TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел и Макрон на крштевка во Софија

Слободен Печат - 16.05.2018

Пишува: Мартин Богатиноски Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија да го потврдат меѓудржавниот договор, а конечното решение за долгогодишниот спор за името ќе биде постигнато до средината на јуни, тврдат ...

Аналитичари: Средбата Заев-Ципрас, патоказ за понатамошниот тек на преговорите

Алсат-М - 16.05.2018

Најавената утрешна средба меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, според експертите Дарко Малиновски и Љупчо Ристовски, нема да го донесе очекуваниот епилог за надминување на разликите околу името.

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Р.С.Европа - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Сител - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на кој ќе се расправа за европската ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

24Инфо - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Фракционерите на ВМРО-ДПМНЕ прашуваат зошто Иванов е надвор од преговорите за името

Фокус - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО-ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици“ под итно треба да се свика ...

Заев и Ципрас утре претпладне на средба во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јавува МИА. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Н.Македонија - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Преамбициозно е во Софија да се очекува решение за спорот со името

Фактор - 16.05.2018

Премиерот Заев вели дека е преамбициозно да се соопшти решение за името на претстојниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас на Самитот во Софија. Коментирајќи ги тврдењата на грчките и македонски медиуми дека се очекуваат клучни одлуки во ...

Предвидени две средби меѓу Заев и Ципрас на Самитот во Софија

Вечер - 15.05.2018

Во пресрет на Самитот во Софија можни се две средби меѓу Заев и Ципрас во среда вечер и четврток наутро. Главната разлика на преговарачкиот тим и натаму е ерга омнес.На маса во Софија ќе биде можноста за склучување меѓународен договор меѓу двете ...

На Бачев не му дозволија да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото до Ципрас

Фокус - 15.05.2018

На претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска не му било дозволено да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Како што велат од партијата вчера секретарот на партијата договорил ...

Заев: Нема да пропадне светот, ако не биде постигнат договор со Грција

Сител - 15.05.2018

Напредокот во преговорите е голем но остануваат уште тешки и болни прашања, смета премиерот Заев. Не очекува решение на средбата со Ципрас во Софија а не гледа ниту крајни рокови во претстојунирте Самити.

(ВИДЕО) Бачев со писмо до Ципрас: Не влегувај во авантура со Заев

А1 On - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас, во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев, за решавање на спорот со името, бидејќи тоа е противправно и против сите ...

Има ли џокери во ракавите на премиерите

Н.Македонија - 15.05.2018

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, која требаше да се случи како вообичаена на маргините на самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија на 17 мај, деновиве добива поинаква димензија.

(ВИДЕО) 360˚ Дали Заев и Ципрас ќе си подадат рака и ќе објават договор за името во Софија? Кои се контурите на ...

Либертас - 15.05.2018

Оптимизам владее во пресрет на средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас оваа недела во Софија. Во студиото на „ 360 Степени “ е Владимир Мирчески, кој ги следи преговорите за името.

Во Софија нема да има конечно решение за името

Локално - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Либертас - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон решение, иако премиерот рече дека е рано за такво нешто

Фокус - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Sky - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

ВМРО-ДПМНЕ-Демократска фракција: Зошто Иванов е изоставен од разговорите за името

Макфакс - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието , на која министерот за ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Стандард - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Лидерска средба за преговорите околу името по самитот во Софија

Телма - 14.05.2018

Лидерска средба најверојатно нема да има пред да се состанат Заев и Ципрас на маргините на самитот во Софија што почнува за два дена. Што има на маса за решавање на спорот со името, бараат да бидат информирани и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Заев: Средбата со Ципрас не е клучна

24 Вести - 14.05.2018

Преамбициозно е да се очекува дека на 17 мај на самитот во Софија ќе биде соопштено решението за името изјави денеска премиерот Зоран Заев . Иако дел од грчките но и домашните медиуми пишуваа дека се очекува во Софија да бидат изнесени клучни одлуки ...

Единствена Македонија утре ќе му испрати предупредувачко писмо на Ципрас

Фокус - 14.05.2018

Партијата Единствена Македонија вечерва најави дека утре во грчката амбасада ќе достави писмо до грчкиот премиер Алексис Ципрас во кое ќе му укаже зошто не треба да „влегува во авантура со Заев во Софија за промена на името и идентитетот“.

