TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Подигањето на знамето на НАТО, зесенето од игри со поканата за претседателот Иванов

Алфа - 12.02.2019

Глигоров, Црвенковски, Трајковски…по кревањето на знамето на НАТО крај македонското, премиерот им се заблагодари на сите поранешни претседатели за заложбите за влез во НАТО, но, во напишаните редови на говорот, немаше ни збор за тоа што го направил ...

Пред владата е подигнато знамето на НАТО

Канал5 - 12.02.2019

Знамето на НАТО пред владата не е само симболика, туку и нова реалност,изјави премиерот Заев на церемонијата пред владата, на која на јарболот до државното знаме се развеа и знамето на Алијансата.

ВМРО-ДПМНЕ: Знамето на НАТО не го покрива криминалот на власта

Алсат-М - 12.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ реагираше на ставовите на премиерот Зоран Заев искажани денеска на церемонијата пред Владата. Партијата на Христијан Мицкоски смета дека поставувањето на знамето на НАТО не може го скрие криминалот и непотизмот на Владата.

Владина делегација на средба со делегација на НАТО: Членството во НАТО придонесува за мирот, стабилноста и економскиот ...

А1 On - 12.02.2019

Пред денешниот настан на подигнување на знамето на НАТО, на која присуствуваа претставници на дипломатскиот кор во земјата, воени аташеа, пратеници, претставници на верските и политичките заедници и претставници на граѓански организации и на која ...

(Галерија) Црвенковски, Ахмети, Иванов и Мицкоски не беа на подигнувањето на знамето на НАТО пред Влада

еМагазин - 12.02.2019

Али Ахмети , лидерот на ДУИ и коалиционен партнер на СДСМ, претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и поранешниот претседател на Република Македонија, Бранко Црвенковски не присиствуваа на денешната ...

Кренато знамето на НАТО пред македонската влада

МКД - 12.02.2019

Знамето на НАТО беше кренато денеска на свечена церемонија пред зградата на Владата, откако членките на овој сојуз минатата среда во Брисел го потпишаа пристапниот Протокол за нашата земја.

НАТО се реши, остануваат ЕУ и домашните проблеми

CivilMedia - 12.02.2019

Владата реши членството во НАТО да го обележи со свечена церемонија по повод подигнувањето на знамето на НАТО. На свечената церемонија присустваа сите министри и високи функционери, партиски лидери и пратеници.

Бранко не се појавува на јавни настани, појаснија од неговиот кабинет зошто не беше на свеченоста пред влада

Сакам да кажам - 12.02.2019

Поранешниот премиер и претседател Бранко Црвенковски денеска не се појави на свеченоста пред Владата за кревање на знамето на НАТО. На настанот, во првиот ред седеа поранешните премиери Владо Бучковски, Хари Костов и Љубчо Георгиевски, како и ...

Знамето на НАТО пред владата е повеќе од симболика

Р.С.Европа - 12.02.2019

На свечена церемонија, денеска пред Владата, беше подигнато знамето на НАТО. Премиерот Зоран Заев истакна дека веќе никој не смее да нè блокира и дека крајна цел е европеизација на нашата земја.

Ни знамето на НАТО не го натера Црвенковски да дојде пред Влада

Press24 - 12.02.2019

Ниту свечената церемонија на подигање на знамето на НАТО пред македонската Влада денеска, каде се обрати и премиерот Заев, не го натера поранешниот претесател и премиер Бранко Црвенковски да излезе од политичката изолација, пренесе Независен.

Ниту кревањето на знамето на НАТО не го извлече Црвенковски од изолација

Независен - 12.02.2019

Ниту свечената церемонија на подигање на знамето на НАТО на јарболот пред зградата на македонскаат влада не беше провокација за долгогодишниот премиер и поранешен претседател на Македонија Бранко Црвенковски да излезе од политичка изолација.

