TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влада на Мицкоски – само три жени министерки, вицепремиер близок до Москва

Р.С.Европа - 17.06.2024

Веќе од наредната недела се очекува новите владини членови да ги преземат функциите. Владата ќе има прв вицепремиер и уште четворица други заменик-премиери. Еден од нив, важи за политичар кој одржува врски со Русија.

Новиот владин состав утре пред пратениците – Муртезани: За разлика од ДУИ, не сакаме да бидеме „европејци“ само на хартија

CivilMedia

ВМРО-ДПМНЕ слави 34. роденден со стокмен тим за владата

Deutsche Welle

(АНАЛИЗА) ВМРО-ДПМНЕ слави 34 години постоење со скроен министерски состав: Мицкоски ги соопшти адутите за челните функции

Lider

Како Мисајловски заврши во одбрана, а Тошковски остана во внатрешни работи- кои се министрите на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски

Телма

ВМРО – ДПМНЕ ги соопшти имињата на министрите во идната Влада

Глас на Америка

(ВИДЕО) И официјално – Николоски во транспорт, Мисајловски во одбрана, Салиу за интеграција на Ромите

360 степени

Сакам да кажам МКД +инфо Курир еМагазин Скопје1 Независен Мета

Предлогот за новиот состав на владата утре ќе биде доставен до Собранието

Во Центар - 17.06.2024

Предлогот за состав на новата влада е завршен и заедно со програмата треба да биде доставен до Собранието утре, додека гласањето се очекува можеби следниот викенд. Кандидатите за членови на владата од коалицијата „Твоја Македонија “ синоќа потврдија ...

Познати имињата на кандидатите за членови во идната Влада

Телма

Мицкоски: Очекувам гласањето за новата влада да биде во текот на следниот викенд на 22-23 јуни

А1 On

(ФОТО) Сите луѓе на Мицкоски во новата влада

360 степени

ВИДЕО: Мицкоски ги соопшти имињата на идните министри: Го немаме луксузот да не се успее, па да се загуби врската со народот

ТВ21

Министерскиот список се затвора, кој сè ќе седне на „Илинденска“ бр. 2

Вечер Прес

Мицкоски ги соопшти петнаесетте предлози со имињата на кадровски решенија за новата влада

Опсервер

Zoom Lider Сител 365 Алсат-М Либертас 4NEWS Макфакс

Сите министри во новата Влада: Детален преглед

еМагазин - 17.06.2024

Новата македонска Влада ќе има 20 министерства (четири повеќе од претходниот состав) и 24 министри (вклучувајќи ги и тие без ресор). Истата ќе ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја Македонија“, коалицијата „Вреди“ и ЗНАМ – За Наша Македонија.

Комплетиран предлог составот на новата влада, гласањето најавено за 22 и 23 јуни

Бизнис Вести

Мицкоски го објави составот на новата Влада, ќе има четири вицепремиери

Р.С.Европа

Комплетиран предлог составот на новата влада, гласањето најавено за 22 и 23 јуни

24Инфо

Комплетиран предлог составот на новата влада, гласањето најавено за 22 и 23 јуни

Бриф

Комплетиран предлог составот на новата влада, гласањето најавено за 22 и 23 јуни

24 Вести

Комплетиран предлог составот на новата влада, гласањето најавено за 22 и 23 јуни

Либертас

Сител +инфо Слободен Печат Канал5 ТВ21 Frontline Gostivarpress.mk Press24

Мицкоски ги соопшти имињата на министрите на ВМРО-ДПМНЕ во новата влада

Канал5 - 16.06.2024

ВМРО ДПМНЕ вечерва ги потврди кадровските решенија во идната влада. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на идната влада Христијан Мицкоски вечерва по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги соопшти имињата на министрите ...

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заседаваат за кадрите во идната влада

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе ги потврди кадровските решенија во идната влада

Канал5

(Видео): Христијан Мицкоски за предлог министрите од ВМРО-ДПМНЕ во новата Влада

Независен

Почна седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за утврдување на кандидатите за министри

ТВ21

Вечерва ИК и ЦК на ВМРО-ДПМНЕ за состав на идната влада

Lider

Денеска ВМРО-ДПМНЕ треба да ги утврди имињата на министрите во новата влада

24Инфо

Либертас 4NEWS Курир Независен Lider Локално Нетпрес Zoom

Тошковски: Ќе работам неуморно за подобрување на условите за живот на сите граѓани

Курир - 16.06.2024

Тој се заблагодари на Мицкоски, како и на сите членови на Извршниот и Централниот комитет за довербата и поддршката која му ја укажаа. Досегашниот министер за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, е предлогот за истата функција во ...

