TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пелегрини за Фицо: Лекарите не планираат нови операции, тој останува на интензивна нега

Макфакс - 17.05.2024

Лекарскиот совет во болницата во словачкиот град Банска Бистрица најверојатно ќе се состане в понеделник кога треба да одлучи за понатамошното лекување на премиерот Роберт Фиц, врз кој беше извршен атентат во средата, изјави новоизбраниот ...

Пелегрини за Фицо: Лекарите не планираат нови операции, конзилиум во понеделник

24Инфо

Словачкиот премиер го посети ранетиот Фицо и успеал да разговара со него

Вечер Прес

Словачкиот претседател разговарал со Фицо, неговата состојба и натаму е критична

360 степени

Пелегрини разговараше со Фицо

А1 On

🎥БЛОКИРАНА БОЛНИЦАТА КАДЕ ШТО Е ФИЦО: На лекарите им се одземени телефоните – Словачкиот премиер за влакно ја избегна смртта

Локално

Словачкиот претседател: Сега останува телото на Фицо да се справи со повредите

Канал5

Вечер Прес Опсервер

Словачка: Обид за атентат во затруена земја

Deutsche Welle - 17.05.2024

Постар човек со конфузни политички ставови пука во словачкиот премиер Роберт Фицо - чин во земја која никогаш консеквентно не ставила крај на преплетувањето на политиката и организираниот криминал.

Владини функционери во Словачка ги обвинуваат медиумите и опозицијата за пукањето во премиерот Фицо

Мета

Вучиќ за Фицо: Ќе го посетам, тој е искрен пријател на Србија

Фокус

Анализа на македонски експерти: Кои се мотивите за атентатот врз словачкиот премиер?

Сител

Политико: Корените на обидот за атентат врз Роберт Фицo лежат во горчливите општествени поделби во Словачка

Локално

[ВИДЕО] Фицо го предвидел атентатот? Откриено шокантно видео од 10-ти април: Се оствариле мрачните претчувства на словачкиот премиер!

Точка

„Ниту една земја не треба да биде казнета затоа што се бори за својот суверенитет“ – познати изјави на Фицо

Нетпрес

PressingTV ТВ21 еМагазин Р.С.Европа Канал5 Р.С.Европа Сакам да кажам Канал5

Словачкиот премиер Фицо е стабилно и почнал да збори, Орбан вели дека е меѓу животот и смртта

Сакам да кажам - 17.05.2024

Словачките лекари ќе се состанат в понеделник за да ја проценат здравствената состојба на премиерот Роберт Фицо и ќе разговараат за негово евентуално префрлање од Банска Бистрица во Братислава.

Состојбата на Фицо е стабилна, но неговиот живот се уште е во опасност

Centar

На Фицо ќе му биде извршена уште една операција, атентаторот се соочува со доживотен затвор

Канал5

Словачките политичари повикуваат на смиреност на политичките тензии во државата: Да се намали и со кампањата за изборите за Европскиот парламент

360 степени

ФИЦО МОРА НА УШТЕ ЕДНА ОПЕРАЦИЈА Нови информации за состојбата на словачкиот премиер по вчерашниот атентат

+инфо

На Фицо му претстои уште една операција

А1 On

Фицо е во вештачка кома

Вечер Прес

+инфо Lider Телма Слободен Печат Макфакс Скопје1 Во Центар Р.С.Европа

Орбан вели дека Фицо е „меѓу животот и смртта“

Слободен Печат - 17.05.2024

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот и смртта два дена по атентатот што ја шокираше Европа, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан за јавното радио. Тоа беше првиот голем атентат на европски политички лидер во повеќе од 20 години и наиде на ...

Орбан: Фицо е меѓу животот и смртта

Локално

Орбан: Словачкиот премиер Фицо е меѓу животот и смртта

ТВ21

Орбан: Оправдани се претпоставките за поврзаноста на атентатот на Фицо и војната во Украина

Локално

Орбан: Атентаторот на Фицо е левичарски активист, сега мораме да се бориме сами

МКД

Фицо отворено ја критикуваше Украина, а најголема инспирација му е Орбан

А1 On

Српските медиуми: Вучиќ и Орбан планираат посета на премиерот на Словачка кој денес беше застрелан

Макфакс

Опсервер Centar Точка Press24 Макфакс Фокус Опсервер Нетпрес

Извикал „Робо, дај ми рака“, па пукал кон словачкиот премиер – кој е човекот што стои зад атентатот на Фицо

Макфакс - 17.05.2024

Словачкиот премиер, Роберт Фицо, кој беше застрелан во средата, а се’ уште е во тешка состојба. Според словачките медиуми, се очекува тој да биде подложен на уште една операција, а тоа е на колкот.

