TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентски пленум го поддржува протестот против пресудата за новинарот Кежаровски

Радио МОФ - 18.01.2015

Студентски пленум преку својата Фејсбук страница го поддржа протестот против пресудата затвор за новинарот Томислав Кежаровски , закажан за во вторник во 12 часот пред судот. Според нив, во држава што ги затвора новинарите не може да се очекува ...

Гардијан: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

24 Вести - 18.01.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија изразува загриженост и ја осудува одлуката на Апелацискиот суд и итното спроведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски. „Сметаме дека со ваквата одлука се испраќа порака за самоцензура до сите ...

Сите за слобода на Кежаровски!

Фокус - 18.01.2015

Со неговото приведување и казнување се испраќа лоша порака за сите новинари, особено тие во Македонија. Ова е брутален чин што ја загрозува слободата на информирање“- велат босанските новинари.

„Транспарентност Македонија“: Граѓаните да дадат поддршка за слобода на Кежаровски

+инфо - 18.01.2015

„Транспарентност Македонија“ најостро го осудува апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и смета дека целиот судски процес против него е дел од опасната и недемократската политика на Владата.

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја објасни одлуката за Кежаровски, за да прекинат манипулациите

+инфо - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот „Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски.

Либералната партија со повик за поддршка на протестот против пресудата за Кежаровски

А1 On - 18.01.2015

ЛИБЕРАЛНАТА ПАРТИЈА се солидаризира со повикот на ЗДРУЖЕНИЕТО НА НОВИНАРИ НА МАКЕДОНИЈА за протест против последната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски и постапката за експресно издржување на затворската казна.

Реакции на Апелациониот и Основниот суд на најавите за штрајк

Канал5 - 18.01.2015

Апелациониот и Основниот суд еден со реакции на најавите за штрајк во вторник на новинарските здруженија против одлуката за намалување на затворската казна на Томислав Кежаровски од 5,5 на 2 години затвор.

Сања Васиќ: Демонстрација на сила и насилство кон јавно изговорениот збор!

Фактор - 18.01.2015

Дел од македонските новинари денеска накусо ги објаснуваат своите стојалишта во врска со „случајот Кежаровски“ и можните импликации што тој со себе ги носи. Сања Васиќ, Телма: Приведуваето на нашиот колега Кежаровски само 24 часа по објавување на ...

Билјана Петковска: Во демократскиот свет ваква пресуда е незамислива и нецивилизациска!

Фактор - 18.01.2015

Дел од македонските новинари денеска накусо ги објаснуваат своите стојалишта во врска со „случајот Кежаровски“ и можните импликации што тој со себе ги носи. Билјана Петковска, МИМ: Македонија е најлошо рангираната држава во поглед на слободата на ...

Сашо Кокаланов: Кежаровски не доби шанса како Бучковски, зошто власта сметаше дека нема со што да се пазари!

Фактор - 18.01.2015

Дел од македонските новинари денеска накусо ги објаснуваат своите стојалишта во врска со „случајот Кежаровски“ и можните импликации што тој со себе ги носи. Сашо Кокаланов, уредник на викенд изданието на Слободен печат, смета дека Кежаровски е ...

На Кежаровска не и дозволиле посета во Шутка

Фокус - 17.01.2015

Откако ми соопштија дека немам право да го посетам Томче, иако вчера на сила и на изненадување на сите ни го зедоа во затвор, ја оставив храната која ја носев, а за која ми ветија дека ќе му биде предадена.

КРИВИЧЕН СУД: Протестот против пресудата за Кежаровски претставува притисок

Телеграф - 17.01.2015

Сите обвинети лица кои биле во притвор без разлика дали се работи за куќен или притвор во затворска установа по добивање на правосилната пресуда веднаш со наредба на судот се префрлаат на издржување на казната затвор - велат од судот Кривичниот суд ...

НДСП: Со затварањето на Кежаровски умре слободата во Македонија

А1 On - 17.01.2015

Нова социјалдемократска партија-НСДП смета дека доколку во една земја се замолчуваат новинарите, умира слободата. Со затварањето на новинарот Томислав Кежаровски тоа дефинитивно се случи во Македонија.

