TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројката заболени и изолирани ученици и наставници расте - дали се потребни брзи тестови и онлајн настава?

Сител - 14.09.2021

500 ковид случаи за 2 недели, а само вчера 50 ученици позитивни на вирусот. Министерката за образование Царовска не располага со конкретни бројки колку ученици и наставници се во изолација, но тврди дека во училиштата нема трансмисија на вирусот.

50 позитивни ученици биле пријавени вчера потврди МОН, Народниот правобранител отвори предмет за наставата

Сител

„Меѓаши“ бара МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање за сите ученици и персонал во училиштата

24 Вести

„Меѓаши“ ќе испрати официјален допис до МТСП и МОН за одржување на настава на отворено и без маски

Слободен Печат

Царовска: 2% од учениците во основно образование и 7% во средно следат онлајн настава

Канал5

Меѓаши бара бесплатни тестови за учениците, Царовска вели сите имаат обврска да ги почитуваат протоколите

Zoom

И покрај реакциите за несоодветни протоколи, наставата продолжува со физичко присуство

Телма - 14.09.2021

Неможност за одржување дистанца поради малите училници, турканици при влез во училиштата заради мерењето температура, неможност да се избегне носењето маска од учениците кои од здравствени причини не смеат да носат, но и главоболка кај здравите деца ...

Стануваат ли училиштата извор на ширење на ковид 19, вчера 50 нови позитивни ученици

Канал5

Народниот правобранител констатираше повреди во образовниот процес

Алсат-М

Зачестени поплаки од родители, ученици и наставници до Омбудсманот

Gostivarpress.mk

Народниот правобранител барa да се скратат школските часови, Царовска вели протоколот го носи Комисијата за заразни ...

Сакам да кажам - 14.09.2021

Часовите со физичко присуство да бидат пократки, а одморите помеѓу часовите да бидат зачестени и подолги, стои во укажувањето кое Народниот правобранител го испрати вчера до Министерството за образование и наука (МОН).

Народен правобранител: Протоколите имаат пропусти, здравјето на учениците е на прво место

Фокус

МОН треба да овозможи брзо преминување кон други модели на настава заради заштита на здравјето на учениците

МКД

Народен правобранител: Протоколите со пропусти, а здравјето на учениците е на прво место

Независен

Народниот правобранител со укажувања до МОН за отстранување на констатирани повреди

Слободен Печат

Народен правобранител: Протоколите имаат пропусти, здравјето на учениците на прво место

Lider

Народниот правобранител со укажувања до МОН за отстранување на констатирани повреди

Сител

24Инфо ММС Frontline Локално CivilMedia Денешен +инфо Либертас

Став на Првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ за актуелните случувања во образованието

Опсервер - 14.09.2021

Следејќи ги активно случувањата во изминатиот период, пред и по почетокот на новата учебна година, Првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ одлучи јавно да повика на проактивност и мобилност од страна на Министерството за образование и наука (МОН) и ...

МЕЃАШИ: МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено

Сител

МЕЃАШИ: МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено

Слободен Печат

Нетранспарентноста на МОН и недостатокот на информации за бројот на активни случаи во училиштата ги зголемува сомнежите кај родителите

МКД

МЕЃАШИ: МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено

Скопје инфо

МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, бара Меѓаши

Фокус

МЕЃАШИ: МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата

Локално

Република Телма Бизнис Вести Канал5 Скопје24 Екран Радио МОФ MakPress

МЕЃАШИ: МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено

Независен - 14.09.2021

Првата д етска амбасада во с ветот МЕЃАШИ повикува на проактивност и мобилност од страна на Министерството за образование во образовниот систем, и бара да се воведе задолжително бесплатно тестирање за сите ученици и персонал во училиштата за да се ...

МЕЃАШИ: МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено

Frontline

МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, бараат од Меѓаши

Алсат-М

МЕЃАШИ: МОН да воведе бесплатно тестирање во училиштата, настава да има и на отворено

Нова ТВ

БЕСПЛАТНО ТЕСТИРАЊЕ НА УЧЕНИЦИТЕ И НАСТАВА НА ОТВОРЕНО Меѓаши бара мобилност од МОН

+инфо

МЕЃАШИ: МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено

Либертас

МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

Gostivarpress.mk

24Инфо

Учениците што дома немаат струја да учат во библиотека – Царовска ги искара родителите, им правеле штета на децата

ММС - 14.09.2021

Министерството за образование и наука набавувало книги за сите одделенија согласно барањата на училиштата и ако некое од нив немало доволно книги тоа е затоа што не побарало толку колку што му требало, образложи министерката Мила Царовска денеска ...

Царовска: Децата кои немаат електрична енергија дома, да ги користат книгите од библиотека

Република