TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Могерини, во понеделник ќе ги информира членките на ЕУ за состојбата и референдумот во Македонија

24 Вести - 11.10.2018

Огромен е бројот на пратеници од опозицијата кои се свесни дека нема план Б за иднината на државата и прашање на време е кога ќе заврши процесот на уставните измени во Собрание – премиерот Зоран Заев оптимистички вели дека собраниската процедура ...

Заев убеден во обезбедено 2/3 мнозинство

Алсат-М - 11.10.2018

Премиерот Зоран Заев уверува дека пратениците од опозицијата ја сфатиле потребата да ги поддржат уставните измени, но сепак тие тоа не го покажувале поради закани врз нив. Заев ги охрабри пратениците од опозицијата да ги поддржат уставните измени.

Заев призна: Одлука не е донесена, но што сега?

Алфа - 11.10.2018

Откако ДИК заклучи дека одлуката на референдумот не беше донесена бидејќи не беше исполнет цензусот, а заклучокот беше објавен во Службен весник, вчера од собраниската говорница и премиерот Заев призна – одлуката не е донесена, но што сега? – праша ...

Заев побара пратениците да ги поддржат уставните измени,опозицијата му одговори-нема да имaш 80 гласа

24 Вести - 10.10.2018

Во полна сала, со аплаузи и дијаметрално спротивни позиции – власта и опозицијата ги вкрстија копјата околу уставните измени со кои договорот од преспа треба да биде имплементиран. Премиерот Зоран Заев го образложи предлогот за пристапување на ...

Заев бара пратениците да ги поддржат уставните измени, опозицијата му врати дека нема да има 2/3 мнозинство

24 Вести - 10.10.2018

Во полна сала, со аплаузи и дијаметрално спротивни позиции – власта и опозицијата ги вкрстија копјата околу уставните измени со кои договорот од преспа треба да биде имплементиран. Премиерот Зоран Заев го образложи предлогот за пристапување на ...

Заев повикува на консензус за уставните измени, опозицијата не прифаќа

Телма - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев повика одлуката за уставни измени за прифаќање на Договорот од Преспа, да биде донесена заеднички, со поддршка и од власта и од опозицијата. На седницата на Комисијата за уставни прашања во Парламентот, каде пре малку заврши ...

Заев: Пратениците да донесат одлука по сопствено убедување

Фокус - 10.10.2018

Денеска пред Комисијата за уставни прашања, Владата ги претстави предлог уставните измени. Премиерот Зоран Заев порача дека пратениците се тие кои ја носат одлуката за подобра иднина на Македонија и верува дека одлуката ќе ја донесат слободни.

Заев до пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати референцата ФИРОМ во историјата

AKO - 10.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати на седницата на Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија, каде денеска е отворен Предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република ...

Почна процедурата за уставни измени во Собранието - на седницата присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Сител - 10.10.2018

Не се лесни ова прашање, но на нив се препознава лидерство. Пратениците, без разлика на која партија припаѓаат, треба да ја понесат историската одговорност и да донесат одлука која ќе обезбеди пат кон ЕУ и НАТО.

Спасовски: Никој не смее да ги спречи пратениците да гласаат

24 Вести - 10.10.2018

Во пресрет на гласањето за уставните измени министерот за внатрешни упати порака дека ќе ги следи и ќе ги заштити пратениците од евентуални закани. Оливер Спасовски порачува дека нема да дозволи никој да ги спречи народните избраници во ...

Почна дебатата за уставните измени, Заев: Го штитевме идентитетот, ВМРО: Нема да гласаме

ТВ21 - 10.10.2018

„Со Уставните измени ќе се реши 25 годишниот спор, ќе се гарантира идентитетот и македонскиот јазик“ – оваа порака ја испрати премиерот Зоран Заев од говорницата во текот на дебатата во Комисијата за Уставни измени.

Заев го образложува предлогот за пристапување кон уставните измени

+инфо - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев на собраниската Комисија за уставни прашања почна со бразложение на Предлогот за пристапување кон уставни измени. Во салата се присутни и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Седницата почна со задоцнување од половина час поради ...

Премиерот Заев ги образложи предлозите за уставните измени, бара поддршка од пратениците

ТВ21 - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната седница во Собранието на РМ ги соопшти прдлозите за уставните измени и рече дека тие заслужуваат поддршка од пратениците. „Согласно договорот од Преспа, Владата на Рпублика Македонија посочува дека Собранието на ...

Уставен спринт или маратон?

Независен - 10.10.2018

Можното распуштање на парламентот и распишување вонредни избори е „замрзнато“ засега, додека се чека на собраниската маса да биде „сервиран“ предлогот за пристапување кон уставни измени, за да се види колкумина пратеници се расположени ...

Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени

Н.Македонија - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Н.Македонија - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од ...

Ѓорѓиевски: Овој договор е правно и политички мртов, Заев нема легитимитет да влегува во процес на уставни измени

Курир - 10.10.2018

Членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски во вечерашното гостување во Алфа телевизија посочи дека Зоран Заев нема никаков легитимитет да влегува во процес на уставни измени.

Уставните измени на комисиска расправа, Вељановски му порача на Заев, немате 2/3 мнозинство

Алфа - 10.10.2018

Единствено решение за евроатланската перспектива на Македонија, за премиерот Заев, штетен преспански договор за кој власта нема мандат и не доби поддршка од граѓаните да го истурка до крај- за опозицијата, уставните измени се процесуираат во ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

1tv - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

СДСМ: Време е пратениците да ги поддржат процесите во Собранието

24Инфо - 10.10.2018

Граѓаните го кажаа својот став. Осумдесет отсто од сите граѓани и над 90 отсто од оние кои гласаа на реферндумот, јасно кажаа дека се за иднина во ЕУ и НАТО, вели Социјалдемократскиот сојуз преку соопштение испратено до ...