Тошковски: Ќе работам неуморно за подобрување на условите за живот на сите

Слободен Печат

Тошковски: Ќе работам неуморно за подобрување на условите за живот на сите граѓани и за обезбедување на безбедна, просперитетна и праведна Македонија

ТВ21

Тошковски: Со огромна чест ја прифаќам оваа одлука, ќе работам неуморно за подобрување на условите за живот на сите граѓани

4NEWS

Тошковски: Ќе работам неуморно за подобрување на условите за живот на сите граѓани

Република

Тошковски по предлогот да биде министер: Ја прифаќам одлуката која за мене е голема одговорност и обврска кон сите вас

Макфакс

Тошковски по предлогот да биде министер: Ја прифаќам одлуката која за мене е голема одговорност и обврска кон сите вас

Опсервер

+инфо Lider Локално Нетпрес Фокус А1 On MakPress MTM

Тошковски - министер за внатрешни работи, Муцунски за надворешни, Димитриеска Кочоска за финансии: Еве што предлага ...

Фактор - 16.06.2024

Досегашиот технички министер за внатрешни работи Панче Тошковски е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за министер во овој ресор, за надворешни работи и надворешна трговија актуелниот градоначалик на Општина Аеродром Тимчо Муцуски, а за финансии ...

Потврдени имињата на министрите во идната влада, Златко Перински за локална самоуправа, Љупчо Димовски кој ќе биде вицепремиер за политички систем и Шабан Салиу, кој ќе биде министер без ресор

Телма

Мицкоски ги предлага Тошковски за министер за внатрешни работи, Муцунски за надворешни, Димитриеска Кочоска за финансии

Бриф

Мицкоски ги предлага Тошковски за министер за внатрешни работи, Муцунски за надворешни, Димитриеска Кочоска за финансии

24 Вести

Тошковски – министер за внатрешни работи, Муцунски за надворешни, Димитриеска Кочоска за финансии: Мицкоски го соопшти новиот состав на владата

Фокус

Мицкоски ги предлага Тошковски за министер за внатрешни работи, Муцунски за надворешни, Димитриеска Кочоска за финансии

Локално

Мицкоски ги предлага Тошковски за министер за внатрешни работи, Муцунски за надворешни, Димитриеска Кочоска за финансии

OhridNews

Република MakPress

(ВИДЕО) Мицкоски: При изборот на решенија за состав на новата влада се водев од принципите за чесност, посветеност, да ...

Опсервер - 16.06.2024

Почитувани претставници на медиумите, Завршија седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ каде се дискутираше за решенијата за идната влада која ќе ја предложам во Собранието на Македонија.

Мицкоски: При изборот на решенија за состав на новата влада се водев од принципите за чесност, посветеност, да бидат луѓе кои ќе се вложат за реализација на амбициозните зацртани цели

Курир

Познати се имињата на сите кандидати за министри од ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо

(ВИДЕО) Мицкоски: При изборот на решенија за состав на новата влада се водев од принципите за чесност, посветеност, да бидат луѓе кои ќе се вложат за реализација на амбициозните зацртани цели

Lider

Мицкоски: При изборот на решенијата за состав на новата влада се водев од принципите за чесност, посветеност

Нетпрес

Мицкоски: При изборот на решенија за состав на новата влада се водев од принципите за чесност, посветеност, да бидат луѓе кои ќе се вложат за реализација на амбициозните зацртани цели

Република

Мицкоски за предлог-составот за влада: Имаме амбициозен план за реформи и проекти, чија реализација ќе почне од првиот ден

Макфакс

Опсервер Фокус Точка Скопје инфо Press24 PressingTV 4NEWS Centar

ВМРО-ДПМНЕ попладне треба да ги утврди и објави имињата на кандидатите за министри во идната влада

360 степени - 16.06.2024

Своите кандидати за министерските и заменик-министерските позиции во идната влада досега официјално ги соопштија Движењето Беса, Алтернатива, кои се дел од коалицијата „Вреди“ од албанскиот политички блок и партијата на Максим Димитриевски – ЗНАМ На ...

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги утврди кандидатите од коалицијата „Твоја Македонија“ за членови во Владата

Бизнис Вести

На ЦК денеска Мицковски на многумина ќе им ги скрати недоумиците. Важи ли ветувањето за министерско место и на кое за оние од „Твоја Македонија“

Либертас

Се чекаат имињата од ВМРО-ДПМНЕ. Беса, ЗНАМ и Алтернатива ги објавија кандидатите за министри

Независен

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги утврди кандидатите од коалицијата „Твоја Македонија“ за членови во Владата

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги утврди кандидатите од коалицијата „Твоја Македонија“ за членови во Владата

Курир

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги утврди кандидатите од коалицијата „Твоја Македонија“ за членови во Влада

Канал5

Фокус Скопје инфо Фактор Република Нетпрес МКД Zoom Сител