TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракетирањето на Газа продолжува

Сител - 13.05.2021

Продолжуваат судирите помеѓу израелската армија и палестинскиот Хамас, најжестоки од 2014 година. И двете страни порачаа дека ова е само почеток. Како одговор на серијата испукани проектили од појасот Газа на Тел Авив во текот на измината ноќ Израел ...

Демонстрации во Чикаго за запирање на израелските напади врз Газа

Глас на Америка

Набхан: Израел се однесува како разгалено дете кое нема кој да го спречи

Локално

Голема шесткатница е уништена во Газа, се зборува за отровен гас (ВИДЕО)

Канал5

Израел праќа војска на границата со Газа пред можна копнена операција, Досега над 90 загинати во гранатирањата

Сакам да кажам

Израелската армија подготвува копнена офанзива во Газа, толпи напаѓаат луѓе по улиците

Независен

Хамас и утрово продолжи со ракетни напади врз Тел Авив и Ерусалим (ВИДЕО)

МКД

Р.С.Европа Нетпрес Нетпрес Expres Р.С.Европа ММС Канал5 Сакам да кажам

Драма на Србин од Израел: Мојата ќерка Миа е мобилизирана за копнената инвазија на Газа

Фактор - 13.05.2021

Деновиве светот е потресен од веста за жестоките судири меѓу израелските сили и организацијата „Хамас“, кои не стивнуваат. Еден твит на таа социјална мрежа особено ги трогна граѓаните на Србија, а тоа е трогателен пост во кој татко од Србија кој ...

Жестоки борби на границата меѓу Ираел и Газа, насилства по улиците

Телма

Израел подготвува воен план за Газа

Глас на Америка

ВИДЕО: Ракетирањето на Газа продолжи утрово, Израел ја прошири одмаздата

Слободен Печат

Израелски борбени авиони ја урнаа највисоката зграда во градот Газа (ВИДЕО)

МКД

5-годишно момче почина во Израел: Сирените не го спасија

Локално

Врз Израел испукани нови 180 ракети, насилство на улиците на градовите (ВИДЕО)

МКД

Локално Женски магазин Локално Слободен Печат Локално +инфо Press24

Хамас почна да користи дронови камикази. Тел Авив планира копнена инвазија во Газа. Гори Блискиот Исток

Во Центар - 13.05.2021

Военото крило на движењето Хамас, Бригада ел Касем, објави дека извршило напад врз гасната платформа на Израел во Средоземното море со помош на борбени беспилотни летала. Беше употребено ново оружје во битката „Ерусалимски меч“ со помош на ...

(ФОТО+ВИДЕО) Терористите на „Хамас“ со дронови ќе го напаѓаат Израел, армијата спремна за копнена офанзива

Lider

Израел планира потег што би предизвикал ТОТАЛНА ВОЈНА, Хамас вели: „Имаме уште изненадувања“

Локално

Џо Бајден: Израел има право на самоодбрана

Deutsche Welle

Хамас ги ракетираше Тел Авив и Ерусалим, додека Израел прави планови за копнена инвазија на Газа

Сакам да кажам

Израелски авиони извршиле напад врз разузнавачката зграда на Хамас

ТВ21

Израел изврши напад врз разузнавачката зграда на Хамас

Слободен Печат

Пулс24 Во Центар Женски магазин ТВ21 Слободен Печат Пулс24 Локално Глас на Америка

Српски фудбалер од Тел Авив: Ракети паѓаат пред мојата зграда, нема спиење

Дриблинг - 13.05.2021

Војната ескалациоа меѓу Хамас и Израел порасна откако исламистичкото движење Хамас ја нападна израелската метропола Тел Авив со дожд од ракети. Хамас испали 130 ракети кон Тел Авив. Во тој напад убиени беа тројца Израелци, а Израел веднаш возврати ...

Нови ракетни напади во појасот Газа, Израел размислува за копнена офанзива

24 Вести

Хамас порача дека е подготвен да ги продолжи ракетирањата врз Израел

Нетпрес

Израел трупа војска на границата со Газа, почнува копнена инвазија? (ВИДЕО)

МКД

Десетици жртви во гранатирањата меѓу Израел и Газа, ООН предупредува: Опасност од отворена војна!

Алсат-М

Бајден: Израел има право да се брани кога илјадници ракети паѓаат на негова територија

МКД

Србин открива како е во Израел: Ми паѓаат ракети околу станот, не може да спиеме...

Sport 1

Фактор Бриф 24Инфо MTM Н.Македонија Centar Нетпрес Локално

Уништена голема станбена зграда во Газа

ТВ21 - 13.05.2021

Израел трупа копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз јужен Израел, додека траат најжестоките судири во неколку изминати години. Во Тел Авив во текот на ноќта се огласија сирени, а звукот на ракети соборени со ...

Уништена голема станбена зграда во Газа

Опсервер

Уништена голема станбена зграда во Газа

Слободен Печат

Уништена голема станбена зграда во Газа

24Инфо

Уништена голема станбена зграда во Газа

Lider

Уништена голема станбена зграда во Газа

Кајгана

Уништена голема станбена зграда во Газа

MakPress

+инфо Курир Бриф Денешен

Путин и Гутереш ги повикуваат Израел и Палестинците да престанат со борбите

Слободен Печат - 13.05.2021

Рускиот претседател Владимир Путин и генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш ги повикаа израелските и палестинските борци да го прекинат воениот конфликт, кој почна во понеделникот. – Во ситуација на ескалација на палестинско-израелскиот ...

