TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција: Уапсени пет мигранти заради подметнување на пожар

Канал5 - 16.09.2020

Гршката полиција денес уапсила петмина мигранти осомничени дека го подметнале минатонеделниот пожар во кој е уништен најголемиот камп Морија на островот Лезбос. Според наводите на изворот, сите уапсени мигранти се државјани на Авганистан, а меѓу нив ...

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Опсервер - 16.09.2020

Атина, 16 септември 2020 () – Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти, соопшти денеска локалната полиција, само неколку дена по разорниот пожар во кој изгоре најголемиот камп во Европа.

Уапсени петмина мигранти за потпалување на пожарите на Лезбос

Канал5 - 15.09.2020

Петмина мигранти се уапсени во рамките на истрагата за пожарот во логорот Мориа пред помалку од една недела на грчкиот остров Лезбос, а шестиот осомничен е во бегство, изјави грчкиот министер за цивилна заштита Михалис Хрисохоидис.

Меркел повторно има мигрантски проблем, нејзиниот план ги подели Германците

Локално - 15.09.2020

Како дел од „еднократната акција“, Германија ќе прими повеќе бегалци од Лезбос од која било друга членка на ЕУ, пренесува „Билд“. Меѓутоа, не сите во владата се согласуваат со оваа одлука.

Германија сака да прифати 1500 бегалци од Грција

Deutsche Welle - 15.09.2020

Германија очигледно е подготвена да прифати многу повеќе бегалци од грчките острови а не само малолетни мигранти без придружба од Лезбос. Плановите за тоа се во тек, јавуваат медиумите. Германија ќе прифати дополнители 1.500 бегалци од грчките ...

Грчки министер: Ако мигрантите одбијат да се преселат во нов камп, ќе употребиме сила

Макфакс - 15.09.2020

Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи вели дека владата ќе употреби сила, доколку е потребно, за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбиваат. Минатата недела избувна пожар во кампот Морија на Лезбос, во кој беа ...

Митарачи: Ако треба Владата ќе употреби сила за да ги пресели мигрантите во кампот на Лезбос

Опсервер - 15.09.2020

Атина, 15 септември 2020 () – Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи изјави дека Владата ќе употреби сила доколку е потребно за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбија.

Уапсени пет лица за пожарот во Мориа

Опсервер - 15.09.2020

Атина, 15 септември 2020 () – Грчката полиција уапси пет лица за подметнатиот пожар во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис, јави дописничката на од Атина.

Мицотакис – Мишел: За мигрантското прашање потребен е европски одговор

Опсервер - 15.09.2020

Атина, 15 септември 2020 () – Ситуацијата на Лезбос со бегалците и мигрантите и ситуацијата во Источниот Медитеран и односите ЕУ – Турција, во пресрет на Самитот на унијата за десет дена, беа темите на кои се осврнаа претседателот на Европскиот ...

Продолжуваат процедурите и интервјуата за азил во Лезбос

Опсервер - 15.09.2020

Брисел, 15 септември 2020 () – Европската канцеларија за азил, ЕАСО, информираше дека по куса суспензија поради пожарот во бегалскиот камп Мориа, на островот Лезбос, интервјуата на бегалците баратели на азил ќе продолжат во наредните денови, јави ...

Меѓу 800 бегалци и мигранти на Лезбос, потврден 21 позитивен случај на Ковид-19

Либертас - 15.09.2020

Вкупно 800 бегалци и миграни досега се сместени во новиот, привремен камп на грчкиот остров Лезбос, а 21 од нив, според грчката новинска агенција АНА-МПА се позитивни на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Меѓу 800 бегалци и мигранти на Лезбос, потврден 21 позитивен случај на Ковид-19

Опсервер - 15.09.2020

Атина, 15 септември 2020 () – Вкупно 800 бегалци и миграни досега се сместени во новиот, привремен камп на грчкиот остров Лезбос, а 21 од нив, според грчката новинска агенција АНА-МПА се позитивни на Ковид-19, јави дописничката на од Атина.

Меѓу 800 бегалци и мигранти на Лезбос, потврден 21 позитивен случај на Ковид-19

24Инфо - 15.09.2020

Вкупно 800 бегалци и миграни досега се сместени во новиот, привремен камп на грчкиот остров Лезбос, а 21 од нив, според грчката новинска агенција АНА-МПА се позитивни на Ковид-19. Од саботата започна процесот на сместување на бегалците и мигрантите ...

Меѓу 800 бегалци и мигранти на Лезбос, потврдени 21 позитивен случај на Ковид-19

Република - 15.09.2020

Вкупно 800 бегалци и миграни досега се сместени во новиот, привремен камп на грчкиот остров Лезбос, а 21 од нив, според грчката новинска агенција АНА-МПА се позитивни на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Меѓу 800 бегалци и мигранти на Лезбос, потврден 21 позитивен случај на Ковид-19

А1 On - 15.09.2020

Вкупно 800 бегалци и миграни досега се сместени во новиот, привремен камп на грчкиот остров Лезбос, а 21 од нив, според грчката новинска агенција АНА-МПА се позитивни на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Потврден 21 позитивен случај на Ковид-19 меѓу 800 мигранти на Лезбос

Слободен Печат - 15.09.2020

Вкупно 800 бегалци и миграни досега се сместени во новиот, привремен камп на грчкиот остров Лезбос, а 21 од нив, според грчката новинска агенција АНА-МПА се позитивни на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчки острови

Либертас - 15.09.2020

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчките острови, се согласија канцеларката Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер. Повеќе од 12.000 мигранти, претежно од Авганистан, Сирија и Африка, останаа без покрив над главата ...