Протече најстрашното видео од атентатот на Фицо, се појавуваат нови детали за напаѓачот, сите брујат за трите видеа што тој одамна ги објави

Во Центар

Атентаторот бил бесен на Фицо поради една работа: Се огласи негов комшија

Вечер Прес

Сосед за атентаторот на словачкиот премиер: Ми кажа зошто му беше лут

Канал5

АТЕНТАТОРОТ НА ФИЦО ГО ПОДГОТВУВАЛ НАПАДОТ НЕКОЛКУ ДЕНА Соседите откриваат зошто му бил лут на премиерот

+инфо

Соседот на атентаторот на словачкиот премиер: Ми кажа зошто му се налутил

Макфакс

Словачкиот писател Јурај Цинтула е осомничен за обидот за атентат врз Фицо – бил горд на чинот, го направил поради несогласување со владините политики

Телма

Во Центар МКД Вечер Прес Сакам да кажам Макфакс Макфакс PressingTV Денар

ФИЦО СЕ СЕЌАВА НА СÈ Претседателот на Словачка го посетил премиерот во болница

+инфо - 17.05.2024

Премиерот бил свесен кога го донеле во болница и се сеќава, според Пелегрини, како му пружиле прва помош, изјави Пелегрини, кој во четвртокот успеал да разговара со Фицо неколку минути. Словачкиот премиер Роберт Фицо се сеќава на околностите на ...

Столтенберг за атентатот на Фицо: Тоа е напад врз отворените општества и демократии

Фокус

Чапутова – Пелегрини: Атентатот врз премиерот Фицо е напад врз демократијата

Курир

Пелегрини во болница кратко разговарал со Фицо, чија состојба останува многу сериозна

Во Центар

Подемот на Фицо и неговата доминација во словачката политика

Слободен Печат

Би-Би-Си: Ако Роберт Физо ја избегне смртта, ќе извлече нова сила од она што се случи

ТВ21

Пелегрини: Нападот врз Фицо е закана без преседан за словачката демократија

Рацин

Курир Нетпрес MakPress Во Центар MakPress Република Либертас 24Инфо

Словачките лекари во понеделник ќе одлучат дали ќе треба Фицо да биде испратен во Братислава

Слободен Печат - 17.05.2024

Словачките лекари ќе се состанат во понеделник за да ја проценат здравствената состојба на премиерот Роберт Фицо и да разговараат за можноста за негово транспортирање од Банска Бистрица до главниот град Братислава, објавија локалните медиуми во ...

Словачкиот премиер Фицо се наоѓа во животозагрозувачка состојба, со хеликоптер го носат во Банска Бистрица

360 степени

Фицо го оперираат во Банска Бистрица, хеликоптерот не можел да стигне до Братислава

Канал5

Ранетиот Фицо е пренесен со хеликоптер во болница во Банска Бистрица

А1 On

Фицо погоден е во градите и стомакот: Словачкиот премиер во тешка животозагрозувачка состојба

Курир

Можно е Фицо да биде префрлен на лекување во Братислава

Курир

Можно е Фицо да биде префрлен на лекување во Братислава

Независен

Канал5 Бриф 4NEWS Сител OhridNews Нетпрес Денешен Либертас

Шок! „Погледнете каде се рацете на телохранителите на Фицо”! Неверојатни детали од снимката од атентатот на премиерот ...

Во Центар - 17.05.2024

Цинтула бил во толпата луѓе кои сакале да му честитаат на премиерот во градот Хандлова кога тој мирно извадил пиштол и почнал да пука. Безбедносните експерти нагласуваат дека најмногу ги изненади фактот што Цинтула имал време мирно да ја крене ...

Словачкиот премиер Роберт Фицо повеќе не е во животна опасност по обидот за атентат

Глас на Америка

Осомничениот за атентатот на Фицо го подготвувал нападот неколку дена, рекол дека е горд на тоа што го направил

Фокус

Атентат врз Фицо: шок со предисторија

Deutsche Welle

Атентаторот на Фицо се соочува со казна доживотен затвор

А1 On

Заканувачка порака до Вучиќ откако се огласи за атентатот на Фицо: „Тоа е проба за тебе“!/ФОТО

Вечер Прес

(ВИДЕО) Застрашувачки зборови на Фицо пред атентатот: Чекам фрустрацијата да предизвика убиство

А1 On

Република Мета PressingTV Во Центар Канал5 Сакам да кажам Deutsche Welle Сител

Полскиот премиер Доналд Туск добил закана по атентатот врз Фицо

Курир - 16.05.2024

Туск на платформата Х напиша дека вчера се случувале многу работи, а неговата објава содржи коментар објавен и на социјалната мрежа во кој се вели дека Словаците им дале пример на Полјаците што да прават со Туск доколку одлучи да не ја реализира ...

