TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанева ќе го понуди имотот како гаранција за да излезе од притворот во Шутка

Слободен Печат - 16.09.2019

Фрчкоска рече дека одлуките и од саботата, но и денешната на Советот на јавни обвинители се уште не ги добиле. Најави дека е можно да поднесат тужба. Адвокатката на разрешената шефица на СЈО, Ирена Фрчкоска, изјави дека ќе го понудат имотот на ...

Имотот како гаранција за Јанева да излезе од Шутка

+инфо - 16.09.2019

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија, изјави за ТВ21 Ирена ...

Фрчкоска: Ќе побараме укинување на притворот на Јанева, гаранција ќе биде нејзиниот имот

Press24 - 16.09.2019

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија – за ТВ21 изјави Ирена ...

(видео) Фрчковска го демантира Заев: Јас го информирав за писмото за префрлање на предметите а не за мерките за ...

Магазин - 16.09.2019

Адвкатката на Катица Јанева Ирена Фрчковска го демантира Заев дека го информирала за тоа дека нормално е за Катица Јанева да побара поблага мерка и да искориски некои олеснителни околности.

Јанева ќе бара укинување на притворот – гаранција ќе биде имотот

Либертас - 16.09.2019

-Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија – за ТВ21 изјави Ирена ...

Јанева ќе бара укинување на мерката притвор

Фактор - 16.09.2019

Деновиве истекува и 30-дневниот притвор на Катица Јанева. Нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервју за ТВ 21 вели дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката, а како гаранција ќе го понудат нејзиниот ...

Обвинителите од СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Канал5 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Јанева ќе го тужи советот на обвинители? Ќе бара укинување на притворот, гаранција ќе биде имотот

ТВ21 - 16.09.2019

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија.

Прекинат мандатот на обвинителите од СЈО, Јанева разрешена и од обвинителската функција во Гевгелија

24 Вести - 16.09.2019

„Чарлиевите ангели“, какошто ги нарече јавноста кога започнаа со работа, денеска ја завршија својата кариера во СЈО. Со одлука на Советот на јавни обвинители, мандатот на специјалните обвинители е завршен, а својата работа ќе ја продолжат онаму од ...

Дали Јанева е разрешена и од ЈО во Гевгелија? Одговара Јусуфи во #10МИНУТИ на ТВ21

ТВ21 - 16.09.2019

„Таа дилема постоеше и на седницата во саботата, а и на денешната седница. Имаше дискусија во тој правец и одлуката на членовите на Советот на Јавни обвинители беше дека ја разрешивме Катица Јанева од функцијата специјален обвинител и со денешната ...

Јусуфи: Ние немаме надлежност да ја разрешиме Јанева и од обвинител во Гевгелија

ТВ21 - 16.09.2019

„По предлог на Собранието, ние ја разрешивме Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ние немаме надлежност да ја разрешиле Катица Јанева од функцијата обвинител во ОЈО Гевгелија.

ТВ21 ИНТЕРВЈУ со Ирена Фрчкоска – адвокат на Катица Јанева

ТВ21 - 16.09.2019

Интервју со Ирена Фрчкоска – адвокат на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Разговорот го води, Светлана ...

Адвокатката на Катица Јанева кажа на кој начин се напишани писмата од Шутка

Фактор - 16.09.2019

Опозицијата обвинуваше дека писмата на сега веќе разрешената обвинителка од СЈО, Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер. Во интервју за ТВ21 , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека лично ги напишала Јанева и тоа рачно.

Фрчкоска: Дописите кои Јанева ги испраќаше од притвор беа напишани рачно и лично од неа ВИДЕО

+инфо - 16.09.2019

Опозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер. Во интервју за ТВ21 , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека тие се пишувани лично од Јанева рачно.

Стапката на невработени е 17.5%, меѓу нив од денес е и Катица Јанева

365 - 16.09.2019

Според Државниот завод за статистика , во второто тримесечје од 2019-та година, од вкупно 962.463 лица, невработени се 168.180, односно 17.5%. Според одлуката на Советот на јавни обвинители на денешната седница, на овие ~170 илјади од денеска им се ...

Јанева ќе бара укинување на притворот, ќе гарантира со имотот

Република - 16.09.2019

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија – изјави за ТВ21, Ирена ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Јанева остана без работа, обвинителите од СЈО се враќаат во своите матични обвинителства

Фактор - 16.09.2019

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе Советот на јавни обвинители во саботата и го укина мандатот, а денеска било ставено вон сила ...

Фрчкоска: Дописите кои Јанева ги испраќаше од притвор беа напишани рачно и лично од неа

Press24 - 16.09.2019

Опозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер, но во денешното интервју за ТВ21 , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека тие се пишувани лично од Јанева рачно.

