TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вељаноски ги распиша изборите на 5-ти јуни

МРТ - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски го потпиша решението за распишување предвремени парламентарни избори на 5-ти јуни годинава. Вељаноски изрази уверување дека изборите ќе минат во мирна и демократска атмосфера...

Денеска повторно протести

Фактор - 15.04.2016

Протести против одлуката на претседателот Иванов, како и контрапротест на оние кои ја поддржуваат неговата одлука да ги аболицира одговорните за аферата „прислушување“ ќе бидат одржани и денеска во 18 часот.

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

Алсат-М - 15.04.2016

Претседателот на Собранитео на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремените парламентарни избори кои што ќе се одржат на 5 ...

Денеска е денот Д: Дали Вељаноски ќе распише избори или ќе ги одложи?

Капитал - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска треба да ги распише изборите. Но со оглед на продлабочената криза, останува не јасно дали денеска Вељаноски ќе го направи овој потег или повторно ќе ги одложи изборите.

Вељановски ги распиша изборите на 5-ти јуни (фото)

Кумановски м. - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, го потпиша решението зараспишување и организирање на предвремените парламентарни избори на 5-ти јуни. И покрај тоа што Избирачкиот список не е целосно исчистен, а опозицијата и ...

Вељаноски пред одлука:Ќе ги распише ли изборите?

МК News - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за денеска најави дека ќе го потпише решението за распишување и организирање на предвремените парламентарни избори на 5-ти јуни. Потписот не би требало да го стави пред ДИК да ја соопшти конечната ...

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

+инфо - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги распиша изборите, информириаат од неговиот кабинет. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието, денес го потпишав Решението за распишување ...

Да се распишат избори или не? Прашање е сега!

Фактор - 15.04.2016

Денеска е важен ден. Се чека одлуката на првиот човек на Законодавниот дом дали ќе распише избори на 5 јуни или не. Сите очи и уши денес се вперени во претседателот на Собранието Трајко Вељаноски кој не отстапува од оваа одлука и децидно кажа дека ...

Вељаноски го потпиша решението за рапишување предвремени парламентарни избори

ТВ21 - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски го потпиша решението за рапишување предвремени парламентарни избори на 5 јуни. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието, денес го потпишав ...

КЛУЧЕН ДЕН: Вељаноски денеска треба да ги распише изборите за 5 јуни

Телеграф - 15.04.2016

Собранискиот спикер нагласи дека изборите ќе ги распише на 15 април за да ѝ даде дополнително време на Државната изборна комисија да заврши со проверката на Избирачкиот список. Откако вчера ДИК го усвои извештајот од теренската проверка, нема ...

Ден на одлука: Ќе распише ли Вељановски избори на 5 јуни

еМагазин - 15.04.2016

Претседателот на собранието на Македонија, Трајко Вељановски, денеска треба да го потпише решението за избори на 15-ти април, потврди неговиот кабинет. „Согласно одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, јас како претседател на ...

Сите очи свртени кон претседателот на Собранието Вељаноски

Утрински - 15.04.2016

Татјана Поповска Клучниот потег денеска е во рацете на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Од неговата одлука дали ќе ги распише парламентарните избори за 5 јуни или под притисок на јавноста ќе се најде начин за пролонгирање на изборниот ...

Трајко Вељановски денеска ќе ги распише изборите

Дневник - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска и формално ќе ги распише предвремените парламентарни избори, кои ќе се одржат на 5 јуни, потврдија од Kабинетот на собранискиот спикер.

Вељаноски ќе ги распише изборите, Заев смета дека има уште време за одложување

+инфо - 14.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски утре ќе ги распише изборите, информираат од неговиот кабинет. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, пак, не е убеден дека власта е спремна да оди на избори без опозицијата.

Заев: На 5 јуни сигурно дека ќе нема избори

Фактор - 14.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска изјави дека на 5 јуни сигурно нема да има избори и дека власта нема да се осмели сама да оди избори. За распишувањето на изборите за утре од претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, Заев рече дека тоа ништо ...

Заев се надева дека утре нема да бидат распишани изборите

Утрински - 14.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изрази надеж дека утре нема да бидат распишани предвремените парламентарни избори. - Парламентот може да се свика се до 4 јуни, нема ограничување, ако се распишани изборите или не, затоа што законодавецот предвидел ...

Вељановски ги распиша изборите за 5 јуни

Фокус - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремените парламентарни избори кои што ќе се… Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска го ...

Вељановски денеска треба да ги распише изборите

Нова ТВ - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска како што најави треба да ги распише предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 5 јуни. Спикерот на Собранието на 7. април го распушти Собранието, но поради непрочистениот ...

Вељановски ги распиша изборите за 5 јуни

Сител - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на РМ Трајко Вељаноски денеска потпиша Решение за распишување предвремени парламентарни избори. -Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, ...

Вељаноски го потпиша решението за рапишување предвремени парламентарни избори

Бриф - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски го потпиша решението за рапишување предвремени парламентарни избори на 5 јуни. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието, денес го потпишав ...

ФОТО: Граѓани поставија шатори пред Собрание

А1 On - 14.04.2016

Граѓани утрово поставија шатори пред Собранието на Република Македонија, од каде нема да заминуваат најмалку до утрешниот ден кога се очекува потписот на претседателот на Собранието за распишување избори.

Шатори спроти Собрание, ќе останат тука до распишувањето на изборите

Фактор - 14.04.2016

Скопјани утрово ги пречекаа поставени шатори пред Собранието. Граѓаните кои ги поставиле таму велат дека нема да си отидат се до утре кога се очекува потписот на спикерот Трајко Вељановски за распишување на изборите.

