TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД забележаа светски рекорд по заразени во еден еден, Трамп вели дека тоа е поради масовното тестирање

360 степени - 03.07.2020

САД вчера регистрирале повеќе од 55 000 нови случаи со ковид-19, што е нов светски рекорд по бројот на заразени во еден ден, пишува „Ројтерс“ . Дневниот билтен за бројката на заразени на вчерашниот датум изнесува 55 274.

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Макфакс - 03.07.2020

Во светот се регистрирани повеќе од 176,000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската здравствена организација, најголем број на новозаразени во светот за еден ден се забележани на 29 јуни, кога ...

Во Македонија има вкупно 122 импортирани случаи на Ковид-19, последниот е од пред неколку дена

еМагазин - 03.07.2020

Како што најавија вчера од Министерството за здравство, Комисијата за заразни болести денеска треба да одлучува дали повторно ќе бидат затворени границите со Србија и Косово, каде деновиве има зголемување на бројот на заразени со Ковид-19.

Нов рекорд во САД: Над 55 илјади новозаразени во едно деноноќие

Точка - 03.07.2020

Американците во последното деноноќие регистрираа повеќе од 55 илјади нови случаи на Ковид-19, што е најголемиот дневен пораст кој го забележала некоја држава од почетокот на пандемијата. Поради наглиот пораст на бројот на случаи на коронавирус, под ...

Трамп повторно високите бројки на заразени ги правда со тестирање

Локално - 03.07.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп уште еднаш го поздрави американското тестирање на Ковид19 во време кога земјата вчера бележеше рекордни повеќе од 55.000 новозаразени, што е нов светски рекорд за дневно ширење на пандемијата, пренесе „Н1“.

Дебар стигна до истиот број на заразени со Ковид-19 кој го имаше во првиот бран

еМагазин - 03.07.2020

Вчера во Дебар беа регистрирани шест нови случаи на заразени со корона вирусот, со што бројот на активни случаи се зголеми на 50. Моментално во Дебар се регистрирани вкупно 102 случаи на Ковид-19, а во првиот бран, кога Општината беше ставена во ...

Во 40 американски сојузни држави расте бројот на новозаболени лица

Опсервер - 03.07.2020

Вашингтон, 3 јули 2020 () – Бројот на заразени лица со Ковид-19 е во пораст во 40 од вкупно 50 американски сојузни држави, а од ширење на болеста во моментот поштеден е само североисточниот дел на земјата, покажуваат податоците на Проектот за ...

СЗО: Во текот на вчерашниот ден во светот имало 176.000 новозаразени со коронавирус

Опсервер - 03.07.2020

Женева, 3 јули 2020 () – Во текот на изминатиот ден во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени сега веќе надмина 10,5 милиони, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Во Бразил за 24 часа нови над 48.000 заразени и 1.252 умрени од Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Бразил – Продолжува да расте бројот на лица кои се заразени со коронавирус во Бразил, а во последните 24 часа се регистрирани 48.105 нови случаи, со што вкупниот број на заразени сега изнесува 1.496.858 лица.

Во Африка заразени над 6.000 здравствени работници

Курир - 03.07.2020

Светска здравствена организација соопшти дека од почетокот на пандемијата со новиот коронавирус во 38 африкански држави заразени се над 6.000 здравствени работнии. Стотици лекари се заразени со Ковид-19 во новото жариште во Јужна Афика, кои ги ...

Што не чека во наредните денови, уште колку лица ќе се разболат и починат од КОВИД-19 во земјава? Вака тоа го ...

Panacea.mk - 03.07.2020

Швајцарскиот Институт за глобално здравје секојдневно објавува прогнози темелни на податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, како и Универзитетот Џон Хопкинс во САД.

Во САД рекорден број случаи на новозаразени: во еден ден 54.000 случаи

МКД - 02.07.2020

Во Соединетите Американски Држави се забележани рекордни 54.000 случаи на зараза со новиот коронавирус во еден ден, според официјалните податоци на американскиот Центар за контрола на болестите (ЦДЦ) објавени денес за вчера.

Зошто некои земји се повеќе погодени од ковид-19?

360 степени - 02.07.2020

Експертите анализирале и дошле до заклучок дека за да се види колку некоја земја е погодена од ковид-19 треба да се знае бројот на тестирања Оние земји кои спроведуваат повеќе тестирања, откриваат и повеќе случаи, а малиот број тестирања создава ...

