TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sony работи на следната конзола

IT.mk - 10.10.2018

Sony полека се подготвува за наследникот на својата исклучително популарна конзола, PlayStation4. Засега компанијата не излегла со официјална потврда дека следната конзола ќе доаѓа со името PlayStation5.

Sony потврди дека работи на новата Playstation конзола

Денар - 10.10.2018

По голем број мали „тизери“ и, наводно, случајно откривање на информации, изгледа дека некои програмери веќе работат на игри за новата генерација. „Sony“ сега конечно реши да потврди дека работи на новата конзола „Playstation 5“.

Sony конечно започна да работи на нова конзола

Точка - 10.10.2018

Компанијата Sony официјално започна да работи на PS5 конзолата која сака да ја претстави како следна генерација на гејминг конзолите. Бидејќи PS4 конзолата беше претставена пред пет години, беше крајно време Sony да започне да работи и на петтата ...

Sony потврди дека работи на нова Playstation конзола

USB - 10.10.2018

По големиот број на мали тизери и делимични информации, Sony конечно реши да потврди дека компанијата работи на новата Playstation 5 конзола. Сепак, тие не го направија тоа на официјален начин, и се уште не го открија ново име на конзолата.

Sony дефинитивно работи на нова видео конзола

Телефони.мк - 09.10.2018

Претседателот на Sony Кеничиро Јошида потврди дека компанијата веќе започнала со работа за развој на следната генерација на конзола за видео игри. Тој не даде повеќе информации ниту детали за тоа во кој правец ќе се движи петтото продолжение на ...

Sony потврди дека работи на нова конзола

Кајгана - 09.10.2018

Во очекување на најавата за PlayStation 5, Sony потврди дека работи на нова конзола, но не даде никаков знак дека таа ќе го носи името PlayStation 5. Љубителите на видеоигри очекуваат било каква информација околу новата конзола, но од компанијата ...

Microsoft го претстсави Project xCloud – сервис за стриминг на видео игри од било кој уред

Smartportal - 09.10.2018

За време на вчерашната презентација во рамките на E3 настанот, Microsoft најави нов проект на којшто работат веќе одреден период, а истиот е наречен Project xCloud. Се работи за сервис којшто треба да овозможи стриминг на видео игри од серверите на ...

Мајкрософт го претстави Game Streaming технологијата xCloud

Локално - 08.10.2018

Мајкрософт официјално ја претстави својата нова технологија за стриминг на игри наречена “Project xCloud” во понеделникот. Мајкрософт ја тестира технологијата денес, се вели во блогот. Проектот xCloud работи на уреди поврзани со Xbox Ваерлес ...

Project xCloud е името на стриминг платформата за игри на Microsoft (ВИДЕО)

Стандард - 08.10.2018

Microsoft го објави Project xCloud – големата нова услуга за стриминг на игри, која може да го донесе гејмингот на конзолно ниво на вашиот смартфон. Идејата е слична на другите такви стриминг платформи за игри и се состои од центри за податоци, ...