TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и С Македонија

360 степени - 01.10.2022

„Тоа доведе до почеток на процесот на пристапни преговори со Северна Македонија. Сега, исто така, тоа може да води до добра соработка за доброто на луѓето, на пример за енергијата“, напиша претседателката на Европската комисија на Твитер ...

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Макфакс

Фон дер Лајен вели дека може да се види добра соработка меѓу Бугарија и Македонија за доброто на луѓето

МКД

Пендаровски на средба со фон дер Лајен и Радев

ТВ21

Заедничка средба на Пендаровски, Фон дер Лајен и Радев

Независен

Пендаровски на средба со Радев и Фон дер Лајен

360 степени

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, фон дер Лејен и бугарскиот претседател Радев

Пулс24

А1 On 24Инфо Канал5 Сител Денешен Опсервер Press24 Фокус

Пендаровски бара ЕУ да ја покрие разликата во цената за набавка на струја од Бугарија

Глас на Америка - 01.10.2022

СОФИЈА - Бугарија има политичка волја да испорача струја за Северна Македонија во претстојниот кризен период, но проблем се европските легилативи кои не дозволуваат држава членка на ЕУ да ги продава вишоците струја во билатерални договори туку само ...

Пендаровски со барање до Фон дер Лајен: ЕУ да ја покрие разликата меѓу цената што ја бара Бугарија и онаа што може да ја плати Северна Македонија

360 степени

Скринингот и енергетската криза во фокус на средбата Пендаровски – Фон дер Лајен

Р.С.Европа

Пендаровски – Фон дер Лејен: Очекуваме помош од ЕК во справувањето со енергетската криза

Канал5

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

Фактор

Енергетската криза и скрининг процесот во фокус на средбата на Пендаровски со Фон дер Лајен

Мета

Пендаровски – Фон дер Лејен: Очекување помош од ЕК во справувањето со енергетската криза

Слободен Печат

+инфо Press24 Фокус Локално Алсат-М Н.Македонија 360 степени еМагазин

Пендаровски - Бугарија подготвена да ни помогне со струја преку европските механизми

Р.С.Европа - 01.10.2022

Кои се начините за Бугарија, која има вишоци на струја, да и помогне на Македонија во енергетската криза без да се нарушат правилата што ги налага Европската Унија, било разговарано денеска во Софија на трилатералната средба меѓу претседателот на ...

Пендаровски: Има волја од Бугарија да ни помогне со енергија преку механизмите на ЕК

Канал5

Пендаровски: Има волја од Бугарија да ни помогне со енергија преку механизмите на ЕК

Сител

Пендаровски и Радев разговараа за набавката на струја: Има волја од Бугарија да ни помогне преку механизмите на ЕК

Н.Македонија

Пендаровски: Има волја од Бугарија да ни помогне со енергија преку механизмите на ЕК

Слободен Печат

Пендаровски: Бугарија има волја да ни помогне со енергија

Press24

Пендаровски-Радев: Бугарија има вишок струја, па да ѝ помогне на Македонија без да се нарушат правилата на ЕУ

МКД

Република Либертас Денешен Опсервер +инфо Во Центар еМагазин Frontline

„Няма“ евтина бугарска струја, Македонија ќе купува скапо, па ќе ја моли ЕУ за помош?

Алсат-М - 01.10.2022

Македонија и Бугарија се чини се сè подалеку од договор за набавка на евтина струја. Владата сака да купи струја по 200 евра за мегават час што е далеку под берзанската цена која се движи и до 800 евра.

Нeма евтина бугарска струја, Македонија ќе купува скапо

Нетпрес

„БРАЌАТА“ НЕ ДАВААТ ЕФТИНО СИРЕЊЕ: Бугарија ни продава скапа струја, Скопје ќе го моли Брисел да ја плати разликата

Денешен

Средба на Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен

ТВ21 - 01.10.2022

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Софија оствари средба со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен. На средбата се разговараше за актуелната енергетска криза при што претседателот Пендаровски изрази очекување за помош ...

(ВИДЕО) Пендаровски на средба со Фон дер Лејен: Претседателот очекува помош од ЕК во справувањето со енергетската криза

А1 On

Средба на Пендаровски со Урсула фон дер Лајен

Нетпрес

Средба на претседателот Стево Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен

24Инфо

Пендаровски на средба со Урсула фон дер Лејен

Скопје1

(Видео) Пендаровски-Фон дер Лајен: Очекуваме помош од Европската Комисија за справување со кризата

Макфакс

(Видео) Пендаровски-Фон дер Лајен: Очекуваме помош од Европската Комисија за справување со кризата

MTM

Пулс24 Точка Deutsche Welle