TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тесла не е најпродаваниот електричен автомобил , туку оној што достигна 400 000 продадени возила

Канал5 - 20.03.2019

Моделот 3 на Тесла е во моментот најпродаван автомобил на пазарот на нови автомобили и се обидува да ја достигне титулата на најпродавано електрично возило на светот. Тесла се обидува да ја преземе титулата од Нисан , чиј модел Лиф од втората ...

Камера во Volvo ќе следи дали возачот внимава на патот

Automedia - 20.03.2019

Швеѓаните продолжуваат со нови идеи за подобрување на безбедноста, додека одбележуваат шест децении посветеност на ова поле. Камера во кабината на Volvo ќе препознава кога возачот не внимава доволно на возењето и соодветно ќе издејствува смалување ...

Електричниот кросовер Skoda iV, со едно полнење до 500 км

24auto - 20.03.2019

Автомобилската мода денес се насочи кон електромобилите и кросоверите, но станува уште поинтересна кога двете се наоѓаат на исто место. Тоа може да се види во електричниот кросовер Skoda Vision iV.

Новиот Fiat 500 EV потврден

Додај Гас - 20.03.2019

Во ноември 2018 година, главниот оперативен директор за EMEA регионот, Пјетро Горлије, најави дека Fiat Chrysler Automobiles ќе отпочне „тренинг програма за обука на вработените, фокусирана на хибридни и електрични технологии“ Планот вклучува ...

Новиот Juke го задржува „фанки“ изгледот

Авто Плус - 20.03.2019

И покрај новата платформа, новиот Nissan Juke го задржува својот препознатлив изглед Втората генерација на Nissan Juke е на пат, а овие шпионски фотографии ни се само доказ дека Nissan веќе започна со тестирање на новиот модел.

Идната генерација на Fiat 500 ќе биде целосно електрична

CARClub - 20.03.2019

Италијанската компанија потврди дека следната генерација на популарниот мал градски автомобил ќе биде достапна само со целосно електричен погон. Актуелната генерација на моделот 500 со мали измени Fiat ја продава уште од 2005-та година, и иако ...

Иван Димитров: “Во моментот кога ќе решиш каде сакаш да стигнеш, си го направил првиот чекор за да стигнеш до таму“

Friday.mk - 20.03.2019

Денеска разговараме со Иван Димитров, маркетинг директор во групацијата Електроелемент. Како Ико се надје во светот на маркетингот? Кажи ни нешто повеќе за твоите почетоци? Здраво и благодарам што се заинтересиравте за мене.

Тест: Toyota Corolla 1.2 Turbo Executive

Automedia - 20.03.2019

Кога некој автомобил ги погодува емоциите, велиме дека вози исто како што изгледа. За Toyota Corolla важи слично. Таа долго време изгледаше исто како што се продаваше. Универзално. Новата генерација ја носи круната на најпродаван автомобил во ...

Peugeot 508 е автомобилот на годината во Србија

24auto - 19.03.2019

Моделот 508 на францускиот производител Peugeot се закити со уште едно признание. Овој пат во Србија и тоа како автомобил на годината за 2019 година. Оваа вест ја соопштија од Асоцијацијата на автомобилски новинари на Србија од каде од претходно ...

Женева 2019: Новото Renault Clio со награда Најдобар сериски автомобил

Авто Плус - 19.03.2019

Целосно новата генерација на Renault Clio, кој ја имаше својата светската премиера на меѓународниот саем во Женева пред само неколку дена, ја освои престижната награда Најдобар сериски автомобил од годишниот конкурс RTL - Auto Plus - Turbo Grand ...

Возевме Ford Focus 1.0 EcoBoost Titanium Business

Додај Гас - 19.03.2019

Вистински чекор напред Веројатно и нема подобар начин да се влезе на одреден пазар од освојувањето на титулата автомобил на годината, а токму тоа му успеа во новиот Focus. Минатата недела и официјално беше доделено признанието Автомобил на годината ...

Најпродаваниот електричен автомобил во светот достигна 400.000 примероци

Додај Гас - 19.03.2019

Електричните автомобили последниве години се во офанзива, а сега за сега со масовност ги предводи Nissan Leaf Имено, моделот на струја на Nissan достигна бројка од 400.000 продадени единици на глобално ниво.

Nissan Leaf- најпродаваниот електричен автомобил

Friday.mk - 19.03.2019

Електричните автомобили се во огромна ескпанзија, доказ за тоа беше последниот Саем за автомобили во Женева. Се појавија голем број на електрични автомобили во светот, но како лидер досега се појавува Nissan Leaf.

Наградата „најдобар сериски автомобил“ за новото Renault Clio

24auto - 19.03.2019

Целосно новата генерација на Renault Clio, кој ја забележат светската премиера на саемот во Женева пред неколку дена ја доби наградата за Најдобар сериски автомобил од годишниот конкурс на RTL – Auto Plus – Turbo Grand Prix.

Потврда зошто Volvo е најбезбедниот автомобил (ВИДЕО)

24auto - 19.03.2019

Шведскиот производител Volvo отсекогаш претставувал дефиниција за најбезбеден автомобил. Почнувајќи од 80те години па се до денес безбедноста и сигурноста на патниците, па и околината прераснаа вистинска ДНК на шведскиот бренд.