По атентатот над словачкиот премиер Фицо закана доби и неговиот полски колега Туск

24Инфо

По атентатот на Фицо, закана стигна и до полскиот премиер Доналд Туск

Локално

По атентатот на Фицо, закана стигнала и до полскиот премиер – Доналд Туск

Фокус

ПО НАПАДОТ НА ФИЦО: Смртни закани добил и Доналд Туск

Фактор

По обидот за атентат на Фицо, закана стигна и до полскиот премиер Туск

Вечер Прес

Полскиот премиер Доналд Туск добил закана по атентатот врз Фицо

Нова ТВ

+инфо Бриф Независен CivilMedia Канал5 ММС Frontline Нетпрес

„Словачка е небаре на прагот на граѓанска војна“: Министерот за внатрешни работи апелира на омраза да не се одговара со ...

Точка - 16.05.2024

Службениците во Словачка, која е во шок по неуспешниот атентат на премиерот Роберт Фицо, со единствена осуда на тој чин, денеска упатиле повици да се престане со говорот на омраза. Полицијата соопшти дека сега е последен момент да се престане со ...

Говорот на омраза му пресуди на Фицо, каде води говорот на омраза во Македонија?

Независен

Во Словачка по атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

Бизнис Вести

По атентатот на премиерот: Повици за прекин на говорот на омраза во Словачка

Курир

Во Словачка по атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

Канал5

Во Словачка по атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

Бриф

Словачка: По атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

365

Frontline ММС Нетпрес 24 Вести Рацин Република MakPress Рацин

Две клучни грешки на обезбедувањето на Фицо – експерт потенцира: „Можеше да пријде друг напаѓач и да го докрајчи“/ВИДЕО

Вечер Прес - 16.05.2024

Пoранешен припадник на полициската единица за брзо распоредување во Чешка, војник, а сега инструктор и експерт за лична заштита и самоодбрана, Лумир Немц, вели дека телохранителот на словачкиот премиер Роберт Фицо направил суштински грешки кога во ...

Словачки експерти сметаат дека нападот над Фицо е неуспех на неговото обезбедување

Слободен Печат

ШЕСТЕ КЛУЧНИ ГРЕШКИ - еве што погреши обезбедувањето на словачкиот премиер Роберт Фиц

Фактор

Шест клучни грешки: Еве кои пропусти ги направи обезбедувањето на словачкиот премиер Роберт Фицо

Локално

ОВИЕ ПРОПУСТИ ГИ НАПРАВИ ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА РОБЕРТ ФИЦ: Анализа на атентатот, направени ШЕСТ КЛУЧНИ ГРЕШКИ

Во Центар

ОВИЕ ПРОПУСТИ ГИ НАПРАВИ ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА РОБЕРТ ФИЦ: Анализа на атентатот, направени ШЕСТ КЛУЧНИ ГРЕШКИ

Пулс24

Нападот врз словачкиот премиер Фицо е неуспех на неговото обезбедување, оценуваат експертите

365

Во Центар Пулс24 MakPress

Калинак: Состојбата на Фицо по новата операција е стабилна, но многу тешка

Либертас - 16.05.2024

Здравствената состојба на словачкиот премиер Роберт Фицо се уште е сериозна и рано е да се каже дали ќе закрепне, изјави денеска неговиот заменик Роберт Калинак, ден по атентатот. „За жал, сè уште не можам да кажам дека победуваме во напорите да го ...

Ова се најновите информации за состојбата на Роберт Фицо: Словачкиот премиер бил опериран пет часа

Курир

ПО АТЕНТАТОТ НАД ФИЦО: Операцијата траеше 5 часа, лекарите успеаја да го стабилизираат, но се уште е во многу тешка состојба

Денешен

Oперацијата на словачкиот премиер траела пет часа, животот му висел на конец

Република

Калинак: Состојбата на Фицо по новата операција е стабилна, но многу тешка

Zoom

Состојбата на словачкиот премиер по новата операција е стабилна, но многу тешка

Слободен Печат

Калинак: Состојбата на Фицо по новата операција е стабилна, но многу тешка

Бриф

+инфо Курир Во Центар MakPress

Куфа: Фицо е во стабилна состојба

А1 On - 16.05.2024

Државниот секретар на Министерството за животна средина Филип Куфа утрово на Фејсбук напиша дека премиерот Роберт Фицо е во стабилна состојба. Фицо е свесен по операција која траела неколку часа, јави утрово германската новинска агенција Дпа.

