TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција почна воена офанзива во северна Сирија

Канал5 - 10.10.2019

Турција доцна синоќа ја почна воената офанзива во северна Сирија. Операцијата, која ја објави лично претседателот Ердоган ја почнаа турските воени авиони, кои бомбардираа повеќе цели врз курдските сили.

Трамп за Курдите: „Па не дека ни помогнаа со Нормандија“ (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2019

Претседателот рече дека од „еден многу моќен напис“ дознал дека Курдите не помогнале во Нормандија. Доналд Трамп ја бранеше својата одлука да ги повлече американските трупи од Сирија и да ја овозможи турската офанзива против курдските борци што САД ...

Турското Министерство за одбрана: Продолжуваат нападите врз северниот дел од Сирија

А1 On - 10.10.2019

Турското Министерство за одбрана соопшти дека копнените сили денеска продолжиле да напредуваат кон позиции на курдските борци на север во Сирија. Во соопштението не се дадени повеќе детали.

Втор ден напади на турската армија врз позиции на Курдите и ИД во североисточна Сирија

Сител - 10.10.2019

Турската војска повторно почна со гранатирање на сириските гранични градови, при што Рас Елејн беше прва цел во вториот ден од конфликтот, јави денеска сириската државна телевизија. Досега 15 цивили се убиени во нападите на турската армија и над 20 ...

Седница на Советот за безбедност на ОН за турската офанзива

Р.С.Европа - 10.10.2019

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи затворена седница за воената акција на Турција на североистокот на Сирија. Седницата ја побараа пет европски држави членки на Советот, Британија, Франција, Германија, Белгија и Полска.

Почна копнена офанзива на турските сили во Сирија

ММС - 10.10.2019

Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници навлегоа на североистокот на Сирија, соопштило Министерството за одбрана на Трција. Со овој потег, Турција ја почна и копената офанзива потив борците на курдската милиција.

Турција објави почеток на копнена офанзива во Сирија

Р.С.Европа - 10.10.2019

Турски војници и нивните сиријски сојузници влегле на североистокот на Сирија во рамките на офанзивата што ја покрена Анкара против курдските милиции, соопшти турското министерство за одбрана.

Ердоган: Турција има право да спроведува воена операција во Сирија

Слободен Печат - 10.10.2019

Тој забележува дека САД не се наоѓаат во Сирија на покана на режимот, а Турција е таму според договорот потпишан меѓу Анкара и Дамаск во Адана. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган рече дека Анкара има право да спроведе прекугранична операција ...

Турските ВВС погодија затвор во кој се припадници на ИД

Опсервер - 10.10.2019

Курдски сили, што ја контролираат североисточна Сирија, соопштија дека во турски воздушен напад е погоден затвор во кој беа затворени милитанти на ИД. „Еден од затворите во кои беа затворени припадници на ИД е погоден за време на воздушните напади ...

Помпео: САД не и дадоа „зелено светло” на Турција за напад врз Сирија

Слободен Печат - 10.10.2019

Турското Министерство за одбрана соопшти дека турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници навлегоа во североисточна Сирија, со што покрената копнена офанзива против припадниците на курдската милицијата.

Трамп: Преместивме неколку опасни борци на Исламската држава на безбедна локација

Слободен Печат - 10.10.2019

Како што се пренесува, Курдите исто така чуваат илјадници борци на ИД во затвори, па постоела загриженост дека тие би можеле да бидат ослободени ако курдските сили ги остават своите положби.

Турција почна копнена операција во Сирија

Слободен Печат - 10.10.2019

Претходно, турските воени авиони и артилерија пукаа врз позиции на курдските борци во прекугранична воена операција, само неколку дена откако американските трупи се повлекоа од областа. Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници навлегоа ...

Две жртви во турска воена операција „Мирна пролет“ врз Сирија

Телма - 09.10.2019

Двајца цивили се првите жртви од денешната воена офанзива на Турција во северна Сирија. 20 други цивили се повредени во пограничниот сириски град Рас ел Аии, кој беше прв на удар на турската артилерија која продолжи со пет други локации…Операцијата ...

Американскиот Конгрес ќе се потруди Ердоган скапо да ја плати офанзивата во Сирија

МКД - 09.10.2019

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузниците на Вашингтон, предупреди денес влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам.

Могерини: Турција да ја прекине воената акција во Сирија

Нова ТВ - 09.10.2019

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја повика денеска Турција да ја прекине едностраната воена акција во североисточниот дел на Сирија. – ЕУ го повторува својот став дека решението за сирискиот конфликт не може да се постигне по ...

Загинаа цивили во офанзивата на Турција во Сирија, реагираа Трамп и Столтенберг (ВИДЕО)

Канал5 - 09.10.2019

Турција почна со воена операција во Сирија со цел да формира безбедносна зона во регионот под контрола на курдската милиција , сојузници на САД. Во нападите на селото Мишараф на северот на Сирија се убиени најмалку двајца цивили , а уште неколку се ...

