TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судијата Туфегџиќ: Обвинителството да отвори финансиска истрага за трошењето на буџетски пари во СЈО!

Курир - 22.11.2019

По денешната информација на „Призма“ дека поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева земала вкупно 157.000 евра, како додаток, надвор од редовната плата, податок кој досега се класифицираше како таен, со реакција се јави судијата ...

Истресени гаќи

Сакам да кажам - 22.11.2019

1 Во прв момент, целата оваа приказна изгледа многу забавно. Речиси е неверојатно како се испреплетуваат судбините на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, со шоуменот Боки 13, со документарните филмчиња од скриените камери на Орце Камчев, ...

За предметите на СЈО кои незаконски беа префлени во ЈО, Дескоска вели дека не е сигурна дали Јанева сама ги пишувала ...

Курир - 22.11.2019

Во вечерашната емисија „Само Вистина„ министерката за правда, Рената Дескоска фрли сомнеж за тоа дали Катица Јанева самата ги пишувала писмата со кои се префли надлежноста на предметите на СЈО на Јавното обвинителство.

АФЕРА „РЕКЕТ“ Можно ли е Спец Катица да е уценета?!

+инфо - 22.11.2019

Плата од 3.500 евра месечно, бонуси од 157.000 евра за четири години, спец-каса во СЈО, а згора и рекетирање, хип-хоп 50.000 евра (ако се само толку) и што ли уште не - па после некој сака да веруваме дека некоја таинствена сила работела на ...

Колку заработувала Катица Јанева?

Сител - 22.11.2019

Советот на јавни обвинители нема да преземе мерки против Русковска. Ги разгледале нејзината изјава напишана на неколку страници и дописот од Апелациониот суд, но велат дека немаат надлежност за утврдување одговорност.

Илјадници евра бонуси за Јанева и обвинителите

Телма - 22.11.2019

Илјадници евра легнале на сметките на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и на нејзиниот тим по основ на додатоци .Катица Јанева во својот мандат добила дополнителни 157 000 евра . Само за 2019 година земала 28 455 евра.

Бонусите на обвинителите од СЈО: Лaпaлa Катица, ама мезеле и другарите

365 - 22.11.2019

Базата „Отворени финансии“, преку која Министерството за финансии завчера ги објави сите буџетски трошоци од 2010 година наваму, ги извади на виделина и долго криените бонуси кои покрај редовната плата ги добивале обвинителите и вработените во СЈО, ...

Катица Јанева за време на својот мандат добила 157 илјади евра „додаток за доверливост“

МКД - 22.11.2019

Новата апликација на Министерството за финансии „ Отворени финансии “ открива дека поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата кој отпрлика била нешто над 3.500 евра ...

Базата на финансии ги откри бонусите на Јанева

Призма - 22.11.2019

Целосните примања на Јанева беа тајна | Фото: Роберт Атанасовски Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од базата „Отворени ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Високи бонуси земале во СЈО, Пендаровски и Вучиќ разговараа за теми кои го засегаат регионот

Фактор - 22.11.2019

Oгромни суми како бонуси земала екс јавната обвинителката, Катица Јанева и обвинителите. Илјадници евра примила Јанева и нејзиниот тим по основ на додатоци. Таа во својот мандат добила дополнителни 157.000 евра.

Арсовски: Шест месеци власта ни приредува класична лакрдија со случајот Рекет

Курир - 22.11.2019

Шест месеци сме сведоци на правосудна фарса што ни се случува во делот околу случајот Рекет. Шест месеци пред очите на јавноста се случува класична лакрдија, се со една цел, а тоа е да се заштити криминалот на власта и на СДСМ, рече на денешната ...

Јанева касирала бонуси од 4.000 евра месечно, висината сама ја одредувала

365 - 22.11.2019

Базата „Отворени финансии“, преку која Министерството за финансии завчера ги објави сите буџетски трошоци од 2010 година наваму, ги извади на виделина и бонусите кои покрај редовната плата ги добивала Катица Јанева како шефица на СЈО, пишува ...