Советот за етика во медиумите бара слобода за Кежаровски

+инфо - 17.01.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) е загрижен и ја осудува одлуката на Апелациониот суд и итното приведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски. Во соопштението од Советот се вели: „Сметаме дека со ваквата одлука се испраќа ...

Гардијан: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

А1 On - 17.01.2015

Пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски, која почна да се извршува вчеравечер, кога Кежаровски експресно беше префрлен од домашен притвор во затворот „Скопје“, предизвика интерес и во медиумите во Европа, ...

Во Дневникот на МРТ ниту збор за Кежаровски, дури и оџаците беа поважна тема

Либертас - 17.01.2015

Вечерва во Дневникот на МРТ имаше простор и за ракометниот успех, и за изјавите на Груевски, и за изјавите на наставници против штрајкот на СОНК, па дури и за нечистите оџаци, како еден од главните проблеми.

Гутјерес: Случајот Кежаровски e порака дека не смеe слободно да пишуваат новинарите

Локално - 17.01.2015

Судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно носење на издржување на казната за странските меѓународни новинарски организации е удар врз слободата на медиумите.

Протест пред скопска Апелација по пресудата за Кежароски

Канал 77 - 17.01.2015

Претставници на повеќе медиумски здруженија и организација одржаа протесетен собир пред зградата на Апелациониот суд - Скопје, револтирани од објавувањето на пресудата со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години.

Ќе се бара условен отпуст за Кежаровски

Телма - 17.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски може да биде ослободен од издржувањето на преостанатите три месеци од двегодишната затворска казна. Неговиот адвокат Филип Медарски најави дека ќе побара од судот да го примени институтот условен отпуст, со оглед на тоа ...

Министерот за правда нема да покрене иницијатива за ослободување на Кежаровски?

Фокус - 17.01.2015

Од министерството за правда велат дека до нив не е стигната никаква иницијатива или барање за да постапуваат по случајот со Кежаровски. Тоа ќе го направеле ако некој поднесе писмено барање.

Судот: Постапката со Кежаровски е законска и редовна

Фокус - 17.01.2015

Познавачите коментираат дека иако формално Кежаровски ја има издржано 90 отсто од казната сепак реално тој нема одлежано воопшто затоа што 20 месеци е во притвор. Колку сега ова може да биде пречка судот да не дозволи Кежаровски порано да го напушти ...

Правни експерти: Кежаровски е затворен надвор од процедурите

24 Вести - 17.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски е однесен во затвор без да се запази процедурата и без потреба од укинување на домашниот притвор, децидни се од одбраната на новинарот. Тие велат дека пресудата и не била доставена пред тој експресно да биде спроведен ...

ВИДЕО Шекеринска: Ќе се бориме Кежаровски да си ја врати слободата

+инфо - 17.01.2015

Ќе го поддржиме и Томислав Кежаровски и неговото семејството, меѓутоа и сите институционални и вонинституционални инструменти за тој повторно да ја врати својата слобода, изјави денеска во Гостивар Радмила Шекеринска заменик претседателка на СДСМ.

Јашари ќе чека Кежаровски да му поднесе барање за слобода

+инфо - 17.01.2015

Министерот за правда Аднан Јашари ќе чека лично барање од новинарот Томислав Кежаровски за ослободување од кривично гонење. Од Правда велат дека додека не добијат барање немаат коментар, објави Телма.

Што е разликата меѓу Бучковски и Кежаровски? Едниот го повикуваат а другиот го носат во затвор

МК News - 17.01.2015

Поранешниот премиер и министер за одбрана, Владо Бучковски е осуден за злоупотреба на функцијата при набавка на непотребно големо количество резервни делови за тенковите Т 55 во 2001 година, со што, државата била оштетена за два и пол милиони евра.

Мијатовиќ: Притворањето на Кежаровски е порака за застрашувачка цензура во Македонија

24 Вести - 17.01.2015

Револт, барање за слобода на новинарот Томислав Кежаровски и пораки до македонските власти да ја почитуваат слободата на говор. Ова се реакциите по ескпресното затворање на Кежаровски синоќа.