Меѓу 800 бегалци и мигранти на Лезбос, потврден 21 позитивен случај на Ковид-19

MakPress - 15.09.2020

Вкупно 800 бегалци и миграни досега се сместени во новиот, привремен камп на грчкиот остров Лезбос, а 21 од нив, според грчката новинска агенција АНА-МПА се позитивни на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчки острови

Курир - 15.09.2020

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчките острови, се согласија канцеларката Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер. Повеќе од 12.000 мигранти, претежно од Авганистан, Сирија и Африка, останаа без покрив над главата ...

Уште 1.500 мигранти од грчки острови ќе заминат во Германија

Слободен Печат - 15.09.2020

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчките острови, се согласија канцеларката Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер. Повеќе од 12.000 мигранти, претежно од Авганистан, Сирија и Африка, останаа без покрив над главата ...

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчки острови

Република - 15.09.2020

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчките острови, се согласија канцеларката Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер. Повеќе од 12.000 мигранти, претежно од Авганистан, Сирија и Африка, останаа без покрив над главата ...

Германија одлучи да прифати 1.500 бегалци по пожарот во кампот Морија во Лезбос

Точка - 15.09.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер објавија дека планираат да прифатат околу 1.500 бегалци од грчки острови, објавија германските медиуми. Станува збор за повеќе семејства со деца.

Германија одлучи да прифати 1.500 бегалци по пожарот во кампот Мориа во Лезбос

Н.Македонија - 15.09.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер објавија дека планираат да прифатат околу 1.500 бегалци од грчки острови, објавија германските медиуми. Станува збор за повеќе семејства со деца.

Германија одлучи да прифати 1.500 бегалци по пожарот во кампот Мориа во Лезбос

24Инфо - 15.09.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер објавија дека планираат да прифатат околу 1.500 бегалци од грчки острови, објавија германските медиуми. Станува збор за повеќе семејства со деца.

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчки острови

А1 On - 15.09.2020

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчките острови, се согласија канцеларката Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер. Повеќе од 12.000 мигранти, претежно од Авганистан, Сирија и Африка, останаа без покрив над главата ...

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчки острови

MakPress - 15.09.2020

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчките острови, се согласија канцеларката Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер. Повеќе од 12.000 мигранти, претежно од Авганистан, Сирија и Африка, останаа без покрив над главата ...

Продолжуваат процедурите и интервјуата за азил во Лезбос

А1 On - 15.09.2020

Европската канцеларија за азил, ЕАСО, информираше дека по куса суспензија поради пожарот во бегалскиот камп Мориа, на островот Лезбос, интервјуата на бегалците баратели на азил ќе продолжат во наредните денови, јави дописничката на МИА од Брисел.

Мицотакис – Мишел: За мигрантското прашање потребен е европски одговор

А1 On - 15.09.2020

Ситуацијата на Лезбос со бегалците и мигрантите и ситуацијата во Источниот Медитеран и односите ЕУ – Турција, во пресрет на Самитот на унијата за десет дена, беа темите на кои се осврнаа претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел и грчкиот премиер ...

Мицотакис – Мишел: Европски одговор за мигрантското прашање

Слободен Печат - 15.09.2020

Ситуацијата на Лезбос со бегалците и мигрантите и ситуацијата во Источниот Медитеран и односите ЕУ – Турција, во пресрет на Самитот на унијата за десет дена, беа темите на кои се осврнаа претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел и грчкиот премиер ...

Мицотакис – Мишел: За мигрантското прашање потребен е европски одговор

Либертас - 15.09.2020

– Ситуацијата на Лезбос со бегалците и мигрантите и ситуацијата во Источниот Медитеран и односите ЕУ – Турција, во пресрет на Самитот на унијата за десет дена, беа темите на кои се осврнаа претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел и грчкиот ...

Продолжуваат процедурите и интервјуата за азил во Лезбос

Либертас - 15.09.2020

– Европската канцеларија за азил, ЕАСО, информираше дека по куса суспензија поради пожарот во бегалскиот камп Мориа, на островот Лезбос, интервјуата на бегалците баратели на азил ќе продолжат во наредните денови, јави дописничката на МИА од Брисел.

Продолжуваат процедурите и интервјуата за азил во Лезбос

Слободен Печат - 15.09.2020

Европската канцеларија за азил, ЕАСО, информираше дека по куса суспензија поради пожарот во бегалскиот камп Мориа, на островот Лезбос, интервјуата на бегалците баратели на азил ќе продолжат во наредните денови, јави дописничката на МИА од Брисел.

