TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ: Подготвени сме на решителни мерки ако не дојде до смирување на ситуацијата на северот на Косово

360 степени - 03.06.2023

Ги повикуваме и Косово и Србија веднаш и безусловно да преземат мерки за деескалација, да престанат да ја користат реториката на поделба и да се воздржат од какви било понатамошни некоординирани дејствија.

Косовските власти подготвени за нови избори, но Србите се уште не одлучиле дали би учестувале

Канал5

ЕУ: Под итно да се врати мирот на северот на Косово, во спротивно ќе има негативни последици

Нетпрес

Турција испраќа војници на Косово во рамки на мисијата на КФОР

Р.С.Европа

Турција испраќа војска на Косово

Слободен Печат

Лајчак и Ескобар следната недела во Белград и Приштина

Слободен Печат

Србија и Косово: Србите продолжија со протестите на северот на Косово

МКД

360 степени Локално Сител Телма ТВ21 Република Република Lider

ЕУ подготвена на одлучни мерки ако не се смири ситуацијата во Косово

Р.С.Европа - 03.06.2023

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, се вели во соопштението на 27-те земји-членки на ЕУ, објавено на 3 јуни 2023 година.

ЕУ повикува Косово веднаш да ги прекине полициските операции на северот

Слободен Печат

ЕУ подготвена на одлучни мерки доколку не се смири ситуацијата на северот на Косово

MakPress

ЕУ подготвена на одлучни мерки доколку не се смири ситуацијата на северот на Косово

Либертас

ЕУ подготвена на одлучни мерки доколку не се смири ситуацијата на северот во Косово

24Инфо

ЕУ подготвена на одлучни мерки доколку не се смири ситуацијата на северот на Косово

Zoom

ЕУ подготвена на одлучни мерки доколку не се смири ситуацијата на северот на Косово

Канал5

Опсервер еМагазин Сител +инфо Frontline Република Нова ТВ

САД бараат Србија да ја повлече војската од границата со Косово

24 Вести - 03.06.2023

Состојбата на северот на Косово на тенок лед. Сад се загрижени и бараат Србија да ја повлече војската. Белата куќа соопшти дека првиот заменик советник за национална безбедност на Белата куќа, Џон Финер разговарал со српскиот претседател Александар ...

Заменик-советникот за национална безбедност на САД разговараше со Курти и Вучиќ

Р.С.Европа

САД ја поздравија подготвеноста на Курти за нови избори и побараа од Вучиќ да ја намали борбената готовност

Локално

САД се загрижени за ситуацијата на северот на Косово и бараат Србија да ја повлече војската

Макфакс

САД се загрижени за ситуацијата на северот на Косово и бараат Србија да ја повлече војската

24Инфо

САД се загрижени за ситуацијата на северот на Косово и бараат Србија да ја повлече војската

Точка

САД бараат Србија да ја повлече војската од границата со Косово

Н.Македонија

Република Канал5 А1 On Во Центар

Апел од ЕУ до лидерите на Србија и Косово: Итно да се врати мирот и да се спречи ескалација

Локално - 03.06.2023

Европската унија најостро го осуди насилството и ги повика претставниците на Србија и Косово да ги преземат сите мерки за да се избегне понатамошна ескалација на северот на Косово, што може да доведе до негативни последици и да се свртат кон дијалог.

Курти бара „насилниците да се вратат во Србија или да бидат уапсени во Косово“ пред одржување на избори на северот

Локално

Вучиќ: Сите на Запад знаат дека Курти е виновен за ескалацијата на северот на Косово, но ние немаме ништо од тоа

360 степени

Вучиќ: Сите на Запад знаат дека Курти е виновен, но ние немаме ништо од тоа

Вечер Прес

Вучиќ се „жалел и негодувал“ за Косово, отфрла конфликт со НАТО

Фокус

Вучиќ: Конфликтот на Косово го започна косовската полиција, а не НАТО

Слободен Печат

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

А1 On

Р.С.Европа Канал5 Телма А1 On Deutsche Welle Макфакс Р.С.Европа 4NEWS

Рама: Србите мора да се вратат во институциите, Косово мора веднаш да распише нови избори

Алсат-М - 03.06.2023

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во интервју за телевизијата Клан, истакна дека ситуацијата на Косово е опасна и непотребна. Вели дека единствениот став на САД и на сите лидери на ЕУ е враќање на Србите во институциите и распишување нови избори.

