TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не помина иницијативата за ново гласање за Ќосето во општина Сопиште

Телма - 14.03.2018

Општина Сопиште останува отворена за споменикот на Андон Јанев Ќосето. Во напната атмосфера, со закани за тужби, барање за извинувања и меѓусебни обвинувања, не помина иницијативата за ново гласање за Ќосето на советникот од Алијанса за Албанците, ...

Отфрлено барањето за повторно гласање за Ќосето - Албанците побараа бадентер

Press24 - 14.03.2018

На денешната седница на советот на општина Сопиште беше отфрлено барањето на советникот на Алијансата за Албанците за повторно гласање за поставување на тргнатиот споменик на Ќосето во оваа општина, пренесе Алсат.

Сопиште, отфрлено барањето за повторно гласање за Ќосето

Алсат-М - 14.03.2018

На денешната седница на советот на општина Сопиште беше отфрлено барањето на советникот на Алијансата за Албанците за повторно гласање за поставување на тргнатиот споменик на Ќосето во оваа општина.

Седница на општина Сопиште за споменикот на Ќосето

24 Вести - 14.03.2018

Со пет гласа за и пет против одбиено е барањето на советникот од Алијансата за Албанците Орхан Гафури одново да се гласа за точката за поставување на споменикот на Ќосето во општина Сопиште.

Шилегов: Споменикот на Ќосето не е на Град Скопје и затоа не може да биде подарен на Сопиште

Скопје инфо - 14.03.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кој пред еден месец беше тргнат од постаментот пред Врховниот суд не е на Град Скопје и затоа не може да биде подарен на Сопиште, од каде што изразија подготвеност да го постават во нивната општина.

Во тек е акција за собирање на 10.000 долари за помош на Горан Ангелов – Ќосето

Фокус - 13.03.2018

Вчера на страницата за донации ,,Go fun me’’ е започната акција за собирање на финансиски средства за помош на велешанецот Горан Ангелов – Ќосето и неговото семејство. Ангелов, кој е претседател на здружението ,,Андон Јанев – Ќосето’’ беше уапсен со ...

Шилегов: Сопиште не може да го добие споменикот на Ќосето

Алсат-М - 13.03.2018

Властите на Град Скопје конечно успеаја го отстранија базаментот на споменикот на Ќосето кој беше поставен пред судовите. Иако Советот на општина Сопиште за утре има закажано седница за повторно да побара да го добијат споменикот, градоначалникот на ...

(Видео) Член на здружението „Ќосето“ запали слика од Заев и му се закани

А1 On - 13.03.2018

Ѓорги Стојков, член на здружението „Андон Лазов Јанев – Ќосето“, преку видео на социјалните мрежи му се закани на премиерот Зоран Заев дека ќе го стигне судот на Ќосето и дека СДСМ ќе ја плати цената.

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

+инфо - 13.03.2018

Споменикот на Ќосето е предемет на судска постапка поради тоа што Здружението го нема платено. Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки ќе преземе Град Скопје, соопшти денеска ...

Од споменикот на Ќосето остана уште грамадата ФОТО

+инфо - 13.03.2018

И денеска продолува отстранувањето на постаментот од поранешниот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето пред Судска палата. Претходно споменикот на Ќосето беше отстранет од пред Врховниот суд на 22 февруари и однесен во магацините на Металскиот ...

Од споменикот на Ќосето не остана ништо, отстранет и постаментот пред Врховниот суд

Макфакс - 13.03.2018

По три дена работа, денеска целосно е отстранет и постаментот на споменикот на Андон Јанев – Ќосето пред Врховниот суд. На негово место сега треба да никне дрво за човекови права, на кое ќе биде изгравиран членот 10 од универзалната декларација на ...

Алсат: Сопиште, отфрлено барањето за повторно гласање за Ќосето

Република - 14.03.2018

На денешната седница на советот на општина Сопиште беше отфрлено барањето на советникот на Алијансата за Албанците за повторно гласање за поставување на тргнатиот споменик на Ќосето во оваа општина.

Шилегов: Споменикот на Ќосето не е на Град Скопје и затоа не може да биде подарен на Сопиште

Слободен Печат - 14.03.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кој пред еден месец беше тргнат од постаментот пред Врховниот суд не е на Град Скопје и затоа не може да биде подарен на Сопиште, од каде што изразија подготвеност да го постават во нивната општина.

СДСМ не може три дена да го сруши постаментот на кој беше поставен Ќосето

Курир - 12.03.2018

Веќе три дена со полна механизација и ангажираност на скопскиот градоначалник Петре Шилегов се прават напори да се урне постаментот на кој беше поставен споменикот на Андон Ќосето. На социјалните мрежи, каде и се поставуваат фотографии на кои се ...

Во среда ќе се решава за Ќосето - препукување меѓу Град Скопје и Сопиште

Press24 - 12.03.2018

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во општина Сопиште кои сочинуваат мнозинство, по секоја цена го сакаат споменикот на Андон Лазов Ќосето. За тоа советот ќе решава уште еднаш во среда. Сепак, од Град Скопје велат дека е невозможно Сопиште да го добие ...

(Видео) Член на здружението „Ќосето“ запали слика од Заев и му се закани

Макфакс - 13.03.2018

Ѓорги Стојков, член на здружението „Андон Лазов Јанев – Ќосето“, преку видео на социјалните мрежи му се закани на премиерот Зоран Заев дека ќе го стигне судот на Ќосето и дека СДСМ ќе ја плати цената.