Катица Јанева остана без работа, обвинителите на СЈО се вратија во матичните институции

Сител - 16.09.2019

Катица Јанева останува без работа, обвинителите се враќаат на претходните работни места. Советот на јавни обвинители ги прекина мандатите на обвинителитите од СЈО. Одлуката следи откако претходно беше разрешена специјалната обвинителка, а според ...

Јанева ниту прва во СЈО, ниту редовна во ОЈО Гевгелија

Алсат-М - 16.09.2019

Последен ден на работа во СЈО за специјалните обвинители. Од денеска добија прекоманда. Советот на обвинители ги врати во матичните обвинителства од каде Катица Јанева ги регрутираше и им овозможи статус специјални.

(ВИДЕО) Фрчкоска: Дописите кои Јанева ги испраќаше од притвор беа напишани рачно и лично од неа

iPortal - 16.09.2019

Oпозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер, но во денешното интервју за ТВ21 , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека тие се пишувани лично од Јанева рачно.

Јанева разрешена и од функцијата во ОЈО Гевгелија

Алсат-М - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска донесе одлука со која ѝ се одзема правото на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, по завршувањето на мандатот на СЈО да се врати во гевгелиското обвинителство.

Како Јанева ги пишувала писмата од притвор на компјутер или рачно? Одговара нејзината адвокатка Фрчкоска

ТВ21 - 16.09.2019

Опозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер, но во денешното интервју за ТВ21, нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека тие се пишувани лично од Јанева рачно.

„Ќе бараме укинување на мерката притвор за Катица Јанева со гаранција недвижен имот“, вели Фрчкоска ексклузивно за ТВ21

ТВ21 - 16.09.2019

Адвокатката Ирена Фрчкоска на екс специјалната јавната обвинителка Катица Јанева во ексклузивно интервју за ТВ21 вели дека веќе подготвуваат документација со која ќе бараат мерката притвор да биде укината.

Катица Јанева останува без работа

Телма - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставен во сила делот од решението со кој се определува дека функцијата на Катица Јанева во гевгелиското обвинителство е ставена во мирување додека таа ја извршува функцијата шеф ...

Јанева разрешена и во ОЈО Гевгелија, Фетаи, Ристоска, Рустеми… се враќаат во матичните обвинителства

ТВ21 - 16.09.2019

Покрај што беше разрешена од функцијата – специјален јавен обвинител, Катица Јанева нема да биде обвинителка ниту во Гевгелија. Оваа одлука на Советот на јавни обвинители е резултат на претходното разрешување на Јанева како шефица на СЈО за ...

Катица Јанева остана без работа, другите обвинители од СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Фокус - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да бде ставен во сила делот од решението со кој се определува дека функцијата на Катица Јанева во гевгелиското обвинителство е ставена во мирување додека таа ја извршува функцијата шеф ...

СЈО остана без обвинители-од денеска сите треба да се вратат на претходните работни места

Нова ТВ - 16.09.2019

Со одлука на Советот на јавните обвинители мандатот на сите обвинителите на СЈО им престанува и тие од денеска се враќаат во матичните обвинителства каде што работеле пред да бидат префрлени во СЈО.

Јанева остана без работа, веќе не е шефица на СЈО, ниту обвинител во ОЈО Гевгелија

МКД - 16.09.2019

На денешната седница на Советот на јавни обвинители донесена е одлука со која се потврдува дека на шефицата на СЈО, Катица Јанева и престанува мандатот во СЈО, но разрешена е и од обвинител во Основното јавно обвинителство во Гевгелија.

16 септември: Мандати, обвинителства, разрешувања…

CivilMedia - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Катица Јанева разрешена и од ОЈО Гевгелија

Р.С.Европа - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставено вон сила делот од решението за разрешување на Катица Јанева со кое е определено дека и мирува функцијата како јавен обвинител во ОЈО Гевгелија, односно да биде разрешена ...

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите од СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Алсат-М - 16.09.2019

Десетте помошници-обвинители на Катица Јанева од СЈО треба да се вратат во матичните обвинителства, порача денеска претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски, по завршувањето на седницата на Советот.

Катица Јанева од денеска е невработена, разрешена и од обвинител во ОЈО гевгелија

Сакам да кажам - 16.09.2019

Поради нестручно и несовесно работење, Советот на јавни обвинители ја разреши Катица Јанева и од обвинител. Во петокот Советот ја разреши од специјален, а денеска и од обвинител воопшто. Јанева е во притвор од 21 август, како осомничена за ...