Заев песимист пред средбата со Ципрас

Алсат-М - 14.05.2018

Премиерот Заев изјави дека следната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас не е со намера да се склучи конкретен договор за надминување на разликите околу името. Според Заев, самитот во Софија, кој се очекува да се одржи на 17 мај, не е од дел од ...

Заев: На средбата со Ципрас ќе разговараме за досега договореното

Р.С.Европа - 14.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека следната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас не е средба за конечно решение на спорот за името. Според Заев, самитот во Софија, кој треба да се одржи на 17 мај, не е од дел од вообичаените состаноци кои однапред ...

Единствена Македонија: Ќе му кажеме на Ципрас зошто не треба да влегува во авантура со Заев

Макфакс - 14.05.2018

Политичката партија „Единствена Македонија“ најави дека утре во грчката амбасада ќе предаде писмо до премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во кое образложуваат зошто тој не би требало да влегува во авантура со претседателот на македонската Влада.

(ВИДЕО) 360 Степени: Ќе има ли договор Заев-Ципрас – Премногу функционери по институции – Иванов и името – Партии се ...

Либертас - 14.05.2018

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат-М (14.5.2018): – Заев воздржан пред средбата со Ципрас наспроти грчкото МНР: прашањата стигнаа до јадрото, време е да се разговараат на највисоко ниво; – Суспензивното вето на Иванов и договорот за ...

Дали од Софија ќе стигне абер за договорот меѓу Заев и Ципрас?

Република - 14.05.2018

Опозицијата бара итна лидерска средба за името, а аналитичарите очекуваат в четврток во Софија премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да пресечат и за останатите спорни прашања. Се уште не се знае дали ќе има лидерска средба за името како што побара ...

Заев: Не е можен исчекор во спорот за името до четврток

Мета - 14.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска порача оти пред четврток, кога во Софија ќе се најде со грчкиот колега Алексис Ципрас, не е можно да се постигне исчекор во процесот за решавање на спорот за името.

Заев очекува лидерска средба, но кога сите учесници ќе бидат во државата

Канал 77 - 14.05.2018

Премиерот, Зоран Заев денес на новинарско прашање дали ќе има лидерска средба на барање на опозицијата тој рече дека стои на располагање, но за нејзино одржување, рече тој, требало сите да бидат присутни овде, што во случајов не било така, ...

Заев за лидерска за името чека да се врати Димитров од Хаг

еМагазин - 14.05.2018

Премиерот Зоран Заев вели дека стои на располагање за лидерска средба. Тој изјави дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, но за лидерска средба сите учесници треба да бидат во земјата, а претседателот Ѓорге Иванов е во Турција, ...

На Бачев не му дозволија да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото до Ципрас

Слободен Печат - 15.05.2018

На претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска не му било дозволено да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас, пренесува Фокус .

(Видео) Бачев во писмото до Ципрас: Решавањето на спорот за името е против меѓународните договори

Макфакс - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас, во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев, за решавање на спорот со името, бидејќи тоа е противправно и против сите ...

Заев: Во Софија со Ципрас ќе направиме рекапитулар и ќе им дадеме насоки на министрите

МКД - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се сретнат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, кој ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која, како што ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Макфакс - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Бриф - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Точка - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

Демократска Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Иванов е надвор од разговорите за името?

Стандард - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

CivilMedia - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Заев: Веднаш сум спремен да седнам на маса со Мицкоски, за лидерска треба да се сите во државата

iPortal - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

На Бачев не му дозволиле да влезе во грчката амбасада за да го предаде писмото до Ципрас

Либертас - 15.05.2018

На претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска не му било дозволено да влезе во грчката амбасада да го предаде писмото упатено до грчкиот премиер, Алексис Ципрас, соопштија од партијата.

Бачев во писмото до Ципрас: Решавањето на спорот за името е против меѓународните договори

Точка - 15.05.2018

Претседателот на Единствена Македонија денека упати писмо до Алексис Ципрас во кое на грчкиот премиер му препорачува да не се впушта во авантура со премиерот Зоран Заев за решавање на спорот за името бидејќи тоа е противправно и против сите ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

CivilMedia - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Бошњаковски: Средбата меѓу Заев и Ципрас во Софија е исчекор кон конечно решение

Поглед - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Слободен Печат - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Демократска фракција ВМРО ДПМНЕ: Итно да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието

+инфо - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, – смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Вечер - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одджри на маргините на самитот ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Курир - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...