TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел се радува на напредокот меѓу Македонија и Грција

Deutsche Welle - 17.05.2018

Германската канцеларка во официјалната изјава на самитот во Софија говореше за спорот за името и го поздрави напредокот кој го постигнаа претходно двајцата премиери „Се радуваме што слушаме дека добро напредуваат разговорите меѓу Македонија и ...

Меркел: Има значителен напредок во преговорите за името

МКД - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел на завршната конференција за медиумите по завршувањето на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, потврди дека Македонија и Грција постигнале напредок во решавањето на името и за тоа добила потврда од двајцата ...

Заев од Меркел побарал поддршка за почеток на преговори со ЕУ

Фокус - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев, во придружба на вицепремиерот Бујар Османи и министерот Никола Димитров, денеска во Софија оствари средба со германската канцеларна Ангела Меркел. Од владата соопштија дека Заев на средбата истакнал дека големата поддршка на ...

Релаксираната канцеларка

Deutsche Welle - 17.05.2018

Гори на сите страни во светот. Како Германија се справува со сето тоа? Кој очекуваше да слушне нешто ново од настапот на германската канцеларка Меркел во Бундестагот, сигурно е разочаран, коментира Сабине Кинкарц.

Почна средбата Меркел - Заев

Deutsche Welle - 17.05.2018

Во Софија само што почна средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев, потврдија од кабинетот на германската канцеларка за ДВ. Се очекува билатералната средба да трае меѓу 20 и 30 минути.

Заев се сретна и со Меркел

Фактор - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Меркел потврди: Направен е прогрес

Независен - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел ја почна прес конференцијата со Македонија соопштувајќи дека е направен напредок на средбата на премиерите на Грција и Македонија, Алексис Ципас и Зоран Заев и дека двајцата ја информирале за ...

Почна средбата Меркел – Заев

Либертас - 17.05.2018

Во Софија само што почна средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев, потврдија од кабинетот на германската канцеларка за ДВ. Се очекува билатералната средба да трае меѓу 20 и 30 минути.

Заев-Mеркел: Aко Македонија не го добие заслуженото признание, настапуваат ретроградните сили

МКД - 17.05.2018

Што ако Македонија не ги добие заслужените признанија и доколку се успорат процесите за интегрирање на земјите од Западен Балкан во ЕУ, беше една од темите на денешната средба меѓу премиерот Зоран Заев и канцеларката на Сојузна Република Германија ...

(ВИДЕО) Заев во Софија се сретна со Меркел

еМагазин - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

(ВИДЕО) Заев-Меркел: Успешната приказна на Република Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки што ...

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Заев се сретна со Меркел: Македонија направи квантен скок и од „заробена држава“, се врати на патот на демократските ...

Стандард - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Канал5 - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи ВИДЕО

+инфо - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со Канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел. Премиерот Заев, како што информира владината служба, на средбата ја истакнал исклучителната соработка и искрената поддршка на Сојузна Република ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

(Видео) Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки

Макфакс - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Македонскиот премиер на средбата ја истакнал исклучителната соработка и искрената поддршка на Сојузна ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Локално - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Заев со Меркел: Чекаме храбри одлуки од ЕУ и НАТО

Н.Македонија - 17.05.2018

Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз основа на постигнатото, рече денеска премиерот Зоран Заев, кој на Самитот на ЕУ за Западен Балкан оствари средба со германската ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Вечер - 17.05.2018

Разговорите меѓу Македонија и Грција за името напредуваат добро. Направен е значителен напредок. Прашањето за името е важно за Македонија, изјави германската канцеларка Ангела Меркел која ја започна прес конференцијата со Македонија соопштувајќи ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Либертас - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Средба Заев-Меркел:Македонија очекува германска поддршка за ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, денеска се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Како што соопшти прес службата на Владата, премиерот Заев истакнал дека големата поддршка на граѓаните за аспирациите на ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Сител - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Телма - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки

Точка - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на самитот на ЕУ за Западен Балкан се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Македонскиот премиер на средбата ги истакнал исклучителната соработка и искрената поддршка на Сојузна ...

Заев – Меркел: Македонија нема друга алтернатива

Република - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

(Видео) Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки

Sky - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на самитот на ЕУ за Западен Балкан се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Македонскиот премиер на средбата ги истакнал исклучителната соработка и искрената поддршка на Сојузна ...

(ВИДЕО) Заев-Меркел: Успешната приказна на Република Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки што ...

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

МК News - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на РМ треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки што треба да дојдат ...

iPortal - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...