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Макфакс

Рама: Косово веднаш да распише нови избори

Курир

Рама: Косово веднаш да распише нови избори

Lider

Рама: Косово да распише избори, Србите да се вратат во институциите

Фокус

Рама побара Косово да распише нови избори на северот на Косово

Денешен

Рама побара Косово да распише нови избори на северот на Косово

Република

Press24 Нетпрес Либертас Вечер Прес Либертас Бизнис Вести 24Инфо Опсервер

Ситуацијата во Звечан мирна, протестите продолжуваат

Р.С.Европа - 03.06.2023

Состојбата во општина Звечан на северот на Косово во саботата наутро е мирна, јавува екипата на Радио Слободна Европа. На протестот главно присуствуваат жени кои се вработени во образовниот сектор.

Протести на северот на Косово, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

24 Вести

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

Бизнис Вести

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

Слободен Печат

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина

Независен

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

Либертас

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

Бриф

Сител Опсервер Вечер Прес Во Центар Денешен Курир Канал5 MakPress

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Либертас - 03.06.2023

Премиерот на Косово, Албин Курти не ја „оспорува неопходноста“ „во одреден момент“ да се одржат нови избори на северот во државата, туку дека, како што вели, пред тоа треба да се воспостави „владеење на законите“.

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Бизнис Вести

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Опсервер

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Нова ТВ

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

CivilMedia

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Frontline

Курти: Со Лајчак и Ескобар ќе разговарам за можностите за одржување нови избори

ТВ21

Слободен Печат еМагазин Република Локално 24Инфо MakPress

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи, кој е обвинет во Хаг/ФОТО

Вечер Прес - 02.06.2023

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за време на војната за независност на Косово.

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Канал5

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Слободен Печат

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Либертас

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Frontline

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

24Инфо

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Опсервер

Независен Н.Македонија Во Центар MakPress

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Макфакс - 02.06.2023

Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане, рече српскиот претседател, Александар Вучиќ, во емисија на ТВ Прва. „Мило ми е што луѓето во Србија се задоволни што понекогаш може да се видат резултатите од одговорната политика.

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

24Инфо

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Кајгана

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Centar

Косовската опозиција го обвинува Курти за влошување на односите со западните сојузници

Макфакс - 02.06.2023

Косовските опозициски партии денеска го обвинија премиерот на Косово, Албин Курти за влошување на односите со западните сојузници поради насилството на северот, во кое беа повредени мировниците на НАТО и побараа изгласување недоверба на владата.

Жестока дебата во Собранието на Косово за состојбата на северот

Алсат-М

Ова е Љиљана Аксентијевиќ, жената која Курти ја нарече водач на терористите од Звечани

24Инфо

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Макфакс

Вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

24Инфо

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Centar

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Точка

Скопје1 Press24 Либертас Centar Zoom

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Слободен Печат - 02.06.2023

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека протестите во северно Косово се „протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник (поранешниот српски претседател, Слободан) Милошевиќ“, а не за нови избори во тие општини со мнозинско српско население.

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Либертас

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Zoom

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Канал5

Курти протестите во Митровица ги спореди со Милошевиќ

Република

Курти ги спореди лицата кои протестираа во Митровица, со оние кои го обожуваат Милошевиќ

Нетпрес

Курти: Протестите во северно Косово се протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник Милошевиќ

360 степени

24Инфо Lider PressingTV Опсервер Сител MakPress

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски ...

Макфакс - 02.06.2023

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било грешка. „Признавањето на Косово беше грешка, како и едностраната поддршка на Западот за Приштина“, ...

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Кајгана

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Точка

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Centar

Признавањето на Косово беше грешка, вели германски пратеник

Република

ПРАТЕНИК ОД АДФ ВО БУНДЕСТАГОТ: Признавањето на Косово беше грешка

Денешен

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа!

Фокус - 01.06.2023

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека нема да се откаже од градоначалниците на северот на Косово, избрани поради српскиот бојкот на изборите, да останат на функцијата и да работат од кабинет, откако српските демонстранти се судрија со ...

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Фактор

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците мора да работат во општински згради

А1 On

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа

Либертас

Курти: Избраните градоначалници мора да работат од своите канцеларии, нема да отстапиме

Канал5

Курти: Избраните градоначалници мора да работат од канцеларија. Нема да се откажеме

МКД

КУРТИ: Избраните градоначалници мора да работат од канцеларија, нема да се откажеме

Денешен