15 мртви, највисок црн биланс од почетокот на епидемијата во земјава, само во јуни починал 181 заразен

Телма - 02.07.2020

15 починати во еден ден е највисокиот црн биланс од почетокот на корона кризата во земјава. Осум мртви се од Скопје, по двајца од Тетово и Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

Ковид-19 се врати во Дебар: Нови 6 заразени, вкупно активни се 50

360 степени - 02.07.2020

Се зголемува бројот на заразени од ковид-19 во Дебар, чија вкупна бројка, со последните нови шест случаи, се зголеми на 102 лица. Од вкупната бројка, оздравени се 48, четворица починаа, додека 50 се активни на болеста, од кои седум се на болничко ...

До сега се регистрирани 10.907.792 лица заразени со коронавирус, од нив починаа 521.163

Курир - 02.07.2020

Според последните податоци, во светот до сега се регистрирани 10.907.792 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 521.163, а оздравеле 6.088.007 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека се регистрирани 28 ...

Комисијата утре ќе пресече дали повторно се затвара границата кон Србија и Косово

Глас на Америка - 02.07.2020

Петнаесет пациенти ја загубија битката со коронавирусот во последното деноноќие. Во државата има над 3.500 заболени и речиси 6.500 луѓе во изолација. Болниците продолжуваат да се полнат СКОПЈЕ - Комисијата за заразни болести утре треба да донесе ...

Во САД рекордни 54.000 новозаразени со Ковид-19 во еден ден

Локално - 02.07.2020

Рекордни 54.000 случаи на заразени со коронавирус биле пријавени во САД во еден ден, според официјалните податоци на американскиот Центар за контрола на болести објавени во четвртокот за средата.

Повторно рампа на границите кон Србија и Косово?

Deutsche Welle - 02.07.2020

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе предложи ново затворање на границите кон двата северни соседи, откако таму почна да расте бројот на нови случаи. Во С. Македонија нови 173 случаи.

Двајца младинци и дете меѓу новозаразените Со ковид-19 во Велес

Сакам да кажам - 02.07.2020

Во текот на вчерашниот ден во Велешко се регистрирани три лица позитивни на ковид-19, а еден е оздравен, соопштија од Центарот за јавно здравје Велес. Сите случаи регистрирани неделава се млади и деца.

Најголем дневен број на заразени во Словенија од средината на април

Канал5 - 02.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани за коронавирус 1.198 лица, а потврдени се 21 нови случаи, осум повеќе од претходниот ден, потврди денеска словенечката влада. Ова е најголем број нови дневни инфекции од 16 април, кога имало 36 ...

40 нови случаи на коронавирус во Црна Гора

Локално - 02.07.2020

Во Црна Гора потврдени се 40 нови случаи на заразени со коронавирус, така што бројот на активни случаи е 289, соопшти Институтот за јавно здравје. Од 21 контакт претходно потврдени случаи, два случаи биле увезени, додека кај 17 пациенти се бара ...

Во Босна и Херцеговина 180 новозаразени со коронавирус

Макфакс - 02.07.2020

Во Бoсна и Херцеговина, потврдени се 180 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, објавија јавните здравствени институти на Федерацијата на БиХ и Република Српска. Од средата, тестирани се 1.758 лица.

САД регистрираа рекордни над 50 000 нови случаи со ковид-19 за 24 часа

360 степени - 02.07.2020

Во изминатите 24 часа во САД се пријавени најмалку 52 898 новозаразени со ковид-19, што е најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците кои ги објави Универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Во САД се регистрирани 50.000 нови инфекции на Ковид-19 во еден ден

Глас на Америка - 02.07.2020

Рекорден пораст на бројот на новозаразени од Ковид во САД За прв пат од појавата на коронавирусот во САД, нацијата забележа бројка од 50.000 нови инфекции на Ковид-19 за еден ден. Во рекордните бројки најмногу случаи регистрирала Калифорнија, ...

Шестмина новозаразени од Ковид-19 во Дебар

Опсервер - 02.07.2020

Дебар, 2 јули 2020 () – Се зголемува бројот на заразени од Ковид-19 во Дебар, чија вкупна бројка, со последнодијагностицираните шест случаи се зголеми на 102 лица. Од вкупната бројка оздравени се 48, четворица починаа, додека 50 се активни на ...