Катица Јанева разрешена и од ОЈО Гевгелија

Пулс24 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставено вон сила делот од решението за разрешување на СЈО Катица Јанева со кое е определено дека и мирува функцијата како јавен обвинител во ОЈО Гевгелија.

Специјалните обвинители чекаат прекоманда

Н.Македонија - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да ја продолжи седницата на која ќе биде констатиран и престанокот на мандатот на преостанатите обвинители од специјалното јавно обвинителство откога завчера, по истекот на нејзиниот мандат, ја разреши ...

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Макфакс - 16.09.2019

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавни обвинители го стави надвор од сила решението со кое и мирува функцијата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева ...

Специјалните обвинители се враќаат во матичните обвинителства, одлучи Советот на јавните обвинители

Академик - 16.09.2019

Советот на јавните обвинители денеска констатираше дека им престанува мандатот на јавните обвинители во Специјалното јавно обвинителство. Овие јавни обвинители, како што образложи претседателот на Советот, Ацо Колевски, ќе се вратат на работа во ...

Катица Јанева повеќе не е ни гевгелиски обвинител

А1 On - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го стави надвор од сила решението со кое и мирува функцијата на Катица Јанева во гевгелиското јавно обвинителство, рече на денешната прес-конференција, Ацо Колевски, претседател на Советот на јавните обвинители.

Обвинителите од СЈО се враќаат во матичните обвинителства, Јанева извиси

360 степени - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители донесе одлука десетте помошници-обвинители Катица Јанева од СЈО да се вратат во матичните обвинителства. Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова се враќа во обвинителството во Радовиш, оти четиригодишниот мандат во ОЈО за ...

Катица Јанева разрешена и од Јавното обвинителство Гевгелија

Нетпрес - 16.09.2019

Поради нестручно и несовесно работење, Советот на јавни обвинители ја разреши Катица Јанева и од обвинител. Помошниците на Јанева, како што објави САКАМДАКААЖАМ.МК, се враќаат од местата кај што дошле.

Јанева по СЈО разрешена и од ОЈО Гевгелија

Локално - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставено вон сила делот од решението за разрешување на СЈО Катица Јанева со кое е определено дека и мирува функцијата како јавен обвинител во ОЈО Гевгелија.

Јанева не е повеќе гевгелиски обвинител

Слободен Печат - 16.09.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е во притвор за случајот „Рекет“. Советот на јавни обвинители денеска го стави надвор од сила решението со кое и мирува функцијата на Катица Јанева во гевгелиското Јавно обвинителство, рече на ...

Денеска разрешување и на другите обвинители на СЈО?

Алсат-М - 16.09.2019

По разрешувањето на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител, денска Советот на јавни обвинители ќе расправа за иднината на преостанатите обвинители кои работеа во СЈО. Се очекува дека и нивните функции ќе престанат, бидејќи според ...

Јанева остана и без обвинителското место во Гевгелија

Expres - 16.09.2019

Од денеска со одлука на Советот на обвинители, досегашната шефица на СЈО која е во притвор, остана и без работа. Откако беше разрешена од шефица на СЈО, Катица Јанева таа веќе не може да се врати во обвинителството во Гевгелија, од каде што дојде во ...

Престанува мандатот на обвинителите од СЈО

Н.Македонија - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментов е во притвор, беше едногласно ...

Катица Јанева разрешена и од Обвинителството во Гевгелија

еМагазин - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставено вон сила делот од решението за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева со кое е определено дека и мирува функцијата како јавен обвинител во ОЈО Гевгелија.

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, можно е повторно да ги добијат предметите

Нова ТВ - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска ќе расправа за статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по гласањето во Собранието .

Димовски: Одлуката на Советот на ЈО е потврда дека Јовески не смеел да постапува по писмата на Јанева !

Магазин - 16.09.2019

Откако Советот на јавни обвинители донесе одлука да ги разреши и врати во матичните обвинителства помошниците на Катица Јанева, Претседателот на Советот, Ацо Колевски, посочи дека државниот јавен обвинител Љубомир Јовески не учествувал на денешната ...

Катица Јанева од денеска е невработена

Република - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставен во сила делот од решението со кој се определува дека функцијата на Катица Јанева во гевгелиското обвинителство е ставена во мирување додека таа ја извршува функцијата шеф ...

ОЈО Гевгелија крена раце од Катица Јанева: Обвинителката разрешена и од Гевгелија!

Магазин - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставено вон сила делот од решението за разрешување на Катица Јанева со кое е определено дека и мирува функцијата како јавен обвинител во ОЈО Гевгелија, односно да биде разрешена ...