TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се спасат ли пратениците што гласаа за уставните измени?

24 Вести - 12.01.2019

По пауза од дваесетина дена скопскиот кривичен суд, во понеделник, повторно ги отвора вратите за случаите иницирани од Специјалното јавно обвинителство. Судот, веќе в понеделник, ќе ги отвори вратите за судскиот процес наречен „Тендери“, во кој како ...

(Во живо) Обраќање на премиерот Заев по усвојувањето на уставните измени според Преспанскиот договор

1tv - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев одржува прес конференција во Владата, по усвојувањето на уставните измени во Собранието, според Преспанскиот договор, со кои се отвораат вратите кон НАТО и кон ЕУ. Пратениците со двотретинско мнозинство од 81 пратеник вчера во ...

Со 81 глас ЗА Собранието ги изгласа уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Со 81 глас ЗА Собранието ги усвои предлог амандманите за измени на Уставот на Република Македонија. Пратениците ги изгласаа предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, како и предлог-уставниот закон за ...

Канчевска- Милевска: Предавници не се чувствуваме ниту во еден момент

Канал5 - 11.01.2019

За уставните измени гласаа и осумтемина независните пратеници, на кои овој пат, им се прклучи и пратеникот Панчо Минов. Пратеничката Елизабета Канчевска Милевска изрази жалење што ВМРО-ДПМНЕ не се на собраниската ...

Заев и Беса се договорија за државјанството, а пратениците без дискусија прифатија

Макфакс - 11.01.2019

Со 81 пратеник, пратениците вечерва во Собранието го поддржаа барањето на „Беса“. Премиерот, Зоран Заев од собраниската говорница изјави дека целта на пратеникот, Фадил Зендели кој е предлагач, не била да го донесе во прашање државјанството, туку ...

Заев: Добивме конечна потврда на македонскиот идентитет и јазик, сочуван е идентитетот на заедиците

ТВ21 - 11.01.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати неколку пати на вечерашната собраниска седница, на којашто се утврдени, донесени и прогласени амандманите 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија и на којашто е ...

Пратениците и министрите му честитаа на Заев (ФОТО)

+инфо - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев доби честитки од министрите и од пратениците откако вечерва со 81 глас се изгласаа уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Прв му честиташе вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој седеше до него во ...

Собранието ја донесе одлуката за прогласување на амандманите на Уставот

+инфо - 11.01.2019

Со 81 глас „за“ Собранието ги донесе амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија. Со двотретинско мнозинство Собранието ја донесе и одлуката за прогласување на амандманите на Уставот на Република Македонија.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

1tv - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Канческа- Милевска се правда дека не е предавник

Точка - 11.01.2019

Откако премиерот Зоран Заев на собраниската седница за уставните амандмани рече дека не е прифатлив предлог амандманот на пратеничката група независна од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Елизабета Кначеска Милевска во реплика од говорницата наместо да го ...

Од сега, Република Северна Македонија

Република - 11.01.2019

Уставните измени од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза попладнево во Собранието на Република Македонија, откако претходно седницата три дена беше презакажувана. Одлуката на македонските пратеници да го проемнат Уставот, а со тоа и ...

81 гласа „за“ и ниту еден „против“: Изгласани уставните измени и промената на името

365 - 11.01.2019

Уставните измени согласно Преспанскиот договор ја поминаа и финалната фаза во Собранието на (засега) Република Македонија. Со двотретинско мнозинство, поточно со 81 глас „за“ и ниту еден „воздржан“ и „против“, пратениците ги донесоа и прогласија ...

Не помина амандманот на осумте пратеници

Точка - 11.01.2019

Со 9 гласа за и 70 против, не помина амандманот на осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ. Амандманот на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се однесуваше на тоа називот Северна Македонија да се ...

Со двотретинско мнозинство усвоени амандманите за Уставните измени

Бриф - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги усвоија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија. „За“ гласаа сите 81 пратеник присутни во ...

Елизабета Канческа-Милевска до ВМРО- ДПМНЕ: Јас не сум, предавници се они кои бегаат и не нудат решенија

еМагазин - 11.01.2019

Поранешната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска, која сега ја предводи Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, образложувајќи го еден од предложените амандмани на уставните амандмани, а кој не беше прифатен од ...

(Во живо) Обраќање на премиерот Заев по усвојувањето на уставните измени според Преспанскиот договор

Либертас - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев одржува прес конференција во Владата, по усвојувањето на уставните измени во Собранието, според Преспанскиот договор, со кои се отвораат вратите кон НАТО и кон ЕУ. Пратениците со двотретинско мнозинство од 81 пратеник вчера во ...