Ќе си останеме дома сè додека бројката на новозаразени е поголема од 28

+инфо - 02.07.2020

Како може Босна и Херцеговина и Србија да се на листата земји за кои сега е дозволен влез во земјите на ЕУ, а се со полоша статистика од нас? Еве денеска само во три града - Нови Пазар, Тутин и Врање има 240 нови случаи, а тоа е помалку отколку кај ...

Половина од КОВИД пациентите во Македонија регистрирани во Скопје, во главниот град активни 2010 случаи

MakPress - 02.07.2020

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.625, бројката на оздравени пациенти е 2.748, на починати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.556.

Рекорден број починати од Ковид 19 во земјата, за една седмица 54 новодијагностицирани во Охрид

OhridNews - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19, од кои 10 во Охрид, информира Министерството за здравство. Бројот на новодијагностицирани со коронавирус во Охрид за една недела се зголеми за уште 54 ...

Заразените со Ковид-19 во Хрватска нема да може да гласаат на изборите

Независен - 02.07.2020

Хрватска – Хрватската изборна комисија соопшти денеска дека нејзината одлука да им забрани на граѓаните на кои им е дијагностициран Ковид-19 гласање на парламентарните избори е во согласност со законот и служи за легитимна цел, а тоа е да се заштити ...

Србија: Нови 359 случаи на Ковид-19, шест лица починаа, на респиратор 81 пациент

ТВ21 - 02.07.2020

До денеска до 15 часот во Србија се регистрирани нови 359 случаи на коронавирус, и со тоа и натаму расте бројот на новозаразени кај нашиот северен сосед. Во изминатите 24 часа направени се 9.013 тестови.

По Скопје, најмногу активни случаи на Ковид-19 има во Тетово и Куманово

А1 On - 02.07.2020

Бројот на активни случаи на лица заразени со коронавирус во Македонија порасна над 3.500, а освен во Скопје, каде во моментов се активни 2.010, најмногу активни случаи има во Тетово (389) и во Куманово (219), покажуваат податоците на здравствените ...

Во земјава над 60% од случаите со Ковид-19 евидентирани во јуни

Алсат-М - 02.07.2020

Во јуни се регистрирани 62% од досегашниот биланс на заразени со Ковид-19 во Северна Македонија во извештајот за првите три месеци од пандемијата. Од 26 февруари, кога беше регистриран првиот случај, па сè до 31 мај, земјава регистрираше 2.315 ...

Словенија бележи рекорден број на новозаразени со коронавирус

А1 On - 02.07.2020

Од вкупно 1.198 тестови на коронавирус направени вчера во Словенија, 21 се позитивни, што е најголем број на нови инфекции за едно деноноќие од 16 април, кога беа регистрирани 36 случаи, објави новинската агенција СТА.

Новиот позитивен на ковид-19 во кавадарци, син на претходно заболен

24 Вести - 02.07.2020

Новиот позитивен на ковид-19 во кавадарци, на возраст од 57 години, е син на претходно заболен 80-годишен кавадарчанец. Од кавадаречкиот центар за јавно здравје, потврди ја дека новозаболеното лице претходно било во изолација, заради потврдениот ...

Најголем број новозаразени со коронавирус во Словенија од 16 април до сега

Курир - 02.07.2020

Од вкупно 1.198 тестови на коронавирус направени вчера во Словенија, 21 се позитивени, што е најголем број на нови инфекции за еден ден од 16 април, кога биле регистрирани 36 случаи, објави новинската агенција СТА.

Во БиХ нови 180 случаи на зараза со коронавирусот

Нетпрес - 02.07.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се регистрирани 180 нови сличаи на инфекција со коронавирусот, објавија во четвртокот заводите за јавно здравство на Федерацијата БиХ и на Републка Српска.

Ситуацијата во Србија се влошува: Нови 359 случаи на коронавирус, шест лица починаа

Слободен Печат - 02.07.2020

Во Србија денеска се регистрирани 359 позитивни случаи на Ковид-19, а во последните 24 часа починале 6 лица. Со тоа вкупниот број на позитивни случаи порасна на 15.195, додека од последниот извештај биле тестирани 9.013 лица.