Заев пред пратениците:Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

24Инфо - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат ...

(Видео) Заев пред пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

Макфакс - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат „за“. „Во духот на транспарентноста, предлозите за измени на Уставот беа достапни за сите.

СДСМ: Време е пратениците да ги поддржат процесите во Собранието

Макфакс - 10.10.2018

Граѓаните го кажаа својот став. Осумдесет отсто од сите граѓани и над 90 отсто од оние кои гласаа на реферндумот, јасно кажаа дека се за иднина во ЕУ и НАТО, вели Социјалдемократскиот сојуз преку соопштение испратено до јавноста.

Премиерот Заев во дебатата на Комисијата за уставни прашања: Ако сите сме за ЕУ и НАТО, ајде заедно да ги донесеме ...

Бриф - 10.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија повика одлуката за уставни измени за прифаќање на Договорот од Преспа, со што се обезбедува евро-атлантската идина на Македонија, да биде донесена заеднички, со поддршка и од власта и од опозицијата.

Заев: Пратениците да донесат одлука по сопствено убедување

iPortal - 10.10.2018

Денеска пред Комисијата за уставни прашања, Владата ги претстави предлог уставните измени. Премиерот Зоран Заев порача дека пратениците се тие кои ја носат одлуката за подобра иднина на Македонија и верува дека одлуката ќе ја донесат слободни.

Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени

CivilMedia - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

CivilMedia - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од ...

Заев нема легитимитет да влегува во процес на уставни измени

Нетпрес - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев нема никаков легитимитет да влегува во процес на уставни измени, откако Договорот од Преспа за промена на уствното име на Република Македонија е правно и политички мртов поради фактот што огромно мнозинство од македонските ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Локално - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

(ВИДЕО) Заев пред пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

А1 On - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат „ЗА”. „Во духот на транспарентноста за предлозите за измени на Уставот беа достапни за сите.

СДСМ: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести

Сител - 10.10.2018

Соочено со вистината, врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, пратениците да ги поддржат уставните измени кои го гарантираат идентитетот и носат членство во НАТО и ЕУ Раководството на ВМРО-ДПМНЕ соочено со вистината и со волјата на огромното ...

Заев : Ако сите сме за ЕУ и НАТО, ајде заедно да ги донесеме одлуките

Канал5 - 10.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија повика одлуката за уставни измени за прифаќање на Договорот од Преспа, со што се обезбедува евро-атлантската идина на Македонија, да биде донесена заеднички, со поддршка и од власта и од опозицијат ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Тера - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од ...

Ѓорѓиевски: Овој договор е правно и политички мртов, Заев нема легитимитет да влегува во процес на уставни измени

Република - 10.10.2018

Членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски во вечерашното гостување во Алфа телевизија посочи дека Зоран Заев нема никаков легитимитет да влегува во процес на уставни измени.

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните

Нова ТВ - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата, им порача Заев на пратениците

МКД - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените, порача премиерот Зоран Заев по образложувањето на владиниот предлог за уставни измени пред членовите на собраниската Комисија за уставни прашања.

СДСМ: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести

Канал5 - 10.10.2018

Соочено со вистината, врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, пратениците да ги поддржат уставните измени кои го гарантираат идентитетот и носат членство во НАТО и ЕУ Раководството на ВМРО-ДПМНЕ соочено со вистината и со волјата на огромното ...

Заев: Ако сите сме за ЕУ и НАТО, ајде заедно да ги донесеме одлуките

Press24 - 10.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија повика одлуката за уставни измени за прифаќање на Договорот од Преспа, со што се обезбедува евро-атлантската идина на Македонија, да биде донесена заеднички, со поддршка и од власта и од опозицијата.

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Press24 - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев пред пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

Точка - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат ,,ЗА”. ,,Во духот на транспарентноста за предлозите за измени на Уставот беа достапни за сите.

СДСМ: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести

А1 On - 10.10.2018

„Соочено со вистината, врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, пратениците да ги поддржат уставните измени кои го гарантираат идентитетот и носат членство во НАТО и ЕУ Раководството на ВМРО-ДПМНЕ соочено со вистината и со волјата на огромното ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

24 Вести - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

(Видео) Заев пред пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

Centar - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат „за“. „Во духот на транспарентноста, предлозите за измени на Уставот беа достапни за сите.

СДСМ: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести

24 Вести - 10.10.2018

„Соочено со вистината, врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, пратениците да ги поддржат уставните измени кои го гарантираат идентитетот и носат членство во НАТО и ЕУ. Раководството на ВМРО-ДПМНЕ соочено со вистината и со волјата на ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Вечер - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

СДСМ: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести

Локално - 10.10.2018

Соочено со вистината, врвот на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, пратениците да ги поддржат уставните измени кои го гарантираат идентитетот и носат членство во НАТО и ЕУ Раководството на ВМРО-ДПМНЕ соочено со вистината и со волјата на огромното ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Телма - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, пратениците да ги поддржат уставните измени

МКД - 10.10.2018

Социјалдемократскиот сојуз го обвини ВМРО-ДПМНЕ и партискиот врв дека продолжува со лажни вести и ги повика пратениците да ги поддржат уставните измени кои го гарантираат идентитетот и носат членство во НАТО и ЕУ.

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Сител - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, пратениците да ги поддржат уставните измени

24Инфо - 10.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, пратениците да ги поддржат уставните измени Раководството на ВМРО-ДПМНЕ соочено со вистината и со волјата на огромното мнозинство граѓани, шири само лажни вести. Граѓаните го кажаа својот став.