

Невработеноста во Република Македонија има позитивен тренд и се намалува. Стапката на невработеност до 2018 година ќе се намали на 22 проценти. Кон тоа ќе придонесат не само мерките што веќе ги презема Владата од 2006 наваму, туку и дополнително ...

Почна протестот на хонорарците

+инфо - 13.02.2015

Хонорарци, синдикатите потписници на Повелбата за солидарност, задруженија, граѓани и активисти ќе протестираат против плаќањето придонеси за хонорарите. Протестната поворка тргна од Жена парк во 14 часот и продолжи кон Министерство за труд и ...

Протестот на хонорарците заврши пред УКИМ заради безбедност на студентите

Либертас - 13.02.2015

Поради безбедност на студентите кои беа загрижени поради присуството на полицијата на факултетот, синдикалните лидери ставија крај на протестот пред влезот на УКИМ. Сепак, група хонорарци без транспаренти и самоиницијативно влезе на платото на УКИМ ...

Нов протест на хонорарците

Макфакс - 13.02.2015

Протест ќе одржат во петок хонорарците за да го искажат своето незадоволство од усвоените измени на законите за придонеси за хонорарна работа. Организаторите на протестот соопштуваат дека остануваат на своите барања од 12 декември, од кои ...