Словенија последните 24 часа бележи најголем број новозаразени од април

Нетпрес - 02.07.2020

Во Словенија во последното деноноќие тестирани се 1.198 лица а новиот коронавирус е потврден кај 21 лице, осум повеќе од ден претходно што е најголема бројка забележана од средината на април, соопшти во четвртокот словенечката влада.

Како Заев „танцуваше“ со короната: Македонија во врвот на Европа по смртност од КОВИД-19

Курир - 02.07.2020

Македонија останува на врвот во Европа по бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот. За поголемиот дел од светот, смртноста се брои токму според бројот на починати на милион жители, само Заев и Филипче не го практикуваат тоа, затоа што ...

Бројот на заболени од корона вирусот се зголемува во сите скопски општини

еМагазин - 02.07.2020

Министерство за здравство објави дека има нови 173 заболени од корона вирусот, од кои 75 се од Скопје. Активни случаи по општини во Скопје изгледа вака: • Чаир – 422 • Аеродром – 154 • Бутел – 162 • Гази Баба – 177 • Центар – 141 • Карпош – 160 • ...

Во Хрватска денес 81 нови заболени од корона, две лица починаа

Независен - 02.07.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се забележани 81 нови случаи на инфекција од корона вирусот, од кои најголемиот број е во Славонија. Бројот на активни случаи изнесува 647. Вкупната бројка на заразени од почетокот на епидемијата е 2.912.

Во Кичево тројца новозаболени со ковид-19

Н.Македонија - 02.07.2020

Во изминатото деноноќие во Кичево се регистрирани тројца новозаболени од ковид-19, со што вкупната бројка на инфицирани со коронавирусот во општината се искачи на 38, од кои 32 се активни случаи, пет лица се излекувани, додека едно лице почина.

Скопје е жариште на коронавирус: Колкав е бројот на активни случаи – заразени по општини во главниот град?

Centar - 02.07.2020

Активни случаи по општини Скопје вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 422 • Аеродром – 154 • Бутел – 162 • Гази Баба – 177 • Центар – 141 • Карпош – 160 • Сарај – 155 • ...

Двајца од заразените починале дома

Фактор - 02.07.2020

Двајца од заразените со коронавирусот починале дома, дознава Фактор од извори во Министерството за здравство. Станува збор за жена од Гостивар која одбила да биде хоспитализирана и маж од Скопје кој бил во краен стадиум на канцер.

Најголем пораст на новозаразени од Ковид-19 во САД, повеќе од 50.000

Курир - 02.07.2020

САД поставија уште еден црн дневен рекорд за бројот на нови случаи на коронавирус, повеќе од 50.700, се наведува во најновиот извештај на Универзитетот Џонс Хопкинс. Најголем пораст на заразени има во јужниот и западниот дел на земјата, каде земјите ...

МЛАДИ ВНИМАВАЈТЕ: Може да имате слаба точка за која не сте ни знаеле, короната ја напаѓа и потоа го слабее целиот ...

Фактор - 02.07.2020

И младите луѓе на возраст над 20 години можат да имаат потешка клиничка слика од коронавирусот. Може да се случи тие да не знаат дека вирусот им оштетил некој од органите и дека неговата работа е нарушена, се додека новиот вирус не го ослабне целиот ...

Расте бројот на заразени во БиХ – денеска 180

Независен - 02.07.2020

Во последните 24 часа во Федерацијата Босна и Херцеговина регистрирани се 122 новозаразени со корона вирус, покажуваат податоците од Заводот за јавно здравје. Тестирани се 1.447 примероци денеска, а вкупно од почетокот на епидемијата 57.176, додека ...

Бројот на заразени со коронавирусот во Индија надмина 600.000

Канал5 - 02.07.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Индија деенска надмина 600.000, со вкупно 17.834 смртни случаи, додека властите се борат да го ограничат ширењето на пандемијата, истовремено олеснувајќи ги рестриктивните мерки, соопшти Министерството за ...

Двајцва вработени во две фабрики во Кавадарци позитивни на Корона вирус

Телма - 02.07.2020

Позитивни на корона вирус се двајца работници во две кавадарчки фабрики. Првиот е вработен во Дрекслермаер а вториот во Фени и двете фабрики кои вработуваат илјадници луѓе. Од центарот за јавно здравје во Кавадарци потврдуваат дека двајцата се со ...