Ги повикувам светските лидери да стават крај на убивањето невини луѓе

Вечер Прес

Премолчувањето на израелскиот колонијализам

Окно

Путин и Гутереш ги повикуваат Израел и Палестинците да престанат со борбите

Вечер Прес

Драма во Тел Авив: Работите излегуваат од контрола! Израелски десничари ги пустошат палестински продавници

Во Центар

Американскиот актер Марк Рафало повикува на санкции поради израелската окупација во Источен Кудс

ММС

Тепачки, каменувања, палење знамиња: Дали ќе има ескалација на инциденти низ Европа поради хаосот во Израел?

Локално

Спортклуб Локално Локално Кајгана Точка Локално Факултети

Кина длабоко загрижена поради судирите меѓу Израел и Палестинците

Канал5 - 13.05.2021

Длабока загриженост изрази денеска Кина поради смртоносните судири меѓу Израел и Палестинците, упатувајќи повик до Советот за безбедност на ОН да стори повеќе за деескалација на тензиите и да се спроведе решение за две држави.

Кина длабоко загрижена поради судирите меѓу Израел и Палестинците

MakPress

СБ на ОН повторно за Израел и за Хамас, САД блокираа заедничко соопштение

Слободен Печат

СБ на ОН повторно за Израел и за Хамас, САД блокираа заедничко соопштение

Вечер Прес

Палестинскиот премиер: Народот со силно единство им се спротивставува на израелските напади

ТВ21 - 13.05.2021

Палестинскиот премиер Мухамед Штајех изјави дека палестинскиот народ со силно единство им се спротивставува на израелските напади во окупираните Ал Кудс и Појасот Газа. Штајех по повод Рамазан бајрам го посети гробот на Јасер Арафат, легендарниот ...

Палестински премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Канал5

Палестинскиот премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Слободен Печат

Палестински премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

24Инфо

Палестински премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Опсервер

Палестински премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Либертас

Палестинскиот премиер: Народот е единствен во отпорот кон израелските напади

Курир

+инфо Сител MakPress

Хамас испука 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

Сител - 13.05.2021

Хамас соопшти дека истрелал 130 ракети кон Израел денеска, вклучително и кон центарот на државата, како одмазда за ударот врз повеќекатницата во Газа. Во Тел Авив се огласија сирените за тревога, јавија израелските медиуми.

Хамас испука 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

24 Вести

Хамас испукал 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

ТВ21

Хамас испука 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

Опсервер

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Кајгана

Хамас испука 130 проектили кон израелска територија, сирени за тревога се огласија во Тел Авив

Либертас

(ВИДЕО) Хамас испука 130 ракети кон Тел Авив

Lider

24Инфо Бриф Вечер Прес Независен MakPress

Нетанјаху: Ова е само почеток!

MTM - 13.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на таа милитантна организација. „ Ова е само почеток! Ние ќе му нанесеме удари на Хамас за кои тие никогаш не ...

Нетанјаху: Да се ​​обединиме против анархијата, потребен ни е мир

Локално

Нетанјаху: Ова е само почеток

Press24

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Centar

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО| Палестинец се обидува да избега со автомобил, но е фатен од Израелци

Слободен Печат - 12.05.2021

Во некои делови од градот Бат Јам преовладуваат арапските групи, додека во други, еврејските. Арапските жители започнаа немири, кршејќи го имотот на Израелците, па следеше одмазда. Конфликти меѓу еврејските и арапските групи се случуваат во неколку ...

(Видео)Палестинец се обидува да избега со автомобил, но е фатен од Израелци

Либертас

Вознемувачко видео: Палестинец се обидува да избега со автомобил, но разбеснетата толпа го исфрли од возилото

Press24

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Слободен Печат - 12.05.2021

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска најави дека висок американски пратеник ќе отпатува да се сретне со израелските и палестинските лидери во обид да се најде излез од насилствата што ескалираа.

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестина

ТВ21

Блинкен испраќа висок дипломат во обид за деескалација на насилствата меѓу Израел и Палестинците

+инфо

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Frontline

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Либертас

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Опсервер

Блинкен го испраќа Хами Адр, заменикот на помошникот државен секретар, да посредува меѓу Израел и Палестинците

Денешен

MakPress

ФОТО+ВИДЕО: Немирна ноќ во Лод, запалени синагоги, дуќани и возила, Израел ја испрати граничната полиција да воведе ред

Слободен Печат - 12.05.2021

Утрово Израел им нареди на полициските сили да се распоредат со градовите населени со Евреи и Арапи. Овој чекор доаша само неколку часа по прогласувањето на вонредна состојба во Лод, каде има интензивни арапски немири уште од доцна во вторникот и ...

Хаос во Израел : Горат синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба (ВИДЕО)

Канал5

Интервју со Дан Оријан, израелски амбасадор во Македонија

24 Вести - 12.05.2021

Израелскиот амбасадор во Македонија, Дан Оријан во моментов се наоѓа во Ерусалим, многу блиску до местото на првите ракетни напади. За тв 24 вели дека се надева на прекин на огнот и на преговори, загрижен за ситуацијата која ...

Ескалира состојбата меѓу израелската армија и Хамас

Канал5

Египет посредува за прекин на огнот во Појасот Газа

Либертас - 12.05.2021

– Египетски посредници работат на преговори за прекин на огнот во Појасот Газа, по речиси два дена ескалирање на насилството. Според аналитичарите, Израел не е заинтересиран за прекин на борбите се додека не се постигнат одредени воени цели, пишува ...

Египет посредува за прекин на огнот во Појасот Газа

MakPress

Египет посредува за прекин на огнот во Појасот Газа

Вечер Прес