Турската војска започна копнена операција во Сирија

Макфакс - 09.10.2019

Турските трупи и нивните сојузници од редот на сириските бунтовници влегоа денес во североисточна Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана, со што започна и копнена офанзива против борците од курдската милиција.

Турција ја нападна северната граница на Сирија

Телма - 09.10.2019

Почна „Операцијата мирна пролет“, со која ќе се елиминра терористичкиот коридор долж јужната граница на Турција. Вака турскиот претседател на Твитер ја најави воената офанзива во северна Сирија.

Германија и ЕУ ја повикаа Турција да ги прекине нападите, НАТО побара „пропорционалност“ (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Висок функционер на Европската Унија ја повика Турција да ја запре воената операција во северна Сирија и предупреди дека ЕУ нема да плаќа за да ѝ помогне на Анкара таму да воспостави безбедна зона.

Поради турскиот напад запреа акциите на Курдите против ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Американски одбранбен функционер и курдски функционер во Сирија рекоа дека сириската милиција, која ја поддржуваат САД, а која сега е под напад од турските сили, ги прекинала операциите против групата Исламска држава.

Најмалку еден загинат Курд, Египет ги повика ОН да ја запрат „бесрамната агресија“ (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Египет ја осуди турската воена операција во северна Сирија, нарекувајќи ја „агресија “ врз сирискиот суверенитет. Најмалку еден борец на СДФ е убиен, а шестмина се повредени. Египетскиот министер за надворешни работи во соопштение „со најостри ...

Нова војна во Сирија, Турција тргна во акција - сириската власт ги повикува Курдите да ја одбранат територијата

Press24 - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган покрена операција против полицијата предводена од Курдите на североистокот од Сирија. Турските авиони почнале започнале напади во Сирија веднаш по најавата на Ердоган.

По офанзивите од воздух, Турција започна и копнена офанзива на Сирија (ВИДЕО)

Кумановски м. - 10.10.2019

Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници влегоа во северо-источна Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана, покренувајќи копнена офанзива против борците на курдската милиција.

Седница на Советот за безбедност за турската офанзива во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Турски воени авиони ги бомбардираат курдските позиции во почетокот на офанзивата во североисточна Сирија која почна денеска, а неколку силни експлозии се слушнале во сирискиот град Рас Ал Аин на границата со Турција.

Турција ја почна офанзивата во Сирија, Курдите возвраќаат (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Турските воени авиони бомбардираат делови од североисточна Сирија на почетокот на офанзивата што може да доведе до конфликт со американските сојузници предводени од Курдите. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека целта на операцијата е ...

Трамп ја предупреди Турција дека нападот на Сирија е лоша идеја

Сакам да кажам - 09.10.2019

Доналд Трамп изјави дека САД не ја поддржуваат турската воена акција во Сирија, нарекувајќи ја „лоша идеја“. Тој се огласи неколку часа откако турските сили почнаа офанзива против курдските милиции во Сирија, со цел, како што соопшти Анкара, да се ...

Офанзивата на Турција во Сирија започна со отоманска музика

Deutsche Welle - 09.10.2019

Турција денеска ја започна воената операција против курдските борци во североисточна Сирија откако САД се повлекоа од регионот, со серија воздушни удари врз градови на сириската страна од границата Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го најави ...

Трамп: Операцијата на Турција во Сирија е лоша идеја

А1 On - 09.10.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска соопшти дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција во Сирија, потенцирајќи овој напад е лоша идеја. „Утрово, Турција, членка на НАТО, ја нападна Сирија.

Ердоган во телефонски разговор со Путин: Турската офанзива ќе донесе мир и стабилност во Сирија

Канал5 - 09.10.2019

Турската офанзива против сириската курдска милиција ќе донесе мир и стабилност во Сирија , му рекол во телефонскиот разговор претседателот Реџеп Таип Ердоган на неговиот руски колега Владимир Путин.

Светските власти остро реагираат на турскиот напад врз Сирија

А1 On - 09.10.2019

Откако турскиот претседател одлучи да ја нападне Сирија, не стивнуваат острите реакции на светските лидери. Европската унија ја повика Турција да го стопира нападот врз Сирија, велејќи дека нема да плати за создадена безбедна зона, пренесува АФП.

Седница на Совет на безбедност на ОН за ситуацијата во Сирија

Нова ТВ - 09.10.2019

Советот за безбедност на ОН ќе одржи утре седница зад затворени врати, на која ќе разговара за ситуацијата во Сирија, истакнаа неименувани дипломати, откако Турција денеска започна воена интервенција против курдските борци во североисточниот дел на ...

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Макфакс - 09.10.2019

Жители во сирискиот пограничен град Рас ал Аин се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објавија локални медиуми. Според курдски извори, во досегашните напади се убиени двајца цивили, а ...

Како што се закани Ердоган кон Трамп , почна турската офанзива во Сирија

Канал5 - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека вооружебните сили почнаа воена офанзива на северот на Сирија, што би можело да доведе до судир со Курдите , кои се американски сојузници во регионот.