Кренато знамето на НАТО, Заев порача дека земјата ја зема судбината во свои раце

Мета - 12.02.2019

На свечена церемонија пред зградата на Владата претпладнево беше кренато знамето на НАТО, како одбележување на историскиот настан за потпишувањето на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО минатата среда, со што почна последниот ...

Знамето на НАТО подигнато до државното на јарболот пред Владата

Нова ТВ - 12.02.2019

Од денеска знамето на НАТО се вее пред зградата на македонската Влада, покрај државното, со што симболично се означува започнатиот процес на зачленување во најмоќната Алијанса во светот. На свеченоста присуствува дипломатскиот кор, воените аташеа на ...

Знамето на НАТО поставено пред македонската влада

Алсат-М - 12.02.2019

Од денеска знамето на НАТО Алијансата ќе се вее пред македонската влада. На свечената церемонија која што пред малку заврши присуствуваа дипломатскиот кор, воените аташеа на земјите членки на НАТО, пратеници и претставници на Владата.

Заев: Знамето на јарболот не е само симболика

Алсат-М - 12.02.2019

Знамето на НАТО пред владата не е само симболика, туку и нова реалност, рече премиерот Зоран Заев на денешното обраќање за време на церемонијата на која знамето на Алијансата беше поставено на еден од јарболите пред зградата на Владата.

Црвенковски не го поздрави знамето на НАТО, Груевски оправдано отсутен

24Инфо - 12.02.2019

Поранешниот премиер и претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, не дојде на свечената церемонија на кревање на знамето на НАТО пред платото на Владата каде што беа поранешните премиери, Хари Костов, Владо Бучковски и Љубчо Георгиевски.

Кренато знамето на НАТО

МКД - 12.02.2019

Знамето на НАТО беше кренато денеска на свечена церемонија пред зградата на Владата, откако земјите членки на овој сојуз, преку своите амбасадори во Алијансата, минаатата среда го потпишаа во Брисел пристапниот Протокол за нашата земја.

Знамето на НАТО пред македонската Влада

Телма - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде кренато пред зградата на македонската Влада. На свечената церемонија ќе се обрати премиерот Зоран Заев. Телевизија Телма ќе врши директен пренос од оваа свеченост.

Столчето за Црвенковски остана празно?

Независен - 12.02.2019

Знамето на НАТО од денеска се вее пред седиштето на владата во Скопје. Владината зграда на „Илинденска“ осамна вчера во зори без натписот „Влада на Република Македонија“, ама таа „празнина“ набргу се пополни со знамето на Алијансата НАТО пред влезот ...

Знамето на НАТО подигнато заедно со македонското пред Влада на Република Северна Македонија

AKO - 12.02.2019

На свечена церемонија, пред Владата беше подигнато знамето на НАТО, веднаш до македонскто знаме. Отсега тоа ќе стои пред Владата на Република Северна Македонија. Натписот со новото име на државата, кое беше сменето заради членството во НАТО и ...

Знамето на НАТО подигнато пред македонската Влада, Заев: Северна Македонија и официјално станува 30та полноправна ...

ТВ21 - 12.02.2019

Со свечена церемонија од денеска знамето на НАТО Алијансата се вее пред зградата на Владата, кое даде симболичен знак за процесот на зачленување на Северна Македонија во НАТО. На свечената церемонија обраќање пред сите гости имаше премиерот Зоран ...

Знамето на НАТО ќе се подигне на церемонија на платото пред владината зграда

Канал5 - 12.02.2019

Владата на свечена церемонија на платото напладне со почеток во единаесет часот ќе го подигне знамето на северноатлантската Алијанса. Државното и знамето на НАТО од денеска па натаму ќе се веат пред државните институции и на платото пред владата.

Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред Владата (ВО ЖИВО)

+инфо - 12.02.2019

Пред Владата на Република Македонија во 11 часот треба да почне свечена церемонија на која ќе биде подигнато знамето на НАТО, а најавено е обраќање и на премиерот Зоран Заев. Од зградата на Владата вчера веќе беше отстранет написот „Влада на ...

