TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како помина прославата на 1000 години од основањето на манастирот

Сител - 18.10.2020

Македонското светилиште Бигорскиот манастир со централна прослава одбележа 1000 години од основањето. - Бигорски е нашиот победник над времето и над вековите наша гордост што трае зошто од љубовта кон него и од љубовта од него израсна во неисцрплив ...

Бигорскиот манастир е еден од најсилните врутоци на духовноста на МПЦ – ОА, напиша Заев на ФБ

Фокус - 18.10.2020

Бигорскиот манастир, ден денес е еден од најсилните врутоци на духовноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук ...

Јубилеј: Еден милениум Бигорски манастир

Канал5 - 18.10.2020

Несекојдневен јубилеј во уште понесекојдневни, КОВИД услови – со свечен церемонијал, како што му доликува на едно црковно светилиште, беа одбележани 1000 лета од постоењето на Бигорскиот манастир.

Премиерот Заев: Бигорскиот манастир, ден денес е еден од најсилните врутоци на духовноста на Македонската православна ...

Centar - 18.10.2020

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев: Бигорскиот манастир, ден денес е еден од најсилните врутоци на духовноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Илјадагодишната традиција и придонесот во негувањето на духовното и ...

Честитка од градоначалникот Куртовски по повод 1000-годишнината на Бигорски

Канал5 - 18.10.2020

Манастирот „Свети Јован Крстител" попознат како Бигорски манастир, денес слави 1000 години од своето постоење. Градоначалникот на општина Маврово и Ростуше, Медат Куртовски, каде територијално припаѓа Бигорскиот манастир, упати честитка до Епископ ...

1000 години постоење на Бигорскиот манастир, еден од најстарите Македонски манастири (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Опсервер - 18.10.2020

Денес се одржа еден исклучителен настан, прослава по повод 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир, еден од најстарите Македонски манастири. Манастирот е основан во чест на Свети Јован Крстител и од своето создавање до денес е Божји храм ...

Добија духовен аманет од Бигорски манастир: Димитар Андовски и Некст тајм со благодарници

Женски магазин - 18.10.2020

Денес се одбележа 1000 - годишнината од основањето на духовниот светилник - манастирот Свети Јован Бигорски. Сите верници кои сакаат да бидат дел од одбележувањето на јубилејот, можеа да го следат живо на Фејсбук провилот на Бигорскиот манастир.

Бигорски манастир одбележа јубилеј – 1 000 години од основањето

360 степени - 18.10.2020

Преживеал прогони, пожари и војни, надживеал империи, држави и идеологии, е една од пораките што ги испрати претседателот Стево Пендаровски по повод 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир, за кој милениумски јубилеј денеска се организираше ...

Г.г. Стефан: Бигорски е потврда за правото на црковна самобитност

Р.С.Европа - 18.10.2020

Бигорскиот манастир е најпрепознатливиот сведок на нашата црковна реалност и на нашата подготвеност и потврда на нашето право за црковна самобитност во православниот свет, рече денеска поглаварот на МПЦ-ОА, Митрополитот скопски и Ахиепископ охридски ...

Зеколи: Манастирот Бигорски до 1945 бил дел од Албанската Православна црква

Expres - 18.10.2020

На денот кога манастирот Свети Јован Бигорски слави 1000 години од постоењето коментар на екс дипломатот и аналитичар Арсим Зеколи кој за многумина беше оценет како провокација. Според Зеколи манастирот до крајот на втората светска војна бил под ...

Г.Г. Стефан: Бигорски е потврда за нашето право на црковна самобитност

Телма - 18.10.2020

Во Бигорскиот манастир се твореше историјата на спасението, а тоа делување е исполнето со благодатта на светиот дух и затоа тоа е запишано и во нашата црковна и во националната историја, истакна во говорот пред присутните Митрополитот скопски и ...

Вирус во манастирот во Вараждин, сите монаси заразени

ММС - 18.10.2020

Сите членови на заедницата на манастирот Пресвето Тројство во Вараждин после повеќе потврдени случаеви на заразени од короновирус, се наоѓаат во самоизолација. На неодредено се одложуваат сите редовни свештенички активности во жупата СВ.Вида.

Бигорски е нашиот победник над времето и вековите

Вечер Прес - 18.10.2020

“Бигорски е нашиот победник над времето и над вековите, нашата гордост што трае, зашто од љубовта кон него и од љубовта од него израсна во неисцрплив вруток, во наш духовен горостас, во наш најдобар црковен репрезент...