Заев се надева дека утре нема да бидат распишани изборите

Вечер Прес - 14.04.2016

Според него, на 5 јуни сигурно ќе нема избори бидејќи за излез од кризата потребни се регуларни, фер и демократски избори Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изрази надеж дека утре нема да бидат распишани предвремените парламентарни избори.

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

Тера - 15.04.2016

Претседателот на Собранитео на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремените парламентарни избори кои што ќе се одржат на 5 ...

Вељаноски ги распиша изборите

Капитал - 18.10.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, го потпиша решението за распишување на предвремените парламентарни избори што ќе се одржат на 11 декември. Вељаноски, во изјавата по поводот, вели дека верува оти кампањата „ќе помине во една зрела, ...

Граѓани поставија шатори пред Собрание

+инфо - 14.04.2016

Граѓани утрово поставија шатори пред Собранието на Република Македонија, од каде нема да заминуваат најмалку до утрешниот ден кога се очекува потписот на претседателот на Собранието за распишување избори, јави А1 он .

Заев: Се надевам дека утре нема да бидат распишани изборите

ТВ21 - 14.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изрази надеж дека утре нема да бидат распишани предвремените парламентарни избори. – Парламентот може да се свика се до 4 јуни, нема ограничување, ако се распишани изборите или не, затоа што законодавецот предвидел ...

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

Канал 77 - 15.04.2016

Претседателот на Собранитео на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремените парламентарни избори кои што ќе се одржат на 5 ...

Вељаноски потпиша Решение за распишување предвремени парламентарни избори

Макфакс - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, во петок, го потпиша Решението за распишување предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат на 5 јуни. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на ...

Шатори се поставуваат пред Собрание

Фокус - 14.04.2016

Според најавите, тие го обезбедиле просторот пред најавениот масовен собир најавен за вечерва од 18 часот, на кој ќе се бара оставка од Ѓорге Иванов, повлекување на неговата одлука за масовна аболиција на криминалот, како и одложување на изборите ...

Ништо не правиме ако користиме насилство

Дневник - 15.04.2016

Власта нема да се осмели сама да оди на избори, рече вчера првиот човек на најголемата опозиција - СДСМ, Зоран Заев. Тој е убеден дека денеска нема да бидат распишани предвремените парламентарни избори.

Вељаноски потпиша Решение за распишување предвремени избори

Нетпрес - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на Република Макједонија Трајко Вељаноски потпиша решение за распишување предвремени парламентарни избори. Соопштението од Кабинетот на претседателот ви го пренесуваме во целост: Почитувани сограѓани, Врз основа на моите ...

Граѓани поставија шатори пред Собрание

Канал 77 - 14.04.2016

Граѓани утрово поставија шатори пред Собранието на Република Македонија, од каде нема да заминуваат најмалку до утрешниот ден кога се очекува потписот на претседателот на Собранието за распишување избори.

Трајко Вељановски ги распиша изборите за 5 јуни

Локално - 15.04.2016

Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, денес го потпишав Решението за распишување предвремени избори за пратеници во Собранието на Република Македонија кои ќе се ...

Граѓани поставија шатори пред Собрание

Локално - 14.04.2016

Граѓани утрово поставија шатори пред Собранието на Република Македонија, од каде нема да заминуваат најмалку до утрешниот ден кога се очекува потписот на претседателот на Собранието за распишување избори- јави А1он Според најавите, тие го обезбедиле ...

Вељаноски ги распиша изборите на 5-ти јуни

Вест - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на РМ Трајко Вељаноски денеска потпиша Решение за распишување предвремени парламентарни избори. -Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, ...

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

Алфа - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремени избори што ќе се одржат на 5 јуни, соопшти собраниската прес-служба.

Вељаноски ги распиша предвремените избори

Република - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски го потпишав Решението за распишување предвремени избори на 5 јуни 2016 година. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, ...

Вељаноски ги распиша изборите – ИЗБОРИ НА 5 ЈУНИ

МК News - 15.04.2016

Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, денес го потпишав Решението за распишување предвремени избори за пратеници во Собранието на Република Македонија кои ќе се ...

Трајко Вељаноски го потпиша Решението за распишување предвремени избори

24 Вести - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги распиша изборите, информираат од неговиот кабинет. Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, денес го потпишав Решението ...

Вељаноски ги распиша изборите за 5. јуни

Нова ТВ - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски утринава го потпиша решението за распишување предвремени парламентарни избори на 5. јуни годинава. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на ...

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

Либертас - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги распиша изборите, информираат од неговиот кабинет. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието, денес го потпишав Решението за распишување ...

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

Радио МОФ - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги распиша изборите, информираат од неговиот кабинет. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието, денес го потпишав Решението за распишување ...

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

Р.С.Европа - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремени избори што ќе се одржат на 5 јуни, соопшти собраниската прес служба. „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно ...

Вељаноски ги распиша изборите за 5. јуни

А1 On - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги распиша изборите за 5. јуни, информириаат од неговиот кабинет. – Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, денес го ...

Претседателот на Собранието Вељаноски ги распиша изборите

Курир - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски ги распиша изборите. Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремени избори што ќе се одржат на 5 јуни, соопшти собраниската прес-служба.

Вељаноски ги распиша изборите на 5 јуни

Канал5 - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремени избори што ќе се одржат на 5 јуни, соопшти собраниската прес-служба.

Вељаноски распиша избори на 5 јуни

МКД - 15.04.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски ги распиша предвремените парламентарни избори за 5 јуни. Еве го соопштението од Вељановски: „Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на ...