Поставување на знамето на НАТО пред Владата (во живо)

Н.Македонија - 12.02.2019

Пред Владата на Република Македонија почна церемонијата на кревање на знамето на НАТО. На церемонијата ќе се обрати премиерот Зоран ...

(ФОТО) Подигнато знамето на НАТО пред Влада

Скопје1 - 12.02.2019

Во моментов на платото пред владата се одржува церемонија, на која се подигнува знамето на НАТО. Иако Македонија, со потпишувањето на пристапниот протокол доби место во Алијансата, постојат повеќе чекори до полноправното членство.

1ТВ во живо од свеченото подигнување на знамето на НАТО пред Владата

1tv - 12.02.2019

1ТВ го пренесува во живо свеченото подигнување на знамето на НАТО и обраќањето на премиерот Зоран Заев пред платото на Владата. Од зградата на Владата вчера веќе беше отстранет написот „Влада на Република Македонија“ откако грчкиот Парламент го ...

Бранко Црвенковски не дојде пред Влада

Фактор - 12.02.2019

Поранешниот премиер и претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, не дојде на свечената церемонија на кревање на знамето на НАТО пред платото на Владата при што свечен говор одржа и владиниот шеф Зоран Заев.

Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред Владата (ВО ЖИВО)

Слободен Печат - 12.02.2019

Во моментов пред Владата во тек е церемонијата на подигање на знамето на ...

Кој се присуствуваше пред Влада: Бучковски, Бајрам, Георгиевски....

Фактор - 12.02.2019

На платото пред Владата по повод свеченото кревање на знамето на НАТО присуствуваа голем број на лица од јавниот политички живот, меѓу кои и поранешните премиери Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски. Меѓу нив беше и актуелниот пратеник Амди Бајрам.

Знамето на НАТО од денеска пред Владата

ТВ21 - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде подигнато пред зградата на Владата. На свечената церемонија ќе се обрати премиерот Зоран Заев. За оваа намена вчера имаше и специјална проба. Од фасадата на објектот, името “Влада на Република Македонија” веќе е ...

Знамето на НАТО пред Владата

Р.С.Европа - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде кренато пред зградата на македонската влада. Како што е најавено, на свечената церемонија која ќе почне во 11 часот ќе зборува премиерот Зоран Заев. Атина вчера и официјално го информираше Скопје дека ги ратификуваше ...

(ВО ЖИВО) Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред зградата на Владата

еМагазин - 12.02.2019

Следете ја во живо церемонијата на подигање на знамето на НАТО пред зградата на Владата. Фото/видео: ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Знамето на НАТО се подигна пред Владата

Фактор - 12.02.2019

Со интоинирање на химната денеска знамето на НАТО беше подигнато пред владата ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Знамето на НАТО ќе се вее пред Влада, морбилите во замав

Фактор - 12.02.2019

На свечена церемонија денеска пред Владата ќе биде објавено новото уставно име и ќе биде подигнато знамето на НАТО, кое ќе се најде веднаш до државното пред седиштето, а на настанот ќе говори премиерот Зоран Заев.

Владата денеска ќе го крене знамето на НАТО и ќе го објави новото име

Фактор - 12.02.2019

На свечена церемонија денеска пред Владата ќе биде објавено новото уставно име и ќе биде подигнато знамето на НАТО, кое ќе се најде веднаш до државното пред седиштето, а на настанот ќе говори премиерот Зоран Заев.

Влада на РМ: Не го поставуваме натписот „Северна Македонија“ ја варосуваме фасадата пред церемонијата утре

Press24 - 11.02.2019

Откако денеска беше отстранет знакот на кој пишува „Влада на Република Македонија“ ноќеска пред валдата имало паркиран кран кој чекал да ја постави новата табла на која треба да пишува „Влада на Северна Македонија“ , пишува Скопје 1.мк.