Пендаровски на „1000 години Бигорски манастир“: Ова не е само материјална, туку и духовна градба од молитвите на ...

Слободен Печат - 18.10.2020

Пред три дена, во пресрет на овој голем ден, имав чест да го одликувам манастирот „Свети Јован Крстител”, со државен Орден за заслуги. Во име на македонските граѓани се заблагодарив за придонесот на ова култно место и што ова место несебично го дава ...

(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие

Макфакс - 18.10.2020

Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“, рече македонскиот претседател Стево Пендаровски во обраќањето по повод 1000-годишнината од основањето на ова ...

Одржана централната прослава на 1000-годишнината од основањето на Бигорскиот манастир

Сител - 18.10.2020

Достоинствено, како што му доликува на милениумскиот јубилеј, денеска Бигорскиот манастир со централна прослава одбележа 1000 години од основањето. По пречекот на претседателот Стево Пендаровски,кој е покровител на прославата и Неговото Блаженство, ...

1000 ГОДИНИ БИГОРСКИ МАНАСТИР: Историја на Манастирот (1020-2020)

Gostivarpress.mk - 18.10.2020

Светото предание ни пренесува дека во времето кога со големото Ромејско царство управувал Василиј II (976 – 1025), а на овие простори, пак, царувал Самуил (976 – 1014), во прекрасните и мистични падини на Бистра, благословени од невидливиот допир на ...

Кластер Бигорски, по желба на верниците

ММС - 18.10.2020

Додека во манастирот се почитуваат сите протоколи за заштита и настаните се следат на четири видео бимови, верниците кои што денеска дојдоа да бидат дел од одбележувањето на овој историски јубилеј на Бигорскиот манастир, но се пред портите на оваа ...

За гостите богата трпеза со манастирска храна приготвена од врвни македонски готвачи

Независен - 18.10.2020

Трпезата за милениумската прослава на манастирот „Св. Јован Бигорски“ ќе биде во духот на светилиштето и празничната свеченост. Гостопримливоста на домаќините ќе се огледа и на масите на кои ќе биде послужена храна.

(Видео) Обраќања на Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан и претседателот Пендаровски

Независен - 18.10.2020

Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение со своите собраќа од Светиот Синод на МПЦ-ОА, кој чиноначалствуваше со Божествена архијерејска литургија, ќе се обрати на денешната главна и централна прослава на ...

(Видео) Бигорскиот манастир слави 1.000 години од основањето

Макфакс - 18.10.2020

Главната и централна прослава на големиот јубилеј – 1.000 години од основањето на Бигорскиот манастир започна денеска со почеток во 9 часот, со Божествена архијерејска литургија, со која чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и ...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ: Кој ги создаде величествените резби во Бигорскиот манастир?

Факултети - 18.10.2020

Бигорскиот манастир викендов одбележува еден милениум од своето постоење. Свеченоста почна вчера со вечерна литургија, а продолжува денеска на отворено, во предворјето на манастирот кој слави илјада лета Не постои турист, верник, авантурист, атеист ...

Централна прослава на големиот јубилеј – 1.000 години Бигорски Манастир

Gostivarpress.mk - 18.10.2020

Македонското светилиште, манастирот „Свети Јован Бигорски“ денес ја одржува централната прослава по повод јубилејот 1.000 години постоење, која започна со Божествена Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот на МПЦ, г.г Стефан.

Обраќања на Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан и претседателот Пендаровски (во живо)

Опсервер - 18.10.2020

Скопје, 18 октомври 2020 () – Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение со своите собраќа од Светиот Синод на МПЦ-ОА, кој чиноначалствуваше со Божествена архијерејска литургија, ќе се обрати на денешната ...

1.000 години Бигорски манастир(фото глерија)

AKO - 18.10.2020

Бигорскиот манастир преживеал прогони, пожари и војни, надживеал империи, држави и идеологии.На моменти бил и затворан, но никогаш не бил заборавен. По секоја несреќа, монасите, заедно со народот, го обновувале ова светилиште, достигнувајќи нови ...

Г. Партениј: 1000 години Бигорски Манастир – 1000 години родољубие, преродба, светост

Опсервер - 18.10.2020

– Со синоќешната архијерејска Вечерна богослужба, на која молитвено претстоеше надлежниот архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски г. Тимотеј, почна одблежувањето на големиот јубилеј 1000- годинишнната од основањето ...

Пендаровски: Бигорскиот манастир претставува духовно засолниште од бурите на животот

Магазин - 18.10.2020

Македонското светилиште, манастирот „Свети Јован Бигорски“ денес ја одржува централната прослава по повод јубилејот 1.000 години постоење, која започна со Божествена Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот на МПЦ, г.г Стефан.