Словачкиот премиер Роберт Фицо повеќе не е во животна опасност, изјави вицепремиерот

Макфакс

Словачкиот премиер Фицо не е во животна опасност, вели вицепремиерот

Алсат-М

Словачки медиум: Фицо излегол од операциска сала, неговата состојба е стабилна

МКД

Вицепремиерот кажа дека Фицо е надвор од животна опасност и дека верува дека ќе преживее

МКД

Операцијата на Фицо е завршена, животот на словачкиот премиер повеќе не е во опасност, на распит приведена сопругата на атентаторот

Вечер Прес

Тараба: Фицо во моментов е надвор од животна опасност

А1 On

Нетпрес Centar Канал5 Фокус Опсервер Точка MTM Centar

ПОЕТ И ОСНОВАЧ НА ЛИТЕРАТУРЕН КЛУБ ПУКАШЕ ВО ФИЦ: Легално го поседувал пиштолот

Фактор - 16.05.2024

Осомничениот за атентатот на словачкиот премиер Роберт Фиц е идентификуван како Јурај Цинтула, 71-годишен поет и основач на „Движењето против насилството“, објави Словачка Правда. Според словачките медиуми, Цинтула легално го поседува пиштолот со ...

Атентаторот бил и во април во близина на Фицо: Објавени снимки, писателот Цитула протестирал против словачкиот премиер

Локално

Премиерот во вештачка кома, изгуби многу крв! Позната е состојбата на Роберт Фицо по операцијата (Видео)

Во Центар

Европските лидери шокирани од атентатот на словачкиот премиер: „На насилството не му е местото во политиката“

Фокус

Словачкиот премиер во вештачка кома! Нови информации за здравствената состојба на Фицо

Слободен Печат

Заврши операцијата на премиерот на Словачка по денешниот обид за атентат

Бриф

Словачки медиуми: Атентаторот на Фицо е словачки писател

Фокус

Вечер Прес Centar Скопје1 Centar ТВ21 еМагазин Локално Канал5

Го осудуваме нападот врз словачкиот премиер, нашата амбасада е подготвена да помогне, кажа Бајден

Глас на Америка - 15.05.2024

Претседатлеот на САД Џо Бајден го осуди насилството врз словачкиот премиер Роберт Фицо, кој се здоби со повреди опасни по живот кога беше застрелан и ранет во обид за атентат во средата. „Вознемирен сум кога слушам извештаи за напад на словачкиот ...

Путин и Бајден се огласија по атентатот врз Фицо- двајцата лидери со заеднички став

Канал5

Путин за атентатот на Фицо: Ова монструозно злосторство нема оправдување

МКД

Синот на атентаторот на Фицо вели: Апсолутно немам поим што имал намера татко ми

А1 On

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Либертас

Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

А1 On

Министерот за одбрана на Словачка: Состојбата на премиерот Фицо е исклучително сериозна

А1 On

Макфакс А1 On А1 On А1 On А1 On Република Локално Макфакс

Фицо се бори за живот, со хеликоптер ќе биде пренесен во друга болница

Слободен Печат - 15.05.2024

Претседателот на Република Словачка, Роберт Фицо е во многу тешка состојба откако попладнево беше ранет во градите и стомакот откако излегол на улица, јавија словачките медиуми. Владината прес-служба соопшти дека состојбата на Фицо е ...

71-годишен маж се обидел да го убие словачкиот премиер, еве кој пукаше во Фицо

Курир

Атентаторот на Фицо пред пукањето извикал „Робо, дојди овде”

А1 On

Атентаторот на Фицо викал „Робо, дојди овде“!

Нетпрес

[ВИДЕО] Атентаторот пред пукањето извикал: „Робо, дојди ваму“ па го застрелал премиерот на Словачка со неколку куршуми

Точка

Фицо бил на компјутерска томографија, на лекарите им ги одзеле телефоните поради една причина? Нови детали за состојбата на премиерот на Словачка

Во Центар

Фицо е во тешка животозагрозувачка состојба

Либертас

24 Вести Н.Македонија Centar Рацин Frontline 365 Gostivarpress.mk Бриф

Фицо е во свесна состојба

Бизнис Вести - 16.05.2024

– Премиерот на Словачка, Роберт Фицо, по неколкучасовната операција поради здобиените повреди во вчерашниот атентат, е во свесна состојба, објавија локалните медиуми. Но, медиумите не наведуваат детали за здравствената состојба на Фицо, кој вчера ...

Фицо е во свесна состојба

Слободен Печат

Премиерот Фицо е во свесна состојба

Сител

Фицо е во свесна состојба

Бриф

Фицо е во свесна состојба

24 Вести

Фицо е во свесна состојба

Курир

Фицо е во свесна состојба

24Инфо

Либертас Локално Рацин Frontline Денешен Канал5 Независен +инфо