TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го руинираше образовниот систем и го окупираше студентското организирање

А1 On - 16.04.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Зекир Рамчиловиќ од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто го руинираше образовниот систем, го окупираше студентското организирање и го погази достоинството на професорите и ...

Рамчиловиќ: Со отфрлувањето на амандманите СДСМ прави штета врз научно- истражувачката дејност од национално значење

Курир - 16.04.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека високото образование, особено научно – истражувачката дејност на јавните научни установи не е приоритет на СДСМ. -Со отфрлањето на амандманите и забелешките за подобрување на статусот на јавните установи СДСМ не му ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да зборува за образование, измените на Законот обезбедуваат квалитетно високо ...

Либертас - 16.04.2018

„ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто го руинираше образованиот систем, го окупираше студентското организирање и го погази достоинството на професорите и студентите, нема никаков кредибилитет да зборува за образованието“, стои во реакцијата на СДСМ на прес ...

СДСМ: Законот за високо образование е во интерес на студентите и професорите

Sky - 15.04.2018

По прес-конференција на Зекир Рамчиловиќ, СДСМ реагира дека ВМРО-ДПМНЕ за време на владеењето го урнисало образовниот систем и нанело огромни штети врз високото образование, па нема никаков кредибилитет да зборува за состојбите во овој сектор.

(ВИДЕО) Рамчиловиќ: СДСМ прави штета на високото образование

А1 On - 16.04.2018

„Високото образование, особено научно – истражувачката дејност на јавните научни установи не е приоритет на СДСМ. Со отфрлањето на амандманите и забелешките за подобрување на статусот на јавните установи СДСМ не му прави штета на ВМРО-ДПМНЕ, туку ...