Илјада години Бигорски манастир – историски, културен и духовен бисер на с.Македонија

Опсервер - 18.10.2020

– Илјада години одбележува денеска еден од најстарите манастири во земјава, Бигорскиот манастир, основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован Дебранин. Посветен е на Свети Јован Крстител, за кој во христијанските списи се ...

ВИДЕО : Чкембари го „осветлија“ Бигорски повод 1000 години постоење

Дриблинг - 18.10.2020

Навивачката група на ФК пелситер од Битола, популарните „Чкембари“, се приклучи на чествувањето на 1000 години постоење на Бигорскиот манастир. „Чекмабри“ практично го „осветлија“ вековниот манастир, направија вистинско шоу.

Бигорски одбележува милениумски јубилеј

Република - 18.10.2020

Одбележувањето на милениумски јубилеј „1000 години Бигорски манастир“ ќе започне со Божествена архијерејска Литургија, со којашто ќе чиноначалствува Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г.

(Во живо) Бигорскиот манастир слави 1000 години од основањето

Опсервер - 18.10.2020

– Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Убав гест на „Чкембари“: Со факели го осветлија Бигорски (ВИДЕО)

SportMedia - 17.10.2020

Навивачката група „Чкембари“ од Битола, денеска се приклучи на чествувањето на 1000 години постоење на Бигорскиот манастир. Тие со факели направија вистинско шоу и го осветлија ...

Со вечерна богослужба почнува одбележувањето на 1.000 години Бигорски манастир

Скопје инфо - 17.10.2020

Свештената Бигорска Обител викендов го одбележува големиот јубилеј 1.000 години од основањето на манастирот што ќе се одржи в недела на 18 октомври. Поради зголемениот број случаи на заразени од Ковид-19, како и засилените мерки и препораки на ...

Вечерва почнува одбележувањето на 1.000 години Бигорски манастир

PressingTV - 17.10.2020

Свештената Бигорска Обител викендов го одбележува големиот јубилеј 1.000 години од основањето на манастирот што ќе се одржи в недела на 18 октомври. Поради зголемениот број случаи на заразени од Ковид-19, како и засилените мерки и препораки на ...

Илјада години Бигорски манастир – историски, културен и духовен бисер на С.Македонија

Независен - 18.10.2020

Илјада години одбележува денеска еден од најстарите манастири во земјава, Бигорскиот манастир, основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован Дебранин. Посветен е на Свети Јован Крстител, за кој во христијанските списи се вели ...

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

Frontline - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

24Инфо - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

А1 On - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Илјада години Бигорски манастир – историски, културен и духовен бисер на Македонија

МКД - 18.10.2020

Илјада години одбележува денеска еден од најстарите манастири во земјава, Бигорскиот манастир, основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован Дебранин. Посветен е на Свети Јован Крстител, за кој во христијанските списи се вели ...

Милениумски јубилеј: Бигорски манастир денеска слави 1000 години од основањето

Слободен Печат - 18.10.2020

Централната прослава на големиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и ...

Илјада години Бигорски манастир – историски, културен и духовен бисер на С.Македонија

А1 On - 18.10.2020

Илјада години одбележува денеска еден од најстарите манастири во земјава, Бигорскиот манастир, основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован Дебранин. Посветен е на Свети Јован Крстител, за кој во христијанските списи се вели ...

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

Фокус - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Бигорски манастир одбележува 1000 години од основањето

Локално - 18.10.2020

Бигорски манастир Свети Јован Крстител (или Свештена Бигорска Обител) — манастир кој се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар во непосредна близина на селата Ростуше, Битуше, Велебрдо и Требиште, по течението на реката Радика во западна Македонија.

Илјада години Бигорски манастир – историски, културен и духовен бисер на Македонија

+инфо - 18.10.2020

По завршувањето на литургијата пред присутните, освен архиепископот г. г. Стефан, ќе се обрати и покровителот на прославата, претседателот на државата Стево Пендаровски. Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на ...

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

Сител - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

Либертас - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Централна прослава на 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска

PressingTV - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

Курир - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Бигорскиот манастир одбележува илјада години од основањето

Нетпрес - 18.10.2020

Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот ...

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

Канал5 - 18.10.2020

Програмата денеска, вклучително и светата богослужба, ќе се одвива на отворено, во дворот на Манастирот, каде ќе биде поставена монтажна бина, а исто така и два видео-екрани. Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од ...