Заев и Беса се договорија за државјанството, а пратениците без дискусија прифатија

Точка - 11.01.2019

Со 81 пратеник, пратениците на Беса вечерва во Собранието го поддржаа барањето на „Беса“. Премиерот, Зоран Заев од собраниската говорница изјави дека целта на пратеникот, Фадил Зендели кој е предлагач, не била да го донесе во прашање државјанството, ...

Заев: Добивме конечна потврда на македонскиот идентитет и јазик, сочуван е идентитетот на заедиците

Press24 - 11.01.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати неколку пати на вечерашната собраниска седница, на којашто се утврдени, донесени и прогласени амандманите 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија и на којашто е ...

Граѓаните до Зоран Заев: Предавник, слуга на ѓаволот!

Република - 12.01.2019

Милиони негативни коментари од вчера на социјалните мрежи откако во македонското собрание 81 пратеник ги изгласаа уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Пратениците со двотретинско мнозинство вчера во рамки на 75.

„Република Македонија“ заминува во историјата

Скопје инфо - 11.01.2019

„Република Македонија“ заминува во историјата, новото име на нашата држава е „Република Северна Македонија“. Уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза вечерва во Собранието на Република Македонија, ...

Собранието ја донесе одлуката за прогласување на амандманите на Уставот

Слободен Печат - 11.01.2019

Со 81 глас „за“ Собранието ги донесе амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија. Со двотретинско мнозинство Собранието ја донесе и одлуката за прогласување на амандманите на Уставот на Република Македонија.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Press24 - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

(Во живо) Обраќање на премиерот Заев по усвојувањето на уставните измени според Преспанскиот договор

Локално - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев одржува прес конференција во Владата, по усвојувањето на уставните измени во Собранието, според Преспанскиот договор, со кои се отвораат вратите кон НАТО и кон ЕУ. Пратениците со двотретинско мнозинство од 81 пратеник вчера во ...

Пратениците без дискусија го прифатија договореното меѓу Заев и Беса

А1 On - 11.01.2019

Со 81 пратеник, пратениците вечерва во Собранието го поддржаа барањето на Беса. Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница изјави дека целта на пратеникот Фадил Зендели, кој е предлагач, не била да го донесе во прашање државјанството, туку барал ...

Заев: Добивме конечна потврда на македонскиот идентитет и јазик, сочуван е идентитетот на заедиците

4NEWS - 11.01.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати неколку пати на вечерашната собраниска седница, на којашто се утврдени, донесени и прогласени амандманите 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија и на којашто е ...

Усвојувањето на уставните измени топ тема во Србија - Македонија го смени името во Република Северна Македонија

Press24 - 11.01.2019

Веста дека Македонија го промени уставното име и отсега е Република Северна Македонија е топ-тема во српските медиуми. Уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза вечерва во Собранието на Република ...

ВИДЕО: По пленарката Заев добиваше честитки од пратениците и министрите

ТВ21 - 11.01.2019

По завршувањето на седницата, премиерот Зоран Заев добиваше честитки од министрите и од пратениците откако вечерва на пленарна седница со 81 глас ЗА беа изгласани уставние измени. Прв му честиташе вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој ...

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Н.Македонија - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Собранието ги усвои уставните измени со 81 глас „за“ република Северна Македонија

Сакам да кажам - 12.01.2019

Собранието со 81 глас „за“ ги усвои четирите уставни амандмани предвидени со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови донесе одлука за прогласување на амандманите 33, 34, 35 и 36 со што тие стануваат дел од Уставот.

Заев: Добивме конечна потврда на македонскиот идентитет и јазик, сочуван е идентитетот на заедиците

Кумановски м. - 12.01.2019

Интегрално соопштение од Владата на Република Македонија Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати неколку пати на вечерашната собраниска седница, на којашто се утврдени, донесени и прогласени амандманите 33, 34, 35 и ...

ВИДЕО: По пленарката Заев добиваше честитки од пратениците и министрите

4NEWS - 12.01.2019

По завршувањето на седницата, премиерот Зоран Заев добиваше честитки од министрите и од пратениците откако вечерва на пленарна седница со 81 глас ЗА беа изгласани уставние измени. Прв му честиташе вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој ...

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Локално - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Сител - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Канал5 - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот

Република - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Изгласани уставните измени со 81 глас „за“

МКД - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од „Преспанскиот договор“. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „за", со што се потврди дека власта успеала да обезбеди двотретинско мнозинство.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

Опсервер - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Изгласани уставните измени со 81 глас „за“, Македонија се преименува во Република Северна Македонија

Вечер - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот, следува нивното донесување

MTM - 11.01.2019

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите.