TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вака изгледа европска велосипедска патека во Скопје (ФОТО)

Слободен Печат - 12.07.2019

Фотографиите се забележани на велосипедска патека во центарот на градот. Читател на „Слободен печат“ ни испрати фотографии од велосипедска патека во Скопје, на која се наоѓа измет. Фотографиите се забележани на велосипедска патека во центарот на ...

Еве зошто е речиси невозможно да се извозат 60 км со велосипед за 1 час (видео)

Таратур - 12.07.2019

За да се извозат 60 километри со велосипед за еден час, според простата логика значи дека треба да возите со 60 километри на час цел еден час без никаков прекин и пад на просечната брзина на возење.

Велосипедските патеки мора да бидат прооди

Скопје инфо - 12.07.2019

Велосипедските патеки исцртани на коловозот со полна линија, но и оние над него во вид на тротоари, често не се почитуваат од возачите на автомобили. Иако таа патека е наменета за велосипеди и постојано треба да е слободна, проодна, како и ...

Велосипедот со кој поминаа 2.000 километри од Ирак, им го украдоа во Белград, сега мора да продолжат пеш

Макфакс - 11.07.2019

Двајца велосипедисти, членови на непрофитната организација „Степ ин“ на пат од Ирак на нивниот велосипед поминаа 2.000 километри. Во кампањата „Cyclingfortirairaq”, двајцата се возеат илјадници милји за да го привлечат вниманието на луѓето и да ...

Холандија добива огромен подземен паркинг за велосипеди

Бизнис Инфо - 11.07.2019

Ector Hoogstad Architects, дизајнерско студио со седиште во Ротердам, Холандија, е креатор на најголемиот подземен паркинг за велосипеди во светот, пишува New Atlas . Проектот започна во 2017 година и веќе е во завршна фаза.

Аматерки-велосипедистки возат свој Тур де Франс

Н.Македонија - 11.07.2019

Многумина во светот страдаат за својот спорт. Тоа се случаите кога се справуваат со дождот и студот надвор, со дополнителната, исцрпувачка вежба во сала или со емоционалната болка по губењето натпревар со тесен резултат итн.

Возењето велосипеди во Холандија исто како да се садат 54 милиони дрвја секоја година

Локално - 10.07.2019

Холанѓаните возат толку многу велосипед што е исто како да садат 54 милиони дрвја секоја година. Со возење велосипед 7 км се заштедува 1 кг СО2 во споредба со кога се вози автомобил. Холанѓаните се на прво место во светот по возењето велосипед и во ...

Велосипедот со кој поминаа 2.000 километри од Ирак, им го украдоа во Белград, сега мора да продолжат пеш

24Инфо - 11.07.2019

Двајца велосипедисти, членови на непрофитната организација „Степ ин“ на пат од Ирак на нивниот велосипед поминаа 2.000 километри. Во кампањата „Cyclingfortirairaq”, двајцата се возеат илјадници милји за да го привлечат вниманието на луѓето и да ...