TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Даштевски „награден“ за „минатиот труд“ во рушењето на македонската демократија?!

CivilMedia - 13.01.2021

пишува: “Овде се сите Македонци, за разлика од другата страна, каде има странски и домашни платеници“, ова е од обраќање на Александар Даштевски на 21 април 2016 година, на контрапротест на „гдомобраните“ кои излегоа да го бранат режимот на Груевски ...

Филип Петровски: Демократска десница е сега власт во ВМРО ДПМНЕ

Во Центар

Избран новиот состав на Државната изборна комисија

Опсервер

ЦИВИЛ со реакција за ново избрниот претседател на ДИК: Не може да ја води човек од првите редови на режимот на Груевски

ММС

Избран новиот состав на Државната изборна комисија

24Инфо

Избран новиот состав на Државната изборна комисија

Либертас

Избран новиот состав на Државната изборна комисија, реакции заради изборот на Даштевски

Независен

Слободен Печат МКД 24 Вести MakPress Независен CivilMedia

Новаковски: Новиот состав на ДИК ќе биде контролиран од партиите

Фокус - 13.01.2021

Поранешниот претседател на ДИК, Александар Новаковски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека новиот состав на Комисијата ќе биде целосно контролиран од политичките партии. -Да нема ниту еден глас против, да нема дискусија за ниту ...

Новаковски за Даштевски: Факт е дека во овој состав на ДИК нема доверба

Локално

Поповиќ: Во државава, ние имаме култура на толеранција кон грешки, кои овозможуваат долго опстојување на погрешни луѓе во ДИК

Локално

Новаковски: Не може новоизбраните членови на ДИК да се толку идеални, повторно имаме партизација

Локално

СДСМ гласаа за партиски состав на ДИК против кој се бореа како опозиција

Р.С.Европа

Кој се е предложен за новиот состав на ДИК

еМагазин

Избран новиот состав на ДИК

Кајгана

Канал5 iPortal Денешен ММС Press24 Бизнис Вести Опсервер Frontline

Партиите со предлози за состав на ДИК – ќе го сочинуваат четворица нови и тројца актуелни членови

ТВ21 - 12.01.2021

Парламентарните партии кои освоија најмногу гласови на минатите избори СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ до претседателот на Собранието доставија инфомации со поддршка за кандидатите за членови на Државната изборна комисија (ДИК).

Партиите доставија предлози за состав на ДИК, ќе го сочинуваат четворица нови и тројца актуелни членови

Бизнис Вести

Партиите доставија предлози за состав на ДИК

Кајгана

Партиите доставија предлози за состав на ДИК, ќе го сочинуваат четворица нови и тројца актуелни членови

24Инфо

Партиите доставија предлози за состав на ДИК, ќе го сочинуваат четворица нови и тројца актуелни членови

А1 On

Партиите ги доставија предлозите за состав на ДИК во Собранието

Независен

Партиите доставија предлози за составот на ДИК

Слободен Печат

Бриф Фокус Курир OhridNews Frontline Канал5 +инфо Press24