TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Угинаа првите растенија на Месечината

Канал5 - 17.01.2019

Само по 24 часа откако беа објавени фотографии од првите растенија , што изникнаа на Месечината , како подвиг на кинеската вселенска програма , нежните зелени никулци угинаа. Семето од памук , кое кинеската мисија Chang'e-4 ги понесе на Месечината, ...

Кина идната година ќе испрати вселенско летало на Марс

Иновативност - 17.01.2019

Кина сака идната година да испрати свое вселенско летало на Марс откако успешно ја реализираа мисијата на темната страна од Месечината. Имено, леталата Jade Rabbit 2 и Chang’e 4 се првиот од тој тип кои летаа на темната страна од Месечината, а со ...

Заврши експериментот на Кина за одгледување растенија на месечината

Макфакс - 17.01.2019

Првото растение што успеа да никне на месечината најверојатно веќе е мртво, во четвртокот рекоа кинеските научници. Само неколку дена откако Кина објави дека семето памук што го засадиле никна и со тоа станува првото растение одгледано на ...

Какво влијание ќе има суперкрвавата волчја месечина врз секој хороскопски знак?

Кафе пауза - 17.01.2019

На 21-ви јануари нè очекува целосно затемнување на оваа единствена супермесечина. Ова ќе биде последното целосно затемнување до 2021-ва година. Земјината сенка ќе ѝ даде црвенкаст сјај, па оттаму и називот „крвава“ месечина.

Угинаа никулците памук на Месечината

МКД - 17.01.2019

Експериментот сепак се смета за историски. Само еден ден откако објави дека успешно изникнало семето памук посадено на површината на Месечината, Националната вселенска управа на Кина соопшти дека растението угинало кога почнала ледената лунарна ноќ, ...

Првите изртените семиња на Месечината не ја преживејаа ноќта

Н.Македонија - 17.01.2019

Животот на семиња кои изртеа на Месечината во кинеската мисијата „Чанг’е-4“ заврши откако температурите на месечината се спуштија на -170 степени целзиусови, пренесува магазинот „Гардијан“.

Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

Курир - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Месечава диета

Вистина.мк - 16.01.2019

Постојат различни теории за влијанието на Месечината врз човекот. Неретко се прават истражувања кои потврдуваат дека Месечината влијае на нашето однесување или на ритамот на спиење. Но, постои и теорија дека положбата на Месечината може да влијае и ...

Кинезите праќаат летало на Марс наредната година

Точка - 16.01.2019

Кина планира следната година да прати вселенско летало на Марс, откако успешно била извршна мисијата на темната страна на Месечината, пренесува "Sky News". Имено, леталата "Jade Rabbit 2" и "Chang'e 4" се првите такви видови кои слетале на темната ...

Кинезите успеаја да изртат семиња од памук на Месечината

Студенти - 16.01.2019

Кинеските научници кои учествуваат во мисијата на темната страна од Месечината го постигнаа она што на многумина не им успева ни на Земјата. Ако се суди според нивните снимки и извештаи, Кинезите успеаја на темната страна од Месечината да изртат ...

Кина ја освои темната страна на Месечината за да прави воена база

Репортер - 16.01.2019

И покрај постоечките меѓународни договори за некористење на вселенска технологија во воени цели, водечките земји во светот, активно работат на ова подрачје велат воени аналитичари и експерти.

Заврши експериментот на Кина за одгледување растенија на месечината

А1 On - 17.01.2019

Првото растение што успеа да никне на месечината најверојатно веќе е мртво, во четвртокот рекоа кинеските научници. Само неколку дена откако Кина објави дека семето памук што го засадиле никна и со тоа станува првото растение одгледано на ...

Прво растение на Месечината

Окно - 16.01.2019

Семињата однесени на Месечината од кинеската вселенска мисија Чанг 4 почнале да никнуваат, соопштила Националната вселенска администрација на Кина. Ова е историски момент бидејќи за прв пат расте биолошка материја на природниот сателит на Земјата и ...