Фотографија од Катица Јанева во куќен притвор

Нетпрес - 22.11.2019

Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше споделена на социјалните мрежи утрово. Станува збор за фотографија во зграда на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов во Скопје, спроти студенсткиот дом Кузма ...

Катица Јанева на воздух

Вечер Прес - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Кој е јавниот интерес од објавување на фотографија од Јанева во куќен притвор?

еМагазин - 22.11.2019

Денеска на социјалните мрежи се споделува фотографија од поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која од затворот Скопје во Шуто Оризари заврши во домашен притвор во станот на нејзниот син.

(ФОТО) ПОЛИЦИСКА ВИЗИТА КАЈ ЈАНЕВА - проверка во станот на нејзиниот син

Фактор - 22.11.2019

Полицијата си ја врши својата работа. Денеска рано утрово двајва униформирани полицајци го посетија домот на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, каде што ја издржува мерката куќен притвор, што беше регистрирано од екипата на Фактор.

ФОТО: Полицајци во проверка на Јанева по домашниот притвор

Курир - 22.11.2019

Униформирани полициски службеници утринава го посетија домот на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, каде што ја издржува мерката куќен притвор. Фактор јавува дека полицајците се задржале кратко во зградата, по што си заминале.

Судско шоу: „Специјалната“ Јанева се сокри од јавноста, а јавната Рускоска “им ги тресе гаќите на судиите“

Мета - 21.11.2019

Апелацискиот суд, во вторникот донесе одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“,” од притвор да биде пратена во домашен притвор, каде ќе го почека судењето кое треба да започне на 3 декември.

Георгиевски: Предмети на СЈО биле користени за „Рекет“

24 Вести - 21.11.2019

Секоја политичка гарнитура која доаѓа на власт си поставува свои судии и обвинители - вели поранешниот премиер и актуелен лидер на вмро-народна Љубчо Георгиевски во анализа на тв24 Тој се сомнева дека сите предмети на кои специјалното јавно ...

Георгиевски: ЛИЧНО САКАВ ДА ГО ТУЖАМ СЈО, но адвокати ми рекоа „ќе ти извадат приватни муабети”

Магазин - 21.11.2019

Поранешниот премиер на Република Македонија, Љупчо Георгиевски, во интервју за Тeлевизија 24 вести изјави дека во судството има многу големи дискрепанци, правди, неправди. Тој рече дека Катица Јанева и СЈО искористиле преку 15 случаи за изнудување ...

Арсовски: Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син, кој исто така е под ...

24Инфо - 21.11.2019

Интегрален текст од прес конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот ...

КАТО НИШТО НЕ ТЕ ПЕРЕ: Госпоѓо дали таа јакна ќе ви го сокрие срамот?

Магазин - 21.11.2019

Новинарот Фуркан Салиу и овојпат заедно со голем број на колеги го следеше патот на Катица Јанева од истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари до станот на нејзиниот син Лазар, каде пораншната специјална обвинителка ќе го отслужува куќниот притвор.

ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ ЗА СЈО: Десетина случаи беа искористени после рокот за да се рекетира со нив!

Денешен - 21.11.2019

Љубчо Георгиевски во синоќешното гостување на ТВ 24 истакна дека се сомнева дека Катица Јанева и СЈО искористиле преку 15 случаи за изнудување рекет. –Голем број на моќници биле донесувани до ѕид за изнудување средства, истакна Георгиевски.

Георгиевски: Сите предмети што ги отвори СЈО по рокот за обвиненија беа за рекет

Фокус - 21.11.2019

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, во синоќешното интервју на ТВ 24 изрази сомнеж дека сите предмети на кои Специјалното јавно обвинителство работело по поминување на рокот за поднесување обвиненија биле користени за ...

Јанушев: Власта се плаши Катица Јанева да не каже нешто што не треба да го каже

24Инфо - 21.11.2019

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија претпостави дека промената на мерката притвор во домашен притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, му оди во ...