(Видео) Сообраќаен колапс на северот од Сирија, илјадници Курди бегаат од турскoто бомбардирање

Макфакс - 09.10.2019

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од турската воена операција во Сирија која започна денеска. Според Си-ен-ен во нападнатите области има сообраќаен колапс, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што се обидуваат да ...

Се огласија Трамп и Путин: Тоа е лоша идеја, Ердоган мора да размисли добро!

Точка - 09.10.2019

Турскиот претседател денес и официјално нареди инвазија на Сирија, а борбите веќе се водат на североистокот на земјата. Првиот човек на САД, Доналд Трамп изјави дека Вашингтон не го поддржува нападот на Турција на Сирија и турската операција ја ...

Курдските милиции во Сирија ги запреа операциите против Исламската држава

А1 On - 09.10.2019

Сириските демократски сили, групацијата која ги предводи Курдите во оваа земја, соопшти дека ги запреле сите воени операции против терористичката Исламска држава по почетокот на турската офанзива, јави ДПА, повикувајќи се не неименмувани курдски ...

ЕУ: Турската воена операција ги загрозува мирот и стабилноста во Сирија

Независен - 09.10.2019

Европската Унија ја повика Турција да им стави крај на воените операции во северна Сирија и предупреди дека се загрозува стабилноста на регионот. -Унилатерални акции од страна на Турција го загрозуваат остварениот напредок од страна на глобалната ...

Започна офанзивата на турската армија против курдите во северна Сирија

Телма - 09.10.2019

Турската војска започна офанзива во северна Сирија, што може да ги доведе во директен конфликт со курдските сили, сојузници на Соединетите држави. Одлуката ја објави претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Ракети, авиони и чад: Турците напаѓаат, цивилите бегаат, а Курдите возвратија со гранатирање на турски град!

Точка - 09.10.2019

Пристигнуваат првите снимки од северозападот на Сирија каде што започна инвазијата на турската армија. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во текот на денешниот ден соопшти дека започнува турската воена операција на северот на Сирија, по што ...

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

А1 On - 09.10.2019

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам.

Турција го почна нападот во Сирија

Глас на Америка - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека операцијата е насочена да се елиминира терористичката закана кон Турција ВАШИНГТОН — Турција ја почна воената операција во северниот дел на Сирија против курдските сили, кои Анкара ги нарекува ...

Ердоган објави почеток на турската операција во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека почнале офанзива во североисточна Сирија. Како што јавуваат медиумите неколку силни експлозии веќе се слушнале во сирискиот град Рас Ал Аин на границата со Турција.

Поглед во напуштена американска база во Сирија

Кајгана - 09.10.2019

Ова е американската база на северот од Сирија, само неколку километри оддалечена од турската граница. Празна, напуштена, по повлекувањето на војската на САД. Американците се повлекоја од Сирија, а прзаните бази им дозволија на Турците да почнат ...

Останал само град на духови: Погледнете како изгледа напуштената американска база во Сирија! Сè е празно по изненадното ...

Точка - 09.10.2019

Американската воена база на северот на Сирија, само неколку километри од турската граница, е во целост напуштена, а осамените курдски борци го надгледуваат празниот објект чекајќи ја најавената офанзива на Анкара.

Франција, Британија и Германија повикуваат на одржување седница на СБ на ОН за Сирија

А1 On - 09.10.2019

Франција, Велика Британија и Германија го повикаа Советот за безбедност на Обединетите нации да свика седница по повод турската офанзива во северна Сирија, изјави денеска државниот секретар за европски прашања во француското Министерство за ...

Турција ја почна воената интервенција во Сирија

+инфо - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предмалку на Твитер објави дека турската војска ја почнала воената операција на северот од Сирија. Како што наведе, воената операција го носи името „Извор на мирот“ (“Barış Pınarı”, односно “Peace Spring”), ...

Турција го повика американскиот амбасадор во Анкара да го информира за воената операција во Сирија

+инфо - 09.10.2019

Американскиот амбасадор во Анкара е повикан во Министерството за надворешни работи за да добие информација од прва рака за новата турска воена операција во северна Сирија, само неколку минути откако претседателот Реџеп Тајип Ердоган го означи ...

Турската офанзива во Сирија започна со бомбардирања од воздух

Макфакс - 09.10.2019

Турција и нејзините сојузници меѓу сириските бунтовници започнаа воена операција во североисточна Сирија, објави претседателот Реџеп Таип Ердоган. Ердоган тврди дека целта на операцијата е обезбедување на мир односно да се елиминира заканата од ...

Турција ја почна воената операција во Сирија, потврди Ердоган

Сакам да кажам - 09.10.2019

Турската војска го почна својот упад во североисточна Сирија, потврди претседателот Реџеп Таип Ердоган, што би можело да доведе до директен судир со курдските сили, кои досега важеа за сојузник на САД.

Јункер ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

А1 On - 09.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер инсистира Турција да ја прекине својата воена операција против курдските формации во северна Сирија, изјавувајќи дека Брисел нема намера да плаќа за таканаречената „безбедносна зона“, што може да ...