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

А1 On - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

Од споменикот на Ќосето не остана ништо, отстранет и постаментот од пред Врховниот суд

Вечер - 13.03.2018

По три дена работа, денеска целосно е отстранет и постаментот на споменикот на Андон Јанев-Ќосето од пред Врховниот суд. На неговото место, сега треба да никне „дрво за човекови права“ на кое ќе биде изгравиран членот 10 од универзалната декларација ...

(Видео) Член на здружението „Ќосето“ запали слика од Заев и му се закани

Вечер - 13.03.2018

Ѓорги Стојков, член на здружението „Андон Лазов Јанев – Ќосето“, преку видео на социјалните мрежи му се закани на премиерот Зоран Заев дека ќе го стигне судот на Ќосето и дека СДСМ ќе ја плати цената.

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Канал5 - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

ФОТО: Отстранет и постаментот на споменикот на Ќосето

А1 On - 13.03.2018

По три дена работа, денеска целосно е отстранет и постаментот на споменикот на Андон Јанев-Ќосето од пред Врховниот суд. На неговото место, сега треба да никне „дрво за човекови права“ на кое ќе биде изгравиран членот 10 од универзалната декларација ...

Член на здружението „Ќосето“ запали слика од Заев и му се закани

Кајгана - 13.03.2018

Ѓорги Стојков, член на здружението „Андон Лазов Јанев – Ќосето“, преку видео на социјалните мрежи му се закани на премиерот Зоран Заев дека ќе го стигне судот на Ќосето и дека СДСМ ќе ја плати цената.

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Сител - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

Од споменикот на Ќосето не остана ништо, отстранет и постаментот од пред Врховниот суд

Кајгана - 13.03.2018

о три дена работа, денеска целосно е отстранет и постаментот на споменикот на Андон Јанев-Ќосето од пред Врховниот суд. На неговото место, сега треба да никне „дрво за човекови права“ на кое ќе биде изгравиран членот 10 од универзалната декларација ...

Член на здружението „Ќосето“ запали слика од Заев и му се закани (Видео)

Слободен Печат - 13.03.2018

Ѓорги Стојков, член на здружението „Андон Лазов Јанев – Ќосето“, преку видео на социјалните мрежи му се закани на премиерот Зоран Заев дека ќе го стигне судот на Ќосето и дека СДСМ ќе ја плати цената.

Шилегов: „Ќосето“ не е платен, а за него се води и судска постапка

Бриф - 13.03.2018

По потпишувањето на Договор меѓу Министерството за транспорт и врски и ЗЕЛС за пренесување на правото на трајно користење, управување и одржување на информацискиот систем www.gradezno-zemiste.mk, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов одговори на ...

Отстранет и постаментот на споменикот на Ќосето

Слободен Печат - 13.03.2018

По три дена работа, денеска целосно е отстранет и постаментот на споменикот на Андон Јанев – Ќосето пред Врховниот суд. На негово место сега треба да никне дрво за човекови права, на кое ќе биде изгравиран членот 10 од универзалната декларација на ...

ВИДЕО: Член на здружението „Ќосето“ запали слика од Заев и му се закани

Точка - 13.03.2018

Ѓорги Стојков, член на здружението „Андон Лазов Јанев – Ќосето“, преку видео на социјалните мрежи му се закани на премиерот Зоран Заев дека ќе го стигне судот на Ќосето и дека СДСМ ќе ја плати цената.

Забраната за моторни возила на Водно останува на сила

Нова ТВ - 13.03.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска изјави дека забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила и најави дека дополнително ќе соопштат дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје.

Од споменикот на Ќосето не остана ништо, отстранет и постаментот пред Врховниот суд

Точка - 13.03.2018

По три дена работа, денеска целосно е отстранет и постаментот на споменикот на Андон Јанев – Ќосето пред Врховниот суд. На негово место сега треба да никне дрво за човекови права, на кое ќе биде изгравиран членот 10 од универзалната декларација на ...

Шокантно: Еден од “ќосината” запали слика со ликот на Зоран Заев

Sky - 13.03.2018

Ѓорги Стојков, член на здружението „Андон Лазов Јанев – Ќосето“, преку видео на социјалните мрежи му се закани на премиерот Зоран Заев дека ќе го стигне судот на Ќосето и дека СДСМ ќе ја плати цената.

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Алфа - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила.

Од споменикот на Ќосето не остана ништо, отстранет и постаментот пред Врховниот суд

Sky - 13.03.2018

По три дена работа, денеска целосно е отстранет и постаментот на споменикот на Андон Јанев – Ќосето пред Врховниот суд. На негово место сега треба да никне дрво за човекови права, на кое ќе биде изгравиран членот 10 од универзалната декларација на ...

Шилегов за Ќосето: Сопиште може да посака што сака, мора да има ред

Press24 - 13.03.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на новинарско прашање дали ќе и го дадат споменикот на Андон Јанев-Ќосето на општина Сопиште, рече дека Ќосето е сопственост на Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин, а за него се ...

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Стандард - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Слободен Печат - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Вечер - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила...

Н.Македонија - 13.03.2018

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје.

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Локално - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Алсат-М - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

Либертас - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...

Шилегов: Забраната за моторни возила на Водно останува во сила

ТВ21 - 13.03.2018

Забраната за движење моторни возила на Водно засега останува во сила. Понатаму ќе соопштиме дали и какви мерки понатаму ќе преземе Град Скопје. Ова денеска го соопшти скопскиот градоначалник и претседател на Заедницата на единиците на локалната ...