Професорски пленум со подршка на Кежаровски

Нова ТВ - 17.01.2015

Заробувањето на новинарот Кежаровски значи заробување на вистината , слободата на говорот, а со тоа и слободата на право на различно мислење. Водењето на судската постапка и итното приведување на Кежаровски е јасна порака за неговите колеги ...

Студенскиот пленум го поддржува протестот против пресудата на новинарот Кежаровски

Локално - 18.01.2015

Студентски пленум преку својата Фејсбук страница го поддржа протестот против пресудата затвор за новинарот Томислав Кежаровски, закажан за во вторник во 12 часот пред судот. Според нив, во држава што ги затвора новинарите не може да се очекува ...

Шекеринска: Кежаровски да биде пуштен на условен отпуст

Н.Македонија - 17.01.2015

Потпретсдателот на СДСМ Радмила Шекеринска на прес-конференција по посетата на Гостивар од иметото на опозицијата побара условно ослободување на новинарот Томислав Кежаровски. Шекеринска спроведувањето на Кежаровски го оцени како доказ, како што ...

ВМРО ДПМНЕ: За да нема шпекулации, судот да ја објасни пресудата за Кежаровски

Фокус - 18.01.2015

ВМРО – ДПМНЕ не сака и нема да се вовлекува во постапки и одлуки кои нема никаква врска со политичките партии. По серијата домашни и меѓународни реакции, се огласи и владејачката партија на Никола Груевски.

Либералната партија со повик за поддршка на протестот против пресудата за Кежаровски

Локално - 18.01.2015

ЛИБЕРАЛНАТА ПАРТИЈА се солидаризира со повикот на ЗДРУЖЕНИЕТО НА НОВИНАРИ НА МАКЕДОНИЈА за протест против последната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски и постапката за експресно издржување на затворската казна.

Кокаланов: Кежаровски не доби шанса како Бучковски, зошто власта сметаше дека нема со што да се пазари!

Либертас - 18.01.2015

Дел од македонските новинари ги објаснуваат своите стојалишта во врска со „случајот Кежаровски“ и можните импликации што тој со себе ги носи. Сашо Кокаланов, уредник на викенд изданието на Слободен печат, смета дека Кежаровски е нашиот државен ...

Дали примерите со Вранишковски и Бучковски ќе важат и за Кежаровски?

Фокус - 17.01.2015

Паралелно со барањето за условен отпуст, Кежаровски ќе поднесе и барање за вонредно преиспитување на пресудата до Врховниот суд. После празникот Водици Основниот суд во Скопје ќе биде исправен пред дилемата дали во случајот со новинарот Томислав ...

Пировска: Власта преку Кежаровски ја покажа силата и моќта

+инфо - 17.01.2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија смета дека преку судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно носење на издржување на казната, власта сака да покаже сила и моќ не само кон самиот ...

Остри реакции на пресудата против Кежаровски

Радио МОФ - 17.01.2015

Домашни и странски новинарски здруженија изразија силна осуда за затворската казна која му беше изречена на македонскиот новинар Томислав Кежаровски. Апелацискиот суд во Скопје во четврток пресуди две години затвор за новинарот.

„АЈДЕ!“ се приклучува на протестот за Кежаровски

+инфо - 17.01.2015

„АЈДЕ!“-Платформа за граѓанска политика го поддржува и се приклучува на протестот против срамната затворска пресуда на Апелацискиот суд за новинарот Томислав Кежаровски. „Бруталниот, а воедно и кукавички акт на ноќното полициско приведување и ...

Жерновски: Ве повикувам во вторник пред судот, не се работи само за Кежаровски, се работи за сите нас!

Либертас - 17.01.2015

Фејсбук статус на градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски: Ноќе, итно, вон стандардните процедури, пред празник, новинарот Томислав Кежаровски е однесен во затвор. И само затоа што се „дрзна” да пишува за слободата.