(ФОТО) Кран пред Владата, вечерва ќе се поставува таблата „Влада на Северна Македонија“

Скопје1 - 11.02.2019

Владата на Северна Македонија, по теркот на Владата на Груевски, отстранува, но и става табли во доцните вечерни саати. Така вечерва по дождливо време градежна мехаизација – кран пред Владата, се чека знак да се постави таблата „ Влада на Северна ...

Симнат натписот „Влада на Република Македонија“, утре свечено ќе биде поставено знамето на НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

Забрзани подготовки се прават за утрешната церемонија пред владата. На свечен начин, со кревање на знамето на НАТО, ќе биде одбележано потпишувањето на Пристапниот протокол за членство во алијансата.

Утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија

Фокус - 11.02.2019

Со почеток во 11:00 часот утре пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најавија од владината прес ...

Владата вежба кревање на знамето на НАТО

МКД - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи. Од Владата објаснуваат дека ова денеска било „проба“ на церемонијата на ...

Знамето на НАТО утре ќе биде поставено пред Владата

Макфакс - 11.02.2019

Со свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата. Како што најави владината прес-служба, во рамки на свеченоста, пред платото на Владата ќе се обрати премиерот Зоран Заев.

Свечена церемонија пред владата за поставување на знамето на НАТО

Независен - 11.02.2019

Знамето на НАТО ќе биде поставено утре пред зградата на македонската влада, откако земјите членки на овој сојуз, преку своите амбасадори во алијансата, минаатата среда го потпишаа во Брисел пристапниот Протокол за нашата земја.

Знамето на НАТО утре ќе се развиори пред Владата

Н.Македонија - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најави владината прес служба.

Влада: Буквите се извадени рано утринава затоа што се подготвува поставување на НАТО знамето

Фокус - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Пред Владата утре свечено подигање на знамето на НАТО

Мета - 11.02.2019

Со свечена церемонија, утре на платото пред Владата ќе биде подигнато знамето на НАТО. Владината зграда, пак, каде што утрово беше отстранет натписот „Влада на Република Македонија“, наскоро ќе добие натпис со новото уставно име.

Генерална проба на Владата и АРМ пред утрешното кревање на знамето на НАТО

Мета - 11.02.2019

Пред објектот на Владата, кој инаку утрово осамна без натписот „Влада на Република Македонија“ од претпладнево се вршат подготовки за утрешната церемонија за подигнување на знамето на НАТО пред владиниот објект, на кој наскоро ќе пишува „Влада на ...

Утре пред владата ќе биде подигнато знамето на НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

„Влада на Република Македонија“ денеска го немаше на зградата на Владата. Натписот беше изваден, а додека се чекаат новите да бидат поставени со „Влада на Република Северна Македонија“, утре со почеток во 11 часот ќе биде подигнато знамето на НАТО, ...

Утре пред Владата свечено ќе биде подигнато знамето на НАТО

Скопје инфо - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија. На свеченоста по овој повод, како што е најавено од владината прес-служба, ќе се обрати ...

Владина делегација на средба со делегација на НАТО Канцеларијата за врски во Скопје

Канал5 - 12.02.2019

Билатерална средба на делегација на Владата со делегација на НАТО Канцеларијата за врски во Скопје, предводена од шефот на Канцеларијата Зоран Јанковиќ, Пред денешниот настан на подигнување на знамето на НАТО, на која присуствуваа претставници на ...

Владата се подготвува за поставување на НАТО знамето (ФОТО)

Слободен Печат - 11.02.2019

Оттаму објаснуваат дека тоа било причината зошто утринава биле тргнати буквите со натписот „Владата на Република Македонија“. На платото пред Владата, во текот на денот, ќе се одвиваат активности за поставување на НАТО знамето, информираат од ...