Што бара Кина на темната страна на Месечината

Локално - 16.01.2019

Кинеската мисија Чанг’е – 4 ја испитува темната страна на Месечината. Што би можела оваа кинеска вселенска мисија да открие на Месечината? Еве неколку работи за кои е проектирана Нови сознанија за историјата на Месечината Ниту една вселенска мисија ...

Кина следната година испраќа вселенско летало на Марс

USB - 16.01.2019

Кина ќе испрати свое вселенско летало на Марс во 2020 година, по успешната мисија на темната страна на Месечината. Леталата Jade Rabbit 2 и Chang’e-4 се првите кои успешно слетаа на темната страна на Месечината.

Кина испраќа летало на Марс следната година

Кумановски м. - 16.01.2019

Кина планира следната година да испрати вселенско летало на Марс, откако успешно ја објави мистијата на „темната страна“ од Месечината, пренесува „Скај Њуз“. Леталата „Jade Rabbit 2„ и „Chang’e 4“ се првите од таков тип кои слетале на темната страна ...

Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

Н.Македонија - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Кина ја освои темната страна на месечината за да прави воена база

USB - 17.01.2019

И покрај постоечките меѓународни договори за некористење на вселенска технологија во воени цели, водечките земји во светот, активно работат на ова подрачје велат воени аналитичари и експерти.

Угинаа никулците памук на Месечината, заврши експериментот на Кина

USB - 17.01.2019

Првото растение што успеа да никне на месечината најверојатно веќе е мртво, во четвртокот рекоа кинеските научници. Само неколку дена откако Кина објави дека семето памук што го засадиле никна и со тоа станува првото растение одгледано на ...

Што бара Кина на темната страна на Месечината

Опсервер - 16.01.2019

16 јануари 2019 Би-Би-Си – Лондон Кинеската мисија Чанг’е – 4 ја испитува темната страна на Месечината. Што би можела оваа кинеска вселенска мисија да открие на Месечината? Еве неколку работи за кои е проектирана Нови сознанија за историјата на ...

Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

24Инфо - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Што бара Кина на темната страна на Месечината

+инфо - 16.01.2019

Кинеската мисија Чанг’е – 4 ја испитува темната страна на Месечината. Што би можела оваа кинеска вселенска мисија да открие на Месечината? Еве неколку работи за кои е проектирана, истражува Би-Би-Си – Лондон Ниту една вселенска мисија до сега не ја ...

Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

Локално - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Што бара Кина на темната страна на Месечината?

Кајгана - 16.01.2019

Кинеската мисија Чанг’е – 4 ја испитува темната страна на Месечината. Што би можела оваа кинеска вселенска мисија да открие на Месечината? Еве неколку работи за кои е проектирана. Нови сознанија за историјата на Месечината Ниту една вселенска мисија ...

Кинезите ќе испраќаат вселенско летало на Марс

Факултети - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Што бара Кина на темната страна на Месечината?

Факултети - 16.01.2019

Кинеската мисија „Чанг Е-4“ ја испитува темната страна на Месечината. Што би можела оваа кинеска вселенска мисија да открие на Месечината? Еве неколку работи за кои е проектирана: Нови сознанија за историјата на Месечината Ниту една вселенска мисија ...

Кинеско летало в година ќе слета на Марс

+инфо - 17.01.2019

По успешната мисија на темната страна на Месечината, Кина планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Што бара Кина на темната страна на Месечината

Бриф - 16.01.2019

Кинеската мисија Чанг’е – 4 ја испитува темната страна на Месечината. Што би можела оваа кинеска вселенска мисија да открие на Месечината? Еве неколку работи за кои е проектирана Нови сознанија за историјата на Месечината Ниту една вселенска мисија ...

Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

Опсервер - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

А1 On - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

1tv - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Следната година и Кина испраќа летало на Марс

Независен - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

Вселенски напредок: Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

Вечер - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...

КИНЕСКО ЛЕТАЛО НА МАРС: По успешната мисија на Месечината, Кина ќе се спушти летало на Марс

MTM - 17.01.2019

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс. Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе испратат летало на Марс во 2020 година, чија задача ќе биде да испита дали е ...