Георгиевски: Сите предмети што ги отвори СЈО по рокот за обвиненија беа за рекет

Вечер Прес - 21.11.2019

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, во синоќешното интервју на ТВ 24 изрази сомнеж дека сите предмети на кои Специјалното јавно обвинителство работело по поминување на рокот за поднесување обвиненија биле користени за ...

Арсовски: Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор

Курир - 21.11.2019

Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот Рекет, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: Заев ја ослободи Катица Јанева од притвор

Макфакс - 21.11.2019

Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот „Рекет“, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор

ММС - 21.11.2019

Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот Рекет, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: Заев ја извади Катица Јанева од затвор

Нетпрес - 21.11.2019

Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот Рекет, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Димче Арсовски: СДСМ втор ден молчи за ослободувањето на Катица Јанева

Канал5 - 21.11.2019

Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот Рекет. Зоран Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор, се со цел да не пропее и ...

(ВИДЕО) Арсовски: Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор да не пропее

А1 On - 21.11.2019

„Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот „Рекет“. Зоран Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор, се со цел да не пропее ...

Арсовски: СДСМ и натаму молчи за ослободувањето на Катица Јанева

ТВ21 - 21.11.2019

„Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот Рекет. Зоран Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор, се со цел да не пропее и ...

Арсовски: Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева

Скопје1 - 21.11.2019

Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот Рекет. Зоран Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор, се со цел да не пропее и ...

Арсовски: СДСМ и натаму молчи за ослободувањето на Катица Јанева

4NEWS - 21.11.2019

„Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот Рекет. Зоран Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор, се со цел да не пропее и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судството и обвинителството прават театар за да го сокријат нарачателот на ослободувањето на Јанева

Сител - 21.11.2019

Русковска обвинителството и Кацарска судството совршено, но провидно го глумат театарот дека наводно се караат за ослободувањето на Катица Јанева, додека пак Заев, СДСМ и Владата молчат и гледаат од страна.

Арсовски: Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева

MakPress - 21.11.2019

Втор ден од СДСМ молчат за ослободувањето на Катица Јанева и вдомувањето кај нејзиниот син Лазар Јанев, кој исто така е под кривична пријава од оштетен во случајот Рекет. Зоран Заев лично ја извади Катица Јанева од затвор, се со цел да не пропее и ...

(ФОТО) Соседите „ја уловија“ Катица Јанева на тераса – прва фотографија од куќен притвор

Скопје1 - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

(Фото) Јанева фотографирана на терасата од станот на синот

24Инфо - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Фотографија од Катица Јанева во куќен притвор

Точка - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Катица Јанева зела 157 000 евра бонуси

360 степени - 22.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од базата „Отворени финансии“ , објави Призма .

Катица зела 157.000 евра надвор од редовната плата

24Инфо - 22.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од базата „Отворени финансии“ – пишува Призма.

Катица Јанева покрај редовната плата зела дополнителни 157.000 евра

Нетпрес - 22.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од базата „Отворени финансии“.

Јанева зела 157.000 евра бонуси, а Апелација ја пушти во домашен притвор бидејќи била невработена и без имот

Република - 22.11.2019

Пранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од базата „Отворени финансии“ , објави Призма .

Катица Јанева зела 157.000 евра бонуси

Слободен Печат - 22.11.2019

Најголем дел од дополнителните 157.000 евра таа ги добивала како додаток за доверливост – да не открива што чула во „бомбите“. Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната ...

Јанева зела дополнителни 157.000 евра покрај платата, највисок бил додатокот на доверливост

Фокус - 22.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за време на својот мандат зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, објави Призма повикувајќи се на информации од базата „Отворени финансии“.

Катица Јанева фотографирана во куќен притвор

Сител - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Катица Јанева фотографирана во куќен притвор

4NEWS - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Јанева покрај платата зела дополнителни 157.000 евра – највисок бил додатокот на доверливост

Либертас - 22.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за време на својот мандат зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, објави Призма повикувајќи се на информации од базата „Отворени финансии“.