Пендаровски: Наша човечка должност е да бидеме пред судот во вторник за Кежаровски

Либертас - 17.01.2015

„Почитувани пријатели, Насилството од вчера стана единствена политика на режимот. Наша човечка должност е да бидеме пред Апелациониот суд во вторник. Во спротивно Кежаровски нема да биде последниот пред кој покажуваат сила“, повика Стево Пендаровски ...

По итна постапка – Кежаровски спроведен на доиздржување на затворска казна

Кумановски м. - 17.01.2015

На само дваесетичетири часа, вчеранавечер, од домашен притвор, на доиздржување на затворска казна, полицијата го спроведе македонскиот новинар Томислав Кежаровски, откако Апелациониот суд го осуди за виновен за случајот ”Ликвидација”.

На Кежаровска не и дозволиле да го посети сопругот

+инфо - 17.01.2015

Сопругата на новинарот Томислав Кежаровски, Марина, не успеала денеска да го посети во затворот „Скопје“. Стражарите и објасниле дека се изминати само 24 часа и дека посета не е дозволена.

Кривичен суд:Повиците за протести се притисок врз правосудството

Р.С.Европа - 18.01.2015

Кривичниот суд сите реакции што се дадени во медиумите како и најразличните толкувања и шпекулации за сегашното и идното постапување на Судот ги отфрла како неосновани и законски непоткрепени и истовремено повиците на протест против одлуки на судска ...

НСДП: Во вторник во 12 часот сите слободоумни луѓе да побараат слобода за Кежаровски

+инфо - 18.01.2015

Доколку во една земја се замолчуваат новинарите, умира слободата, а со затварањето на новинарот Томислав Кежаровски тоа дефинитивно се случи во Македонија, реагира Нова социјалдемократска партија.

СОВЕТ ЗА ЕТИКА: Итно ослободување на Кежаровски и укинување на пресудата

Телеграф - 17.01.2015

СЕММ е загрижен и ја осудува одлуката на Апелациониот суд и итното приведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски Одлуката на Апелациониот суд и итното спроведување на новинарот Томислав Кежаровски во затвор испраќа порака за самоцензура до ...

Гардијан: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

Локално - 17.01.2015

Пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски, која почна да се извршува вчеравечер, кога Кежаровски експресно беше префрлен од домашен притвор во затворот „Скопје“, предизвика интерес и во медиумите во Европа, ...

Адвокатите на Кежаровски ќе бараат условен отпуст

МКД - 17.01.2015

Во случајот со новинарот Томислав Кежаровски може да се примени институтот условен отпуст затоа што тој веќе отслужил речиси 90 отсто од казната, вели адвокатот Филип Медарски. „Станува збор за истата правна процедура која беше применета во случајот ...

Медарски: Ќе бараме од судот да го примени институтот условен отпуст

+инфо - 17.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски може да биде ослободен од издржувањето на преостанатите три месеци од двегодишната затворска казна. Неговиот адвокат Филип Медарски најави дека ќе побара од судот да го примени институтот условен отпуст, со оглед на тоа ...

Реакции за Кежаровски: Апсурдна пресуда и сеење страв

24 Вести - 16.01.2015

Апсурдна и срамна одлука која се претвора во казна за слободата на изразување во Македонија, реагираат домашните и меѓународните организации по судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски.

Kежаровски спроведен во истражниот затвор- Скопје

Телма - 16.01.2015

По 24 часа од донесувањето на пресудата од Апелацискиот суд, новинарот Томислав Кежаровски, вчерва во 19 часот часот полицијата итно го спроведе од неговиот дом до истражниот затвор- Скопје.

Новинарските здруженија револтирани од одлуката за Кежаровски

24 Вести - 16.01.2015

Политичка калкулација е одлуката на Апелација за новинарот Томислав Кежаровески, реагираат ЗНМ, ССНМ и од Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски. Тие денеска со пароли „Ијас сум Кежаровски“, пред апелациониот суд го изразија револтот ...

Условената слобода е најголем притвор

Призма - 16.01.2015

Во демократските земјиза силеџиство врз вистината и законите се оди во затвор. Кај нас, за силеџиствоврз правдата се (о)станува судија или се влегува во политиката. За она што кајнас се добива „авторитет“, во нормалните земји се добива дијагноза.