Грчки министер: Ако мигрантите одбијат да се преселат во нов камп, ќе употребиме сила

Вечер - 15.09.2020

Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи вели дека владата ќе употреби сила, доколку е потребно, за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбиваат. Минатата недела избувна пожар во кампот Морија на Лезбос, во кој беа ...

Ако мигрантите одбиваат да се преселат во нов камп Грција ќе употреби сила

24Инфо - 15.09.2020

Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи вели дека владата ќе употреби сила, доколку е потребно, за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбиваат. Минатата недела избувна пожар во кампот Морија на Лезбос, во кој беа ...

Грчки министер: Ако мигрантите одбијат да се преселат во нов камп, ќе употребиме сила

MTM - 15.09.2020

Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи вели дека владата ќе употреби сила, доколку е потребно, за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбиваат. Минатата недела избувна пожар во кампот Морија на Лезбос, во кој беа ...

Уапсени пет лица за пожарот во Мориа

24Инфо - 15.09.2020

Грчката полиција уапси пет лица за подметнатиот пожар во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис. Хрисохоидис додаде дека уапсените се млади, странски државјани, а се трага ...

Митарачи: Ако треба Владата ќе употреби сила за да ги пресели мигрантите во кампот на Лезбос

Либертас - 15.09.2020

– Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи изјави дека Владата ќе употреби сила доколку е потребно за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбија. Минатата недела избувна пожар во логорот Морија на Лезбос, каде беа ...

Германија ќе прифати 1.500 мигранти од камповите во Грција

Канал5 - 15.09.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер најавија дека Германија ќе прифати околу 1.500 мигранти од грчките острови. Германската агенција ДПА јавува дека во таа група ќе има претежно семејства со деца.

Уапсени пет лица за пожарот во Мориа

Слободен Печат - 15.09.2020

Грчката полиција уапси пет лица за подметнатиот пожар во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчки министер: Ако мигрантите одбијат да се преселат во нов камп, ќе употребиме сила

Точка - 15.09.2020

Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи вели дека владата ќе употреби сила, доколку е потребно, за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбиваат. Минатата недела избувна пожар во кампот Морија на Лезбос, во кој беа ...

Мицотакис – Мишел: За мигрантското прашање потребен е европски одговор

MakPress - 15.09.2020

Ситуацијата на Лезбос со бегалците и мигрантите и ситуацијата во Источниот Медитеран и односите ЕУ – Турција, во пресрет на Самитот на унијата за десет дена, беа темите на кои се осврнаа претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел и грчкиот премиер ...

Митарачи: Ако треба Владата ќе употреби сила за да ги пресели мигрантите во кампот на Лезбос

Слободен Печат - 15.09.2020

Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи изјави дека Владата ќе употреби сила доколку е потребно за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбија. Минатата недела избувна пожар во логорот Морија на Лезбос , каде беа ...

Продолжуваат процедурите и интервјуата за азил во Лезбос

MakPress - 15.09.2020

Европската канцеларија за азил, ЕАСО, информираше дека по куса суспензија поради пожарот во бегалскиот камп Мориа, на островот Лезбос, интервјуата на бегалците баратели на азил ќе продолжат во наредните денови, јави дописничката на МИА од Брисел.

Грција: Ако не сакаат, мигрантите на Лезбос насила ќе бидат префрлени во новиот камп

А1 On - 15.09.2020

Грчкиот министер за миграција Нотис Митаракис изјави дека Владата ќе употреби сила доколку е потребно за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбија. Минатата недела избувна пожар во логорот Морија на Лезбос, каде беа ...

Уапсени пет лица за пожарот во Мориа

MakPress - 15.09.2020

Грчката полиција уапси пет лица за подметнатиот пожар во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис, јави дописничката на МИА од Атина.

Митарачи: Ако треба Владата ќе употреби сила за да ги пресели мигрантите во кампот на Лезбос

MakPress - 15.09.2020

Грчкиот министер за миграција Нотис Митарачи изјави дека Владата ќе употреби сила доколку е потребно за да ги пресели мигрантите во новиот камп на Лезбос, што тие го одбија. Минатата недела избувна пожар во логорот Морија на Лезбос, каде беа ...

Уапсени пет лица за пожарот во Мориа

Сител - 15.09.2020

Грчката полиција уапси пет лица за подметнатиот пожар во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис, јави дописничката на МИА од Атина.

Уапсени пет лица за пожарот во Мориа

4NEWS - 15.09.2020

Грчката полиција уапси пет лица за подметнатиот пожар во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис, јави дописничката на МИА од Атина.

Уапсени мигранти поради пожарот на Лезбос

Н.Македонија - 15.09.2020

Петмина мигранти се уапсени во рамките на истрагата за пожарот во логорот Мориа пред помалку од една недела на грчкиот остров Лезбос, а шестиот осомничен е во бегство, изјави грчкиот министер за цивилна заштита Михалис Хрисохоидис.

По пожарот во близина на мигрантски камп на Самос уапсени 13 лица

Слободен Печат - 16.09.2020

Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти, соопшти денеска локалната полиција, само неколку дена по разорниот пожар во кој изгоре најголемиот камп во Европа, Мориа, на островот Лезбос.