TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денес го празнуваме Преподобен Георгиј Хозевит

Слободен Печат - 21.01.2022

Се подвизувал во 7 век во Хозевитската обител на патот од Јерусалим во Јерихон, каде што се подвизувал и свети Јован Хозевит. Овој Георгиј се роди во Кипар во втората половина на четвртиот век.

Денеска е Преподобен Георгиј Хозевит

4NEWS - 21.01.2022

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 јануари. Овој Георгиј се роди во Кипар во втората половина на четвртиот век. Уште многу млад поминуваше долго време читајќи го Новиот завет и набргу во него се разгоре силна љубов кон ...